Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 18/09 23:04 pm - Tour de Bretagne Féminin: Stages 1 & 2


Posted by Editoress on 07/18/09
 

 Results from the first 2 stages

Stage 1 (July 16th) : Buléon to Les Forges, 97.3km
1 Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank Nederland Bloeit 2:38:59
2 Oxana Kashchyshyna (Ukr) Ukraine at 0:46
3 Marianne Vos (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 1:01
4 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine
5 Aleks Burchenkova (Rus) Petrogradetz
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
7 Tina Liebig (Ger) DSB Bank Nederland Bloeit
8 Sara Mustonen (Swe) Team HITEC products UCK
9 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
10 Fanny Riberot (Fra) Lointek
11 Karine Gautard Roussel (Fra) Vienne Futuroscope
12 Jeannie Longo-Ciprelli (Fra) Ready Go Japan mix team
13 Edwige Pitel (Fra) Ready Go Japan mix team
14 Ievgenoa Visotska (Ukr) Ukraine
15 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
16 Lene Byberg (Nor) Norway
17 Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
18 Alexandra Rannou (Fra) Bretagne
19 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
20 Karol-Ann Canuel (Can) Canadian National Team
21 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
22 Olega Sharga (Ukr) Ukraine
23 Isabelle Söderberg (Swe) Team HITEC products UCK
24 Adrie Visser (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
25 Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 GSD Gestion
26 Froydis Meen Waersted (Nor) Norway
27 Elena Novikova (Rus) Petrogradetz
28 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team all s.t.
29 Patricia Thys (Bel) De Sprinters Malderen 1:07
30 Julia Il'inykh (Rus) Petrogradetz
31 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
32 Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
33 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
34 Kirsti Ruud (Nor) Norway
35 Line Foss (Nor) Team HITEC products UCK
36 Megan Guarnier (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
37 Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
38 Cecilie Johansen (Nor) Norway
39 Stéphanie Baud (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
40 Natasha Elliot (Can) Canadian National Team
41 Sofie Verdonck (Bel) De Sprinters Malderen
42 Elise Depoorter (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
43 Alice Monger Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen
44 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
45 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen
46 Audrey Richard (Fra) Bretagne
47 Marie-Louise Kervella (Fra) Bretagne
48 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne
49 Lien Lanssens (Bel) Lotto Belisol Ladies Team all s.t.
50 Elin Syeinsbo Fylkesnes (Nor) Norway 1:24
51 Alison Testroete (Can) Canadian National Team s.t.
52 Debora Galvez Lopez (Esp) Lointek 2:12
53 Yrina Shpylyova (Ukr) Ukraine
54 Leire Olaberria (Esp) Lointek
55 Kristine Saastad (Nor) Norway
56 Danielle Bekkering (Ned) Team HITEC products UCK
57 Joanie Caron (Can) Canadian National Team
58 Olivia Koster (Ned) RC Jan Van Arckel
59 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team
60 Belen Lopez (Esp) Lointek
61 Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope
62 Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope
63 Vanessa Le Meur (Fra) ACP Baud all s.t.
64 Maria Kazachenko (Rus) Petrogradetz 3:35
65 Julie Cook (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 3:51
66 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 4:03
67 Iona Sewell (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 9:00
68 Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 9:22
69 Charlotte Colclough (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 10:19
70 Camille Darcel (Fra) Bretagne
71 Annelore Ost (Bel) De Sprinters Malderen
72 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel
73 Sarah Cramoysan (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
74 Véronique Paillard (Fra) ACP Baud
75 Marion Bertho (Fra) ACP Baud
76 Stéphanie David (Fra) Bretagne
77 Claudia Opsomer (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
78 Marie Hélène Charrier (Fra) ACP Baud
79 Sarah Vloermans (Bel) De Sprinters Malderen
80 Natalie Creswick (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
81 Tracey Fletcher (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
82 Tone Hatteland (Nor) Team HITEC products UCK
83 Cécilia Robin (Fra) ACP Baud
84 Maria Rosario Rodriguez (Esp) Lointek
85 Patricia Perez Jimenez (Esp) Lointek all s.t.
86 Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel 10:29
87 Aafke Eshuis (Ned) RC Jan Van Arckel 12:12
88 Petra Van Wijgerden (Ned) RC Jan Van Arckel 13:25
89 Eyelien Bekkering (Ned) Team HITEC products UCK 22:26
90 Judith Bloem (Ned) RC Jan Van Arckel 23:25
91 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan mix team
92 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin both s.t.
93 Yuko Myochin (Jpn) Ready Go Japan mix team 30:19
94 Aurore Peron (Fra) ACP Baud 30:29
95 Chihiro Matsuda (Jpn) Ready Go Japan mix team 33:25
 
Stage 2 (July 17th): St Méen to Yffiniac, 113.1km
1 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 3:20:42
2 Adrie Visser (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit at 0:02
3 Julia Il'inykh (Rus) Petrogradetz 0:04
4 Marianne Vos (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 0:14
5 Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank Nederland Bloeit
6 Isabelle Söderberg (Swe) Team HITEC Products UCK
7 Elena Novikova (Rus) Petrogradetz
8 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit
9 Sara Mustonen (Swe) Team HITEC Products UCK
10 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
11 Aleks Burchenkova (Rus) Petrogradetz
12 Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 GSD Gestion
13 Joanie Caron (Can) Canadian National Team
14 Edwige Pitel (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
15 Sofie Verdonck (Bel) De Sprinters Malderen
16 Megan Guarnier (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
17 Lene Byberg (Nor) Norwegian National Team
18 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
19 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
20 Olega Sharga (Ukr) Ukraine
21 Ievgenoa Visotska (Ukr) Ukraine
22 Kirsti Ruud (Nor) Norwegian National Team
23 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine
24 Karol-Ann Canuel (Can) Canadian National Team
25 Alison Testroete (Can) Canadian National Team
26 Froydis Meen Waersted (Nor) Norwegian National Team
27 Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
28 Lien Lanssens (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
29 Natasha Elliot (Can) Canadian National Team
30 Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
31 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team
32 Karine Gautard Roussel (Fra) Vienne Futuroscope
33 Tina Liebig (Ger) DSB Bank Nederland Bloeit
34 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
35 Olivia Koster (Ned) RC Jan Van Arckel
36 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team
37 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
38 Jeannie Longo Ciprelli (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
39 Debora Galvez Lopez (Esp) Lointek
40 Alexandra Rannou (Fra) Bretagne
41 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
42 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin all s.t.
43 Leire Olaberria (Esp) Lointek 0:22
44 Elin Syeinsbo Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team
45 Line Foss (Nor) Team HITEC Products UCK
46 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team
47 Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
48 Belen Lopez (Esp) Lointek
49 Patricia Thys (Bel) De Sprinters Malderen all s.t.
50 Maria Kazachenko (Rus) Petrogradetz 2:59
51 Alice Monger Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen
52 Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope
53 Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
54 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen
55 Maria Rosario Rodriguez (Esp) Lointek all s.t.
56 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel 4:37
57 Marie-Louise Kervella (Fra) Bretagne
58 Aafke Eshuis (Ned) RC Jan Van Arckel both s.t.
59 Oxana Kashchyshyna (Ukr) Ukraine 5:33
60 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 5:47
61 Charlotte Colclough (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
62 Stéphanie Baud (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
63 Marion Bertho (Fra) ACP Baud
64 Natalie Creswick (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
65 Audrey Richard (Fra) Bretagne
66 Stéphanie David (Fra) Bretagne
67 Vanessa Le Meur (Fra) ACP Baud
68 Sarah Cramoysan (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
69 Camille Darcel (Fra) Bretagne
70 Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope
71 Claudia Opsomer (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
72 Danielle Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK
73 Petra Van Wijgerden (Ned) RC Jan Van Arckel
74 Véronique Paillard (Fra) ACP Baud
75 Tone Hatteland (Nor) Team HITEC Products UCK
76 Tracey Fletcher (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
77 Annelore Ost (Bel) De Sprinters Malderen
78 Marie Hélène Charrier (Fra) ACP Baud
79 Sarah Vloermans (Bel) De Sprinters Malderen all s.t.
80 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne 5:57
81 Eyelien Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 6:05
82 Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel 7:43
83 Cécilia Robin (Fra) ACP Baud 10:43
84 Iona Sewell (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 10:54
85 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 10:57
86 Elise Depoorter (Bel) Lotto Belisol Ladies Team 11:48
87 Judith Bloem (Ned) RC Jan Van Arckel 12:56
88 Patricia Perez Jimenez (Esp) Lointek
89 Aurore Peron (Fra) ACP Baud 14:56
90 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 16:37
91 Yuko Myochin (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 26:05
DNF Chihiro Matsuda (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team
DNF Fanny Riberot (Fra) Lointek
DNF Julie Cook (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
DNS Yrina Shpylyova (Ukr) Ukraine
 
GC
1 Liesbet De Vocht (Bel) DSB Bank Nederland Bloeit 5:59:39
2 Adrie Visser (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit at 0:56
3 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 0:59
4 Marianne Vos (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 1:08
5 Julia Il'inykh (Rus) Petrogradetz 1:09
6 Isabelle Söderberg (Swe) Team HITEC Products UCK 1:14
7 Sara Mustonen (Swe) Team HITEC Products UCK 1:15
8 Karine Gautard Roussel (Fra) Vienne Futuroscope s.t.
9 Olega Sharga (Ukr) Ukraine 1:16
10 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank Nederland Bloeit 1:17
11 Aleks Burchenkova (Rus) Petrogradetz
12 Nina Ovcharenko (Ukr) Ukraine
13 Edwige Pitel (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
14 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
15 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
16 Lene Byberg (Nor) Norwegian National Team
17 Elena Novikova (Rus) Petrogradetz
18 Ievgenoa Visotska (Ukr) Ukraine
19 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Belisol Ladies Team
20 Audrey Lemieux (Can) ESGL 93 GSD Gestion
21 Tina Liebig (Ger) DSB Bank Nederland Bloeit
22 Karol-Ann Canuel (Can) Canadian National Team
23 Devon Haskell (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin
24 Jeannie Longo Ciprelli (Fra) Ready Go Japan Mixed Team
25 Froydis Meen Waersted (Nor) Norwegian National Team
26 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
27 Alexandra Rannou (Fra) Bretagne
28 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team all s.t.
29 Megan Guarnier (USA) Bourgogne Cyclisme Féminin 1:23
30 Kirsti Ruud (Nor) Norwegian National Team
31 Sofie Verdonck (Bel) De Sprinters Malderen
32 Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
33 Marina Jaunatre (Fra) Vienne Futuroscope
34 Natasha Elliot (Can) Canadian National Team
35 Sylvie Gaillon (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
36 Lien Lanssens (Bel) Lotto Belisol Ladies Team all s.t.
37 Patricia Thys (Bel) De Sprinters Malderen 1:31
38 Béatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
39 Line Foss (Nor) Team HITEC Products UCK
40 Cecilie Johansen (Nor) Norwegian National Team all s.t.
41 Alison Testroete (Can) Canadian National Team 1:40
42 Elin Syeinsbo Fylkesnes (Nor) Norwegian National Team 1:48
43 Joanie Caron (Can) Canadian National Team 2:28
44 Véronique Labonte (Can) Canadian National Team
45 Debora Galvez Lopez (Esp) Lointek
46 Kristine Saastad (Nor) Norwegian National Team
47 Olivia Koster (Ned) RC Jan Van Arckel all s.t.
48 Leire Olaberria (Esp) Lointek 2:36
49 Belen Lopez (Esp) Lointek s.t.
50 Alice Monger Godfrey (GBr) De Sprinters Malderen 4:08
51 Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen s.t.
52 Jennifer Fischer (Fra) Vienne Futuroscope 5:13
53 Marie-Louise Kervella (Fra) Bretagne 5:46
54 Oxana Kashchyshyna (Ukr) Ukraine 6:13
55 Maria Kazachenko (Rus) Petrogradetz 6:36
56 Stéphanie Baud (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 6:56
57 Audrey Richard (Fra) Bretagne s.t.
58 Aodez Le Fourn (Fra) Bretagne 7:06
59 Danielle Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 8:01
60 Vanessa Le Meur (Fra) ACP Baud
61 Magali Mocquery (Fra) Vienne Futuroscope both s.t.
62 Nathalie Cadol (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 9:52
63 Jenifer Letue (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 12:23
64 Elise Depoorter (Bel) Lotto Belisol Ladies Team 12:57
65 Maria Rosario Rodriguez (Esp) Lointek 13:20
66 Marieke Den Otter (Ned) RC Jan Van Arckel 14:58
67 Charlotte Colclough (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 16:08
68 Marion Bertho (Fra) ACP Baud
69 Camille Darcel (Fra) Bretagne
70 Sarah Cramoysan (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
71 Stéphanie David (Fra) Bretagne
72 Natalie Creswick (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
73 Annelore Ost (Bel) De Sprinters Malderen
74 Véronique Paillard (Fra) ACP Baud
75 Claudia Opsomer (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin
76 Marie Hélène Charrier (Fra) ACP Baud
77 Tracey Fletcher (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood
78 Tone Hatteland (Nor) Team HITEC Products UCK
79 Sarah Vloermans (Bel) De Sprinters Malderen all s.t.
80 Aafke Eshuis (Ned) RC Jan Van Arckel 16:51
81 Barbara De Ridder (Ned) RC Jan Van Arckel 18:14
82 Eyelien Bekkering (Ned) Team HITEC Products UCK 28:33
83 Petra Van Wijgerden (Ned) RC Jan Van Arckel 19:14
84 Iona Sewell (GBr) Squadra Donne Luciano Bikefood 19:56
85 Cécilia Robin (Fra) ACP Baud 21:04
86 Patricia Perez Jimenez (Esp) Lointek 23:17
87 Yukiyo Hori (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 34:24
88 Judith Bloem (Ned) RC Jan Van Arckel 36:23
89 Adeline Gourgin (Fra) Bourgogne Cyclisme Féminin 40:04
90 Aurore Peron (Fra) ACP Baud 45:27
91 Yuko Myochin (Jpn) Ready Go Japan Mixed Team 56:26

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login