Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 11/10 15:37 pm - La Route de France Feminine: Stage 4


Posted by Editoress on 08/11/10
 

Results from the 4th stage of the Route de France Feminine won by Annemiek Van Vleuten (Nederland Bloeit). Top Canadian was Anne Samplonius (Team Canada) in 11th place. Samplonius is also the top Canadin in the GC (11th). Julie Beveridge (Vienne Futurescope) is 2nd in the young rider GC

Stage 4: Bonneval to Cloyes sur le Loir, 115.8 km
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 2:56:28
2 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK
3 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam
4 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC
5 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu
6 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi
7 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam
8 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team all s.t.
9 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:05
10 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 0:14
11 Anne Samplonius (Can) Team Canada
12 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam both s.t.
13 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC 2:01
14 Adrie Visser (Ned) Team Columbia-HTC s.t.
15 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team 3:09
16 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK
17 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu
18 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi
19 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope
20 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets
21 Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion
22 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
23 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futurescope
24 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products UCK
25 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futurescope
26 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi
27 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi
28 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
29 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
30 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products UCK
31 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC
32 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC
33 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC
34 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu
35 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno
36 Denise Ramsden (Can) Team Canada
37 Joelle Numainville (Can) Team Canada
38 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
39 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
40 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futurescope
41 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Pedrogradets
42 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu
43 Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team
44 Shara Gillow (Aus) Australian National Team
45 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi
46 Erinne Willock (Can) Team Canada
47 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets
48 Carla Swart (RSA) Team MTN
49 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling
50 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
51 Marie Laure Cloarec (Fra) French National Team
52 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope
53 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno all s.t.
54 Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK 3:34
55 Wan Yiu Wong (HKg) Giant Pro Cycling 4:40
56 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 5:05
57 Marissa Van Der Merwe (RSA) Team MTN s.t.
58 Lylanie Lauwrens (RSA) Team MTN 8:17
59 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling
60 Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products UCK
61 Marion Azam (Fra) French National Team all s.t.
62 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 15:31
63 Cherise Taylor (RSA) Team MTN 17:16
64 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 19:45
65 Heather Logan-Spenger (Can) Team Canada
66 Leah Guloien (Can) Team Canada
67 Suzie Godart (Lux) Fenixs Pedrogradets all s.t.
68 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futurescope 19:57
69 Siobhan Horgan (Irl) ESGL 93-GSD Gestion
70 Robyn De Groot (RSA) Team MTN
71 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
72 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team
73 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team
74 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno
75 Roxane Fournier (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
76 Ludivine Loze (Fra) French National Team
77 Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93-GSD Gestion
78 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu
79 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs Pedrogradets
80 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno
81 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu
82 Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling all s.t.
DNS Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
DNS Sylvie Riedle (Fra) French National Team
DNS Marta Vilajosana Andreu (Rus) Fenixs Pedrogradets
 
GC
1 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 9:21:39
2 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam at 0:21
3 Olga Zabelinskaia (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 0:28
4 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam 0:34
5 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC 0:39
6 Charlotte Becker (Ger) Cervelo TestTeam 0:52
7 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 0:52
8 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products UCK 0:58
9 Martine Bras (Ned) Gauss RDZ Ormu 1:19
10 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team 1:22
11 Anne Samplonius (Can) Team Canada 1:38
12 Tatiana Antoshina (Rus) Team Valdarno 1:44
13 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC 2:26
14 Adrie Visser (Ned) Team Columbia-HTC 2:43
15 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 3:28
16 Joelle Numainville (Can) Team Canada 3:48
17 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team 3:55
18 Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs Pedrogradets 3:56
19 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope 3:56
20 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 4:00
21 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC 4:01
22 Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team 4:02
23 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 4:05
24 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:07
25 Erinne Willock (Can) Team Canada 4:12
26 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:12
27 Christel Ferrier Bruneau (Fra) Vienne Futurescope 4:16
28 Carla Swart (RSA) Team MTN 4:19
29 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu 4:20
30 Fröydis Waersted (Nor) Hitec Products UCK 4:21
31 Giorgia Bronzini (Ita) Gauss RDZ Ormu 4:22
32 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:26
33 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK 4:28
34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC 4:30
35 Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futurescope 4:31
36 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC 4:36
37 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:36
38 Elena Kuchinskaya (Rus) Gauss RDZ Ormu 4:37
39 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno 4:40
40 Shara Gillow (Aus) Australian National Team 4:44
41 Denise Ramsden (Can) Team Canada 4:45
42 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope 4:46
43 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 4:46
44 Isabelle Söderberg (Swe) Hitec Products UCK 4:49
45 Lorena Foresi (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:54
46 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit 5:09
47 Trine Schmidt (Den) Hitec Products UCK 5:11
48 Christine Majerus (Lux) ESGL 93-GSD Gestion 5:28
49 Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 5:29
50 Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit 5:52
51 Gabriela Slamova (Cze) Vienne Futurescope 6:33
52 Lina Shi (Chn) Giant Pro Cycling 6:34
53 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 6:38
54 Marie Laure Cloarec (Fra) French National Team 7:07
55 Wan Yiu Wong (HKg) Giant Pro Cycling 8:12
56 Marissa Van Der Merwe (RSA) Team MTN 8:36
57 Xiao Ling Luo (Chn) Giant Pro Cycling 11:30
58 Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products UCK 11:40
59 Marion Azam (Fra) French National Team 12:20
60 Lylanie Lauwrens (RSA) Team MTN 13:20
61 Chiara Bortolus (Ita) Team Valdarno 14:12
62 Cherise Taylor (RSA) Team MTN 18:30
63 Mélodie Lesueur (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 20:59
64 Heather Logan-Spenger (Can) Team Canada 21:26
65 Rachel Neylan (Aus) Australian National Team 21:48
66 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futurescope 21:51
67 Eugenie Mermillod (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 21:58
68 Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 21:59
69 Marta Bastianelli (Ita) Fenixs Pedrogradets 22:03
70 Siobhan Horgan (Irl) ESGL 93-GSD Gestion 22:06
71 Eivgenia Vysotska (Ukr) Team Valdarno 22:10
72 Emilie Blanquefort (Fra) French National Team 22:11
73 Alessandra Borchi (Ita) Gauss RDZ Ormu 22:13
74 Roxane Fournier (Fra) ESGL 93-GSD Gestion 22:19
75 Leah Guloien (Can) Team Canada 22:23
76 Laura Bozzolo (Ita) Team Valdarno 22:50
77 Robyn De Groot (RSA) Team MTN 22:50
78 Fan Li Shen (Chn) Giant Pro Cycling 23:54
79 Ludivine Loze (Fra) French National Team 24:07
80 Suzie Godart (Lux) Fenixs Pedrogradets 25:01
81 Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu 25:30
82 Agnieta Francke (Ned) Nederland Bloeit 27:45
 
Young Rider GC
1 Elizabeth Armistead (GBr) Cervelo TestTeam 9:22:13
2 Julie Beveridge (Can) Vienne Futurescope at 3:22
3 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia-HTC 3:27
4 Alexandra Burchenkova (Rus) Fenixs Pedrogradets 3:31
5 Rasa Leleivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Titanedi 3:33
6 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Titanedi 3:38
7 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products UCK 3:54
8 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Titanedi 4:02
9 Denise Ramsden (Can) Team Canada 4:11
10 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futurescope 4:12

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login