Posted by Editoress on 04/6/09
Stage 4 results
Stage 4: Ismael Cortinas to Fray Bentos, 163.8km | |
1 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies | 3:59:37 |
2 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas | |
3 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
4 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg | |
5 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | |
6 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team | |
7 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America | |
8 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil | |
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur | |
10 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis | |
11 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team | |
12 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer | |
13 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur | |
14 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg | |
15 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 | |
16 Federico Perfecto (Uru) Amanecer | |
17 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis | |
18 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team | |
19 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon | |
20 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur | |
21 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio | |
22 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur | |
23 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team | |
24 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 | |
25 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 | |
26 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team | |
27 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team | |
28 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies | |
29 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America | |
30 Diego Garavito (USA) Latino Cycing | |
31 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team | |
32 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
33 Ricardo Guedez (Uru) Fenix | |
34 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur | |
35 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa | |
36 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter | |
37 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter | |
38 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix | |
39 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas | |
40 Felix Castro (Col) Orbea-America | |
41 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
42 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | |
43 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore | |
44 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo | |
45 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa | |
46 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio | |
47 Eric Boily (Can) Planet Energy | |
48 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil | |
49 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team | |
50 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team | |
51 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team | |
52 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa | |
53 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America | |
54 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 | |
55 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy | |
56 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club | |
57 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies | |
58 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | |
59 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter | |
60 Charly Vives (Can) Planet Energy | |
61 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio | |
62 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter | |
63 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis | |
64 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas | |
65 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club | |
66 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | |
67 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas | |
68 Nemesio García (Uru) Fenix | |
69 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 | |
70 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team | |
71 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado | |
72 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter | |
73 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg | |
74 Emile Abraham (USA) Latino Cycing | |
75 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil | |
76 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team | |
77 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies | |
78 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio | |
79 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa | |
80 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team | |
81 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio | |
82 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil | |
83 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing | |
84 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas | |
85 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas | |
86 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America | |
87 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer | |
88 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa | |
89 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing | |
90 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore | |
91 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing | |
92 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club | |
93 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team | |
94 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team | |
95 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis | |
96 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team | |
97 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter | |
98 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg | |
99 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
100 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
101 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah | all s.t. |
102 Andrew Hunt (Can) Planet Energy | 0:12 |
103 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio | 0:13 |
104 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strat A | |
105 Mark Batty (Can) Planet Energy | both s.t. |
106 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis | 0:14 |
107 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team | 0:15 |
108 Keir Plaice (Can) Planet Energy | s.t. |
109 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team | 0:19 |
110 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team | s.t. |
111 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team | 0:24 |
112 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team | 0:35 |
113 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl A | 0:37 |
114 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl A | |
115 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl A | both s.t. |
116 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team | 0:55 |
117 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore A | 01:56 |
118 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur | s.t. |
119 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis | 2:27 |
120 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon | 4:10 |
121 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil | 4:51 |
122 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon | 5:10 |
123 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo | |
124 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo | |
125 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado A | |
126 Antonio Luque (Uru) Arco Iris | all s.t. |
127 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo | 5:37 |
128 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo | s.t. |
129 Diego Vera (Chi) Chilean National Team | 7:16 |
130 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg | 8:27 |
131 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America | 17:10 |
132 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore A | 31:24 |
GC | |
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies | 16:01:26 |
2 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas | at 0:08 |
3 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas | 0:s.t. |
4 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team | 0:12 |
5 Ricardo Guedez (Uru) Fenix | 0:16 |
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America | 0:22 |
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter | 0:27 |
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa | s.t. |
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur | 0:29 |
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter | 0:30 |
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team | 0:31 |
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing | 0:45 |
13 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa | 1:56 |
14 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa | s.t. |
15 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas | 1:57 |
16 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies | 2:10 |
17 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team | 2:11 |
18 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil | 2:13 |
19 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club | 2:22 |
20 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies | 2:25 |
21 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies | 2:29 |
22 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter | s.t. |
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team | 2:32 |
24 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team | 2:35 |
25 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas | s.t. |
26 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team | 2:39 |
27 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 | |
28 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | |
29 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas | all s.t. |
30 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies | 2:41 |
31 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio | 2:43 |
32 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team | 2:45 |
33 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah | s.t. |
34 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team | 2:48 |
35 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club | s.t. |
36 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa | 2:49 |
37 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 | 2:50 |
38 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur | |
39 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg | |
40 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon | |
41 Felix Castro (Col) Orbea-America | |
42 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | |
43 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah | |
44 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil | |
45 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah | all s.t. |
46 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team | 2:51 |
47 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter | 2:52 |
48 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas | 2:53 |
49 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club | 2:55 |
50 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team | |
51 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah | both s.t. |
52 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah | 2:58 |
53 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America | 2:59 |
54 Federico Perfecto (Uru) Amanecer | s.t. |
55 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah | 2:59 |
56 Mark Batty (Can) Planet Energy | 3:03 |
57 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter | 3:04 |
58 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team | 3:07 |
59 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team | 3:10 |
60 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team | 3:14 |
61 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team | 3:19 |
62 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing | s.t. |
63 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio | 3:23 |
64 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis | 3:26 |
65 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur | 3:28 |
66 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America | s.t. |
67 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club | 3:40 |
68 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 | 3:45 |
69 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team | s.t. |
70 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur | 3:49 |
71 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team | 3:54 |
72 Emile Abraham (USA) Latino Cycing | 3:55 |
73 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl | 4:16 |
74 Keir Plaice (Can) Planet Energy | 4:26 |
75 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team | 4:32 |
76 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur | 4:37 |
77 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis | 4:49 |
78 Diego Garavito (USA) Latino Cycing | 6:01 |
79 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy | 6:20 |
80 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing | 6:36 |
81 Andrew Hunt (Can) Planet Energy | s.t. |
82 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 | 6:37 |
83 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 | 6:55 |
84 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team | 7:12 |
85 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America | 7:30 |
86 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer | 7:41 |
87 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix | 10:14 |
88 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur | s.t. |
89 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team | 11:31 |
90 Eric Boily (Can) Planet Energy | 15:54 |
91 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America | 20:00 |
92 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore | 24:17 |
93 Nemesio García (Uru) Fenix | 24:31 |
94 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter | 24:36 |
95 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis | 24:50 |
96 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl | 25:30 |
97 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis | 26:50 |
98 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg | 26:54 |
99 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil | s.t. |
100 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil | 26:54 |
101 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team | s.t. |
102 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore | 27:12 |
103 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer | 27:14 |
104 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio | 27:18 |
105 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio | 27:25 |
106 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies | 27:27 |
107 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg | 32:52 |
108 Diego Vera (Chi) Chilean National Team | 34:55 |
109 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team | 41:06 |
110 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team | 42:02 |
111 Charly Vives (Can) Planet Energy | 42:05 |
112 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis | 42:11 |
113 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio | 42:23 |
114 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio | 42:39 |
115 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis | 44:45 |
116 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl | 45:27 |
117 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa | 46:15 |
118 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo | 46:27 |
119 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil | 46:49 |
120 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo | 47:50 |
121 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore | 57:27 |
122 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg | 57:33 |
123 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo | 1:01:06 |
124 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado | 1:01:26 |
125 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon | 1:02:14 |
126 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado | 1:07:14 |
127 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg | 1:11:18 |
128 Antonio Luque (Uru) Arco Iris | 1:12:53 |
129 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon | 1:18:10 |
130 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo | 1:18:16 |
131 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo | 1:27:06 |
132 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore | 1:34:17 |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |