Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 30/09 12:30 pm - Trophée d'Or : Stage 6 and Final GC, Numainville top Young Rider


Posted by Editoress on 08/30/09
 

Brief results from the 6th and final stage of the 13th Trophée d'or international Féminin. Joelle Numainville (Team Canada) was the top young rider and finished 5th overall.

Stage 6 (August 29th): St Germain du Puy to St Amand , 106 km
1 Diana Ziliute (Ltu) Pasta Zara Titanedi 2:32:34
2 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
3 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
4 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladiesteam
5 Denise Zuckermandel (Ger) Team Stuttgart
6 Julia Martisova (Ita) Gaus RDZ
7 Christel Ferrier-Bruneau (Bel) RABC
8 Nicole Cooke (GBr) British National Team
9 Fanny Riberot (Fra) Team Carroz - Luxembourg
10 Catherine Hare Williamson (GBr) Fenixs all s.t.
 
Final GC
1 Diana Ziliute (Ltu) Pasta Zara Titanedi 13:36
2 Edita Pucinskaite (Ltu) Gausse RDZ at 0:10
3 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 0:22
4 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 0:25
5 Joelle Numainville (Can) Team Canada 0:33
6 Nicole Cooke (GBr) British National Team 0:35
7 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team 0:38
8 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 0:44
9 Catherine Hare Williamson (GBr) Fenixs
10 Moncia Holler (Swe) Bigla Cycling Team
11 Rasa Leleivyte (Ltu) Pasta Zara Titanedi
12 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) RABC
13 Karin Aune (Swe) Fenix
14 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs
15 Paulina Brzezna (Bel) Red Sun Cycling Team all s.t.
 
Young Rider
1 Joelle Numainville (Can) Team Canada 13:36:51
2 Rasa Leleivyte (Ltu) Pasta Zara Titanedi at 0:11
3 Katie Colclough (GBr) British National Team s.t.
4 Anna Evseeva (Rus) Russian National Team 0:23
5 Melodie Lesueur (Fra) ESGL 93 - GSD Gestion 2:47
 
QOM
1 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 72 pts
2 Diana Ziliute (Ltu) Pasta Zara Titanedi 36
3 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladiesteam 24
4 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) RABC 16
5 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 16
 
Points
1 Diana Ziliute (Ltu) Pasta Zara Titanedi 110pts
2 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 75
3 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Belisol Ladiesteam 71
4 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope 63
5 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 62
6 Nicole Cooke (GBr) British National Team 58
7 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu 57


Full results if/when available

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login