Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 2/11 12:13 pm - Pan Am Track Championships: Day 2 results


Posted by Editoress on 05/2/11
 

Results (so far) from the 2nd day of racing at the Pan Am Track Championships in Medellin Colombia.  Results will be updated as they become available

 

 

Men's Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Juan Esteban Arango (Colombia) 4:24:973
2 Arles Antonio Castro (Colombia) 4:33:942
3 Gonzalo Sabas Miranda (Chile) 4:35:951
4 Luis Carlos Ferrao (Brazil) 4:38:360
5 uideoni Monteiro (Brazil) 4:38:085
6 aiker Manzano (Venezuela) 4:50:330
7 Maximiliano Almada (Argentina) 4:51:116
8 Hiram Pérez (México) 4:51:238
9 Rodolfo Iván García (México) 5:01:119
10 Varun Maharajh (Trinidad Tobago) 5:06:035
11 Oscareli Salazar (Costa Rica) 5:20:267
DSQ Eduardo Sepúlveda (Argentina)  
1st and 2nd will ride for gold and silver, 3rd and 4th for bronze
 
Final for Gold and Silver
1 Juan Esteban Arango (Colombia)  
2 Arles Antonio Castro (Colombia)  
 
Final for Bronze
3 Gonzalo S Miranda (Chile) 4:37.366
4 Luis Carlos Ferrao (Brazil) 4:40.830
 
Men's Sprint
 
200m Qualifying
1 Christian Leandro Tamayo (Colombia) 10:270
2 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago) 10:276
3 Hersony Canelon (Venezuela) 10:292
4 Travis Smith (Canadá) 10:348
5 Jimmy Watkins (USA) 10:361
6 Kevin Mansker (USA) 10:370
7 Fabian Puerta Zapata (Colombia) 10:380
8 Joseph Veloce (Canadá) 10:412
9 Michael Blatchford (USA) 10:415
10 Jonathan Marín Cermeño (Colombia) 10:470
11 Flavio Cipriano (Brazil) 10:627
12 Angel Pulgar (Venezuela) 10:673
13 Luis Carlos Toussaint (México) 10:716
14 Leandro Bottasso (Argentina) 10:787
15 Scott Mulder (Canadá) 10:794
16 Chritophe Sellier (Trinidad & Tobago) 10:795
17 Luis Alberto Montoya (Cuba) 10:799
18 Alejandro Mainat Reyes (Cuba) 10:859
19 Matias Gatto (Argentina) 10:913
20 César Marcano (Venezuela) 10:917
21 Hassem Nc Lean (Trinidad & Tobago) 10:943
22 Eduardo Alexander Avelar (El Salvador) 10:954
23 Jonatan Ogando Reinoso (Dominican Republic) 10:965
24 Pablo Peruchoud (Argentina) 10:990
25 Roberto Serrano (México) 10:993
26 Caio Buoni (Brazil) 11:147
27 Diego Martins (Brazil) 11:152
28 Andrés Silva Zambrano (Chile) 11:242
29 Jonathan Macz (Guatemala) 11:307
30 Estasnislao Lantigua Rivera (Dominican Republic) 11:310
31 David Torres (Ecuador) 11:323
32 Jamil Intriago (Ecuador) 11:442
33 Luis Albán (Ecuador) 11:481
34 Miguel Alberto Burgos Contreras (Chile) 11:483
35 José G. García Aponte (Puerto Rico) 11:496
36 Kenneth Morera (Costa Rica) 11:597
37 Carlos Murillo (Costa Rica) 11:696
38 Shane Weekes (Barbados) 11:856
39 Joaquín Maximiliano Coñuen (Chile) 12:004
40 Javier Alvarado (Costa Rica) 12:087
Top 24 advance to 1/16 finals
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Christian L Tamayo Saavedra (Colombia) 10:912
2 Pablo Peruchoud (Argentina)
 
Heat 2
1 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago) 10:671
2 Jonatan Ogando Reinoso (Dominican Republic)
 
Heat 3
1 Hersony Canelon (Venezuela 11:235
2 Eduardo Alexander Avelar Torres (El Salvador)
 
Heat 4
1 Travis Smith (Canada) 10:998
2 Haseem McLean (Trinidad & Tobago)
 
Heat 5
1 Jimmy Watkins (USA) 10:905
2 Cesar Marcano (Venezuela)
 
Heat 6
1 Kevin Mansker (USA) 11:000
2 Matias Gatto (Argentina)
 
Heat 7
1 Fabian Puerta Zapata (Colombia) 11:204
2 Alejandro Mainat Reyes (Cuba)
 
Heat 8
1 Joe Veloce (Canada) 10:947
2 Luis Alberto Montoya Milanes (Cuba)
 
Heat 9
1 Michael Blatchford (USA) 11:029
2 Christopher Sellier (Trinidad & Tobago)
 
Heat 10
1 Jonathan Marin Cermeño (Colombia) 11:001
2 Scott Mulder (Canada)
 
Heat 11
1 Flavio Cipriano (Brazil) 11:249
2 Leandro Bottasso (Argentina)
 
Heat 12
1 Luis Carlos Toussaint (Mexico) 10:728
2 Angel Pulgar (Venezuela)
 Winners advance
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Christian Leandro Tamayo Saavedra (Colombia)
2 Luis Carlos Toussaint (Mexico)
 
Heat 1
1 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago)
2 Flavio Cipriano (BraZil)
 
Heat 3
1 Jonathan Marin Cermeño (Colombia)
DSQ Hersony Canelon (Venezuela)
 
Heat 4
1 Michael Blatchford (USA)
2 Travis Smith (Canada)
 
Heat 5
1 Jimmy Watkins (USA)
2 Joe Veloce (Canada)
 
Heat 6
1 Kevin Mansker (USA)
2 Fabian P Zapata (Colombia)
 
Winners advance, losers to Repechage
 
1/8 Repechage
 
Heat 1
1 Fabian P Zapata (Colombia)
2 Travis Smith (Canada)
3 Luis Carlos Toussaint (Mexico)
 
Heat 2
1 Joe Veloce (Canada)
2 Jonathan Marin Cermeño (Colombia)
3 Flavio Cipriano (Brazil)
 Winners advance
 
1/4 Final
 
Heat 1
1 Christian Tamayo (Colombia)
2 Joe Veloce (Canada)
 
Heat 2
1 Njisane Phillip (Trinidad & Tobago)
2 Fabian P Zapata (Colombia)
 
Heat 3
1 Hersony Canelon (Venezuela)
2 Kevin Mansker (USA)
 
Heat 4
1 Jimmy Watkins (USA)
2 Michael Blatchford (USA)
Winners to semi Final, Winner race for 5 to 8
 
Final 5-8
5 Kevin Mansker (USA)
6 Fabián Puerta (Colombia)
7 Joe Veloce (Canada)
8 Michael Blatchford (USA)

 

Women's Pursuit
 
Qualifying
1 María Luisa Calle (Colombia) 3:43:492
2 Yudelmis Domínguez (Cuba) 3:46:730
3 Marlies Mejía (Cuba) 3:47:249
4 Sofía Arreola (México) 3:51:373
 
5 Luz Adriana Tovar (Colombia) 3:57:013
6 Valeria Muler (Argentina) 4:00:185
7 Olga E Cisterna (Chile) 4:02:321
8 Fernanda Souza (Brazil) 4:04:529
9 Deborah Coronel (Argentina) 4:04:922
10 Valeria B Escobar (Bolivia) 4:09:957
11 Aline Paroliz (Brazil) 4:10:086
12 Liliana Quistial (Ecuador) 4:16:469
 
Fastest pair advance to gold medal final,
2nd fastest pair will ride for bronze
 
Final for Gold and Silver
1 María Luisa Calle (Colombia) 3:45.220
2 Yudelmis Domínguez (Cuba) 3:50.969
 
Final for Bronze
3 Marlies Mejía (Cuba) 3:52.099
4 Sofía Arreola (México) 3:53.059

 

Women's Team Sprint
 Qualifying
1 Venezuela 34:673
2 Colombia 34:752
3 Cuba 34:957
4 USA 35:854
5 México 35:919
6 Brazil 36:402
 
2 fastest teams will ride for Gold,
3 and 4th will ride for Bronze
 
Final for Gold and Silver
1 Colombia (Diana García/Juliana Gaviria) 34.772
2 Venezuela (María E Vilera/Daniela Larreal) 34.852
 
Final for Bronze
3 Cuba (Arianna Herrera/Lisandra Guerra) 35:204
4 USA (Cristin Walker/Tela Craine) 35:949

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login