Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 2/11 12:09 pm - Sask Cup MTB #2 results


Posted by Editoress on 06/2/11
 

Sask Cup MTB #2: 4th Annual Granny’s Oak Twister, on May 29th, near Esterhazy in the Qu’Appelle Valley, SK

Senior Elite Men - 5 laps
1 Cory Zetterstrom (BCW) Senior 1:43:14
2 Jeremy Trask (ORS) Master A 1:47:32
3 Pedro Peralta (ORS) Master B 1:48:32
4 Jeremy Erdman (ORS) Master A 1:54:54
5 Neil Clarke (BCW) Master A 1:56:10
6 Dave Bitschy (ORS) Master A 2:01:51
7 Rick Vircavs (ORS) Master C 2:02:33
8 Stephan Cooley (Cycledelia) U23 2:05:38
 
Senior Elite Women - 4 laps
1 Erica Musjy (BCW) Senior 1:44:12
2 Susan Clarke (BCW) Senior 1:47:55
 
Senior Expert Men - 4 laps
1 Ryan Derkson (NBR) Master A 1:35:14
2 Terry Zack (EQC) Master B 1:35:57
3 Stefan Kendal (BCW) Master A 1:39:12
4 Albie Malan (BCW) Master B 1:41:42
5 Trevor Hopkin (ORS) Master A 1:42:39
6 Tom Wolf (NBR) Master B 1:45:38
7 Lucas Morin (BCW) Junior 1:46:40
8 Axel Morin (BCW) U23 1:47:04
9 Dylan Smith (ORS) Junior 1:47:25
10 Brad Turk (NBR) Master B 1:55:33
11 Colin Aspen (BCW) Junior 2:04:33
12 Ben Gotts (BCW) U23 2:06:11
13 Luke Turanich (Western Cycle) Junior 2:08:59
 
Senior Expert Women - 3 laps
1 Hannah Cooley (NBR) Junior 1:17:07
2 Christine Martyn (ORS) Master B 1:32:32
3 Susan Bladyko (ORS) Master C 1:36:31
4 Lindsay Aspen (BCW) U23 1:38:14
 
Sport Men -includes U17 Expert - 3 laps
1 Jarret Walker (One Day) 1:15:06
2 Eric Moreau (One Day) 1:18:47
3 Aaron Check (A&L) 1:22:49
4 Blair Drader (EQC) Master A 1:25:40
5 Grant Macmillan (SCCC) Master C 1:25:53
6 Sam Nayet (ORS) Master B 1:27:59
7 Leon Frieson (One Day) 1:28:42
8 Pat Archambault (Independant) 1:31:16
9 Tom Ladine (EQC) Master B 1:31:50
10 Brennan Klatt (NBR) Senior 1:33:11
11 Mark Millham (ORS) Master A 1:33:41
12 Craig Verner (One Day) 1:36:17
13 Scott Sharp (ORS) Master B 1:40:27
14 Phil Anderson (ORS) Master B 1:41:52
15 Nathan Knezacek (EQC) Master A 1:47:19
16 Curt Bimson (NBR) Master A 1:56:51
DNF Geff Nagy (One Day)  
 
Sport Women -includes U17 expert - 2 laps
1 Kathryn Theede (NBR) Master A 1:09:57
2 Sam Check (A&L) 1:13:20
3 Natasha Weninger (BCW) Junior 1:23:08
4 Donna Shire (SSMBC) Master B 1:33:38
 
Novice Men - 2 laps
1 Pat Ladine (One Day) 1:00:07
2 Kim Wall (ORS) Master C 1:02:56
3 Andrew Cotton (NBR) Master A 1:20:27
DNF Kris Wall (ORS) Junior  
 
Beginner Men - 1 lap
1 Micahel Wirges (Independant) Master B 0:42:42
 
Novice Youth Men -includes U13 - 1 lap
1 Caleb Morin (BCW) U13 0:30:06
2 Ben Tombs (SCCC) U13 0:32:54
3 Josh Turanich (ORS) U15 0:38:07
 
Sport Youth Men, U17 - 2 laps
1 Oscar Wolf (NBR) U15 0:59:31
2 Beckett Stark (NBR) U15 1:10:56
3 Jorn Schumann (NBR) U15 1:14:13
4 Jeremy Wirges (Independant) U15 1:17:09
 
Kids Race - 1 lap
1 Nolan Wirges (One Day) 0:05:00
 
Kids Race - 3 laps
1 Kody Gurnigh (One Day) 0:08:44

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login