Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

April 8/09 21:40 pm - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 6


Posted by Editoress on 04/8/09
 

Stage 6 results

Stage 6: Pueblo Constacia to Mercedes, 170.5km
1 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 4:08:25
2 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas
3 Ricardo Guedez (Uru) Fenix
4 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter
5 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
6 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing
7 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team
8 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas all s.t.
9 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 0:35
10 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team
11 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis
12 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur
13 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies
14 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team
15 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team
16 Emile Abraham (USA) Latino Cycing
17 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur
18 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies
19 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur
20 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33
21 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur
22 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
23 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team
24 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter
25 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33
26 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
27 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix
28 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl A
29 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter
30 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
31 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah A
32 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
33 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer
34 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
35 Charly Vives (Can) Planet Energy
36 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl A
37 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa
38 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
39 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio
40 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer
41 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
42 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis
43 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa
44 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team
45 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America
46 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas
47 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
48 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America
49 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America
50 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio
51 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
52 Felix Castro (Col) Orbea-America
53 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
54 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas
55 Andrew Hunt (Can) Planet Energy
56 Nemesio García (Uru) Fenix
57 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team
58 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah A
59 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
60 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore A
61 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
62 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil
63 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33
64 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis
65 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
66 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur
67 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team
68 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore A
69 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team
70 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
71 Mark Batty (Can) Planet Energy
72 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
73 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team
74 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah A
75 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club
76 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
77 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio
78 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas
79 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team
80 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies
81 Eric Boily (Can) Planet Energy
82 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing
83 Diego Garavito (USA) Latino Cycing
84 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil
85 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
86 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio
87 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa
88 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
89 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
90 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter
91 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio
92 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
93 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
94 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter
95 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
96 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies
97 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas
98 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
99 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
100 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio
101 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America
102 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis
103 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis
104 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing
105 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team
106 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team
107 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team
108 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado A
109 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team
110 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon
111 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah A all s.t.
112 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 0:50
113 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis
114 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg both s.t.
115 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 0:57
116 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore A 1:08
117 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 1:16
118 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 3:23
119 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 5:50
120 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 5:50
121 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl A 11:24
122 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 11:27
123 Keir Plaice (Can) Planet Energy 12:09
124 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado A 12:53
125 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore A 12:53
126 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 12:53
127 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 14:14
128 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 14:14
129 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 14:34
 
GC
1 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas 24:00:02
2 Ricardo Guedez (Uru) Fenix at 0:10
3 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:25
4 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strat 0:33
5 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 0:38
6 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:45
7 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 0:55
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa 1:00
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 1:02
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 1:03
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 1:04
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 1:10
13 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 1:44
14 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 1:55
15 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 1:57
16 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa 2:26
17 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strat 2:43
18 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:46
19 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 2:47
20 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:48
21 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strat 2:58
22 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter 3:00
23 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strat 3:02
24 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas 3:04
25 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 3:05
26 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 3:07
27 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas s.t.
28 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 3:08
29 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 3:09
30 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 3:12
31 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
32 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
33 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas all s.t.
34 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strat 3:14
35 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 3:16
36 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 3:18
37 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah s.t.
38 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club 3:21
39 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 3:23
40 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
41 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
42 Felix Castro (Col) Orbea-America
43 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
44 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah
45 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
46 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil all s.t.
47 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 3:24
48 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
49 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 3:28
50 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team s.t.
51 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 3:31
52 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America
53 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
54 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
55 Mark Batty (Can) Planet Energy 3:36
56 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 3:37
57 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 3:40
58 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 3:43
59 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah s.t.
60 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis 3:46
61 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:47
62 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 3:52
63 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:56
64 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 4:01
65 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America s.t.
66 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 4:05
67 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 4:13
68 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 4:18
69 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 4:22
70 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 4:27
71 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 4:28
72 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 4:49
73 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 5:05
74 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 5:10
75 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 5:22
76 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 6:34
77 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:53
78 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 7:09
79 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 7:10
80 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 7:28
81 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 7:34
82 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:45
83 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 8:03
84 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 8:14
85 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 10:47
86 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur s.t.
87 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 12:04
88 Eric Boily (Can) Planet Energy 16:27
89 Keir Plaice (Can) Planet Energy 16:33
90 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 24:50
91 Nemesio García (Uru) Fenix 25:04
92 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 25:09
93 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 25:38
94 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 26:03
95 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 27:23
96 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 27:27
97 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
98 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil both s.t.
99 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore 27:28
100 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 27:47
101 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:51
102 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 27:58
103 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team 28:15
104 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strat 29:23
105 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 33:47
106 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 42:35
107 Charly Vives (Can) Planet Energy 42:38
108 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 42:44
109 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 42:56
110 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 43:12
111 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 45:18
112 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 46:48
113 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 46:54
114 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 47:00
115 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 47:22
116 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 47:46
117 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl 56:49
118 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 58:45
119 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 58:55
120 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 1:03:11
121 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:04:59
122 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 1:08:11
123 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado 1:14:17
124 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 1:24:26
125 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 1:25:21
126 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:27:19
127 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:33:00
128 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:41:50
129 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 1:47:08

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login