Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 22/10 10:57 am - Offenburg World Cup: Junior Men's XC results


Posted by Editoress on 05/22/10
 

Results from the junior men's cross country

Junior Men, 26.6 km
1 Michiel Van Der Heijden (Netherlands) 1:34:26
2 Roger Walder (Switzerland) at 0:52
3 Julien Trarieux (France) 2:05
4 Tomas Paprstka (Czech Republic) 2:23
5 Jonas Pedersen (Denmark) 2:43
6 Jordan Sarrou (Scott les Saisies) 2:56
7 Paul Mathou (France) 2:57
8 Maxime Urruty (France) 3:37
9 Jeff Luyten (Team Saeco) 3:43
10 Jens Schuermans (Belgium) 4:00
11 Grant Ferguson (Great Britain) 4:09
12 Bart De Vocht (Belgium) 4:49
13 Gregor Raggl (Austria) 4:53
14 Thijs Zuurbier (Team Merida Combee) 4:58
15 Marvin Gruget (France) 5:48
16 Lukas Kuch (Germany) 6:14
17 Thibault Geneste (France) 6:31
18 Andrea Righettini (Italy) 6:53
19 Thomas Fautrero (Asptt Definitive Gitane) 6:56
20 Olivier Bruwiere (Belgium) 7:13
21 Christian Pfäffle (Germany) 7:21
22 Jens Vandekinderen (Team Saeco) 7:30
23 Radek Polnicky (Czech Republic) 7:30
24 Stefan Peter (FRM TG Zentralschweiz) 7:44
25 Jonas Loretz (Thoemus Racing Team) 7:58
26 Maximilian Vieider (Italy) 8:09
27 Kenta Gallagher (Great Britain) 8:18
28 Pieter Geluykens (Trek - KMC Trade Team VZW) 9:09
29 Patrick Lüthi (Switzerland) 9:20
30 Bryan Allemann (Bikepark.Ch Scott) 9:20
31 Jozef Bebcak (Slovakia) 9:50
32 Philipp Hediger (Fischer Junior MTB Team) 9:55
33 Wenzel Böhm-Gräber (Germany) 10:01
34 Thibault Poussin (Keops Itwo) 10:10
35 Denny Lupato (Italy) 10:13
36 Alrick Martin (France) 10:30
37 Sascha Bleher (Germany) 10:35
38 Bartlomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB Team) 11:08
39 Antonio Santos Ridao (Spain) 11:21
40 Kevin Krieg (Switzerland) 11:21
41 Radim Kovar (Czech Republic) 11:39
42 Steven James (Great Britain) 11:44
43 Fabrice Mels (Belgium) 11:48
44 Rien Terpstra (Stappenbelt Specialized MTB Team) 11:49
45 Frederik Kjeldsen (Denmark) 11:56
46 Adria Noguera Soldevila (Spain) 11:57
47 Michael Stünzi (Switzerland) 11:57
48 Fabian Paumann (Switzerland) 12:41
49 Erik Karlsson (Sweden) 13:32
50 Didier Bats (Belgium) 14:02
51 Janos Ruch (Fischer Junior MTB Team) 14:08
52 Louis Wolf (Germany - B) 14:19
53 Maximilian Knapp (Italy) 14:23
54 Shaked Frank (Israel) 14:41
55 Lars Forster (Switzerland) 15:10
56 Artem Alexandrov (Russian Federation) 15:18
57 Martin Giese (Germany) 15:36
58 Alexey Krylov (Russian Federation) 15:46
59 Mykolay Shepel (Ukraine) 15:52
60 Anton Liyubuy (Ukraine) 15:53
61 Silvan Kaelin (Frm Tg Zentralschweiz) 15:56
62 Tomas Kristoffersson (Sweden) 16:17
63 Karol Michalski (Poland) 16:29
64 Peter Fenyvesi (Hungary) 17:11
65 Christopher Platt (Germany - B) 17:31
66 Pablo Rodriguez Guede (Spain) 17:50
67 Marco Tippmann (Germany - B) 17:58
68 Mitchell Codner (Australia) 18:29
69 Alexander Laugesen (Denmark) 18:55
70 Francisco Javier Abad Carbonell (Trek-Lorca Taller Del Tiempo) 19:12
71 Julien Grimbert (Asptt Definitive Gitane) 19:39
72 Urban Ferencak (Slovenia) 20:00
73 Christoph Mick (Austria) -1LAP
74 Severin Sagesser (Thoemus Racing Team) -1LAP
75 Alexey Solovyev (Russian Federation) -1LAP
76 Yevgen Lyvadnii (Ukraine) -1LAP
77 Dominik Risi (Frm Tg Zentralschweiz) -1LAP
78 Paulo Cepa (Portugal) -1LAP
79 Christoph Innerebner (Italy) -1LAP
80 Tamas Pinter (Hungary) -1LAP
81 Mark Kuyan (Russian Federation) -1LAP
82 Jochen Weisenseel (Germany - B) -1LAP
83 Severin Lehmann (Germany - B) -1LAP
84 Gerald Traussner (Austria) -2LAP
85 Vadim Arko (Austria) -2LAP
86 Mattias Brolin (Sweden) -2LAP
DNF Julian Schelb (Germany)
DNF Loic Doubey (Asptt Definitive Gitane)
DNF Florian Suter (Fischer Junior MTB Team)
DNF Luke Gray (Great Britain)
DNF Matteo Olivotto (Italy)
DNF Fabien Doubey (Asptt Definitive Gitane)
DNF Emilien Viennet (Team New Cycling)
DNF Maxime Salmon (Keops Itwo)
DNF Erik Jonsson (Sweden)
DNF Julian Scherer (Austria)
DNF Nikita Chubukov (Russian Federation)
DNF Gergo Meggyesi (Hungary)
DNF Michael Millerferli (Austria)
DNF Alexis Noel (Team New Cycling)
DNF Rok Korosec (Slovenia)
DNF János Panyi (Hungary)
DNF Jan Pfitzner (Germany - B)
DNS Marc Schärli (Fischer-BMC)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login