Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 11/08 7:55 am - `Cross Nationals


Posted by Editoress on 10/11/08
 

Cyclo-cross Nationals Edmonton , Alberta

Elite Men - 21.7km (7 laps)
1 Geoff Kabush (BC) TEAM MAXXIS0:54:59
2 Mike Garrigan (ON) JET POWER / epicride0:55:40
3 Derrick St John (ON) Stevens Cross0:55:46
4 Shawn Bunnin (AB) Team Alberta0:56:11
5 Kevin Noiles (BC) Trek Red Truck racing P/B Mosaic Homes0:56:16
6 Tyler Trace (BC) Trek Red Truck0:56:25
7 Kris Sneddon (BC) Kona0:56:31
8 Craig Richey (BC) Team Aviawest - Van Dessel0:56:39
9 Drew Mackenzie (BC) Island Racing Club0:56:59
10 Aaron Schooler (AB) Team H&R Block0:57:04
11 Mark Batty (ON) Team Race Pro0:57:09
12 Shaun Adamson (AB) Juventus0:57:16
13 Nathan Chown (ON) Handlebars CC0:57:28
14 Mathew Hewitt (QC) Red Hot0:57:28
15 Chris McNeil (AB) Team HR Block0:57:42
16 David Coughlin (ON) Dukes Cycle/Lapdogs0:58:06
17 Thomas Skinner (BC) Rocky Mountain - K Capital Source0:58:12
18 Andre Sutton (AB) Hardcore Cycling Club0:58:42
19 Ryan Hopping (AB) United Cycle1:00:21
20 Jonathan Benskin (AB) HARDCORE CYCLING1:00:27
21 Kyle Douglas (ON) Rox Racing1:00:32
22 Matthew OHagan (BC) Campione / Ratcliff1:01:05
23 Kevin Calhoun (BC) Rocky Mountain - Different Bikes1:01:22
24 Nick Berry (BC) Mighty Riders1:02:39
25 Graham Shrive (AB) Pedalhead Roadworks1:02:45
26 Cory Dickinson (AB) United Cycle Racing1:02:45
27 Joe Wessel (BC) Cycling BC/COBRA-1 Lap
28 Graeme Thomson (AB) bicisport- 1 Lap
29 Nathan Sedgewick (SK) BCW- 1 Lap
DNF Stephen Ferris (BC) ERTC/revolution
DNF Eric Batty (ON) Trek Bicycle Store Toronto
DNF Erik Box (ON) The Hub/Devinci Cyclocross Team
Elite Women - 15.5 km (5 laps)
1 Wendy Simms (BC) KONA0:45:21
2 Pepper Harlton (AB) Juventus Cycling Club0:46:31
3 Sarah Stewart (BC) Total Restoration Cycling Team0:47:44
4 Dawn Berg (BC) Oak Bay Bikes/Ever Ti0:48:01
5 Loni Klettl (AB) Freeskool0:48:09
6 Mical Dyck (AB) Terrascape0:48:34
7 Kelly Jones (BC) Sugoi0:48:45
8 Vicki Thomas (ON) Ottawa Cross0:50:00
9 Melanie Vaughan (BC) Steed Cycles0:50:16
10 Jaymie McGowan (BC) Oak Bay Bikes0:50:57
11 Andrea Bunnin (SK) Team Sask / Doug's Spoke'n Sport0:51:05
12 Bridget Linder (AB) Hardcore Cycling Club0:51:05
13 Krystyn Ong (AB) Juventus0:51:18
14 Christy Love (BC) West Coast Racing/Mighty Riders0:52:07
15 Samantha Grover (AB) Team Alberta0:52:12
16 Susan Clarke (SK) Team Sask / BCW Cycling0:52:24
17 Shantel Koenig (AB) Independent0:52:51
18 Caeli Barron (AB) Team Alberta0:55:36
19 Jessica Kisell (AB) BiciSport-1 Lap
20 Karen Fedoruk (AB) Hardcore Cycling Club-1 Lap
21 Tanya Hopping (AB) Veloplezn-1 Lap
DNF Natasha Elliott (ON) EMD Serono/Stevens
DNF Kendra Middleton (AB) Team Alberta
U23 Men - 18.6 km (6 laps)
1 Mike Bidniak (AB) Team Alberta/Juventus0:49:01
2 David Larson (AB) Team Alberta/Juventus0:49:01
3 Kyle Fry (ON) Cycle Solutions0:49:20
4 Andrew Thomas (SK) Team SASK0:49:31
5 Cody Canning (AB) ERTC/Revolution Cycle0:49:53
6 Brian Robinson (AB) Bow Cycle / CMC0:50:03
7 Dominik Kubicki (AB) ERTC / revolution0:50:59
8 Peter Knight (AB) United Cycle Racing0:52:42
9 Stephen Cooley (SK) Team Saskatchewan0:54:48
10 Matthew Krahn (AB) United Cycle0:56:06
11 Bailey Mcknight (AB) Synergy Racing0:56:13
12 Alex Mccormick (AB) Juventus0:58:50
13 David Todd (AB) Juventus- 1 Lap
DNS Dave Brooks (SK) Trek Red Truck p/b Mosiac Homes
Junior Men - 15.5 km (5 laps)
1 Evan Guthrie (BC) Cycling BC0:42:19
2 Kris Dahl (AB) Team Alberta/Bow Cycle0:42:19
3 Kevin Thorpe (BC) Trek Red Truck racing p/b Mosaic Homes0:42:19
4 Stuart Wight (NB) Mike's Bike Shop0:43:13
5 Sebastian Sleep (BC) Cycling BC0:44:00
6 Colter Young (BC) Blizzard0:44:29
7 Mackenzie Carson (AB) Team Alberta/Juventus0:44:53
8 Mac Garvin (AB) Cyclemeisters/ Bow Cycle0:45:32
9 Paul Sales (BC) Ind0:46:14
10 Nick Holatko (BC) Team BC0:48:21
DNF Kiernan Orange (QC) Ride with Rendall
Master 30 + Women - 12.4 km (4 laps)
1 Sian Barraclough (AB) Velocity0:42:18
2 Nancy Burden (AB) Juventus0:42:43
3 Sylvie Daoust (QC) CycleFit CHICKS0:44:53
4 Lesley Trivett (BC) Wedgewood Cycling0:45:51
5 Joanne Breau (QC) Martin Swiss0:45:58
6 Carolyn Soules (AB) Calgary Crankmasters0:47:03
7 Martha Handford (AB) Different Bikes0:48:47
8 Dana Muma (SK) Cycledelia/BCW0:50:37
9 Yvonne Harnoth (AB) Juventus0:51:46
10 Sandra Yaworski (AB) Speed Theory- 1 Lap
Master 30-39 Men - 18.6 km (6 laps)
1 Peter Mogg (ON) The Hub/Devinci Cyclocross Team0:50:24
2 Dallas Morris (AB) Team H&R Block0:51:25
3 Kevin Williams (SK) Cycledelia0:52:05
4 Robin Baillie (BC) Team H&R Block0:52:27
5 David Munden (ON) EMD Serono STEVENS0:52:37
6 Mike Blennerhassett (AB) Hardcore Cycling Club0:52:37
7 David Roberts (AB) Hardcore Bicycle Club0:53:16
8 Todd Barraclough (AB) Velocity0:53:27
9 Andrew Brown (BC) Comox Valley Cycling Club0:53:46
10 Antonio Bilotta (AB) PedalHead Roadworks0:53:49
11 Scott Book (AB) ERTC/Revolution Cycle0:54:18
12 Brennan Bagdan (AB) PedalHead Roadworks0:55:19
13 Neil Clarke (SK) BCW Cycling0:55:34
14 John Clark (AB) Hardcore0:55:47
15 Brad Collins (BC) Sugoi0:55:54
16 Dave Nowak (BC) Comox Valley Cycling Club0:56:25
17 Jason Frank (AB) Central Alberta Bicycling Club0:56:32
18 Jason Proche (AB) PedalHead Roadworks0:56:56
19 Blaine Richter (AB) ERTC/Revolution Cycle0:57:10
20 Reid Cummings (AB) Cyclemeisters / Bow Cycle0:57:15
21 Brent Hambleton (BC) Team BC0:57:15
22 Myles Marshall (AB) ERTC/Revolution Cycle0:57:15
23 Patrick Beckstead (BC) Ambleside Cycle/Mighty Riders0:57:41
24 Tim Bulger (AB) ERTC/revolution cycles0:57:53
25 Marc Bailey (AB) United Cycle0:58:55
26 Trevor Pombert (AB) United Cycle0:58:55
27 Greg Yanicki (AB) bicisport- 1 Lap
28 Peter Steckhan (SK) Cycledelia- 1 Lap
29 Andrew Phelps (AB) Cranky's Bike Shop- 1 Lap
30 Joseph Litke (AB) PedalHead Roadworks- 1 Lap
DNF Graeme Martindale (BC) Trek Red Truck Racing
DNF Mike Sarnecki (AB) Team ING
DNS Paul Martin (AB) CMC/Bow Cycle
Master 40-49 Men - 12.4 km (4 laps)
1 Sean Barr (AB) Pedalhead Roadworks0:33:29
2 Steve Proulx (ON) EMD Serono Stevens0:33:55
3 Normon Thibault (BC) Frontrunners0:34:08
4 Steve Bachop (BC) IRC p/b Robert Cameron Law Corp.0:34:31
5 Mark Rumsey (AB) Hardcore Racing0:34:39
6 Marc Boudreau (ON) Ride with Rendall0:34:57
7 Keith Bayly (AB) Veloplzen0:35:02
8 Peter Lawrence (AB) H&R Block0:35:09
9 Kevin Simms (ON) Frontrunners0:35:23
10 Robert Orange (QC) Ride with Rendall0:35:31
11 Bruce Copeland (AB) Juventus/River Valley Cycle0:35:38
12 Christian Jensen (SK) Cycledelia0:36:16
13 Pat Doyle (AB) Deadgoat Racing0:36:44
14 Shane Rush (AB) Velocity0:36:59
15 Scott Anderson (AB) CMC/Bow Cycle0:37:27
16 John Gilchrist (AB) Calgary Wielerclub0:37:38
17 Ed Garvin (AB) Cyclemeisters / Bowcycle0:38:11
18 Craig Fraser (AB) Calgary Cycle0:38:11
19 Michael Johns (AB) Central Alberta Bicycle Club0:38:42
20 Iain Mant (BC) Independent0:39:03
21 Bill Quinney (AB) Synergy Racing0:39:21
22 Jay Loder (BC) Mighty Cycling0:39:45
23 Murray Aubin (AB) ERTC / Revolution Cycle0:40:07
24 Scott Bell (SK) Cycledelia/Refunds Now0:40:44
25 David Verveda (AB) Highwood Cycling0:40:54
26 Michael Power (SK) BCW0:42:12
27 Chris Redden (AB) SPEED RIVER .COM0:42:44
28 Curtis Roper (AB) Velocity Cycling Club- 1 Lap
DNF Jay Murray (BC) Trek Red Truck
DNF Brad Fehr (AB) PedalHead Roadworks
DNS Dan Hunka (AB) Edmonton Juventus Cycling Club
DNS Bob Burden (AB) Juventus
DNS Albie Malan (SK) BCW
DNS Andy Holmwood (AB) Team H&R Block
DNS Matt Wheatley (AB) Juventus
Master 50 + Men - 15.5 km (5 laps)
1 Ed Campbell (ON) D'Ornellas0:45:40
2 Peter Wellsman (BC) Rider's Club0:46:50
3 Lance Adamson (AB) Juventus0:46:56
4 Roger Clemens (AB) United Cycle0:49:26
5 Cornelius Kluge (SK) Cycledelia / Bike Doctor0:49:26
6 Claude Breau (QC) Martin Swiss0:50:12
7 Ken Germaine (AB) Cycle Logic0:50:17
8 Patrick Ferris (BC) Blizzard Bike Club0:51:54
9 Karl Wilberg (AB) Juventus0:52:08
10 Karl Schneider (AB) Edmonton Masters Cycling0:53:24
11 Kevin Sutton (SK) Cycledelia / Bike Doctor0:53:47
12 Michael Zelensky (AB) Terrascape Racing0:54:05
13 Andrew Barron (AB) Speed Theory0:54:12
14 Stewart Hutchings (AB) United Cycle- 1 Lap


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login