Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

February 22/09 11:30 am - Vuelta Ciclista a Cuba: Stage 12


Posted by Editoress on 02/22/09
 

Vuelta Ciclista a Cuba Cuba

Stage 12: (February 21) Artemisa to Pinar Del Rio, 125 km
1 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus2:42:21
2 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trekat s.t.
3 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus0:11
4 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos 0:34
5 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas
6 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.
7 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team
8 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.
9 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
10 Arnold Alcolea (Cub) Team Cuba
11 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio
12 Ryan Roth (Can) Planet Energy
13 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team
14 Marlon Proenza (Cub) Holguin
15 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas
16 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team
17 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
18 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio
19 Yosvani Barea (Cub) Holguin
20 Manuel E. Medina (Ven) Team Venezuela
21 Yasmany Estupinan (Cub) Matanzas
22 Andrew Randell (Can) Planet Energy
23 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.
24 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila
25 Yasmani Martinez (Cub) Team Cuba
26 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus
27 Jose A. Alarcon (Ven) Team Venezuela
28 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara
29 Francois Parisien (Can) Planet Energy
30 Norlan Ramos (Cub) Habanaall s.t.
31 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos 0:39
32 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio
33 Osviel Vento (Cub) Habana
34 Yuniel Alonso (Cub) Habana
35 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos
36 Jorge Arebalos (Cub) Camaguey
37 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila
38 Franklin R. Chacon (Ven) Team Venezuela
39 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos
40 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
41 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara
42 Maikel Pujol (Cub) Holguin
43 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek
44 Yadier Carbonell (Cub) Habana
45 Felix Nodarse (Cub) Habana
46 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana
47 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
48 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.
49 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana
50 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.
51 Yenier Lopez (Cub) Team Cuba
52 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo
53 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus
54 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.
55 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus
56 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana
57 Lizardo Benitez (Cub) Team Cuba
58 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek
59 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritusall s.t.
60 Lemany Lleon (Cub) Habana 0:49
61 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio
62 Miguel Rodriguez (Cub) Camaguey
63 Eliodis Grinan (Cub) C.T. Guantanamo
64 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba
65 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo
66 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana
67 Jose A. Contreras (Ven) Team Venezuela
68 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila
69 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara
70 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek
71 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos
72 Abran Guerra (Cub) Guantanamo
73 Markos Lerche (Ger) Saxonia Team
74 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba
75 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek
76 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo
77 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo
78 Ricardo Varela (Cub) Matanzas
79 William Franco (Cub) Guantanamo
80 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
81 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba
82 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
83 Yolan Marrero (Cub) Matanzas
84 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo
85 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek
86 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
87 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara
88 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara
89 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila
90 Martin Gilbert (Can) Planet Energy
91 Alvaro Torres (Ven) Team Venezuela
92 Osdel Cabellero (Cub) Holguin
93 Heverh Rivas (Ven) Team Venezuela
94 Yoandri Touset (Cub) Camaguey
95 Reldys Perez (Cub) Team Cubaall s.t.
96 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos1:10
97 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana2:04
98 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo2:19
99 Yunarqui Perez (Cub) Camaguey2:19
100 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila2:22
101 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila3:15
GC
1 Arnold Alcolea (Cub) Team Cuba38:54:28
2 Francois Parisien (Can) Planet Energyat 1:57
3 Manuel E. Medina (Ven) Team Venezuela3:00
4 Franklin R. Chacon (Ven) Team Venezuela3:10
5 Yenier Lopez (Cub) Team Cuba3:39
6 Ryan Roth (Can) Planet Energy4:08
7 Andrew Randell (Can) Planet Energy4:13
8 Andonis Cardoso (Cub) I.S.C.F.4:13
9 Yasmani Martinez (Cub) Team Cuba4:39
10 Bernardo Colex (Mex) Tecos-Trek5:18
11 Lizardo Benitez (Cub) Team Cuba5:49
12 Jose A. Alarcon (Ven) Team Venezuela6:23
13 Adriel Jimenez (Cub) Pinar Del Rio7:37
14 Yosniel Rodriguez (Cub) Pinar Del Rio7:50
15 Jesus Zarate (Mex) Tecos-Trek8:59
16 Alien Garcia (Cub) Ciego De Avila9:00
17 Yordani Crespo (Cub) I.S.C.F.9:12
18 Gregorio Ladino (Col) Tecos-Trek9:47
19 Norlan Ramos (Cub) Habana11:13
20 Fredys Buergos (Cub) I.S.C.F.11:33
21 Vicente Sanabria (Cub) Matanzas12:10
22 Francisco Matamoros (Mex) Tecos-Trek13:17
23 Eduardo Treto (Cub) C.T. Cienfuegos14:26
24 Ruben Campanioni (Cub) Ciego De Avila14:45
25 Lisuandi Alonso (Cub) C.T. Cienfuegos15:11
26 Jose A. Contreras (Ven) Team Venezuela15:19
27 Eliodis Grinan (Cub) C.T. Guantanamo16:05
28 Yoandri Freire (Cub) Sancti Spiritus17:46
29 Yans Carlos Arias (Cub) I.S.C.F.17:58
30 Miguel Sanchez (Cub) Pinar Del Rio18:23
31 Joel Solenzal (Cub) Sancti Spiritus18:58
32 Yuniel Alonso (Cub) Habana19:41
33 Noslen Funes (Cub) C.T. Cienfuegos19:52
34 Reldys Perez (Cub) Team Cuba20:01
35 Luis E. Alfaro (Cub) C.T. Cienfuegos20:15
36 Ignacio Sarabia (Mex) Tecos-Trek20:19
37 Osviel Vento (Cub) Habana21:27
38 Osdel Cabellero (Cub) Holguin21:34
39 Alvaro Torres (Ven) Team Venezuela21:43
40 Ismel Bauzo (Cub) Ciudad Habana22:41
41 Arquimedes Lam (Mex) Tecos-Trek22:52
42 Reinier Veloz (Cub) Sancti Spiritus23:11
43 Pedro Portuondo (Cub) I.S.C.F.24:04
44 Yariel De Leon (Cub) C.T. Guantanamo24:21
45 Felix Nodarse (Cub) Habana25:22
46 Dayron Mendez (Cub) C.T. Cienfuegos25:23
47 Pedro Sibila (Cub) I.S.C.F.25:34
48 Jorge J. Rojas (Cub) Sancti Spiritus26:29
49 Eduardo Morejon (Cub) C.T. Guantanamo26:48
50 Keven Lacombe (Can) Planet Energy27:02
51 Lemany Lleon (Cub) Habana27:49
52 Geert Dijkshoorn (Ned) Saxonia Team28:00
53 Rainier Vazquerz (Cub) Matanzas28:49
54 Yosvani Barea (Cub) Holguin29:57
55 Yoandri Touset (Cub) Camaguey31:09
56 Miguel Rodriguez (Cub) Camaguey31:28
57 Yadier Carbonell (Cub) Habana33:12
58 Angel Castillo (Cub) Ciudad Habana34:05
59 Heverh Rivas (Ven) Team Venezuela34:09
60 Timo Scholz (Ger) Saxonia Team35:17
61 Carlos Area (Cub) Ciudad Habana35:27
62 Carlos Puente (Cub) Sancti Spiritus37:40
63 Martin Gilbert (Can) Planet Energy38:02
64 Agustin Martinez (Cub) Villa Clara38:02
65 Jose Rodriguez (Cub) Ciego De Avila38:56
66 Abran Guerra (Cub) Guantanamo39:20
67 Yolan Marrero (Cub) Matanzas39:31
68 Ricardo Varela (Cub) Matanzas40:38
69 Leander Schreurs (Ned) Saxonia Team40:44
70 Carlos Fidalgo (Cub) Guantanamo41:06
71 Maikel Pujol (Cub) Holguin41:16
72 Harman Yenni (Cub) Santiago De Cuba41:49
73 Yoandris Freire (Cub) Santiago De Cuba43:11
74 Marlon Gonzalez (Cub) Ciego De Avila44:45
75 Bruno Langlois (Can) Planet Energy46:24
76 Mario Couso (Cub) Santiago De Cuba47:54
77 Marlon Proenza (Cub) Holguin48:27
78 William Franco (Cub) Guantanamo48:31
79 Carlos Roldan (Cub) Ciudad Habana49:32
80 Dillinger Gonzalez (Cub) Villa Clara50:06
81 Yasmai Alvarado (Cub) C.T. Cienfuegos51:03
82 Jose C. Peralta (Cub) Pinar Del Rio52:15
83 Jose A. Gonzalez (Cub) Sancti Spiritus54:36
84 Yasmany Estupinan (Cub) Matanzas56:02
85 Maikel Gomez (Cub) Villa Clara56:05
86 Rafael J. Arrate (Cub) C.T. Guantanamo59:16
87 Frank Montalvo (Cub) Ciudad Habana
88 Luis M. Perez (Cub) Guantanamo
89 Jorge Arebalos (Cub) Camaguey
90 Fernando Kayner (Pan) Villa Clara
91 Maydel Rodriguez (Cub) Santiago De Cuba
92 Rosendo Guilarte (Cub) Guantanamo
93 Carlos Fabar (Cub) C.T. Guantanamo
94 Markos Lerche (Ger) Saxonia Team
95 Andres Gutierrez (Cub) Santiago De Cuba
96 Reiniel Hernandez (Cub) Ciego De Avila
97 Maikel Trujillo (Cub) Ciego De Avila
98 Vladimir Fonseca (Cub) Villa Clara
99 Peter Woestenberg (Ned) Saxonia Team
100 Yunarqui Perez (Cub) Camaguey
101 Angel Tapanes (Cub) Guantanamo


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login