Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

October 1/11 16:32 pm - Tobago International Cycling Classic: Stage 3 results


Posted by Editoress on 10/1/11
 

Results from the 3rd stage of the Tobago International Cycling Classic

Stage 3 (September 30th): Plymouth Criterium, 55km
1 Nick Daems (Bel) Team 1% 1:23:28
2 Werner Riebenbauer (Aut) RC Gourmetfein Wels
3 Emile Abraham (Tri) Team Vita Malt
4 Henner Rodel (Ger) Team Passo Prime Beef
5 Nils Penton (Swe) Team 1%
6 Chris Spence (GBr) Team Vita Malt
7 Raphael Meran (Dom) Team Foundation
8 Mathias Wiele (Ger) Team Janatec
9 Jose Navarro (Cub) Team Coco
10 Michael Larsen (Den) Team Passo Prime Beef
11 Phillip Clarke (Bar) Rafmon/Mecalfab Heatwave
12 Riccardo Zoidl (Aut) RC Gourmetfein Wels
13 Adam Carr (USA) Team Rio Grande
14 Darren Matthews (Bar) Team Vita Malt
15 David Guttenplan (USA) Team Vita Malt
16 David Bartl (Ger) BQ Cycling Team
17 Gevan Samuel (Tri) Team Trek
18 Jose Rodriguez (Dom) Team Coco
 
GC
1 Emile Abraham (Tri) Team Vita Malt 49 pts
2 Riccardo Zoidl (Aut) RC Gourmetfein Wels 48
3 Raphael Meran (Dom) Team Foundation 46
4 Mathias Wiele (Ger) Team Janatec 45
5 Werner Riebenbauer (Aut) RC Gourmetfein Wels 43
6 Nils Penton (Swe) Team 1% 37
7 Jose Navarro (Cub) Team Coco 37
8 Lang Reynolds (USA) Team Passo Prime Beef 31
9 David Bartl (Ger) BQ Cycling Team 31
10 Nick Daems (Bel) Team 1% 25
11 Euris Vidale (Dom) Team Foundation 23
12 Stefan Rabitsch (Aut) RC Gourmetfein Wels 21
13 Michael Larsen (Den) Team Passo Prime Beef 21
14 Adam Carr (USA) Team Rio Grande 21
15 Henner Rodel (Ger) Team Passo Prime Beef 19
16 Andreas Graf (Aut) RC Gourmetfein Wels 17
17 Chris Spence (GBr) Team Vita Malt 15
18 Darren Matthews (Bar) Team Vita Malt 14
19 Patrick Konrad (Aut) RC Gourmetfein Wels 13
20 Yosmani Pol (USA) Team Coco 12
21 Constantin Liebenow (Ger) Team Janatec 12
22 Frank Scherzinger (Ger) BQ Cycling Team 11
23 Trevor Connor (Can) Team Rio Grande 11
24 Geron Williams (Guy) Team Coco 10
25 Phillip Clarke (Bar) Rafmon/Mecalfab Heatwave 10
26 Lukas Altenkamp (Ger) BQ Cycling Team 9
27 Ramirez Bernal (Col) Team Passo Prime Beef 8
28 Jean-Michel Lachance (Can) Team 1% 7
29 David Guttenplan (USA) Team Vita Malt 6
30 Michael Jesinski (USA) Team Foundation 5
31 Andy Scarano (USA) Team Foundation 4
32 Gevan Samuel (Tri) Team Trek 4
33 Georg Tazreiter (Aut) RC Gourmetfein Wels 3
34 Jose Rodriguez (Dom) Team Coco 3
35 Serghei Tvetcov (USA) Team Vita Malt 1
36 Guy Costa (Tri) Rafmon/Mecalfab Heatwave 0
37 Benjamin Joerges (Ger) BQ Cycling Team 0
38 Felix Doring (Ger) BQ Cycling Team 0
39 Denis Bojarkin (Ger) BQ Cycling Team 0
40 Benjamin Staudes (Ger) BQ Cycling Team 0
41 Chris Gruber (Can) Team 1% 0
42 Mathieu Roy (Can) Team 1% 0
43 Etienne Samson (Can) Team 1% 0
44 Louis Lacroix (Can) Team 1% 0
45 Rob Scheffler (USA) Team 1% 0
46 Matthew O'Hagan (Can) Team Rio Grande 0
47 Chris Hillier (Can) Team Rio Grande 0
48 Spencer Smitherman (Can) Team Rio Grande 0
49 John Phillips (USA) Team Rio Grande 0
50 Dylan Jones (USA) Team Rio Grande 0
51 Sebastian Cancio (Arg) Team Vita Malt 0
52 Diego Garavito (Col) Team Vita Malt 0
53 Alex Hagman (USA) Team Vita Malt 0
54 Warren McKay (Guy) Team Trek 0
55 Linford Blackwood (Jam) Team Trek 0
56 Rowan Wilson (Tri) Team Trek 0
57 Curtis Juteram (USA) Team Trek 0
58 Adam Alexander (Tri) Team Foundation 0
59 Quinten Winkle (Ned) Team Foundation 0
60 David Cueli (USA) Team Coco 0
61 Walter Grant-Stuart (Guy) Team Coco 0
62 Maikel Matos (USA) Team Coco 0
63 Atze Dijkhuis (Ned) Team Passo Prime Beef 0
64 Timo Ottens (Ned) Team Passo Prime Beef 0
65 Nichlas Sorenson (Den) Team Passo Prime Beef 0
66 James Stout (GBr) Team Passo Prime Beef 0
67 Jonathan Teeter (USA) Team Passo Prime Beef 0
68 Christian Christoph (Ger) Team Janatec 0
69 Andreas Feistel (Ger) Team Janatec 0
70 Manuel Reich (Ger) Team Janatec 0
71 Dirk Feist (Ger) Team Janatec 0
72 Marlon Williams (Guy) Rafmon/Mecalfab Heatwave 0
73 Joshua Alexander (Tri) Rafmon/Mecalfab Heatwave 0
74 Marloe Rodman (Jam) Rafmon/Mecalfab Heatwave 0
75 Dominic Ollivierre (Svg) OECS 0
76 Albert Quammie (Svg) OECS 0
77 Shimano Bailey (Svg) OECS 0
78 Sydney Walters (Gre) OECS 0
79 Jymes Bridges (Ant) OECS 0
80 Hans - Jorg Thallhammer (Aut) RC Gourmetfein Wels 0

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login