Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 11/10 14:11 pm - TransRockies: Stage 3


Posted by Editoress on 08/11/10
 

Into the Wild: TransRockies Competitors cross the Great Divide

Stage 3 of the 2010 TransRockies was officially the most remote day of the event with a route which travelled deep into some of the wildest, most spectacular terrain in the lower Canadian Rockies and which included a new crossing of the Great Divide that dropped riders in a place more remote and further from civilization than many of them had been before.

The weather added to the untamed feel of the day with swirling, scudding dark clouds that moved in and out of the area rapidly threatening rain but not delivering. The remote Etherington Creek Campground was subject to the same weather with clear sky thunderclaps and ominous clouds that, luckily, did little more than sweep past the valley campground located at more than 1600 metres above sea level.

While the Open Men's and Open Women's standings had been relatively static over the first two stages, the Open Mixed and 80+ Men's Divisions were much more wide-open and Stage 3 continued the trend with a change of overall leader in the Open Mixed Division and another tight three-way finish in 80+ Men setting up a dramatic last half of the race.

After two straight stage wins in the Open Mixed Division, Gretchen Reeves and Cannon Shockley (Tokyo Joes) suffered through a tough Stage 3 giving up 15 minutes to stage winners and new overall leaders Mical Dyck and Jeff Neilson (Terrscape/Trek Canada) who will don the leaders jerseys they wore throughout their 2009 TransRockies win. Normon Thibault and Wendy Simms moved one step up the podium to second but remain in third place overall.

In the 80+ Men's Division, 2009 Champions the Czech Masters won their second straight stage with a narrow 4 minute gap over the British Duo of Team Mule Bar/Abergavenny RC who are hanging tight and preparing for a big push to overcome their 8 minute overall deficit on the more technical coming stages where they feel they have an advantage.

In the Open Men's Division, the Kona duo of Kris Sneddon and Barry Wicks extended their lead with a dominant ride to grab their third straight stage win. Making their first appearance on the podium were Team Timex/Sugoi Will Kelsay and Matt Boobar, a pair of elite multisport athletes who put their running legs to good use on the big climb to place second on the stage. This finish was even more impressive considering Will's broken derailleur hanger that forced him to turn it into an emergency single speed for the last part of the stage. Kelsay, who also complete last year's GORE-TEX® TransRockies Run is seeking to become the first athlete to complete the TransRockies Bike and TransRockies Run double in the same year. We'll check in with his progress later in the race.

The Open Women's category held status quo with the Terrascape/Deadgoat Racing Duo of Alana Heise and Trish Graczyk won their third straight stage over the Matching Jerseys Scallion sisters duo. In the 100+ category, the Mountaincruzers (Joe McCarthy/Randy Walker) have established a big lead and look like they're going to run away with the overall. Many time TransRockies finishers Simon Parker and Jim Seethram are having their best ride yet and sit in second place overall in the 100+ Division.

After the wildest ride of the year, the TransRockies riders head out into the spectacular trails of Kananaskis Country for Stage 4. The style of riding will change and you can expect the top finishers to shuffle again. It would be a surprise if at least one or two sets of leaders jerseys don't move again after Stage 4.

Stage 3 (August 10th) : Elkford, BC to Etherington Camp, AB, 65km, 1950m climbing/1550m descending

Open Men
1 Kona (Barry Wicks/Kris Sneddon) 3:37:27
2 Team Sugoi (Will Kelsay/Matt Boobar) at 25:42
3 Rocky Mtn Factory (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 27:16
4 granville-trustteam (Wouter Declercq/Wesley Luca) 29:53
5 Honey Stinger/Trek (Nate Bird/Dax Massey) 31:43
6 mtbtrophy.com team (Filip Kuzniak/Szymon Zacharski) 35:02
7 Nativo Concept (Francois-Charles Dumas/Pierre-Yves Nadeau) 48:08
8 www.supernova-lights.com (Marcus Wallmeyer/Andreas Krakau) 48:13
9 Planet Foods/Cafe racers (Jonathon Firth/Drew Simson) 54:57
10 No granny gear (Klaus Pauly/Thomas Woeckener) 55:38
11 Sweet Pete's Bikes (Simon Dove/Peter Tondl) 58:17
12 Team Poser sports (Shaun Van Zyl/Jonn Teghtmeyer) 1:07:29
13 Gyldenløve Cigar Selskab (Asbjorn Rudolf Hansen/Torbjørn Kågen) 1:08:59
14 Aztana (Roberto Bo/Octavio Corona) 1:11:24
15 GARCIA CUGAT FOUNDATION (Alvaro Del Coso/Ivan Casanovas) 1:17:32
16 Team Pedal (Michael Sarnecki/Mike Blennerhassett) 1:22:24
17 Team Perle (Andy Perle/Kilian Perle) 1:23:54
18 magura q-race team (Jasper Van de Luytgaarden/eelko mosselman) 1:27:37
19 The Jorberg Experience (Cory Rutberg/Ryan Jordan) 1:29:19
20 Frescos (Inigo Castillo/Felipe Cantero Gutierrez) 1:30:36
21 Team Specialized Endura Attack (Stephen Winton/Keith Tatley) 1:32:27
22 The 5-0 (Kirk Schmiedge/Wade Bourassa) 1:32:33
23 Team Skelle (Pascal Noppe/Filip Markey) 1:38:37
24 Below Zero (Paul Gough/Graeme Lewis) 1:43:23
25 Grizzly Bait (Ed Breland/Grant Christie) 1:43:39
26 Rivas / Rivas (Ramon Rivas/Ernesto Rivas) 1:44:12
27 Bruce's Cycle Works (Neil Clarke/Cory Zetterstrom) 1:45:34
28 SFE Racing by Maxxam & Morgan (Jason Reid/David Asselstine) 1:47:08
29 Dare to Dream Extreme (Darin Bullivant/Dave Hart) 1:48:12
30 Tinhorn Creek NSA (Rumon Carter/Matt Barlee) 2:08:17
31 Ten Hour Battery (Josh Hines/Todd Cheram) 2:14:38
32 District of elkford (Wayne Mihalicz/Ed Stiles) 2:18:59
33 Fernie Physiotherapy (Dan McDonald/Ian Jones) 2:26:18
34 TBA (Tyler Hope/Jeremy Gizen) 2:29:48
35 Potlickers 1 (Craig Furlong/Kurtis Averill) 2:35:51
36 DANDA BIKE (Guilherme Brandenburger/Jairo Bradbury) 2:39:00
37 Blues Brothers (Alberto Carmona Bosch/Ariel Leoni) 2:41:00
38 Bear Paw Bakery (Matt Staneland/Victor Vassallo) 2:44:25
39 Lessard bicycle/BD (Francois Bedard/Mathieu Nadeau) 3:12:08
40 Celtic Wind (Neil Hallam/Willliam Moore) 3:18:50
41 Team 468 (Matt Bailey/Jamie Arbib) 3:58:04
42 MASTILFELS (Javier Hita/Fredi Raurich) 4:45:00
43 De-Cadence (Michael Shepley/Chris Dorion) 4:57:26
44 Racing Snails (Nir Heler/Avi Meckier) 4:59:03
45 Victorious Secret (Mark DeBello/Jacob Parker) 4:59:03
 
80+ Men
1 Czechmaster (Milan Spolc/Martin Horak) 3:58:34
2 Mulebar - Abergavenny RC (Pete Turnbull/George Rose) at 3:37
3 Deadgoat Racing/RMCC (Pat Doyle/Craig Bartlett) 18:25
4 Team Midas (David Hayward/Michael Powell) 19:38
5 Backyard MTB (Eric Grotefeld/Ralph Sigg) 30:16
6 SchmoeGoat Racing (Lonn Bate/Steve Walsh) 40:33
7 Altmann Sport (Richard Deglise/Jean-Michel Deglise) 46:17
8 29 Toes (Dennis Marineau/Dan Sigouin) 52:02
9 Team DSG (Kirk Chambers/Rhett Losey) 52:09
10 Beauty Sleep (Albie Malan/Shayne Burwell) 1:04:02
11 Dutchies (Martijn Poelen/Patrick Vissers) 1:14:29
12 Fernie Boys (Shayne Soetaert/Todd Loewen) 1:18:02
13 Ride Fast Take Chances (Andrew Holmes/Mark MacKenzie) 1:19:02
14 Trance Formers (Ken Wirda/Dan Janzen) 1:21:16
15 Bob's Bicycles/evanplews.com (Evan Plews/Jon Gould) 1:27:38
16 Outdoor Base (Albert Krauss/Rene Koschewa) 1:30:13
17 Astray Dogs (Rodrigo Monroy/Alejandro Ibarra) 1:36:44
18 Ken & Dale (Fredrik Meltzer/Ola Hendseth) 1:37:59
19 Tartan Tarts (William Lindsay/Charlie Malone) 1:38:04
20 vanderroest (Les Van der Roest/Greg Bergen) 1:40:41
21 E-Crane (Lieven Bauwens/Jan De Smet) 1:53:33
22 Le yeti (Harold Charest/martin gregoire) 1:57:54
23 Fighting Forty (Dieter Hachenberg/Illya Rudkin) 2:02:27
24 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butshler/Nicoll Keith) 2:06:11
25 Racing from Russia (Charles Mitchell/Dirk Nevelsteen) 2:07:03
26 Dundee Thistle (William Warden/Stephen King) 2:11:56
27 The turtle brothers (Sergio Torrens/Jose Torrens) 2:20:43
28 Blue (Raimund Welte/Andrej Zupanic) 2:21:07
29 Team Pisgah (Brian King/Scott Talbert) 3:03:46
30 Flott-wie-nix (Alexander Sprung/Fritz Mueller) 3:04:01
31 Lindoia Twins (Benjamin Bourse/Luis Elortondo) 3:44:43
32 Before Old Age (Carlos Leon/David Fernandez) 4:04:19
33 Got culo? (Juan Galarza/Rudy Augsburger) 4:09:30
34 Bacci - Witty (Javier Whittingslow/Mario Gustavo Bacce) 4:24:50
 
Open Women
1 Terrascape-Deadgoat Racing (Alana Heise/Trish Grajczyk) 4:52:41
2 Matching Jersies (Magi Scallion/Kate Scallion) 31:39
3 Suarez Senoritas (Kira McClellan/Linda Huh) 50:39
4 Hot Flashes (Marlene Hogarth/Laurel Shuttleworth) 1:17:46
5 Vanderkitten/Velo Bella (Erika Krumpelman/Shannon Holden) 1:35:05
6 Flower People (Luciana Cox/Adriana Boccia) 1:54:15
7 Fat Tire Ballerinas (Sierra Van der Meer/Jennifer Roberts) 3:31:36
 
Open Mixed
1 Trek Canada/Terrascape (Jeff Neilson/Mical Dyck) 4:02:28
2 Kona-Frontrunners (Wendy Simms/Normon Thibault) at 12:25
3 Tokyo Joes/Tennessee Pass Cookhouse (Gretchen Reeves/Cannon Shockley) 15:08
4 Team Nijmegen (Martijn Bilthof/Petra de Bruin) 50:42
5 Swiss Mountain Goats (Andy Stadelmann/Karin Schuepbach) 54:52
6 bo-racing team & mtb-orienteering germany (Anke Dannowski/Felix Breske) 1:01:02
7 Bowline climbing club (Zoe Procter/Ed Procter) 1:14:52
8 FIZIK BIKE TRIBE (Stefan Plas/Tinneke Van de Voorde) 1:25:22
9 Trek Store Barrie (Tammy Simmons/Jeremy Simmons) 1:47:09
10 Jambo (Patrizio Morlacci/Angelina Gabellone) 1:49:07
11 Factor Bike (Andrea Perezgil/Fernando Del Olmo) 2:05:00
12 Rocky Mountain Trail Trash (Keith Brodsky/Jill Homer) 2:52:57
13 Bike for Jasper Oxygen (Pamela Roy/vidal michaud) 2:57:09
14 Wait4TNA (Tim Harper/Ali Metzger) 3:11:10
15 BORADE (Borja Gomez Alsius/Adelaida de Foxa Eymar) 3:48:47
16 Fun Loving Criminals (Ryan Nock/Mariesa Nock) 4:51:34
 
80 + Mixed
1 Brasil Soul MTB Team (Mario Roma/Adriana Nascimento) 5:17:03
2 Blues' Clueless (Clint Ball/Karen Tremaine) at 10:37
3 bogbrook bogmen (Sinead Fitzgibbon/dennis loebs) 12:23
4 VeloForce Tandem (Ted Weiss/Sandy Weiss) 20:11
5 Dynamic Charlotte Duo (Cricket Butler/Brian Conroy) 26:07
6 PARADOCS (Tony Southwell/Corinne McKernan) 1:10:21
7 Always Right & Always Wrong (Mark Halwa/Lori Halwa) 1:35:10
8 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 1:37:50
9 Team Munchkin (Rory Munslow/sherry munslow) 2:48:30
 
100+
1 Mountaincruzers (Joe McCarthy/Randy Walker) 5:12:46
2 Dutch-connection (Peter Meijler/Gerard Prince) at 57:49
3 Aussie & the Stick Man (Jim Seethram/Simon Parker) 1:02:26
4 Henderson Cycles Alexandra NZ (John Clark/Ken Scott) 1:29:26
5 Lalung La (Ilse Kroener/Ullrich Wuensch) 1:33:32
6 Older Bud Wiser (Leonard Mushtuk/Gary Daelman) 2:09:17
7 Don Valley Boys (Rory Cattanach/Michael Berger) 2:31:02
8 Peabiru Brazil Team (Ricardo Garcia/Marcelo Silveira Júnior) 6:17:14
 
GC
 
Open Men
1 Kona (Barry Wicks/Kris Sneddon) 8:54:02
2 Rocky Mtn Factory (Stefan Widmer/Marty Lazarski) at 34:38
3 granville-trustteam (Wouter Declercq/Wesley Luca) 1:05:57
4 Team Sugoi (Will Kelsay/Matt Boobar) 1:27:37
5 Honey Stinger/Trek (Nate Bird/Dax Massey) 1:28:15
6 mtbtrophy.com team (Filip Kuzniak/Szymon Zacharski) 1:29:22
7 Planet Foods/Cafe racers (Jonathon Firth/Drew Simson) 1:39:28
8 Nativo Concept (Francois-Charles Dumas/Pierre-Yves Nadeau) 1:52:02
9 www.supernova-lights.com (Marcus Wallmeyer/Andreas Krakau) 2:12:55
10 Sweet Pete's Bikes (Simon Dove/Peter Tondl) 2:34:26
11 Gyldenløve Cigar Selskab (Asbjorn Rudolf Hansen/Torbjørn Kågen) 2:41:58
12 Team Poser sports (Shaun Van Zyl/Jonn Teghtmeyer) 2:44:01
13 No granny gear (Klaus Pauly/Thomas Woeckener) 3:03:13
14 Aztana (Roberto Bo/Octavio Corona) 3:08:35
15 Team Pedal (Michael Sarnecki/Mike Blennerhassett) 3:19:48
16 Team Perle (Andy Perle/Kilian Perle) 3:29:20
17 The 5-0 (Kirk Schmiedge/Wade Bourassa) 3:35:21
18 Tinhorn Creek NSA (Rumon Carter/Matt Barlee) 3:47:04
19 GARCIA CUGAT FOUNDATION (Alvaro Del Coso/Ivan Casanovas) 3:50:37
20 Team Specialized Endura Attack (Stephen Winton/Keith Tatley) 3:52:25
21 magura q-race team (Jasper Van de Luytgaarden/eelko mosselman) 4:19:19
22 SFE Racing by Maxxam & Morgan (Jason Reid/David Asselstine) 4:23:45
23 Bruce's Cycle Works (Neil Clarke/Cory Zetterstrom) 4:24:51
24 Bear Paw Bakery (Matt Staneland/Victor Vassallo) 4:33:35
25 Potlickers 1 (Craig Furlong/Kurtis Averill) 4:35:17
26 The Jorberg Experience (Cory Rutberg/Ryan Jordan) 4:46:05
27 Below Zero (Paul Gough/Graeme Lewis) 4:55:39
28 Team Skelle (Pascal Noppe/Filip Markey) 5:00:20
29 Frescos (Inigo Castillo/Felipe Cantero Gutierrez) 5:01:06
30 Rivas / Rivas (Ramon Rivas/Ernesto Rivas) 5:26:22
31 Grizzly Bait (Ed Breland/Grant Christie) 5:29:25
32 Dare to Dream Extreme (Darin Bullivant/Dave Hart) 5:50:34
33 Fernie Physiotherapy (Dan McDonald/Ian Jones) 6:06:51
34 Ten Hour Battery (Josh Hines/Todd Cheram) 6:07:11
35 District of elkford (Wayne Mihalicz/Ed Stiles) 6:20:40
36 TBA (Tyler Hope/Jeremy Gizen) 6:49:08
37 DANDA BIKE (Guilherme Brandenburger/Jairo Bradbury) 7:10:50
38 Blues Brothers (Alberto Carmona Bosch/Ariel Leoni) 7:31:16
39 Lessard bicycle/BD (Francois Bedard/Mathieu Nadeau) 8:41:06
40 De-Cadence (Michael Shepley/Chris Dorion) 9:04:04
42 Celtic Wind (Neil Hallam/Willliam Moore) 9:37:39
43 Team 468 (Matt Bailey/Jamie Arbib) 9:59:11
44 Racing Snails (Nir Heler/Avi Meckier) 12:40:51
45 MASTILFELS (Javier Hita/Fredi Raurich) 12:51:59
46 Victorious Secret (Mark DeBello/Jacob Parker) 14:01:57
 
80+ Men
1 Czechmaster (Milan Spolc/Martin Horak) 9:47:31
2 Mulebar - Abergavenny RC (Pete Turnbull/George Rose) at 7:48
3 Deadgoat Racing/RMCC (Pat Doyle/Craig Bartlett) 43:43
4 Team Midas (David Hayward/Michael Powell) 59:49
5 Backyard MTB (Eric Grotefeld/Ralph Sigg) 1:28:13
6 SchmoeGoat Racing (Lonn Bate/Steve Walsh) 1:47:27
7 Bob's Bicycles/evanplews.com (Evan Plews/Jon Gould) 1:59:10
8 Altmann Sport (Richard Deglise/Jean-Michel Deglise) 2:04:25
9 Team DSG (Kirk Chambers/Rhett Losey) 2:26:50
10 29 Toes (Dennis Marineau/Dan Sigouin) 2:37:29
11 Beauty Sleep (Albie Malan/Shayne Burwell) 2:41:57
12 Fernie Boys (Shayne Soetaert/Todd Loewen) 3:29:37
13 Ride Fast Take Chances (Andrew Holmes/Mark MacKenzie) 3:34:00
14 Dutchies (Martijn Poelen/Patrick Vissers) 3:41:55
15 Ken & Dale (Fredrik Meltzer/Ola Hendseth) 3:45:43
16 Trance Formers (Ken Wirda/Dan Janzen) 3:54:40
17 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butshler/Nicoll Keith) 4:07:40
18 Astray Dogs (Rodrigo Monroy/Alejandro Ibarra) 4:14:16
19 Tartan Tarts (William Lindsay/Charlie Malone) 4:30:59
20 Outdoor Base (Albert Krauss/Rene Koschewa) 4:44:34
21 vanderroest (Les Van der Roest/Greg Bergen) 5:01:26
22 Dundee Thistle (William Warden/Stephen King) 5:20:20
23 Le yeti (Harold Charest/martin gregoire) 5:21:23
24 Fighting Forty (Dieter Hachenberg/Illya Rudkin) 5:25:22
25 Racing from Russia (Charles Mitchell/Dirk Nevelsteen) 5:30:16
26 E-Crane (Lieven Bauwens/Jan De Smet) 5:34:57
27 Blue (Raimund Welte/Andrej Zupanic) 6:31:49
28 The turtle brothers (Sergio Torrens/Jose Torrens) 6:36:04
29 Team Pisgah (Brian King/Scott Talbert) 7:15:29
30 Lindoia Twins (Benjamin Bourse/Luis Elortondo) 7:24:10
31 Flott-wie-nix (Alexander Sprung/Fritz Mueller) 7:53:56
32 Before Old Age (Carlos Leon/David Fernandez) 9:44:17
33 Got culo? (Juan Galarza/Rudy Augsburger) 11:06:08
34 Bacci - Witty (Javier Whittingslow/Mario Gustavo Bacce) 11:58:59
 
Open Women
1 Terrascape-Deadgoat Racing (Alana Heise/Trish Grajczyk) 12:10:04
2 Matching Jersies (Magi Scallion/Kate Scallion) at 1:01:28
3 Suarez Senoritas (Kira McClellan/Linda Huh) 2:45:40
4 Vanderkitten/Velo Bella (Erika Krumpelman/Shannon Holden) 4:06:39
5 Hot Flashes (Marlene Hogarth/Laurel Shuttleworth) 4:17:20
6 Flower People (Luciana Cox/Adriana Boccia) 5:15:58
7 Fat Tire Ballerinas (Sierra Van der Meer/Jennifer Roberts) 8:39:05
 
Open Mixed
1 Trek Canada/Terrascape (Jeff Neilson/Mical Dyck) 10:05:35
2 Tokyo Joes/Tennessee Pass Cookhouse (Gretchen Reeves/Cannon Shockley) at 11:46
3 Kona-Frontrunners (Wendy Simms/Normon Thibault) 35:28
4 Swiss Mountain Goats (Andy Stadelmann/Karin Schuepbach) 2:21:03
5 bo-racing team & mtb-orienteering germany (Anke Dannowski/Felix Breske) 2:33:27
6 Team Nijmegen (Martijn Bilthof/Petra de Bruin) 2:41:20
7 FIZIK BIKE TRIBE (Stefan Plas/Tinneke Van de Voorde) 3:42:11
8 Bowline climbing club (Zoe Procter/Ed Procter) 4:10:19
9 Trek Store Barrie (Tammy Simmons/Jeremy Simmons) 4:26:11
10 Jambo (Patrizio Morlacci/Angelina Gabellone) 5:13:07
11 Factor Bike (Andrea Perezgil/Fernando Del Olmo) 5:44:33
12 Bike for Jasper Oxygen (Pamela Roy/vidal michaud) 7:02:52
13 Rocky Mountain Trail Trash (Keith Brodsky/Jill Homer) 7:36:59
14 Wait4TNA (Tim Harper/Ali Metzger) 8:20:36
15 BORADE (Borja Gomez Alsius/Adelaida de Foxa Eymar) 9:28:46
16 Fun Loving Criminals (Ryan Nock/Mariesa Nock) 11:54:13
 
80 + Mixed
1 Brasil Soul MTB Team (Mario Roma/Adriana Nascimento) 12:54:27
2 Blues' Clueless (Clint Ball/Karen Tremaine) at 38:57
3 bogbrook bogmen (Sinead Fitzgibbon/dennis loebs) 1:27:11
4 Dynamic Charlotte Duo (Cricket Butler/Brian Conroy) 1:34:50
5 VeloForce Tandem (Ted Weiss/Sandy Weiss) 2:14:18
6 PARADOCS (Tony Southwell/Corinne McKernan) 3:29:46
7 Always Right & Always Wrong (Mark Halwa/Lori Halwa) 4:19:22
8 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 5:02:17
9 Team Munchkin (Rory Munslow/sherry munslow) 12:07:32
 
100+
1 Mountaincruzers (Joe McCarthy/Randy Walker) 12:54:58
2 Aussie & the Stick Man (Jim Seethram/Simon Parker) at 3:21:08
3 Dutch-connection (Peter Meijler/Gerard Prince) 3:24:50
4 Henderson Cycles Alexandra NZ (John Clark/Ken Scott) 3:40:11
5 Lalung La (Ilse Kroener/Ullrich Wuensch) 4:57:50
6 Older Bud Wiser (Leonard Mushtuk/Gary Daelman) 5:55:07
7 Don Valley Boys (Rory Cattanach/Michael Berger) 6:38:51
8 Peabiru Brazil Team (Ricardo Garcia/Marcelo Silveira Júnior) 15:21:28


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login