Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 20/10 13:37 pm - Olympia's Tour: Stage 3


Posted by Editoress on 05/20/10
 

Results from today's 3rd stage in the Netherlands

 

Stage 3: Dinxperlo to Reuver, 172.5 km
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team 3.50:39
2 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23
3 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team
4 Joachim Tolles (Ger) Team NRW
5 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels
6 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity
7 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof all s.t.
8 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:01
9 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
10 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
11 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
12 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
13 Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
14 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team all s.t.
15 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team 0:02
16 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha
17 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
18 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
19 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
20 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
21 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity all s.t.
22 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels 0:03
23 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team
24 Oliver Johr (Ger) Team NRW
25 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
26 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team
27 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
28 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
29 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels all s.t.
30 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW 0:04
31 Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
32 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team
33 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
34 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
35 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
36 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
37 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels
38 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
39 Jan Oelerich (Ger) Team NRW
40 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
41 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
42 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
43 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team all s.t.
44 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:05
45 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
46 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
47 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
48 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof
49 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23
50 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team all s.t.
51 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity 0:06
52 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
53 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha
54 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
55 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
56 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
57 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT
58 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof all s.t.
59 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins 0:07
60 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof
61 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha
62 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
63 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha all s.t.
64 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:08
65 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 0:11
66 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23 0:17
67 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23
68 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner both s.t.
69 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha 0:18
70 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
71 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
72 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
73 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha all s.t.
74 Matthias Mortka (Ger) Team NRW 0:19
75 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
76 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof
77 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
78 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
79 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
80 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
81 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi
82 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi
83 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins all s.t.
84 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT 0:20
85 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT
86 Thomas Koep (Ger) Team NRW
87 Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam
88 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam
89 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner all s.t.
90 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha 0:21
91 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team
92 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT
93 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels all s.t.
94 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW 0:22
95 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team
96 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
97 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling all s.t.
98 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team 0:23
99 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam s.t.
100 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23 1:16
101 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity 1:17
102 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT
103 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team
104 Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team all s.t.
105 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team 1:18
106 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 1:23
107 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1:36
108 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team 1:37
109 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team 2:09
110 Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT 2:10
111 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23 3:10
112 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 3:11
113 Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 3:52
114 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 1:18
115 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 4:14
116 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:22
117 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 7:53
118 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam s.t.
119 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT 7:54
120 Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi
121 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
122 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
123 Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team all s.t.
124 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam 7:55
125 Sipke Zijlstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 7:56
DNF Christer Rake (Nor) Team Joker - Bianchi
DNF Nathan Brown (USA) Trek-Livestrong U23
DNS Stian Remme (Nor) Team Joker - Bianchi
DNF Alex Dowsett (GBr) Trek-Livestrong U23
DNF Marco Brus (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
DNF Robbert Van Andel (Ned) Swabo Cyclingteam
 
GC
1 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 10:46:26
2 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team at 0:48
3 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23 1:02
4 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 1:10
5 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 1:19
6 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 1:22
7 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:25
8 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23 1:25
9 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:28
10 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity 1:29
11 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:31
12 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins 1:38
13 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:47
14 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 1:49
15 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:49
16 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:50
17 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team 1:51
18 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity 1:55
19 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:58
20 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:00
21 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:00
22 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 2:01
23 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:02
24 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 2:03
25 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 2:04
26 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 2:05
27 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha 2:05
28 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 2:06
29 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:14
30 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 2:14
31 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 2:19
32 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 2:20
33 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity 2:22
34 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 2:22
35 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 2:22
36 Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam 2:22
37 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 2:29
38 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 2:29
39 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team 2:31
40 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:31
41 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:32
42 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 2:34
43 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:36
44 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:44
45 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 2:45
46 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:49
47 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team 2:49
48 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 2:51
49 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 2:53
50 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 3:00
51 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha 3:01
52 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi 3:01
53 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 3:03
54 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT 3:04
55 Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 3:11
56 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3:13
57 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team 3:13
58 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 3:21
59 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels 3:33
60 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 3:37
61 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 3:39
62 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 3:39
63 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 3:39
64 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team 3:39
65 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 3:49
66 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi 3:54
67 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 3:55
68 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 3:55
69 Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha 3:57
70 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 4:03
71 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team 4:09
72 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 4:12
73 Matthias Mortka (Ger) Team NRW 4:22
74 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 4:27
75 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT 4:28
76 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi 4:28
77 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT 4:28
78 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team 4:29
79 Oliver Johr (Ger) Team NRW 4:33
80 Jan Oelerich (Ger) Team NRW 4:46
81 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23 4:50
82 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT 5:07
83 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam 5:08
84 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha 5:28
85 Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT 5:54
86 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam 6:01
87 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha 6:07
88 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW 6:08
89 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23 6:15
90 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 6:24
91 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23 6:35
92 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 6:36
93 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels 7:10
94 Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity 7:16
95 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 7:17
96 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins 8:00
97 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 8:08
98 Joachim Tolles (Ger) Team NRW 8:56
99 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 9:13
100 Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 9:15
101 Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins 9:27
102 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 9:28
103 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team 9:46
104 Thomas Koep (Ger) Team NRW 9:55
105 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha 10:22
106 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 10:36
107 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity 10:37
108 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 10:44
109 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team 11:34
110 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity 11:37
111 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 11:43
112 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 12:33
113 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team 12:36
114 Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 13:00
115 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW 13:11
116 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team 13:33
117 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team 14:15
118 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT 14:44
119 Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 15:33
120 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 17:54
121 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam 18:23
122 Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi 19:46
123 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam 20:08
124 Sipke Zijlstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 20:09
125 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 20:09

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login