Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 22/11 12:47 pm - Trophee d'Or Feminine: Stage 3


Posted by Editoress on 08/22/11
 

The HTC-Highroad women kept their momentum from the stage one victory on Saturday to win the team time trial on Sunday morning, before putting Charlotte Becker in the leader's jersey with a stage three victory in the afternoon. The team took an aggressive approach to the third stage after four girls emerge as GC contenders from the TTT.

"The time trial was a very technical city circuit," said sport director, Ronny Lauke, "We had a good recon yesterday morning and came up with a good strategy for the race."

"We were pretty specific in our planning, we decided at the recon who would pull on each section and so forth. It worked quite well and at each check point we had two seconds ahead of the next best time."

HTC-Highroad finished thirteen seconds ahead of Nederland bloeit, and had four girls in contention for the GC going into stage three.

"We went after the third stage with a lot of attacks," said Lauke, "We wanted to put ourselves in front from the beginning and try to keep one or two riders in the break."

"Adrie [Visser] and another rider took off at about two and a half kilometers to go on the finish circuit. Eventually they were caught at about three hundred meters to go and this was when Charlotte [Becker] saw the opportunity to win."

Becker outsprinted the field for the stage win and the yellow jersey, making this the third win out of three for the Trophee d'or so far. Lauke stated that the team was in high spirit, but the next three days will be difficult riding, more so with defending the yellow jersey.
HTC-Highroad press release

Stage 3 (August 21st): Vierzon, 102.5 km
1 Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women 2:36:47
2 Trixi Worrack (Ger) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
3 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK
4 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo
5 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women
6 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit
7 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss
8 Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango
9 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara all s.t.
10 Iris Slappendel (Ned) Garmin - Cervelo 0:06
11 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:51
12 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 3:53
13 Kirsten Wild (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 4:26
14 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products - UCK
15 Julia Martisova (Rus) Gauss
16 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green
17 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
18 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
19 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss
20 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara
21 Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
22 Alessandra D'Ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo
23 Shelley Olds (USA) Diadora - Pasta Zara
24 Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green
25 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team
26 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women
27 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit
28 Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
29 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK
30 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women
31 Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope
32 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo
33 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango
34 Sarah-Lena Hofmann (Ger)
35 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team
36 Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope
37 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit
38 Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
39 Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d'Asolo
40 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women
41 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara
43 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK
44 Joelle Numainville (Can) TIBCO - To The Top
45 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora - Pasta Zara
46 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team
47 Megan Guarnier (USA) TIBCO - To The Top
48 Emilie Blanquefort (Fra) Lointek
49 Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora - Pasta Zara
50 Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
51 Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green
52 Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
53 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo
54 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
55 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek
56 Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team
57 Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
58 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit
59 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
60 Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d'Asolo
61 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team
62 Erinne Willock (Can) TIBCO - To The Top
63 Valentina Scandolara (Ita) Gauss
64 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
65 Susanna Zorzi (Ita) Gauss
66 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
67 Emma Marcelli (Ita) PCW Team
68 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team
69 Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team
70 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech
71 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech
72 Marie Lindberg (Swe) Abus - Nutrixxion
73 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK
74 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
75 Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango
76 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
77 Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d'Asolo
78 Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart
79 Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women
80 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - UCK all s.t.
81 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 6:11
82 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope s.t.
83 Melanie Wotsch (Ger) Team Stuttgart 9:57
84 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
85 Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
86 Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W
87 Magdalena Weigl (Ger) Team Stuttgart
88 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraa
89 Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango
90 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Colavita Forno d'Asolo
91 Jessie Daams (Bel) Garmin - Cervelo
92 Linn Torp (Nor) Alriksson Go:Green
93 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo
94 Emma Mackie (Aus) TIBCO - To The Top
95 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
96 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek
97 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek
98 Belen Lopez (Esp) Lointek
99 Anna Potokina (Rus) Russian National Team
100 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
101 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
102 Azzurra D'Intino (Ita)
103 Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green
104 Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green
105 Irina Coelho (Por) Portuguese National Team
106 Elena Utrobina (Rus) Russian National Team
107 Fanny Riberot (Fra) Lointek
108 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech
109 Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
110 Celina Carpinteiro (Por) Portuguese National Team
111 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne all s.t.
112 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 10:11
113 Serena Sheridan (NZl) TIBCO - To The Top 18:54
114 Daniela Reis (Por) Portuguese National Team
115 Isabel Caetano (Por) Portuguese National Team
116 Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
117 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango
118 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech
119 Lise Müller (Sui) PCW Team
120 Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne all s.t.
121 Anais Moniz (Por) Portuguese National Team 27:22
122 Monica Ines Magro Santos (Por) Portuguese National Team 37:59
DNF Suzie Godart (Lux)
DNF Eléonore Saraiva (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne
DNF Trine Schmidt (Den) Garmin - Cervelo
DNS Noortje Tabak (Ned) Nederland Bloeit
 
GC
1 Charlotte Becker (Ger) HTC-Highroad Women 4:51:30
2 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women at 0:06
3 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:19
4 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss 0:38
5 Trixi Worrack (Ger) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team s.t.
6 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK 0:39
7 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara 0:51
8 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo 0:57
9 Iris Slappendel (Ned) Garmin - Cervelo 1:01
10 Ruth Corset (Aus) Bizkaia-Durango 1:13
11 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women 4:22
12 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women 4:32
13 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 4:39
14 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:41
15 Larisa Pankova (Rus) Russian National Team 4:51
16 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK s.t.
17 Kirsten Wild (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 4:54
18 Shelley Olds (USA) Diadora - Pasta Zara 5:03
19 Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora - Pasta Zara
20 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara both s.t.
21 Julia Martisova (Rus) Gauss 5:04
22 Sylwia Kapusta (Pol) Gauss
23 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Gauss both s.t.
24 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara 5:07
25 Sarah Düster (Ger) Nederland Bloeit s.t.
26 Chantal Blaak (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 5:08
27 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK 5:09
28 Chloe Hosking (Aus) HTC Highroad Women 5:17
29 Evelyn Stevens (USA) HTC Highroad Women s.t.
30 Marijn De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 5:18
31 Valentina Scandolara (Ita) Gauss
32 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team
33 Robyn De Groot (RSA) Lotto Honda Team all s.t.
34 Joelle Numainville (Can) TIBCO - To The Top 5:19
35 Megan Guarnier (USA) TIBCO - To The Top
36 Erinne Willock (Can) TIBCO - To The Top both s.t.
37 Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 5:21
38 Alexandra Burchenkova (Rus) Russian National Team 5:24
39 Yulia Iliynikh (Rus) Russian National Team s.t.
40 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products - UCK 5:30
41 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - UCK
42 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
43 Giulia Ronchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
44 Giorgia Bronzini (Ita) Colavita Forno d'Asolo
45 Alessandra D'Ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo
46 Flavia Oliveira (Bra) Vaiano Solaristech
47 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech all s.t.
48 Eneritz Iturriagaechevarria Mazaga (Esp) Lointek 5:31
49 Janneke Kanis (Ned) Nederland Bloeit s.t.
50 Joanna Van De Winkel (RSA) Lotto Honda Team 5:32
51 Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Honda Team s.t.
52 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo 5:33
53 Lucinda Brand (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team s.t.
54 Marion Azam (Fra) Vienne Futuroscope 5:35
55 Irene Van Den Broek (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 5:38
56 Polona Batagelj (Slo) Bizkaia-Durango 5:39
57 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo 5:44
58 Tetyana Riabchenko (Ukr) Colavita Forno d'Asolo
59 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech both s.t.
60 Emilie Blanquefort (Fra) Lointek 5:45
61 Marion Rousse (Fra) Vienne Futuroscope 5:49
62 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK 5:52
63 Madeleine Olsson (Swe) Alriksson Go:Green 5:53
64 Laure Werner (Bel) Lotto Honda Team 6:05
65 Sanne Bamelis (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 6:07
66 Isabelle Söderberg (Swe) Alriksson Go:Green 6:26
67 Emma Marcelli (Ita) PCW Team 6:29
68 Marie Lindberg (Swe) Abus - Nutrixxion
69 Susanna Zorzi (Ita) Gauss both s.t.
70 Roxane Fournier (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 6:42
71 Karol-Ann Canuel (Can) Vienne Futuroscope 7:06
72 Eleonora Patuzzo (Ita) Diadora - Pasta Zara 7:18
73 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit 7:22
74 Barbara Guarischi (Ita) Colavita Forno d'Asolo 7:40
75 Andrea Graus (Aut) Vienne Futuroscope 7:53
76 Alexia Muffat (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 9:36
77 Anna Sanchis Chafer (Esp) Bizkaia-Durango 10:31
78 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo 10:40
79 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 10:47
80 Sarah-Lena Hofmann (Ger) 10:53
81 Johanna Badmann (Ger) Team Stuttgart s.t.
82 Jessie Daams (Bel) Garmin - Cervelo 10:54
83 Gloria Presti (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 11:01
84 Silvia Valsecchi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
85 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Lointek 11:16
86 Belen Lopez (Esp) Lointek
87 Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Lointek both s.t.
88 Evelyn Arys (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 11:24
89 Anna Potokina (Rus) Russian National Team 11:42
90 Fanny Riberot (Fra) Lointek 11:47
91 Kimberly Buyl (Bel) Wielerclub Steeds Vooraan V.Z.W 12:07
92 Celine Van Severen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 12:09
93 Marina Likhanova (Rus) Russian National Team 12:38
94 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech 14:42
95 Jessica Kihlbom (Swe) Alriksson Go:Green 14:51
96 Svetlana Pauliukaite (Ltu) Colavita Forno d'Asolo 15:28
97 Linnea Sjöblom (Swe) Alriksson Go:Green 15:59
98 Annelies Dom (Bel) Wielerclub Steeds Vooraa 16:13
99 Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 16:18
100 Azzurra D'Intino (Ita) 16:35
101 Béatrice Thomas (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 16:38
102 Stéphanie Viel (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 17:15
103 Magdalena Weigl (Ger) Team Stuttgart 17:56
104 Emma Mackie (Aus) TIBCO - To The Top 18:12
105 Melanie Wotsch (Ger) Team Stuttgart 20:09
106 Celina Carpinteiro (Por) Portuguese National Team 20:37
107 Elena Utrobina (Rus) Russian National Team 24:19
108 Lise Müller (Sui) PCW Team 25:45
109 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Durango 26:05
110 Serena Sheridan (NZl) TIBCO - To The Top 26:20
111 Monica Holler (Swe) Alriksson Go:Green 28:20
112 Linn Torp (Nor) Alriksson Go:Green 32:07
113 Davina Summers (Aus) Bizkaia-Durango 34:33
114 Irina Coelho (Por) Portuguese National Team 34:41
115 Anais Moniz (Por) Portuguese National Team 38:25
116 Isabel Caetano (Por) Portuguese National Team 38:38
117 Cindy Vandermeulen (Bel) Sengers Ladies Cycling Team 41:50
118 Margot Ortega (Fra) ASPTT Dijon - Bourgogne 42:17
119 Daniela Reis (Por) Portuguese National Team 43:38
120 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech 43:48
121 Monica Ines Magro Santos (Por) Portuguese National Team 55:11

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login