Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

April 3/11 13:31 pm - La Fleche D'Emeraude, Langlois 39th


Posted by Editoress on 04/3/11
 

Results from today's La Fleche D'Emeraude won by Tony Gallopin (Cofidis le Crédit en Ligne). Bruno Langlois (Team Spidertech Powered by C10) finished 39th in the same time as the winner.

 

 

La Fleche D'Emeraude to Saint-Malo,182.6 Km
1 Tony Gallopin (Cofidis le Crédit en Ligne) 3:55:29
2 Jure Kocjan (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
3 Francesco Ginanni (Androni Giocattoli)
4 Gianni Meersman (FDJ)
5 Joaquin Sobrino (Caja Rural)
6 Jean-Luc Delpech (Bretagne - Schuller)
7 Juan Pablo Forero Carro (Colombia es Passion - Café de Colombia)
8 Laurent Pichon (Bretagne - Schuller)
9 Florian Vachon (Bretagne - Schuller)
10 Fabien Bacquet (Big Mat - Auber 93)
11 Yukiya Arashiro (Team Europcar)
12 Denis Flahaut (Roubaix Lille Metropole)
13 Aldo Ino Ilesic (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
14 Matthieu Boulo (Roubaix Lille Metropole)
15 Jérôme Cousin (Team Europcar)
16 Maxime Bouet (AG2R - La mondiale)
17 Luis Angel Mate Mardones (Cofidis le Crédit en Ligne)
18 Arnaud Courteille (FDJ)
19 Cyril Lemoine (Saur - Sojasun)
20 Morgan Kneisky (Roubaix Lille Metropole)
21 Anthony Delaplace (Saur - Sojasun)
22 Tony Hurel (Team Europcar)
23 Julien Fouchard (Cofidis le Crédit en Ligne)
24 Matej Gnezda (Adria Mobil)
25 Renaud Dion (Bretagne - Schuller)
26 Julien El Fares (Cofidis le Crédit en Ligne)
27 Julien Bérard (AG2R - La mondiale)
28 Mathieu Drujon (Big Mat - Auber 93)
29 Anthony Roux (FDJ)
30 Jérémy Roy (FDJ)
31 Fabricio Ferrari (Caja Rural)
32 Javier Mejias Leal (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
33 Jean-Marc Marino (Saur - Sojasun)
34 Blaz Furdi (Adria Mobil)
35 Guillaume Faucon (Big Mat - Auber 93)
36 Luis Felipe Laverde Jimenez (Colombia es Passion - Café de Colombia)
37 Giovanni Bernaudeau (Team Europcar)
38 Rubén Martinez Hernandez (Caja Rural)
39 Bruno Langlois (Team Spidertech Powered by C10)
40 Dimitri Le Boulch (Big Mat - Auber 93)
41 Juan Villegas (Colombia es Passion - Café de Colombia)
42 Mathieu Halleguen (Bretagne - Schuller)
43 Johan Le Bon (Bretagne - Schuller)
44 Florian Le Corre (Roubaix Lille Metropole)
45 Mickaël Buffaz (Cofidis le Crédit en Ligne)
46 Pierrick Fédrigo (FDJ)
47 Mitja Mahoric (Adria Mobil)
48 Oleg Chuzhda (Caja Rural)
49 Cédric Pineau (FDJ)
50 Zach Bell (Team Spidertech Powered by C10)
51 Ruben Reig Conejero (Caja Rural)
52 Sébastien Joly (Saur - Sojasun)
53 Julien Guay (Roubaix Lille Metropole)
54 Jarlinson Pantano Gómez (Colombia es Passion - Café de Colombia)
55 Sylvain Calzati (Bretagne - Schuller)
56 Ludovic Turpin (Saur - Sojasun)
57 Alexander Efimkin (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
58 Guillaume Levarlet (Saur - Sojasun)
59 Guillaume Le Floch (Team Europcar)
60 Luca Barla (Androni Giocattoli) all s.t.
61 Benoît Daeninck (Roubaix Lille Metropole) 0:14
62 Sébastian Salazar (Colombia es Passion - Café de Colombia)
63 Luca Solari (Androni Giocattoli)
64 Kristjan Fajt (Adria Mobil)
65 Kévin Reza (Team Europcar)
66 Fabio Calabria (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
67 Christophe Kern (Team Europcar) all s.t.
68 Cyril Dessel (AG2R - La mondiale) 0:19
69 Flavio De Luna (Team Spidertech Powered by C10)
70 Primoz Segina (Adria Mobil)
71 Jahir Perez (Colombia es Passion - Café de Colombia)
72 117 Maxime Mederel (Big Mat - Auber 93)
73 Damien Monier (Cofidis le Crédit en Ligne)
74 Steven Tronet (Roubaix Lille Metropole)
75 Paul Poux (Saur - Sojasun)
76 Lazlo Bodrogi (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
77 David De La Cruz Melgarejo (Caja Rural)
78 Cyril Bessy (Saur - Sojasun)
79 Riccardo Chiarini (Androni Giocattoli)
80 Antonio Santoro (Androni Giocattoli)
81 Jure Zagar (Adria Mobil)
82 Lucas Euser (Team Spidertech Powered by C10)
83 Arnaud Gérard (FDJ)
84 Julien Loubet (AG2R - La mondiale)
85 Sylvain Georges (Big Mat - Auber 93)
86 Perrig Quemeneur (Team Europcar) all s.t.
87 Arnaud Molmy (Big Mat - Auber 93) 0:26
88 Marco Haller (Adria Mobil) 0:30
89 Valeryi Kobzarenko (Team Type 1 - Sanofi Aventis) s.t.
90 Blaz Jarc (Adria Mobil) 0:55
91 Giairo Ermeti (Androni Giocattoli) 1:06
92 Johan Esteban Chaves Rubio (Colombia es Passion - Café de Colombia) 1:08
93 Benoît Vaugrenard (FDJ) 2:39
94 Johan Mombaerts (Big Mat - Auber 93) s.t.
95 Anthony Colin (Roubaix Lille Metropole) 3:09
96 Francois Parisien (Team Spidertech Powered by C10) 3:31
97 Andres Martinez Montero (Colombia es Passion - Café de Colombia) 10:21
DNF Andréa Grendene (Team Type 1 - Sanofi Aventis)
DNF Guillaume Bonnafond (AG2R - La mondiale)
DNF Ben Gastauer (AG2R - La mondiale)
DNF Guillaume Blot (Bretagne - Schuller)
DNF Alexander Riabkin (Caja Rural)
DNF Victor De La Parte Gonzalez (Caja Rural)
DNF David Boily (Team Spidertech Powered by C10)
DNF Andrew Randell (Team Spidertech Powered by C10)
DNF Mark Batty (Team Spidertech Powered by C10)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login