Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

April 5/09 0:38 am - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 2


Posted by Editoress on 04/5/09
 

Stage 2 results from the Vuelta Ciclista del Uruguay

Stage 2: Maldonado to Ramallo, 140 km
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 4:09:49
2 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas at 0:04
3 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:06
4 Ricardo Guedez (Uru) Fenix s.t.
5 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 0:07
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 0:12
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:17
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa s.t.
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 0:20
10 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 0:22
11 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 0:35
13 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 1:46
14 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 1:48
15 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa
16 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa both s.t.
17 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:03
18 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies s.t.
19 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club 2:12
20 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 2:15
21 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 2:22
22 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
23 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter
24 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team all s.t.
25 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas 2:25
26 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team s.t.
27 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 2:29
28 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team
29 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas both s.t.
30 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 2:33
31 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies s.t.
32 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:35
33 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah
34 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team both s.t.
35 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 2:38
36 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur 2:40
37 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
38 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
39 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
40 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
41 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
42 Mark Batty (Can) Planet Energy
43 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
44 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America
45 Felix Castro (Col) Orbea-America
46 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
47 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
48 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
49 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 2:45
50 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah
51 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team
52 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
53 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas
54 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club all s.t.
55 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 2:49
56 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
57 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies
58 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America
59 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
60 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 2:54
61 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:56
62 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team s.t.
63 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:04
64 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:13
65 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 3:15
66 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 3:18
67 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis
68 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America both s.t.
69 Mario Patalagoytia (Arg) Acme Cycling Team 3:23
70 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 3:29
71 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 3:30
72 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 3:35
73 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team s.t.
74 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 3:39
75 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 3:55
76 Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:01
77 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 4:22
78 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 4:27
79 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 4:39
80 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 4:51
81 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:10
82 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 6:26
83 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:27
84 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 6:38
85 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 6:45
86 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:02
87 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 7:20
88 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 7:31
89 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 10:04
90 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur s.t.
91 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 11:21
92 Eric Boily (Can) Planet Energy 15:44
93 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 24:07
94 Nemesio García (Uru) Fenix 24:21
95 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 24:26
96 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
97 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 24:43
98 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 26:40
99 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 26:41
100 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore
101 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team both s.t.
102 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil 26:44
103 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
104 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
105 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team
106 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg all s.t.
107 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 26:53
108 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 26:54
109 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 27:04
110 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer s.t.
111 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:08
112 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 27:09
113 Oscar Hugo Pias (Uru) Av.Artigas Guichon 27:26
114 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 27:29
115 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 27:35
116 Richard Ozzatta (Uru) Arco Iris 28:00
117 Alvaro De Souza (Uru) Av.Artigas Guichon 28:01
118 Vladimir Peña (Uru) Peñarol De Maldonado 28:46
119 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 41:32
120 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 41:48
121 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 41:52
122 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team
123 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado
124 Fanián E Valenzuela (Uru) Palmirense Cicles Cl all s.t.
125 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 41:55
126 Amadeo S. Santos (Uru) C.C. Carmelo
127 Charly Vives (Can) Planet Energy both s.t.
128 Paulio Orona (Uru) Peñarol De Maldonado 42:01
129 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis s.t.
130 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 42:02
131 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 42:08
132 Antonio Luque (Uru) Arco Iris s.t.
133 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 42:10
134 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 42:16
135 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 42:22
136 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 42:28
137 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl s.t.
138 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 42:31
139 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo s.t.
140 Rolando Laclau (Uru) Palmirense Cicles Cl 42:46
141 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 42:51
 
GC
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 7:40:09
2 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas at 0:08
3 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:12
4 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 0:14
5 Ricardo Guedez (Uru) Fenix 0:16
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 0:22
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:27
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa s.t.
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 0:29
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 0:30
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 0:31
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 0:45
13 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa 1:56
14 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 1:57
15 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 1:58
16 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies 2:10
17 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:13
18 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 2:14
19 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club 2:22
20 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 2:25
21 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter 2:29
22 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 2:32
23 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team
24 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team both s.t.
25 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 2:35
26 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas s.t.
27 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 2:39
28 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
29 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas both s.t.
30 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 2:41
31 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 2:43
32 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 2:45
33 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
34 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah both s.t.
35 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 2:48
36 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 2:49
37 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America 2:50
38 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
39 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
40 Mark Batty (Can) Planet Energy
41 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
42 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
43 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
44 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
45 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
46 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
47 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
48 Felix Castro (Col) Orbea-America
49 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
50 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 2:55
51 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team
52 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
53 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
54 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas
55 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
56 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America 2:59
57 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
58 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team
59 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
60 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 3:00
61 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 3:04
62 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 3:06
63 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:14
64 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 3:22
65 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:23
66 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 3:28
67 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America
68 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis both s.t.
69 Mario Patalagoytia (Arg) Acme Cycling Team 3:33
70 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 3:39
71 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 3:40
72 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 3:45
73 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team s.t.
74 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 3:49
75 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 4:01
76 Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:11
77 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 4:32
78 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 4:37
79 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 4:49
80 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 6:01
81 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:20
82 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 6:36
83 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:37
84 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 6:48
85 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 6:55
86 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:12
87 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 7:30
88 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 7:41
89 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 10:14
90 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur s.t.
91 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 11:31
92 Eric Boily (Can) Planet Energy 15:54
93 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 24:17
94 Nemesio García (Uru) Fenix 24:31
95 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 24:36
96 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
97 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 24:53
98 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 26:50
99 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil 26:54
100 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
101 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
102 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
103 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team all s.t.
104 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore 27:12
105 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 27:14
106 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer s.t.
107 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:18
108 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 27:25
109 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 27:39
110 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 40:42
111 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 41:10
112 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 41:58
113 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 42:02
114 Charly Vives (Can) Planet Energy 42:05
115 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 42:11
116 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 42:18
117 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 42:23
118 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 42:26
119 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl 44:50
120 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 46:15
121 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 46:27
122 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 47:09
123 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 55:03
124 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 55:56
125 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 57:33
126 Fanián E Valenzuela (Uru) Palmirense Cicles Cl 1:01:26
127 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado s.t.
128 Amadeo S. Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:01:29
129 Paulio Orona (Uru) Peñarol De Maldonado 1:01:35
130 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 1:01:36
131 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:01:44
132 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 1:02:05
133 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:02:08
134 Rolando Laclau (Uru) Palmirense Cicles Cl 1:02:20
135 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 1:02:22
136 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 1:07:00
137 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:12:23

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login