Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 22/11 7:40 am - Dalby World Cup: Women's XC full results


Posted by Editoress on 05/22/11
 

Full results from today's 2nd round of the Women's XC in Dalby Yorkshire UK

 

Our coverage brought to you with the support of Velirium

Elite Women, 32.15 km
1 Julie Bresset (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry 1:40:59
2 Annika Langvad (Den) Team Easton Rockets at 1:03
3 Sabine Spitz (Ger) Central Haibike Pro Team 1:06
4 Eva Lechner (Ita) Colnago Arreghini Sudtirol 1:22
5 Ren Chengyuan (Chn) Specialized Racing 1:24
6 Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 1:31
7 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:36
8 Lene Byberg (Nor) Specialized Racing 1:51
9 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 2:05
10 Tereza Hurikova (Cze) Central Haibike Pro Team 2:06
11 Marie-Helene Premont (Can) Team Maxxis - Rocky Mountain 2:13
12 Sabrina Enaux (Fra) Felt Oetztal X - Bionic Team 2:41
13 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 2:51
14 Annie Last (GBr) British National Team 3:00
15 Emily Batty (Can) Subaru - Trek 3:48
16 Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team 4:31
17 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 4:32
18 Nina Homovec (Slo) Orbea Geax 4:51
19 Hanna Klein (Ger) Rothaus Poison-Bikes 4:57
20 Rosara Joseph (NZl) Rabobank - Giant Off-Road Team 5:29
21 Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice 5:30
22 Karen Hanlen (NZl) 5:38
23 Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 5:42
24 Esther Süss (Sui) Wheeler - iXS pro team 5:47
25 Rie Katayama (Jpn) 6:11
26 Alexandra Engen (Swe) Rothaus Poison-Bikes 6:40
27 Mary McConneloug (USA) Kenda Seven NoTubes 7:04
28 Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice 7:11
29 Sarah Koba (Sui) Giant Swiss SR - Suntour 7:24
30 Lea Davison (USA) Specialized Racing 7:38
31 Laura Turpijn (Ned) Team Merida Combee 8:41
32 Laura Metzler (Fra) BH - Suntour - Peisey Vallandry 8:51
33 Pavla Havlikova (Cze) 8:52
34 Anja Gradl (Ger) Ghost Factory Racing Team 8:52
35 Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team 9:02
36 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 9:05
37 Silke Schmidt (Ger) 9:12
38 Amanda Sin (Can) Team Canada 9:17
39 Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team 9:42
40 Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek 9:45
41 Katherine Compton (USA) Rabobank - Giant Off-Road Team 9:48
42 Coralie Redelsperger (Fra) 10:11
43 Anna Villar Argente (Esp) 10:20
44 Janka Stevkova (Svk) 10:53
45 Katrin Leumann (Sui) Ghost Factory Racing Team 11:30
46 Daniela Veronesi (Ita) 11:38
47 Githa Michiels (Bel) Trek - Kmc Trade Team Vzw 11:46
48 Tanja Zakelj (Slo) Orbea Geax 11:57
49 Rowena Fry (Aus) 12:21
50 Sandra Santanyes Murillo (Esp) 13:13
51 Mical Dyck (Can) Team Canada 13:57
52 Katherine O'Shea (Aus) 14:09
53 Maddie Horton (GBr) 14:26
54 Maaris Meier (Est) 14:38
55 Fabienne Niederberger (Sui) 14:57
56 Jenni King (Aus) 15:02
57 Melanie Spath (Ger) 15:46
58 Maria Osl (Aut) Fischer - BMC 15:59
59 Krista Park (USA) 16:25
60 Kristien Nelen (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team 16:31
61 Nicoletta De Jager (Ned) 17:50
62 Corina Gantenbein (Sui) Fischer - BMC 18:18
63 Judith Pollinger (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 18:38
64 Stephanie Wiedner (Aut) 20:08
65 Amy Dombroski (USA) -1 Lap
66 Gracie Elvin (Aus) -1 Lap
67 Carina Kirssi (Fin) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
68 Chloe Forsman (USA) -1 Lap
69 Tracy Moseley (GBr) Trek World Racing/GB National Team -1 Lap
70 Lucie Vesela (Cze) GT Czech Team -1 Lap
71 Ingrid Bosscha (Ned) -1 Lap
72 Elliot Caitlin (Irl) -1 Lap
73 Ciara Mcmanus (Irl) -1 Lap
74 Maxine Filby (GBr) -1 Lap
75 Melanie Alexander (GBr) -1 Lap
76 Kiona Harbers (Ned) -1 Lap
77 Anneke Beerten (Ned) Milka Trek MTB Racing Team -2 Laps
78 Sally Gabriel (GBr) -2 Laps
79 Natasha Barry (GBr) -2 Laps
DNF Inbar Ronen (Isr)
DNF Lee Craigie (GBr)
DNF Lesley Ingram (GBr)
DNF Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
DNS Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
 
U23 Women, 24 km
1 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Lapierre International 1:19:52
2 Kathrin Stirnemann (Sui) Central Haibike Pro Team at 1:25
3 Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team 1:45
4 Helen Grobert (Ger) 2:50
5 Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix 3:40
6 Yana Belomoyna (Ukr) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 4:17
7 Rebecca Henderson (Aus) 4:41
8 Serena Calvetti (Ita) 4:41
9 Elisabeth Sveum (Nor) Team Merida Smart Safety 4:56
10 Michelle Hediger (Sui) Fischer - BMC 4:59
11 Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Scott 6:18
12 Sabrina Schweizer (Ger) 6:20
13 Mikaela Kofman (Can) Team Canada 6:24
14 Vivienne Meyer (Sui) Colnago Arreghini Sudtirol 7:17
15 Lily Matthews (GBr) 7:41
16 Paula Gorycka (Pol) CCC Polkowice 8:09
17 Virginie Pointet (Sui) 8:39
18 Laura Bietola (Can) Team Canada 8:48
19 Emmy Thelberg (Swe) 9:35
20 Elise Marchal (Bel) Trek - Kmc Trade Team Vzw 9:41
21 Mariske Strauss (RSA) 10:14
22 Noga Korem (Isr) 10:35
23 Anna Oberparleiter (Ita) Infotre - Bi & Esse - Leecougan 11:44
24 Hana Jezkova (Cze) GT Czech Team 12:22
25 Caitlin De Wet (RSA) 15:23
26 Carla Haines (GBr) -1 Lap
27 Danielle Rider (GBr) -1 Lap
DNF Rozanne Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
DNF Jessica Roberts (GBr)
DNF Lorraine Truong (Sui)
DNS Tanja Starkermann (Sui) Fischer Junior MTB Team

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login