Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 22/09 9:18 am - Cascade Classic: Stage 1


Posted by Editoress on 07/22/09
 

Baldwin takes first KoM jersey, Sutherland 5th in Cascade opener

The first stage of the 2009 Cascade Classic was billed as a stage for the sprinters, with the battle for the overall classification not heating up until Wednesday’s first climbing stage. However, warm, windy conditions and some odd race dynamics served to split the field and narrow the list of contenders after the first stage to little more than 10 riders, with all but 21 members of the field nearly five minutes back.

In the end, Chris Baldwin of the OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis took the top points on the day’s one King of the Mountains climb to earn the first KoM jersey of the race. Rory Sutherland finished 5th on the day behind stage winner Ben Jacques-Maynes (Bissell), who dedicated the win to close friend Chris Hipp, who passed away a week ago when he suffered a pulmonary embolism during a ride.

Baldwin, who finished 8th on the stage, was part of the first move that finally stuck, about a third of the way through the 114km stage.

“Tim (Johnson), Brad (White), Pinner (Andrew Pinfold) and Cam (Evans) had all been following moves the first part of the race,” Baldwin said. “Tim told me to follow one as well, so I jumped on the next move that went and it stuck.”

The group of eight never got too far off the front, holding a gap of around 30 seconds on the peloton over the top of the climb. Despite being represented in the break, BMC didn’t like the makeup of the front group and took up the chase to bring the break back.

Instead, they shattered the peloton, bringing a group of 15 up to the break, including Sutherland and Evans, and creating the winning move.

“It was chaos back there,” Baldwin said. “A lot happened coming through the feed zone. Basically, if you got a feed bag, you didn’t make the split.”

Despite the presence of some top flight sprinters in the winning move, they never got the chance to have a go at it. With 5 km remaining, the group started attacking each other, with the break splintering and reforming.

“Mike (Tamayo, the team directeur sportif) had scouted the finish beforehand, and there was a roller with about 5 km to go,” Baldwin explained. “We planned to attack there. I gave it a nudge, but there was a block headwind and I didn’t get too far. There were a lot of counterattacks., and we really didn’t have a chance to regroup for the finish.”

With 1 km to go, Jacques-Maynes escaped solo and held off the remnants of the break by a handful of seconds. Both Baldwin and Sutherland were in the first group of nine riders just behind Jacques-Maynes, and site 0:20 behind the Bissell rider in the overall standings. Evans came in with the second group and is at 0:38. The peloton arrived nearly five minutes behind the stage winner.

“Overall, I think we got a really good shake out of this one,” Baldwin said. “We have three of us up here. Rory is riding well. I’m feeling good. We’ll see how things go tomorrow.”

The Cascade Classic continues with the 80-mile Three Creeks Road Race, which finishes with a long climb to the Three Creeks Snow Park, gaining more than 2,000 feet of elevation along the way.

OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis press release

Stage: 1 Robberson Ford-Lincoln-Mercury-Mazda Smith Rock Road Race, 114.2 km


Pro 1/2 Women
1 Evelyn Stevens (Webcor Builders) 3:09:25
2 Tina Pic (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
3 Chrissy Ruiter (ValueAct Capital Cycling Team)
4 Gina Grain (Webcor Builders)
5 Joanne Kiesanowski (Team TIBCO)
6 Kirsty Broun (Team Lip Smacker)
7 Erica Zaveta (Team Group Health)
8 Katharine Carroll (Team TIBCO)
9 Kristin Mcgrath (ValueAct Capital Cycling Team)
10 Erika Graves (Kahala LaGrange)
11 Alison Powers (Team Type 1)
12 Julie Beveridge (Team TIBCO)
13 Anne Samplonius (Team Lip Smacker)
14 Carmen Mcnellis (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
15 Christina Smith (VELOFORMA)
16 Rachel Neylan (PROMAN Hit Squad)
17 Ally Stacher (Wines of Washington/bikesale.com)
18 Lauren Tamayo (Team TIBCO)
19 Amber Rais (Team TIBCO)
20 Stacy Marple (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
21 Yukie Nakamura (Metromint Cycling)
22 Olivia Dillon (Touchstone Climbing)
23 Ambre Levy (DFT p/b Treads)
24 Cath Cheatley (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
25 Tiffany Pezzulo (DFT p/b Treads)
26 Alice Pennington (VELOFORMA)
27 Coryn Rivera (PROMAN Hit Squad)
28 Heather Kay (Ind)
29 Jane Robertson (Metromint Cycling)
30 Gillian Moody (Wines of Washington/bikesale.com)
31 Amy Dombroski (Webcor Builders)
32 Jenn Halladay (Ind)
33 Kori Seehafer (Team Type 1)
34 Kristin Sanders (ValueAct Capital Cycling Team)
35 Kelly Benjamin (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
36 Erinne Willock (Webcor Builders)
37 Morgan Kapp (Kahala LaGrange)
38 Kathryn Donovan (Kahala LaGrange)
39 Robin Farina (ValueAct Capital Cycling Team)
40 Emma Rickards (Team TIBCO)
41 Anna Milkowski (DFT p/b Treads)
42 Marisa Asplund (DFT p/b Treads)
43 Jessica Phillips (Team Lip Smacker)
44 Tracey Jacobs (GSBoulder)
45 Annie Malouin (Wines of Washington/bikesale.com)
46 Toni Bradshaw (Team Lip Smacker)
47 Ruth Clemence (Touchstone Climbing)
48 Katheryn Mattis (Webcor Builders)
49 Lindsay Myers (Wines of Washington/bikesale.com)
50 Heather Pryor (Touchstone Climbing)
51 Brei Gudsell (VELOFORMA)
52 Alison Starnes (Team TIBCO)
53 Rushlee Buchanan (Bike NZ)
54 Rebecca Much (Webcor Builders)
55 Alisha Welsh (Wines of Washington/bikesale.com)
56 Leah Guloien (Wines of Washington/bikesale.com)
57 Melissa Sanborn (Vanderkitten Racing)
58 Meredith Miller (Team TIBCO)
59 Marilyn Mcdonald (Specialized D4W/Bicycle Haus)
60 Andrea Dvorak (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light)
61 Ashley Anderson (PROMAN Hit Squad)
62 Jadine Riley (Team Group Health)
63 Kristen Lasasso (Team Lip Smacker)
64 Amanda Miller (Team Lip Smacker)
65 Gabriela Ferrat (VELOFORMA)
66 Sharon Allpress (ValueAct Capital Cycling Team)
67 Teri Sheasby (Bend Bike N' Sport)
68 Kathryn Bertine (Specialized D4W/Bicycle Haus)
69 Melanie Meyers (Specialized D4W/Bicycle Haus)
70 Melinda Weiner (Kahala LaGrange)
71 Arielle Filiberti (Team Group Health)
72 Martina Patella (ValueAct Capital Cycling Team)
73 Lise Olivier (Tulsa Toug Racing)
74 Alison Shanks (Bike NZ) all s.t.
75 Robin Secrist (VELOFORMA) 0:15
76 Hilary Billington (Team Lip Smacker) s.t.
77 Rachel Warner (Team Group Health) 0:40
78 Patricia Bailey (Wines of Washington/bikesale.com) 3:56
79 Linsey Bradshaw-Sandoval (DFT p/b Treads)
80 Kendall Ryan (PROMAN Hit Squad)
81 Amanda Seigle (Metromint Cycling)
82 Lauren Hall (ValueAct Capital Cycling Team)
83 Jacquelyn Crowell (Team Type 1) all s.t.
84 Cara Bussell (Team Group Health) 5:18
85 Cara Gillis (Touchstone Climbing) 6:42
86 Kristina Seley (Touchstone Climbing)
87 Holly Borowski (Touchstone Climbing) both s.t.
88 Rachel Heal (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light) 7:07
89 Heather Logan (Colavita Sutter Home p/b Cooking Light) s.t.
90 Amity Elliott (Wines of Washington/bikesale.com) 7:55
91 Julie Robertson Zivin (Team Group Health) 11:27
92 Jen Akeroyd (Team Group Health) s.t.
93 Samantha Schneider (Team Type 1) 13:32
94 Lindsay Fox (Team Oregon) 25:20
95 Judith Wexler (Team Group Health) 28:23
OTL Lana Atchley (Touchstone Climbing) 30:30
OTL Ryan Hostetter (Velo Bella) 35:07
OTL Morgan Patton (Team Type 1) 40:40
DNS Rebecka Hartkop (VELOFORMA)
DNF Melissa Mcwhirter (VELOFORMA)
DNF Anny Henry (Metromint Cycling)
DNS Alison Littlefield (Contender Bicycles)
DNS Kimberly Fong (SugarCRM)
DNF Louise Smyth (Team LaS'port)
 
Pro/1 Men
1 Ben Jacques-Maynes (BISSELL Pro Cycling Team) 2:23:03
2 Jeff Louder (BMC Racing Team) at 0:10
3 Francisco Mancebo Perez (Rock Racing) 00:10
4 Matt Wilson (Team Type 1)
5 Rory Sutherland (OUCH Pro Cycling Team)
6 Oscar Sevilla Rivera (Rock Racing)
7 Anibal Borrajo (Colavita Sutter Home)
8 Chris Baldwin (OUCH Pro Cycling Team)
9 Davide Frattini (Colavita Sutter Home)
10 Jeremy Vennell (BISSELL Pro Cycling Team) all s.t.
11 Tony Cruz (BMC Racing Team) 00:28
12 Darren Lill (Team Type 1)
13 Cameron Evans (OUCH Pro Cycling Team)
14 Steve Bovay (BMC Racing Team)
15 Chris Jones (Team Type 1)
16 Ivan Dominguez (Rock Racing)
17 Lucas Sebastian Haedo (Colavita Sutter Home)
18 Victor Hugo Pena (Rock Racing) all s.t.
19 Guy East (Livestrong) 00:38
20 Michael Northey (Land Rover-Orbea) 00:41
21 Ian Mckissick (BMC Racing Team) 00:44
22 Colt Trant (Ind) 04:31
23 James Mattis (California Giant Berry Farms)
24 Kevin Rowe (Bobs-Bicycles.com) both s.t.
25 Freddie Rodrigues (Rock Racing) 04:49
26 Taylor Phinney (Livestrong)
27 Eric Slack (Bobs-Bicycles.com)
28 Ryan Mckean (Bend Bike N Sport)
29 Bjorn Selander (Livestrong)
30 Brad Gehrig (ColeSport)
31 Adam Carr (Ten Speed Drive / BH Bicycles)
32 Jeff Hartman (Ind)
33 Chris Barton (BMC Racing Team)
34 Brent Bookwalter (BMC Racing Team)
35 Bernard Van Ulden (Jelly Belly Cycling)
36 Kris Lunning (Above Category Racing)
37 Benjamin King (Livestrong)
38 Jackson Stewart (BMC Racing Team)
39 Scott Stewart (Team Waste Management)
40 Lang Reynolds (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
41 Larry Warbasse (Team Waste Management)
42 Andrew Talansky (Amore-Vita/Velo Vie p/b Lifetime Fitness)
43 David Talbott (Team Waste Management)
44 Chris Hong (Bobs-Bicycles.com)
45 Adrian Hegyvary (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
46 Evan Hyde (NashvilleCyclist.com)
47 Spencer Smitheman (Now-MS Society)
48 Chris Stuart (Bobs-Bicycles.com)
49 Adam Switters (California Giant Berry Farms)
50 Jesse Sergent (Livestrong)
51 John Hunt (California Giant Berry Farms)
52 Tyler Trace (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
53 Paul Thomas (Rideclean p/b Patentit.com)
54 Kennett P Peterson (Team Oregon)
55 Chris Turner (Above Category Racing)
56 Trevor Connor (Chris Cookies/Swan Cycles)
57 Tim Johnson (OUCH Pro Cycling Team)
58 Ryan Baumann (Livestrong)
59 Cameron Hoffman (ColeSport)
60 Ryan Trebon (Rideclean p/b Patentit.com)
61 Michael Margraf (Safeway/Bicycles Plus)
62 Eric Schildge (BikeReg.com/Cannondale)
63 Paul Mach (BISSELL Pro Cycling Team)
64 Alister Ratcliff (BikeReg.com/Cannondale)
65 Danny Summerhill (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
66 Charlie Bryer (Team H&R Block -Kona)
67 Nick Clayville (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
68 Jesse Moore (California Giant Berry Farms)
69 Julian Kyer (Livestrong)
70 Sean Passage (Ind)
71 Josh Liberles (Ten Speed Drive / BH Bicycles)
72 Westley Gough (Ind)
73 Emiliano Jordan (Ten Speed Drive / BH Bicycles)
74 Bryan Mcvey (Vision Quest)
75 Evan Elken (Land Rover-Orbea)
76 Carson Miller (Land Rover-Orbea)
77 Andrew Dahlheim (Metro Volkswagen Cycling Team)
78 Caleb Fairly (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
79 Anthony Colby (Colavita Sutter Home)
80 Mike Olheiser (Warp9bike.com/Tristar)
81 Garrett Mcleod (Team H&R Block -Kona)
82 James Lanham (Warp9bike.com/Tristar)
83 Corey Farrell (Swamis-FPPI Dev Elite)
84 Nicholas Snaderson (Rock Racing)
85 Alex Howes (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
86 Peter Stetina (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
87 Todd Hageman (ColeSport)
88 Allen Krughoff (Team Rio Grande)
89 Ian Tuttle (Above Category Racing)
90 Steve Weller (BikeReg.com/Cannondale)
91 Ben D'Hulst (ColeSport)
92 Valeriy Kobzarenko (Team Type 1)
93 Josh Dillon (BikeReg.com/Cannondale)
94 Corey J Collier (Team Rio Grande)
95 Ian MacGregor (Team Type 1)
96 Brad Bingham (Team Rio Grande)
97 Marcel Aarden (Team H&R Block -Kona)
98 Kevin Noiles (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
99 Mike Sidic (Team H&R Block -Kona)
100 Phil Elsasser (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
101 Zach Tittensor (ColeSport)
102 Kirk Carlsen (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
103 James Camut (Land Rover-Orbea)
104 William Dugan (IF / Lionette's)
105 Moises Aldape (Team Type 1)
106 Corey Carlson (Team Rio Grande)
107 Roman Vanuden (Land Rover-Orbea)
108 David Vitoria Cano (Rock Racing)
109 Dustin Andrews (Team H&R Block -Kona)
110 Morgan Schmitt (BISSELL Pro Cycling Team)
111 Joshua Bartlett (Land Rover-Orbea)
112 Emerson Oronte (IF / Lionette's)
113 Jared Gilyard (Rideclean p/b Patentit.com)
114 Jamie Sparling (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
115 Ryan Parnes (Webcor/Alto Velo)
116 Floyd Landis (OUCH Pro Cycling Team)
117 Jonathan Page (Battley Harley-Davidson)
118 Jonathan Bruno (IF / Lionette's)
119 Stefan Rothe (Warp9bike.com/Tristar)
120 Todd Yezefski (IF / Lionette's)
121 Raymond Kreder (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
122 Brian Toone (Warp9bike.com/Tristar)
123 Robbie King (IF / Lionette's)
124 Tom Zirbel (BISSELL Pro Cycling Team)
125 Phil Zajicek (Fly V Australia p/b Successful Living)
126 Eric Pardyjak (ColeSport)
127 Cody Peterson (ColeSport)
128 Taylor Shelden (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
129 Osvaldo Olmos (California Giant Berry Farms)
130 Omer Kem (BISSELL Pro Cycling Team)
131 Stefano Barberi (ZteaM)
132 Matt Cooke (Rideclean p/b Patentit.com)
133 Aaron Olson (Oakley/Sidi)
134 Nathan Wilson (Kelly Benefit Strategies/LSV)
135 Kai Applequist (Bobs-Bicycles.com)
136 Ben Knoeller (Bobs-Bicycles.com)
137 Vinny Owens (HDR p/b MRBerkeley.com)
138 Michael Mathis (Empire Hotel Group PB Northwave)
139 Glen Gladwick (Rock Racing)
140 Sam Bewley (Livestrong)
141 Patrick Mccarty (OUCH Pro Cycling Team)
142 Andrew Pinfold (OUCH Pro Cycling Team)
143 Kirk Obee (BISSELL Pro Cycling Team)
144 Peter Salon (Felt-Holowesko Partners-Garmin)
145 Evan Huffman (HDR p/b MRBerkeley.com)
146 Kevin Wolfson (IF / Lionette's)
147 Chris Stastny (Ind)
148 Rob Britton (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
149 Justin England (California Giant Berry Farms)
150 Shawn Milne (Team Type 1)
151 Burke Swindlehurst (BISSELL Pro Cycling Team)
152 Nick Keough (BikeReg.com/Cannondale)
153 Luis Romero Amaran (Colavita Sutter Home)
154 Alejandro Borrajo (Colavita Sutter Home)
155 Mike Creed (Team Type 1)
156 David Glick (Rideclean p/b Patentit.com)
157 Russ Langley (Battley Harley-Davidson)
158 Dave Vukets (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
159 Nic Hamilton (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
160 Aaron Tuckerman (Land Rover-Orbea) all s.t.
161 Sam Johnson (Hagens-Berman Elite Cycling Team) 11:11
162 Stevie Cullinan (Team Waste Management) 12:30
163 Sean Mazich (Team Waste Management)
164 Nathaniel E English (Ind)
165 Carter Jones (Team Waste Management)
166 Jonathan Garcia (BMC Racing Team) all s.t.
167 Frederick Stamm (Metromint) 13:19
168 Steve Reaney (California Giant Berry Farms)
169 Bradley White (OUCH Pro Cycling Team)
170 Chris Daifuku (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
171 Kevin Soller (Team Waste Management)
172 Aaron Johnson (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
173 Jake Macarthur (Hagens-Berman Elite Cycling Team)
174 Scott Kuppersmith (Herring Gas Cycling Team) all s.t.
OTL Aaron Heun (Rideclean p/b Patentit.com) 21:39
OTL Jerome Townsend (IF / Lionette's) s.t.
OTL John Hanson (IF / Lionette's) 23:53
OTL Jacob Brewer (Herring Gas Cycling Team) 25:32
OTL Mike Sohm (ColeSport) 25:32
OTL Logan Hunn (Land Rover-Orbea) 26:25
OTL Adam Thuss (Trek Red Truck pb Mosaic Homes) 30:17
DNF Nathan Macdonald (Trek Red Truck pb Mosaic Homes)
DNF Thom Coupe (BikeReg.com/Cannondale)
DNF Aaron Schooler (Team H&R Block -Kona)
DNS James Gunn-Wilkinson (Nytro)
DNS Alex Jarman (Swamis-FPPI Dev Elite

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login