Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

March 2/09 9:53 am - Vuelta Mexico Telmex: Stage 1 full results


Posted by Editoress on 03/2/09
 

Mexico

Stage 1 (March 1st): Circuito Lunes del Cerro, Oaxaca , 94km
1 Juan Pablo Magallanes (Mex) Mexican National Team 2:23:35
2 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips Knauf at s.t.
3 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 0:58
4 Karl Menzies (Aus) Ouch p/b Maxxis
5 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
6 Edgardo Lugo (Mex) Region 3: Estado de Mexico
7 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monumental
8 Cesar Vaquera (Mex) Orven - Valle Congelado
9 Daniel Holloway (USA) US National Team
10 David Vitoria (Sui) Rockracing
11 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing
12 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
13 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team
14 Shawn Milne (USA) Team Type 1
15 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven - Valle Congelado
16 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips Knauf
17 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
18 Jose Carlos Valdez (Mex) Burgos Monumental
19 Carlos Jose Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
20 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental
21 Domingo Gonzalez (Mex) Orven - Valle Congelado
22 Kirk Carlsen (USA) US National Team
23 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
24 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team
25 Andrew Randell (Can) Planet Energy
26 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala
27 Andrew Pinfold (Can) Ouch p/b Maxxis
28 Taylor Shelden (USA) US National Team
29 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Uga
30 Christopher Baldwin (USA) Rockracing
31 Yasmani Martinez (Cub) Cuban National Team
32 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
33 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team
34 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
35 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
36 Rafael Escarcega (Mex) Region 3: Estado de Mexico
37 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch p/b Maxxis
38 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Uga
39 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala
40 Darren Lill (RSA) Team Type 1
41 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Uga
42 Peter Stetina (USA) US National Team
43 Francois Parisien (Can) Planet Energy
44 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Uga
45 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
46 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Uga
47 Glen Alan Chadwick (Nzl) Rockracing
48 Marco Antonio Rios (Mex) Orven - Valle Congelado
49 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team
50 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
51 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala
52 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
53 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado
54 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team
55 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
56 Paolo Tomaselli (Ita) Amica Chips Knauf
57 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips Knauf
58 Ian Macgregor (USA) Team Type 1
59 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips Knauf
60 Cameron Evans (Can) Ouch p/b Maxxis
61 Matthew Wilson (Aus) Team Type 1
62 Arturo Pena (Mex) Region 2 Occident
63 Gerardo Soto (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
64 Christopher Jones (USA) Team Type 1
65 Jorge Lopez (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
66 Floyd Landis (USA) Ouch p/b Maxxis
67 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
68 David Martin (Esp) Rockracing
69 Manuel Hernandez (Mex) Orven - Valle Congelado
70 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
71 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental
72 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Uga
73 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team
74 Juan Carlo Hernandez (Mex) Tequila Afamado
75 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Uga
76 Carlos Cruz (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
77 Rodolfo Avila (Mex) Region 3: Estado de Mexico
78 Christopher Barton (USA) US National Team
79 John A Murphy (USA) Ouch p/b Maxxis
80 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong
81 Ryan Roth (Can) Planet Energy
82 Ismael Ponce (Mex) Region 2 Occident
83 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala
84 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occident
85 Alfredo Gabino (Mex) Region 3: Estado de Mexico
86 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team
87 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
88 Tyler Hamilton (USA) Rockracing
89 Avelino Antuna (Esp) Burgos Monumental
90 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo
91 Armando Aguilar (Mex) Orven - Valle Congelado
92 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong
93 Jose de Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
94 Fredy Buergos (Cub) Cuban National Team
95 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team all s.t.
96 Oscar Barron (Mex) Orven - Valle Congelado 1:13
97 Ivan Romero (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate 1:25
98 Juan Enrique Diaz (Mex) Tequila Afamado 1:28
99 Colby Pearce (USA) US National Team
100 Jose de Jesus Bravo (Mex) Region 3: Estado de Mexico
101 Sergio Hernandez (USA) Rockracing
102 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occident
103 Bradley White (USA) Ouch p/b Maxxis
104 Flavio De Luna (Mex) Region 2 Occident
105 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
106 Ricardo Tapia (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
107 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong all s.t.
108 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado 1:33
109 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 1:36
110 Elio Frausto (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate s.t.
111 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:39
112 Miguel Martinez (Mex) Arenas Tlaxcala
113 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo both s.t.
114 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado 1:45
115 Enrique Mata (Esp) Burgos Monumental 1:54
116 Alberto Huitzil (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala 1:54
117 David Zamudio (Mex) Tequila Afamado 2:11
118 Guadalupe Almonte (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
119 Roman Kilun (USA) Ouch p/b Maxxis
120 Luis Alberto Munoz (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
121 Jose de Jes Gonzalez (Mex) Region 3: Estado de Mexico
122 Ivan Melero (Esp) Burgos Monumental
123 David Salomon (Mex) Mexican National Team all s.t.
124 Uri Martins (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate 2:16
125 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 2:18
126 Radames Trevino (Mex) Orven - Valle Congelado s.t.
127 Luis Alfre Gutierrez (Mex) Tecos De La Uga 2:32
128 Kevin Lacombe (Can) Planet Energy s.t.
129 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo 3:26
130 Alejandro Morales (Mex) Region 3: Estado de Mexico 3:44
131 David Tanner (Aus) Rockracing 4:00
132 Jose Isabel Garcia (Mex) Tequila Afamado s.t.
133 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado 5:25
134 Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo s.t.
135 Victor Martinez (Mex) Arenas Tlaxcala 13:25
136 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala
137 Jose Andres Sanchez (Mex) Canel's Turbo
138 Cole House (USA) US National Team
139 Ivan Carbajal (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate
140 Noemely Roldan (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
141 Eric Boily (Can) Planet Energy
142 Keir Plaice (Can) Planet Energy
143 Austin Carroll (USA) US National Team
144 Urbano Lopez (Mex) Region 2 Occident
145 Maxime Vives (Can) Planet Energy
146 Mario Chapul (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
147 Joaquin Mejia (Mex) Region 1: Puebla Tlaxcala
148 Victor Alfons Huerta (Mex) Region 3: Estado de Mexico
149 Uriel Rayo (Mex) Region 2 Occident
150 Julian Kyer (USA) Trek Livestrong
151 Eduardo Diaz (Mex) Region 4: Oaxaca-Chocolate all s.t.
152 Ryohei Komori (Jpn) Trek Livestrong 21:25
153 Jose de Je Ruvalcaba (Mex) Region 2 Occident 28:42


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login