Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 24/10 11:48 am - Junior Pan American Track Championships: Full Day 4 results


Posted by Editoress on 06/24/10
 

The Canadian women have had strong performances at the Junior Pan American Championships and Allison Beveridge (Calgary, AB), who has won a medal in almost every event she has raced in, is looking to continue the trend.  Beveridge won the first three events on Day One of the Women's Omnium with the fastest flying lap in 14.935.  She followed this by gaining a commanding lead in the Points Race with 20 points over second and third place finishers, who had an equal 9 points, and then won the newly integrated Elimination race.  Beveridge leads the first half the competition with 3 points, over Venezuelan Lilibith Chacon with 7 points and Chilean Carla Vallejos with 12 points (lowest points total leads).

Alex Cataford (Ottawa, ON) struggled through the first three events in the Men's Omnium and is currently sitting in fifth place.  Cataford still has a shot of winning the silver medal, as the athletes currently in second and third place have 11 points, then the Canadian is tied in fourth place with 13 points.

Second year Cadet Kristofer Ovsenek (London, ON), who is competing at his first international bike race, is impressed with the event.  "We met a lot of great riders this week, the amount of talent and the level of racing is astonishing. Since the beginning of the week it has been very motivating seeing so many team members medal each day."

Ovsenek, who won a bronze medal in the Men's Team Sprint, was looking for more hardware and rode an impressive 200 metres in 10.620, the third fastest time of the day.  Mauricio Quiroga of Argentina had the fastest time of 10.303 followed by Alexander Quincy of Trinidad in 10.442.  Ovsenek performed well in the Sprint tournament, but could not match the speed of Venezuelan Willis Duque in the quarter finals.  The Canadian was the fastest in the 5th-8th final for fifth place.

Daniel McKenzie-Picot (London, ON) also competed in the sprint with the ninth fastest 200 of 10.939, but only raced in the first round of sprints.  He then joined Patrick McGinley (Oakville, ON) for the Madison.  After the week of hard racing, the high speed of the team event was faster then the Canadians could keep up with, but the experience gained by the two Cadets is invaluable. 

Racing concludes on Friday with Beveridge and Cataford in the Omnium and Florence Laplante-Lamarche and Audrey Labrie in the Keirin.

 

Report courtesy CCA

 

Full results from Day 4 at the Junior Pan American Track Championships at the Velodromo del Centro Nacional de Alto Rendimiento CNAR, Mexico

Women's Sprint
 
Semi Finals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider
1 Luz Daniela Gaxiola (Mexico) 11.93 12.182
2 Deborah Coronel (Argentina)
 
Heat 2
1 Gleyolimar Tapias (Venezuela)   12.47 13.71
2 Frany Maria Fong (Mexico) 11.718
 
 
Men's Sprint
 
Qualifying 200m
1 Mauricio Quiroga (Argentina) 10.303
2 Alexander Qunicy (Trinidad & Tobago) 10.442
3 Kristofer Ovsenek (Canada) 10.620
4 Browne Kwesi (Trinidad & Tobago) 10.743
5 Jonathan Matias Gatto (Argentina) 10.767
6 Willis Duque (Venezuela) 10.771
7 Pablo Javier Perruchoud (Argentina) 10.805
8 Edgar Verdugo (Mexico) 10.899
9 Daniel Mckenzie-Picot (Canada) 10.939
10 Javed Mounter (Barbados) 11.045
11 David Alejandro Hernandez (Mexico) 11.053
12 Kapferberg Chinchilla (Guatemala) 11.064
13 Renaldo Carrington (Barbados) 11.189
14 Felix Calquin (Chile) 11.230
15 Patricio Gerard Leal (Mexico) 11.257
16 Julio Padilla (Guatemala) 11.306
17 Javier Alvarado (Costa Rica) 11.405
18 Luis Velazquez (Chile) 11.500
19 Cristobal Genova (Chile) 11.583
20 Ever Gudiel (Guatemala) 11.589
DNS Scott Mulder (Canada)
 
 
1/16 finals
 
Heat 1
1 Mauricio Quiroga (Argentina) 12.089
2 Luis Velazquez (Chile)
 
Heat 2
1 Alexander Qunicy (Trinidad & Tobago) 11.460
2 Javier Alvarado (Costa Rica)
 
Heat 3
1 Kristofer Ovsenek (Canada) 11.373
2 Julio Padilla (Guatemala)
 
Heat 4
1 Browne Kwesi (Trinidad & Tobago) 11.500
2 Patricio Gerard Leal (Mexico)
 
Heat 5
1 Jonathan Matias Gatto (Argentina) 11.324
2 Felix Calquin (Chile)
 
Heat 6
1 Willis Duque (Venezuela) 10.981
2 Renaldo Carrington (Barbados)
 
Heat 7
1 Pablo Javier Perruchoud (Argentina) 12.027
2 Kapferberg Chinchilla (Guatemala)
 
Heat 8
1 Edgar Verdugo (Mexico) 11.323
2 David Alejandro Hernandez (Mexico)
 
Heat 9
1 Javed Mounter (Barbados) 11.113
2 Daniel Mckenzie-Picot (Canada)
 
1/16 Final - Repechage
 
Heat 1
1 Renaldo Carrington (Barbados) 11.354
2 Daniel Mckenzie-Picot (Canada)
3 Luis Velazquez (Chile)
 
Heat 2
1 Felix Calquin (Chile) 12.026
2 Javier Alvarado (Costa Rica)
3 Kapferberg Chinchilla (Guatemala)
 
Heat 3
1 Julio Padilla (Guatemala) 11.710
2 Patricio Gerard Leal (Mexico)
3 David Alejandro Hernandez (Mexico)
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Mauricio Quiroga (Argentina) 11.582
2 Julio Padilla (Guatemala)
 
Heat 2
1 Alexander Qunicy (Trinidad & Tobago)
2 Felix Calquin (Chile) DNS
 
Heat 3
1 Kristofer Ovsenek (Canada)
2 Renaldo Carrington (Barbados) DNS
 
Heat 4
1 Browne Kwesi (Trinidad & Tobago) 11.070
2 Javed Mounter (Barbados)
 
Heat 5
1 Jonathan Matias Gatto (Argentina) 10.992
2 Edgar Verdugo (Mexico)
 
Heat 6
1 Willis Duque (Venezuela) 11.319
2 Pablo Javier Perruchoud (Argentina)
 
1/8 Final - Repechage
 
Heat 1
1 Pablo Javier Perruchoud (Argentina) 11.087
2 Julio Padilla (Guatemala)
3 Javed Mounter (Barbados)
 
Heat 2
1 Edgar Verdugo (Mexico)
 
Quarter Finals
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Mauricio Quiroga (Argentina) 10.900 11.547
2 Edgar Verdugo (Mexico)
 
Heat 2
1 Alexander Qunicy (Trinidad & Tobago) 10.779 10.776
2 Pablo Javier Perruchoud (Argentina)
 
Heat 3
1 Willis Duque (Venezuela) 11.097 11.254
2 Kristofer Ovsenek (Canada)
 
Heat 4
1 Browne Kwesi (Trinidad & Tobago) 11.166 11.292
2 Jonathan Matias Gatto (Argentina)   REL
 
Final 5-8
5 Kristofer Ovsenek (Canada) 10.949
6 Pablo Javier Perruchoud (Argentina)
7 Jonathan Matias Gatto (Argentina)
DNS Edgar Verdugo (Mexico)
 
 
Women's Omnium
 
Flying 250 m
1 Allison Beveridge (Canada) 14.935
2 Stephany Antoni Rodriguez (Mexico) 15.294
3 Lilibth Chacon (Venezuela) 15.963
4 Emelyn Galicia (Guatemala) 16.180
5 Carla Vallejos (Chile) 16.400
6 Karina Gil (Argentina) 16.573
 
Points Race
1 Allison Beveridge (Canada) 20 pts
2 Lilibth Chacon (Venezuela) 9
3 Carla Vallejos (Chile) 9
4 Karina Gil (Argentina) - 1 lap
5 Emelyn Galicia (Guatemala) - 1 lap
DNF Stephany Antoni Rodriguez (Mexico)
 
Elimination
1 Allison Beveridge (Canada)
2 Lilibth Chacon (Venezuela)
3 Karina Gil (Argentina)
4 Carla Vallejos (Chile)
DSQ Emelyn Galicia (Guatemala)
 
Men's Omnium
 
Flying 250 m
1 Edison Bravo (Chile) 13.694
2 Luis Diaz (Venezuela) 13.953
3 Maharajh Varun (Trinidad & Tobago) 13.974
4 Alex Cataford (Canada) 13.978
5 Hiram Santiago Perez (Mexico) 13.999
6 Franco Martins (Argentina) 14.081
7 Julio Padilla (Guatemala) 14.093
 
Points Race
1 Edison Bravo (Chile) 30 pts
2 Luis Diaz (Venezuela) 25
3 Julio Padilla (Guatemala) 16
4 Hiram Santiago Perez (Mexico) 13
5 Alex Cataford (Canada) 9
6 Franco Martins (Argentina) 7
7 Maharajh Varun (Trinidad & Tobago) 6
 
Elimination
1 Edison Bravo (Chile)
2 Hiram Santiago Perez (Mexico)
3 Maharajh Varun (Trinidad & Tobago)
4 Alex Cataford (Canada)
5 Franco Martins (Argentina)
6 Julio Padilla (Guatemala)
7 Luis Diaz (Venezuela)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login