Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 31/10 18:39 pm - Vuelta Ciclista al Uruguay: Stage 7


Posted by Editoress on 03/31/10
 

Results from the 7th stage in Uruguay

 

Stage 6: Paysandú to Flores, 182.4 km
1 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 3:59:47
2 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic
3 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores
4 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner
5 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy
6 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner
7 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas
8 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak
9 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak
10 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix
11 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet
12 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba
13 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores
14 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies
15 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy
16 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur
17 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur
18 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
19 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA
20 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
21 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida
22 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores
23 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet
24 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet
25 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla
26 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa
27 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores
28 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli
29 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
30 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak
31 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo
32 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa
33 Diego Garabito (Col) Aerocat USA
34 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies
35 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris
36 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur
37 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies
38 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla
39 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa
40 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner
41 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
42 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli
43 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies
44 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer
45 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas
46 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba
47 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
48 Marcos Arriagada (Chi) Funvic
49 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
50 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix
51 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia
52 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense
53 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA
54 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense
55 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas
56 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa
57 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas
58 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer
59 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida
60 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix
61 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer
62 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak
63 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla
64 Federico Diaz (Uru) Arco Iris
65 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer
66 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba
67 Juan Chavez (Uru) Arco Iris
68 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo
69 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer
70 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet
71 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli
72 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil
73 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa
74 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner
75 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil
76 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak
77 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores
78 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores
79 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet
80 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla
81 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba
82 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol
83 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies
84 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia
85 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet
86 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner
87 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba
88 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil
89 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA
90 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA
91 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer
92 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba
93 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores
94 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense all s.t.
95 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli 0:19
96 Pedro Autran (Bra) Funvic
97 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores
98 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak
99 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores
100 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores
101 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli
102 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo
103 Daniel Soeiro (Bra) Funvic
104 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix
105 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo all s.t.
106 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 0:24
107 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas s.t.
108 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy 0:54
109 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy 1:06
110 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 1:20
111 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic s.t.
112 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 1:42
113 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores s.t.
 
b>GC
1 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 24:57:26
2 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia at 0:17
3 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefits Strategies 0:32
4 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 0:32
5 Mariano De Fino (Uru) Villa Teresa 0:32
6 Mateo Sasso (Uru) C.C. Dolores 0:39
7 Joaquin Sobrino (Esp) Acme-Colner 0:42
8 Ramiro Cabrera (Uru) Avai De Florianopoli 0:42
9 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 0:46
10 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 0:46
11 Geovane Fernandez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 0:52
12 Luis Alberto Martinez (Uru) Villa Teresa 1:03
13 David Veilleux (Can) Kelly Benefits Strategies 1:04
14 Emile Abraham (Tri) Aerocat USA 1:04
15 Gabriel Richard (Arg) Porongos De Flores 1:22
16 Marcos Arriagada (Chi) Funvic 1:23
17 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 1:23
18 Jose Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 1:55
19 Mauricio Maquia (Uru) C.C. Amanecer 2:24
20 Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin Slovak 2:57
21 Ignacio Maldonado (Uru) C.C. Fenix 3:05
22 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic 3:40
23 Jorge Soto (Uru) Villa Teresa 3:45
24 Ricardo Guedes (Uru) C.C. Dolores 3:48
25 Alvaro Tardaguila (Uru) C.C. Dolores 3:48
26 Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin Slovak 3:48
27 Esteban Juckich (Uru) Cruz Del Sur 3:51
28 Facundo Bazzi (Arg) Aerocat USA 3:59
29 Gonzalo Tagliabue (Uru) Cruz Del Sur 4:13
30 Jonathan Munford (USA) Kelly Benefits Strategies 4:13
31 Flavio Dos Santos (Bra) Funvic 4:13
32 Diego Fernandez (Uru) San Antonio De Florida 4:13
33 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefits Strategies 4:13
34 Tomas Margalef (Uru) C.C. Fenix 4:13
35 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Planet p/b Energy 4:16
36 Wojciech Halejak (Pol) Mroz Activejet 4:17
37 Grimber Adrian Paiz (Uru) CC Olimpico Juvenil 4:21
38 Juan Manuel Sanchez (Uru) Cruz Del Sur 4:24
39 Ruben Companioni (Cub) Selección Cuba 4:30
40 Carlos Calcerrada (Uru) Porongos De Flores 4:31
41 Piotr Osinski (Pol) Mroz Activejet 4:33
42 Pablo Pintos (Uru) Porongos De Flores 4:39
43 Favio Reblin (Bra) Avai De Florianopoli 4:42
44 Maximilian Hernandez (Uru) C.C. Palmirense 4:43
45 Jeremias Rodriguez (Uru) C.C. Amanecer 4:48
46 Pedro Sibila (Cub) Selección Cuba 4:59
47 Pavol Polievka (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:14
48 Martin Gilbert (Can) Spidertech Planet p/b Energy 5:18
49 Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin Slovak 5:29
50 Juan Andres Ramirez (Uru) Villa Teresa 5:51
51 Nemesio García (Uru) Porongos De Flores 5:54
52 Edgar Palma (Uru) C.C. Amanecer 6:09
53 Washintong Rodriguez (Uru) Alas Rojas Santa Santa Lucia 6:16
54 Luis Lema (Uru) San Antonio De Florida 6:23
55 Gilbert Veiga De Gois (Bra) Avai De Florianopoli 7:06
56 Ruben Menendez (Esp) Acme-Colner 7:09
57 Guy East (USA) Kelly Benefits Strategies 7:15
58 Rober Banach (Pol) Mroz Activejet 7:19
59 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos De Flores 7:21
60 Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin Slovak 7:33
61 Keven Lacombe (Can) Spidertech Planet p/b Energy 8:21
62 Yans Carlos Arias (Cub) Selección Cuba 8:24
63 Mark Batty (Can) Spidertech Planet p/b Energy 8:57
64 Federico Diaz (Uru) Arco Iris 10:37
65 Pedro Autran (Bra) Funvic 11:03
66 Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin Slovak 11:16
67 Reldys Perez (Cub) Selección Cuba 12:25
68 Vanderlei Melchior (Bra) Avai De Florianopoli 14:39
69 Sergio Corujo (Uru) Pedal Carmelo 16:31
70 Nestpr Aquino (Uru) C.C. Fenix 19:30
71 Joan De Souza (Uru) C.C. Dolores 19:42
72 Mario Andres Alvarez (Uru) C.C. Maroñas 23:06
73 Ramon Martin (Cub) Selección Cuba 23:14
74 Pablo Martin Sappia (Uru) Estudiantes El Colla 23:18
75 Mauricio Frazer (Arg) Acme-Colner 23:40
76 Julio Herrera (Ven) Acme-Colner 24:05
77 Piotr Krajewski (Pol) Mroz Activejet 24:09
78 Diego Garabito (Col) Aerocat USA 24:24
79 Rafael A. Gerahard (Bra) Avai De Florianopoli 24:25
80 Sebastian Tolosa (Arg) Aerocat USA 24:43
81 Ignacio Olivera (Uru) C.C. Amanecer 24:49
82 Hector Fabian Aguilar (Uru) Funvic 25:56
83 Zelmar Chiechi (Uru) Pedal Carmelo 25:58
84 Alvaro Suarez (Uru) C.C. Maroñas 26:24
85 Juan Jose Branco (Uru) C.C. Maroñas 26:32
86 Federico Perfecto (Uru) C.C. Amanecer 26:32
87 Esteban Nolla (Uru) Estudiantes El Colla 26:38
88 Richard Mechelk (Uru) Arco Iris 26:40
89 Juan Pablo Rafler (Arg) Acme-Colner 26:40
90 Daniel Soeiro (Bra) Funvic 26:51
91 Simon Lambert-Lemay (Can) Spidertech Planet p/b Energy 27:08
92 Marcelo Graces (Uru) CC Olimpico Juvenil 27:53
93 Hector Maistegui (Uru) C.C. Amanecer 28:44
94 Mario Sasso (Uru) C.C. Dolores 31:16
95 Cristian Larrama (Uru) C.C. Dolores 32:33
96 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes El Colla 32:53
97 Leandro Ferraz (Uru) Estudiantes El Colla 33:06
98 Rodrigo Hampel (Bra) Avai De Florianopoli 33:09
99 Wiston Terragona (Uru) C.C. Maroñas 34:03
100 Marcelo De Los Santos (Uru) C.C. Fenix 35:05
101 Javier Moreira (Uru) CC Olimpico Juvenil 35:34
102 Mateusz Komar (Pol) Mroz Activejet 35:36
103 Marcelo Couget (Uru) C.C. Palmirense 35:47
104 Miguel Cono Barrios (Uru) C.C. Palmirense 36:53
105 Kebin Quevedo (Uru) Cycles Peñarol 37:17
106 Emilio Asconeguy (USA) Aerocat USA 38:27
107 Bart Banach (Pol) Mroz Activejet 38:52
108 Alberto Cesar Cuitiño (Uru) Pedal Carmelo 40:03
109 Marco Cache (Uru) Cycles Peñarol 43:05
110 Diego E. Bentancourt (Uru) C.C. Maroñas 44:38
111 Luis Alberto Callero (Uru) Pedal Carmelo 50:00
112 Marcos L. Vidueiro (Cub) Selección Cuba 1:13:27
113 Juan Chavez (Uru) Arco Iris 1:21:02

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login