Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 21/10 12:52 pm - Olympia's Tour: Stage 4


Posted by Editoress on 05/21/10
 

 Results from today's 4th day of racing in the Netherlands

 

Stage 4: Reuver to Buchten, 216 km
1 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 5:16:36
2 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
3 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
4 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team
5 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
6 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team
7 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23
8 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels
9 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
10 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team
11 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team
12 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
13 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT
14 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi
15 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
16 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
17 Oliver Johr (Ger) Team NRW
18 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
19 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
20 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
21 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
22 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
23 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof
24 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels
25 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity
26 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23
27 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins
28 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels
29 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof
30 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
31 Matthias Mortka (Ger) Team NRW
32 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
33 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof
34 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
35 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT all s.t.
36 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 0:08
37 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
38 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity
39 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23
40 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
41 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi
42 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha
43 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
44 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT
45 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team
46 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels
47 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha
48 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
49 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha
50 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
51 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins
52 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23
53 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team
54 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
55 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT all s.t.
56 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 0:15
57 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 0:18
58 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 0:30
59 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 3:01
60 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 6:40
61 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha s.t.
62 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 16:48
63 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team
64 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
65 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
66 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team
67 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT
68 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels
69 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
70 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
71 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
72 Thomas Koep (Ger) Team NRW
73 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof
74 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
75 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
76 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team
77 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi
78 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team
79 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
80 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
81 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi
82 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
83 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels
84 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
85 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam
86 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
87 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
88 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling
89 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins
90 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23
91 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity
92 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
93 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity
94 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23
95 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team
96 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team
97 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team
98 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team
99 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam
100 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW
101 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT
102 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team
103 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW
104 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam
105 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team
106 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
107 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam
108 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
109 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels
110 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team all s.t.
111 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam 17:01
112 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team s.t.
DNF Ingar Stokstad (Nor) Team Joker - Bianchi
DNF Aaron Donnelly (Aus) Team Jayco Skins
DNF Ismael Kip (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
DNF Alex Howes (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
DNF Walker Savidge (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
DNF Nick Walker (Aus) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team
DNF Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
DNF Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha
DNF Nick Mulder (Ned) ParkHotel Rooding CT
DNF Jan Oelerich (Ger) Team NRW
DNF Joachim Tolles (Ger) Team NRW
DNF Erik Van Lakenveld (Ned) Swabo Cyclingteam
DNS Sipke Zijlstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team
 
GC
1 Taylor Phinney (USA) Trek-Livestrong U23 16.03:02
2 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Continental Team at 0:48
3 Jesse Sergent (NZl) Trek-Livestrong U23 1:02
4 Boy van Poppel (Ned) Rabobank Continental Team 1:10
5 Jos Pronk (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 1:15
6 Martijn Keizer (Ned) Rabobank Continental Team 1:15
7 Sander Oostlander (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:19
8 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:24
9 Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:27
10 Sebastian Balck (Swe) Team Cykelcity 1:27
11 Timothy Roe (Aus) Trek-Livestrong U23 1:28
12 Rohan Dennis (Aus) Team Jayco Skins 1:31
13 Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof 1:40
14 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 1:45
15 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:49
16 Taylor Shelden (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:54
17 Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity 1:55
18 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 1:55
19 Peter Schulting (Ned) Cycling Team Jo Piels 1:57
20 Johan Landstrom (Swe) Team Cykelcity 1:57
21 Raymond Kreder (Ned) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:57
22 Maurice Vrijmoed (Ned) Rabobank Continental Team 1:57
23 Jeroen Boelen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 1:57
24 Danny Summerhill (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 1:58
25 Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team 2:05
26 Nikita Novikov (Rus) Itera - Katusha 2:06
27 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:10
28 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 2:11
29 Peter Van Agtmaal (Ned) Metec LSE Cycling Team 2:15
30 Tom Dumoulin (Ned) ParkHotel Rooding CT 2:18
31 Caleb Fairly (USA) Holowesko Partners-Felt-Garmin Development Team 2:29
32 Johim Ariesen (Ned) Cycling Team Jo Piels 2:32
33 Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:40
34 Johnny van Diermen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 2:45
35 Bouke Kuiper (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 2:55
36 Sondre Sørtveit (Nor) Team Joker - Bianchi 2:59
37 Stanislav Starodubtsev (Rus) Itera - Katusha 3:03
38 Bart Haaren (Ned) Van Vliet EBH Elshof 3:11
39 Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha 3:22
40 Maurits Lammertink (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 3:34
41 Maarten De Jonge (Ned) Cycling Team Jo Piels 3:40
42 Bram Nolten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 3:53
43 Sebastiaan Kamphuis (Ned) Metec LSE Cycling Team 3:56
44 Vegard Laengen (Nor) Team Joker - Bianchi 4:00
45 Peter Koning (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 4:08
46 Niek Basten (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 4:11
47 Matthias Mortka (Ger) Team NRW 4:20
48 Makoto Shimada (Jpn) ParkHotel Rooding CT 4:24
49 Oliver Johr (Ger) Team NRW 4:30
50 Benjamin King (Aus) Trek-Livestrong U23 4:58
51 Maikel Paas (Ned) ParkHotel Rooding CT 5:12
52 Ivor Bruin (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 6:00
53 Petr Ignatenko (Rus) Itera - Katusha 6:11
54 Luke Durbridge (Aus) Team Jayco Skins 6:41
55 Dennis Luijt (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 8:05
56 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Van Vliet EBH Elshof 9:09
57 Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity 9:12
58 Takayuki Abe (Jpn) ParkHotel Rooding CT 9:37
59 Mike Terpstra (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 12:39
60 Maurice De Bekker (Ned) ParkHotel Rooding CT 14:51
61 Roman Maikin (Rus) Itera - Katusha 17:01
62 Remco Te Brake (Ned) Van Vliet EBH Elshof 18:38
63 Sierk Jan De Haan (Ned) Cycling Team Jo Piels 18:46
64 Patrick Stenberg (Swe) Team Cykelcity 19:05
65 Rene Hooghiemster (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 19:05
66 Peter Schep (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 19:12
67 Rudy Vriend (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 19:12
68 Jesse de Haan (Ned) Koopmans-Cube cycling team 19:16
69 Bram de Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner 19:19
70 Lars Jun (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 19:32
71 Dennis Smit (Ned) Metec LSE Cycling Team 19:34
72 Jelmer Asjes (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 19:41
73 Dion Beukeboom (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 19:48
74 Roy De Waal (Ned) ParkHotel Rooding CT 19:49
75 Jasper Lenferink (Ned) Metec LSE Cycling Team 19:57
76 Tom Relou (Ned) Cycling Team Jo Piels 20:15
77 Arne Hassink (Ned) Metec LSE Cycling Team 20:22
78 Mitchell Huenders (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 20:27
79 Cornelius Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels 20:34
80 Vegard Robinson Bugge (Nor) Team Joker - Bianchi 20:38
81 Jos Harms (Ned) Metec LSE Cycling Team 20:49
82 Joris de Boer (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 20:56
83 Arjen ten Dam (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 21:12
84 Svein Erik Vold (Nor) Team Joker - Bianchi 21:14
85 Rik Kavsek (Ned) ParkHotel Rooding CT 21:15
86 Gerrit Soepenberg (Ned) Metec LSE Cycling Team 21:16
87 Frank Niewold (Ned) Swabo Cyclingteam 21:50
88 Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha 22:15
89 Daan Rijntjes (Ned) Swabo Cyclingteam 22:46
90 Jan Deutschmann (Ger) Team NRW 22:51
91 Julian Kyer (USA) Trek-Livestrong U23 23:03
92 Dennis Kreder (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 23:07
93 Cody Campbell (Can) Trek-Livestrong U23 23:23
94 Marco Bos (Ned) Cycling Team Jo Piels 23:54
95 Jorne Videler (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 24:03
96 Michael Hepburn (Aus) Team Jayco Skins 24:47
97 Sander Kreder (Ned) Koopmans-Cube cycling team 26:33
98 Thomas Koep (Ger) Team NRW 26:40
99 Jonas Bjellmark (Swe) Team Cykelcity 27:24
100 Nick Stöpler (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 27:24
101 Mart van Blanken (Ned) Metec LSE Cycling Team 27:31
102 Ruben Dorren (Ned) Koopmans-Cube cycling team 28:21
103 Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity 28:24
104 Wim Botman (Ned) Midi Center-Ruiter Wielerteam 28:31
105 Jeroen Breewel (Ned) Koopmans-Cube cycling team 29:18
106 Sebastian Sydlik (Ger) Team NRW 29:55
107 Leander Schreurs (Ned) Koopmans-Cube cycling team 30:32
108 Geert van der Horst (Ned) Koopmans-Cube cycling team 31:03
109 Niels Pieters (Ned) Line Lloyd Footwear Cycling 34:42
110 Nick Borst (Ned) Swabo Cyclingteam 35:09
111 Michael Vingerling (Ned) Koga-CreditForce-Ubbink Track Cycling Team 36:56
112 Wouter De Groot (Ned) Swabo Cyclingteam 37:09

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login