Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

June 2/09 23:34 pm - Le Tour du Grand Montreal - Stage 2 results


Posted by Editoress on 06/2/09
 

Kirsten Wild (Cervelo Test Team) continued her winning streak as she won her 2nd stage at Le Tour du Grand Montreal

Top Canadian was Joelle Numainville (ESGL93-GSD Gestion) in 11th position.

Stage 2: Granby Road Race, 104.06 km
1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 2:35:43
2 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
3 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
4 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
5 Lauren Tamayo (USA) Team TIBCO
6 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
7 Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia Highroad Women
8 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
9 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
10 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
11 Joelle Numainville (Can) ESGL93-GSD Gestion
12 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
13 Kelly Benjamin (USA) Colavita Sutter Homes
14 Brooke Miller (USA) Team TIBCO
15 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team
16 Cherise Taylor (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-L
17 Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
18 Gina Grain (Can) Webcor Builders
19 Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion
20 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
21 Emma Rickards (Aus) Team TIBCO
22 Davina Summers (Aus) Australian National Team
23 Carla Swart (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-L
24 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women
25 Jenny Trew (Can) Canadian National Team
26 Marissa van der Merwe (RSA) quipe Mixte 2 MTN Energade-L
27 Tiffany Cromwell (Aus) Colavita Sutter Homes
28 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK
29 Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
30 Anna Schnitzmeier (Ger) German National Team
31 Catherine Cheatley (NZl) Colavita Sutter Homes
32 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
33 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team
34 Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
35 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
36 Elke Gebhardt (Ger) German National Team
37 Tina Pic (USA) Colavita Sutter Homes
38 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK
39 Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
40 Leda Cox (GBr) ESGL93-GSD Gestion
41 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion
42 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
43 Veronica Leal (Mex) Mexican National Team
44 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
45 Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders
46 Giuseppina Grassi (Mex) Mexican National Team
47 Julie Beveridge (Can) Team TIBCO
48 Andrea Bunnin (Can) Canadian National Team
49 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
50 Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
51 Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
52 Larissa Kleinmann (Ger) Equipe Mixte 2 MTN Energade-L
53 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women
54 Fransiska Merten (Ger) German National Team
55 Sarah Stewart (Can) Canadian National Team
56 Christine Majerus (Lux) ESGL93-GSD Gestion
57 Shanie Bergeron (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie
58 Chrissie Viljoen (RSA) Equipe Mixte 2 MTN Energade-L
59 Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes
60 Nikki Butterfield (USA) Webcor Builders
61 Bianca Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
62 Yessica Mendoza (Col) Equipe Mixte 2 MTN Energade-L
63 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK
64 Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Mazda Samson
65 Lauri Dupont-Renaud (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie
66 Amber Rais (USA) Team TIBCO
67 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
68 Erinne Willock (Can) Webcor Builders
69 Mayra Rocha (Mex) Mexican National Team
70 Laura Dittman (Ger) German National Team
71 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women
72 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
73 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
74 Jennifer Letue (Fra) ESGL93-GSD Gestion
75 Jessica Jurado (Mex) Mexican National Team
76 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
77 Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
78 Rachel Heal (GBr) Colavita Sutter Homes
79 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
80 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
81 Lorenza Morfin (Mex) Mexican National Team
82 Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders
83 Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK
84 Valérie Crête (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie
85 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
86 Mary Zider (USA) Specialized Mazda Samson
87 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team
88 Geneviève Gagnon (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie all s.t.
89 Véronique Bilodeau (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:19
90 Pascale Schnider (Sui) Cervelo Test Team s.t.
91 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 0:21
92 Megan Rathwell (Can) Canadian National Team 0:24
93 Bridie O'Donnell (Aus) Australian National Team 0:52
94 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi 0:00
95 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 1:54
96 Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 11:36
97 Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson 14:42
98 Miriam Dominguez (Mex) Mexican National Team 15:14
99 Leah Guloien (Can) Canadian National Team 15:14
100 Anna Milkowski (USA) Équipe Cascades-ABC Cycles 16:16
101 Anne Guzman (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 20:21
HD Gloria Gutierrez (Col) Mixed Team 1 Québec / Colombie
DNF Amy Dombroski (USA) Webcor Builders
DNF Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Women
DNS Joanne Kiesanowski (NZl) Team TIBCO
 
GC
1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 4:33:49
2 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung at 0:28
3 Lauren Tamayo (USA) Team TIBCO 0:30
4 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung s.t.
5 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:31
6 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi 0:33
7 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung s.t.
8 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK 0:35
9 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK 0:37
10 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team
11 Brooke Miller (USA) Team TIBCO
12 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
13 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
14 Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion
15 Gina Grain (Can) Webcor Builders
16 Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia Highroad Women
17 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team
18 Jenny Trew (Can) Canadian National Team
19 Emma Rickards (Aus) Team TIBCO
20 Carla Swart (RSA) Mixte 2 MTN Energade-Lig
21 Cherise Taylor (RSA) Mixed Team 2 MTN Energade-Liga
22 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women
23 Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
24 Marissa Van Der Merwe (RSA) Mixed Team 2 MTN Energade-Liga
25 Tiffany Cromwell (Aus) Colavita Sutter Homes
26 Tina Pic (USA) Colavita Sutter Homes
27 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team
28 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
29 Catherine Cheatley (NZl) Colavita Sutter Homes
30 Larissa Kleinmann (Ger) Mixed Team 2 MTN Energade-Liga
31 Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
32 Davina Summers (Aus) Australian National Team
33 Kelly Benjamin (USA) Colavita Sutter Homes
34 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK
35 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion
36 Leda Cox (GBr) ESGL93-GSD Gestion
37 Christine Majerus (Lux) ESGL93-GSD Gestion
38 Veronica Leal (Mex) Mexican National Team
39 Anna Schnitzmeier (Ger) German National Team
40 Shanie Bergeron (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie
41 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
42 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
43 Giuseppina Grassi (Mex) Mexican National Team
44 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
45 Andrea Bunnin (Can) Canadian National Team
46 Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders
47 Fransiska Merten (Ger) German National Team
48 Elke Gebhardt (Ger) German National Team
49 Nikki Butterfield (USA) Webcor Builders
50 Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team
51 Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Mazda Samson
52 Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
53 Amber Rais (USA) Team TIBCO
54 Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
55 Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
56 Chrissie Viljoen (RSA) Mixed Team 2 MTN Energade-Liga
57 Sarah Stewart (Can) Canadian National Team
58 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women
59 Amber Halliday (Aus) Australian National Team
60 Bian Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
61 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
62 Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders
63 Erinne Willock (Can) Webcor Builders
64 Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
65 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK
66 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
67 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
68 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
69 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
70 Laura Dittman (Ger) German National Team
71 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women
72 Jessica Jurado (Mex) Mexican National Team
73 Lorenza Morfin (Mex) Mexican National Team
74 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK
75 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
76 Rachel Heal (GBr) Colavita Sutter Homes
77 Geneviève Gagnon (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie all s.t.
78 Véronique Bilodeau (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:56
79 Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK 1:00
80 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam s.t.
81 Megan Rathwell (Can) Canadian National Team 1:01
82 Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes 1:09
83 Bridie O'donnell (Aus) Australian National Team 1:29
84 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team 1:32
85 Pascale Schnider (Sui) Cervelo Test Team 1:54
86 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team 3:29
87 Julie Beveridge (Can) Team TIBCO 4:42
88 Joelle Numainville (Can) ESGL93-GSD Gestion 10:23
89 Jennifer Letue (Fra) ESGL93-GSD Gestion s.t.
90 Mayra Rocha (Mex) Mexican National Team 10:46
91 Mary Zider (USA) Specialized Mazda Samson s.t.
92 Yessica Mendoza (Col) Mixed Team 2 MTN Energade-Liga 12:13
93 Dupont-Renaud (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie 12:14
94 Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 12:33
95 Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson 16:01
96 Leah Guloien (Can) Canadian National Team 16:31
97 Valérie Crête (Can) Mixed Team 1 Québec / Colombie 16:40
98 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 20:35
99 Anna Milkowski (USA) Équipe Cascades-ABC Cycles 27:02
100 Miriam Dominguez (Mex) Mexican National Team 27:27
101 Anne Guzman (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 44:07

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login