Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 13/10 13:50 pm - Madera County Stage Race: Stage 1, Britton 3rd, Hamilton 8th


Posted by Editoress on 03/13/10
 

Results from the first day of racing in the 24th Madera County Stage Race in Madera, CA

 

Stage 1: Ben Hur Time Trial, 16.09 km Time Diff
1 Paul Mach (Bissell Pro Cycling) 28:59.7  
2 Ben Jacques-Maynes (BISSELL Pro Cycling) 29:04.6 00:04.9
3 Rob Britton (BISSELL pro cycling) 30:00.0 01:00.3
4 Jesse Moore (California Giant Berry Farms/Specialized) 30:20.2 01:20.5
5 Ian Boswell (Ind) 30:43.3 01:43.6
6 Maxim Jenkins (Ind) 30:45.0 01:45.3
7 Vincent Owens (Yahoo Cycling Team) 30:55.6 01:55.9
8 Nic Hamilton (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) 30:56.4 01:56.7
9 Christopher Lyman (Team Specialized Racing Masters) 30:57.7 01:58.0
10 Philip Mooney (Yahoo Cycling Team) 31:02.7 02:03.0
11 Kris Lunning (Above Category Racing) 31:12.0 02:12.3
12 Austin Allison (Dogfish Racing Team) 31:24.6 02:24.9
13 Justin Laue (Echelon Gran Fondo/ZteaM) 31:41.5 02:41.8
14 Taylor Bertrand-Barrett (Team NorCal Bike Sport) 31:53.8 02:54.1
15 Charlie Avis (Trek Livestrong U23 Team) 31:56.4 02:56.7
16 Jeremy Vennell (BISSELL Pro Cycling) 32:01.3 03:01.6
17 Brian Bosch (Yahoo Cycling Team) 32:05.2 03:05.5
18 James Wingert (Echelon Gran Fondo/Zteam) 32:09.9 03:10.2
19 Eric Kimbles (ThirstyBear Cycling) 32:10.2 03:10.5
20 Paul Famiglietti (Prolong Energy) 32:21.4 03:21.7
21 Ryan Parnes (Yahoo Cycling Team) 32:26.3 03:26.6
22 Keith Hillier (Davis Bike Club Race Team) 32:36.3 03:36.6
23 Filip Vanacht (Yahoo Cycling Team) 32:46.7 03:47.0
24 Osvaldo Olmos (California Giant Berry Farms/Specialized) 32:53.0 03:53.3
25 Michael Margraf (Webcor/Alto Velo) 32:58.5 03:58.8
26 John Wilk (Yahoo Cycling Team) 33:01.6 04:01.9
27 Will Routley (Jelly Belly Cycling Team p/b Kenda) 33:08.2 04:08.5
28 Connor Spencer (Metromint Cycling) 33:12.0 04:12.3
29 Joshua Carling (Williams Cycling) 33:13.9 04:14.2
30 Ethan Atkins (Metromint Cycling) 33:14.1 04:14.4
31 Mitchell Trux (Metromint Cycling) 33:17.4 04:17.7
32 Patrick Briggs (Yahoo Cycling Team) 33:18.5 04:18.8
33 Frank Marrs (Davis Bike Club Race Team) 33:21.7 04:22.0
34 Samuel Pickman (California Giant Berry Farms/Specialized) 33:23.0 04:23.3
35 Charles Alexander (Davis Bike Club) 33:24.4 04:24.7
36 Nathaniel English (Echelon Gran Fondo/Zteam) 33:24.4 04:24.7
37 Alex Brookhouse (Lake Washington Velo) 33:50.5 04:50.8
38 Kevin Klein (Yahoo Cycling Team) 33:54.9 04:55.2
39 Brandon Trafton (California Giant Berry Farms/Specialized) 34:00.2 05:00.5
40 Jason King (Davis Bike Club) 34:01.5 05:01.8
41 Nathanael Christensen (Williams Cycling) 34:06.5 05:06.8
42 Robert MacNeill (Webcor/Alto Velo) 34:07.9 05:08.2
43 Tim Farnham (BISSELL Pro Cycling) 34:09.4 05:09.7
44 Gregory White (Davis Bike Club Race Team) 34:12.5 05:12.8
45 William (Billy) Crane (Webcor/Alto Velo) 34:15.7 05:16.0
46 Miles LaMon (ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines) 34:22.7 05:23.0
47 Travis T (Metromint Cycling) 34:24.2 05:24.5
48 Katheryn Mattis (Webcor Builders) 34:29.9 05:30.2
49 Eamon Lucas (Team Specialized Racing Juniors) 34:30.8 05:31.1
50 Craig Roemer (Team Specialized Racing Masters) 34:37.2 05:37.5
51 Dustin Diede (Precision Bicycles/Team Precision) 34:38.6 05:38.9
52 Alison Starnes (Team Tibco II) 34:41.6 05:41.9
53 Raffi Jilizian (Form Fitness) 34:41.7 05:42.0
54 Peter Taylor (Team Specialized Racing Juniors) 34:46.7 05:47.0
55 Chris Stastny (California Giant Berry Farms/Specialized) 34:50.9 05:51.2
56 Lawrence Nolan (Team Specialized Racing Masters) 34:56.5 05:56.8
57 Michael Cordova (Chico Corsa Cycling Club) 34:59.7 06:00.0
58 Eric Fischer (TEAM CLIF BAR Cycling) 35:02.4 06:02.7
59 Russell White (Davis Bike Club) 35:28.0 06:28.3
60 Olivia Dillon (Ind) 35:41.1 06:41.4
61 Mark Deterline (Wells Fargo Racing Team) 35:45.3 06:45.6
62 Katharine Carroll (Proman Hit Squad) 36:16.7 07:17.0
63 James LaBerge (Team Specialized Racing Juniors) 36:26.1 07:26.4
64 Phillip Snodgrass (Wells Fargo Racing Team) 36:27.7 07:28.0
65 Tyler Wertenbruch (SLO Nexus-Gym One) 37:11.5 08:11.8
66 Tyler Brandt (California Giant Berry Farms/Specialized) 37:20.6 08:20.9
67 Michael Jasinski (Chico Corsa Cycling Club) 37:47.6 08:47.9
68 Megan Guarnier (Team TIBCO) 38:00.4 09:00.7
69 Brooke Miller (Team TIBCO) 39:17.7 10:18.0
70 Jeffery Galland (CHICO CORSA/SIERRA NEVADA) 39:46.3 10:46.6
71 Nicholas Oliver (Wells Fargo Racing Team) 40:15.7 11:16.0

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login