Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

January 26/11 12:45 pm - Le Tour de Langkawi: Stage 4


Posted by Editoress on 01/26/11
 

The continuously-improving standard of the Asian cycling scene was shown perfectly today when two riders from that continent took the first three places on the first mountain stage of this year’s Tour de Langkawi.

Japanese rider Takeaki Ayabe climbed well on the tough slopes leading up to the Cameron Highlands, then timed his finishing burst perfectly to blaze to victory ahead of the veteran Colombian Libardo Nino Corredor (Le Tua cycling team) and 18 others.

Iranian rider Amir Zargari (Azad University Cycling Team) came in third while France’s Thomas Bonnin (Skil Shimano) was best of the European competitors in fourth place.

“I really prefer climbing in the mountains,” said Ayabe, who had the chance to make the most of that talent today. “I am really happy to get the first stage win today.

 

scenic

 

“I was in about tenth position going to down the descent [towards the finish]. The road was really slippery because of the rain, it was really dangerous. There was some distance between the front riders, but when I chased them, I could ride very well, then I made a finishing sprint and won. I am very, very happy with this victory.”

Ayabe had to take risks to win, pushing things on the downhill. Fortunately he stayed upright, and said afterwards that he had to put caution aside. “Sometimes you think about risks as well, but today I didn’t think about that. I only thought that I would win, and this is why I was so happy to succeed today.”

His victory also earned him the yellow jersey, which he took by four seconds from Nino Corredor. Zargari is two seconds further back. A total of 25 riders remain within one minute; so there are still quite a number of contenders.

One who has slipped back though is the overnight race leader Andrea Guardini (Farnese Vini – Netta Sottoli). He said beforehand that he full expected to lost time as he is a sprinter and not a climber, and so it turned out. He crossed the line in a group 17 minutes 25 seconds back, and drops right down to 88th overall.

“On a mountain like today, I can manage to get over it,” he said. “But tomorrow will be harder because it is a shorter stage and a tougher climb.”

 

profile

 

The pressure went on from the very start of the stage, with numerous attacks being fired off. A break of 18 riders clipped away prior to the first sprint at Seri Iskandar (km 21.6) and from this, Christoff Van Heerden (MTN Qhubeka) beat team-mate Arran Brown for the points.

The peloton came back together at km 29 and a subsequent break was also reeled in prior to the second sprint. This went to Boris Shpilevsky (Tabriz Petrochemical) ahead of Van Heerden. Ten riders then clipped away and pulled well ahead before the third and final intermediate sprint of the day; from this group, Chan Jane Jang (Korea National Team) edged out Hui Zhang (Max Success Sports Cycling). The others involved in the move were Albert Timmer (Skil-Shimano), Damien Gaudin and Guillaume le Floch (Europcar), Shpilevsky, Van Heerden, Takashi Miyazava (Farneze Vini-NeriSottoli), Christopher Jones (United Healthcare) and Floris Goesinnen (Drapac Professional Cycling).

The break continued onwards and had an advantage of one minute 55 seconds at the start of the first category Kampung Raja climb. Albert Timmer, who had earlier taken top points on the third category Pos Slim climb (km 69.7), rocketed away and took the prime. He was caught after the top and Jang pushed on ahead with over 20 kilometres to go. However he too was reeled in by many riders before the prime of the hors category Bukit Brinchang, which came just 8.3 kilometres from the finish.

Rahim Emami (Azad University Cycling Team) beat Domenico Pozzovivo (Colnago CSF Inox Pro) and others there, following which the 20 man group began the slight descent down to the finish. Ayabe played things perfectly to ensure he hit the line first, grabbing the biggest win of his career at 30 years of age.

Nino Corredor is a full 12 years older again and went close to taking what would have been a sensational victory. “In the last kilometre I was hoping for a win, but unfortunately for me the Japanese rider was faster than me,” he said. “I have lost an opportunity to win the stage, but I am still happy because second on the stage is a good result for the team. I hope I will ride well tomorrow for the general classification.”

Emami’s efforts on the final climb were enough to see him take over the lead in thecking of the mountains classification. “We are good climbers [on the team] and our tactic was to win on the hors category KOM,” he said. “I didn’t try on the little hills before. This climb was steep enough for me to go away, so I attacked and I was alone on that part.”

 

win

 

He and the other riders will have plenty of scope to test their climbing legs again tomorrow. So too race leader Ayabe, who is also the best Asian rider after today.

Ayabe and the other GC contenders will be fully aware that tomorrow’s leg to the Genting Highlands is likely to be the most important of the whole Tour. The gruellingly-steep slopes will go a huge way towards determining the final general classification, and strong performances will be necessary for all who want to target yellow or even a top ten on GC.

 

Stage 4: Ayer Tawar to Cameron Highlands, 137.6 km
1 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 3:42:15
2 Libardo Nino Corredor (Col) Le Tua Cycling Team
3 Amir Zargari (IRI) Azad University Cycling Team
4 Thomas Bonnin (Fra) Skil Shimano Cycling Team
5 Christopher Jones (USA) United Healthcare Pro Cycling
6 Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
7 Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
8 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team all s.t.
9 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:02
10 Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team 0:05
11 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports Cycling 0:07
12 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
13 Rahim Ememi (IRI) Azad University Cycling Team
14 José Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice
15 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
16 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
17 Gang Xu (Chn) Max Success Sports Cycling
18 Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team
19 Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team
20 Hyo Suk Gong (Kor) Korean National Team all s.t.
21 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago CSF INOX Pro 0:15
22 Max Jenkins (USA) United Healthcare Pro Cycling 0:38
23 Gyung Gu Jang (Kor) Korean National Team 0:40
24 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Pro Cycling Team
25 David McCann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team
26 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Cycling Team all s.t.
27 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar 0:47
28 Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team 0:50
29 Manuele Caddeo (Ita) Colnago CSF INOX Pro 1:16
30 Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet 1:19
31 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 1:24
32 David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling 1:26
33 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling 1:35
34 Guillaume Bourgeois (Sui) Team Champion System 1:36
35 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 1:39
36 Ramin Mehrabani Azar (IRI) Suren Cycling Team s.t.
37 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano Cycling Team 1:42
38 Farshad Salehian (IRI) Azad University Cycling Team
39 Samad Poor Seiedi (IRI) Azad University Cycling Team 2:46
40 Ki Hong Yoo (Kor) Korean National Team 3:16
41 Kin San Wu (HKg) Team Champion System
42 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
43 Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Terengganu ProAsia Cycling all s.t.
44 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 3:19
45 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 3:37
46 Deon Locke (Aus) Team Champion System 3:55
47 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
48 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet both s.t.
49 Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team 4:18
50 Alireza Haghi (IRI) Azad University Cycling Team 5:06
51 Abolfazl Nazari Daghalian (IRI) Suren Cycling Team 5:29
52 Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac Professional Cycling
53 Hamid Shirisisan (IRI) Suren Cycling Team 5:37
54 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago CSF INOX Pro
55 Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team both s.t.
56 Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysian National Team 5:41
57 Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet 5:45
58 Baptiste Plackaert (Bel) Landbouwkrediet
59 Hilton Clarke (Aus) United Healthcare Pro Cycling both s.t.
60 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team 5:49
61 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet 5:59
62 Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team 7:00
63 Amir Rusli (Mas) Malaysian National Team 8:23
64 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano Cycling Team 8:57
65 Karl Menzies (Aus) United Healthcare Pro Cycling
66 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling
67 Guillaume Le Floch (Fra) Team Europcar
68 David Veilleux (Can) Team Europcar
69 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli
70 Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
71 Angelo Pagani (Ita) Colnago CSF INOX Pro
72 Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
73 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice all s.t.
74 Albert Timmer (Ned) Skil Shimano Cycling Team
75 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sotttoli 9:28
76 Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka s.t.
77 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 9:33
78 Ghafari Vahid (IRI) Suren Cycling Team 10:59
79 Choon Huat Goh (Sin) Singapore National Team 12:40
80 G. Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli
81 Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling
82 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling all s.t.
83 Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling 12:57
84 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar s.t.
85 Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Cycling Team 12:59
86 Adrian Why Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team 14:56
87 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli 16:02
88 Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice s.t.
89 Hariff Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 17:25
90 Ameli Meysam (IRI) Suren Cycling Team
91 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
92 Darren Low (Sin) Singapore National Team
93 Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sotttoli
94 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli
95 Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Pro Cycling Team
96 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team
97 Sea Keong Loh (Mas) Malaysian National Team
98 Chan Jae Jang (Kor) Korean National Team
99 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
100 Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare Pro Cycling
101 Robert Förster (Ger) United Healthcare Pro Cycling
102 Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling
103 Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System
104 Rafal Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
105 Omar Lombardi (Ita) Colnago CSF INOX Pro
106 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli all s.t.
107 Marcel Kittel (Ger) Skil Shimano Cycling Team 21:03
108 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil Shimano Cycling Team
109 Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka
110 Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka
111 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Cycling Team
112 Adi Putera (Sin) Singapore National Team
113 Paolo Locatelli (Ita) Colnago CSF INOX Pro
114 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling
115 Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team
116 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka
117 André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice
118 Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team all s.t.
119 Sam Witmitz (Aus) Le Tua Cycling Team 23:08
120 Jaan Kirsipuu (Est) Team Champion System
121 Mohd Rhazif Mohd Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team both s.t.
122 Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli 23:14
123 Ahmad Fahrullah Alias (Mas) Malaysian National Team 23:29
124 Ebrahim Javani (IRI) Suren Cycling Team 39:41
DNF Wang Yip Tang (HKg) Team Champion System
DNS Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet
DSQ Crescenzo D'amore (Ita) Androni Giocattoli
DSQ Vidal Celis Zabala (Esp) Le Tua Cycling Team
 
GC
1 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 12:26:17
2 Libardo Nino Corredor (Col) Le Tua Cycling Team at 0:04
3 Amir Zargari (IRI) Azad University Cycling Team 0:06
4 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 0:09
5 Thomas Bonnin (Fra) Skil Shimano Cycling Team 0:10
6 Jonathan Monsalve (Ven) Androni Giocattoli
7 Alex Howes (USA) Chipotle Development Team
8 Christopher Jones (USA) United Healthcare Pro Cycling all s.t.
9 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 0:12
10 Kirk Carlsen (USA) Chipotle Development Team 0:14
11 Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team 0:15
12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:17
13 José Mendes (Por) CCC Polsat Polkowice
14 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
15 Hyo Suk Gong (Kor) Korean National Team
16 Gang Xu (Chn) Max Success Sports Cycling
17 Rahim Ememi (IRI) Azad University Cycling Team
18 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports Cycling
19 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team
20 Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team all s.t.
21 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago CSF INOX Pro 0:25
22 Max Jenkins (USA) United Healthcare Pro Cycling 0:48
23 Gyung Gu Jang (Kor) Korean National Team 0:50
24 Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Cycling Team
25 David McCann (Irl) Giant Kenda Pro Cycling Team both s.t.
26 Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar 0:57
27 Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team 1:00
28 Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Pro Cycling Team 1:10
29 Manuele Caddeo (Ita) Colnago CSF INOX Pro 1:26
30 Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet 1:29
31 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Cycling Team 1:34
32 David Pell (Aus) Drapac Professional Cycling 1:36
33 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling 1:43
34 Guillaume Bourgeois (Sui) Team Champion System 1:44
35 Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 1:48
36 Ramin Mehrabani Azar (IRI) Suren Cycling Team 1:49
37 Yukihiro Doi (Jpn) Skil Shimano Cycling Team 1:52
38 Farshad Salehian (IRI) Azad University Cycling Team s.t.
39 Samad Poor Seiedi (IRI) Azad University Cycling Team 2:56
40 Phuchong Sai-Udomsil (Tha) Terengganu ProAsia Cycling 3:26
41 Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling
42 Kin San Wu (HKg) Team Champion System
43 Ki Hong Yoo (Kor) Korean National Team all s.t.
44 Antonio Santoro (Ita) Androni Giocattoli 3:29
45 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 3:47
46 Deon Locke (Aus) Team Champion System 3:57
47 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 4:05
48 Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet s.t.
49 Yong Li Ng (Mas) Le Tua Cycling Team 4:28
50 Alireza Haghi (IRI) Azad University Cycling Team 5:15
51 Abolfazl Nazari Daghalian (IRI) Suren Cycling Team 5:39
52 Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac Professional Cycling s.t.
53 Hamid Shirisisan (IRI) Suren Cycling Team 5:40
54 Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team 5:47
55 Mohd Rauf Nur Nisbah (Mas) Malaysian National Team 5:51
56 Hilton Clarke (Aus) United Healthcare Pro Cycling 5:55
57 Baptiste Plackaert (Bel) Landbouwkrediet s.t.
58 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Pro Cycling Team 5:59
59 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago CSF INOX Pro 6:07
60 Benjamin Gourgue (Bel) Landbouwkrediet 6:09
61 Jun Rong Ho (Sin) Singapore National Team 7:10
62 Joeri Stallaert (Bel) Landbouwkrediet 7:12
63 Amir Rusli (Mas) Malaysian National Team 8:33
64 Anuar Manan (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 8:46
65 David Veilleux (Can) Team Europcar 9:07
66 Koen De Kort (Ned) Skil Shimano Cycling Team
67 Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli
68 Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling
69 Guillaume Le Floch (Fra) Team Europcar
70 Albert Timmer (Ned) Skil Shimano Cycling Team
71 Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
72 Karl Menzies (Aus) United Healthcare Pro Cycling
73 Angelo Pagani (Ita) Colnago CSF INOX Pro
74 Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Polkowice all s.t.
75 Christoff Van Heerden (RSA) MTN Qhubeka 9:29
76 Takashi Miyazawa (Jpn) Farnese Vini - Neri Sotttoli 9:37
77 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 9:43
78 Ghafari Vahid (IRI) Suren Cycling Team 11:09
79 Choon Huat Goh (Sin) Singapore National Team 12:50
80 Floris Goesinnen (Ned) Drapac Professional Cycling
81 Stuart Shaw (Aus) Drapac Professional Cycling both s.t.
82 Thomas Palmer (Aus) Drapac Professional Cycling 13:07
83 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar s.t.
84 G. Luca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli 13:09
85 Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University Cycling Team s.t.
86 Adrian Why Kit Chuah (Mas) Le Tua Cycling Team 15:06
87 Luca Barla (Ita) Androni Giocattoli 16:12
88 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli 17:07
89 Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Polkowice s.t.
90 Sea Keong Loh (Mas) Malaysian National Team 17:29
91 Hariff Salleh (Mas) Terengganu ProAsia Cycling 17:30
92 Chan Jae Jang (Kor) Korean National Team 17:31
93 Dene Rogers (NZl) Giant Kenda Pro Cycling Team 17:35
94 Matthias Friedemann (Ger) Team Champion System
95 Robert Förster (Ger) United Healthcare Pro Cycling
96 Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Team
97 Darren Low (Sin) Singapore National Team
98 Rafal Ratajczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice
99 Tobias Erler (Ger) Tabriz Petrochemical Cycling Team
100 Ameli Meysam (IRI) Suren Cycling Team
101 Omar Lombardi (Ita) Colnago CSF INOX Pro
102 Mohd Nor Rizuan Zainal (Mas) Malaysian National Team
103 Boy Van Poppel (Ned) United Healthcare Pro Cycling
104 Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sotttoli all s.t.
105 Rhys Pollock (Aus) Drapac Professional Cycling 18:40
106 Marcel Kittel (Ger) Skil Shimano Cycling Team 21:03
107 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Cycling Team 21:04
108 Arran Brown (RSA) MTN Qhubeka 21:11
109 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil Shimano Cycling Team 21:13
110 André Schulze (Ger) CCC Polsat Polkowice
111 Adi Putera (Sin) Singapore National Team
112 Ji Wen Low (Sin) Singapore National Team
113 Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
114 Bradley Potgieter (RSA) MTN Qhubeka
115 Paolo Locatelli (Ita) Colnago CSF INOX Pro all s.t.
116 Shinichi Fukushima (Jpn) Terengganu ProAsia Cycling 21:33
117 Mohd Rhazif Mohd Salleh (Mas) Le Tua Cycling Team 23:17
118 Jaan Kirsipuu (Est) Team Champion System 23:18
119 Sam Witmitz (Aus) Le Tua Cycling Team s.t.
120 Ahmad Fahrullah Alias (Mas) Malaysian National Team 23:39
121 Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sotttoli 24:53
122 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka 24:57
123 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 25:27
124 Ebrahim Javani (IRI) Suren Cycling Team 39:51

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login