Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 23/12 13:29 pm - Settimana Internazionale Coppi e Bartali: Stage 4


Posted by Editoress on 03/23/12
 

Results from the 4th stage of the Settimana Ciclistica Internazionale 'Coppi e Bartali in Italy

 

Stage 4: Pavullo to Pavullo, 159 km
1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 4:06:15
2 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone
3 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp
4 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli
5 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli all s.t.
6 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:01
7 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:07
8 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale
9 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil
10 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox
11 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
12 Jan Barta (Cze) Team NetApp
13 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone
14 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli
15 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
16 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
17 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil
18 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
19 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale all s.t.
20 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 1:21
21 Henry Frusto (Ita) Team Nippo s.t.
22 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 1:34
23 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
24 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
25 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp
26 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale
27 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes
28 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
29 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10
30 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea
31 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone
32 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named
33 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team all s.t.
34 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 1:37
35 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
36 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale both s.t.
37 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 3:10
38 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team s.t.
39 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 3:38
40 Rene Mandri (Est) Endura Racing
41 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli both s.t.
42 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 3:45
43 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha 4:19
44 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp
45 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp
46 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
47 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley
48 Luca Barla (Ita) Team Idea
49 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD
50 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD
51 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes
52 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil all s.t.
53 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale 4:51
54 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox s.t.
55 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 6:13
56 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing 7:22
57 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha
58 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
59 David Boily (Can) Spidertech powered by C10
60 Marco Frapporti (Ita) Team Idea
61 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named
62 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale
63 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
64 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli
65 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
66 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli
67 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
68 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes
69 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox all s.t.
70 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 12:18
71 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team
72 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team all s.t.
73 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 12:18
74 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 14:04
75 Simone Boifava (Ita) Team Idea
76 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
77 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
78 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha all s.t.
79 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 16:14
80 Andrea Palini (Ita) Team Idea s.t.
81 Russell Downing (GBr) Endura Racing 17:29
82 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha
83 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo
84 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp
85 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp
86 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team
87 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named
88 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo
89 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo
90 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
91 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox
92 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo
93 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
94 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD
95 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named
96 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing
97 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
98 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
99 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo all s.t.
100 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 19:59
101 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
102 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
103 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox
104 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone
105 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
106 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes
107 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
108 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
109 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley
110 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha
111 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley
112 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD
113 Leopold Konig (Cze) Team NetApp
114 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
115 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley
116 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10
117 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox
118 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes
119 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10
120 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
121 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo
122 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team
123 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator all s.t.
DNF Matteo Fedi (Ita) Utensilnord Named
DNS Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia
DNS Dean Windsor (Aus) Endura Racing
DNS Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing
DNS Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha
GC
1 Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp 13:43:22
2 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone 0:10
3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD 0:11
4 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:13
5 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:21
6 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:21
7 José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli 0:21
8 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli 0:28
9 Francesco Reda (Ita) Acqua & Sapone 0:29
10 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:29
11 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:34
12 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 0:35
13 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:37
14 Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox 0:40
15 Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 0:52
16 Marc De Maar (AHo) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 0:57
17 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 1:00
18 Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil 1:01
19 Kristijan Durasek (Cro) Adria Mobil 1:01
20 Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli 1:42
21 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 1:56
22 Carlos Albert Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone 1:56
23 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 2:05
24 Patxi Javier Vila Errandonea (Esp) Utensilnord Named 2:05
25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 2:07
26 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea 2:13
27 Matthias Brandle (Aut) Team NetApp 2:13
28 Philip Deignan (Irl) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 2:51
29 Michael Rodriguez Galindo (Col) Colombia - Coldeportes 3:06
30 Lucas Euser (USA) Spidertech powered by C10 3:14
31 Dalivier Ospina Navarro (Col) Colombia - Coldeportes 3:27
32 Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team 3:41
33 Henry Frusto (Ita) Team Nippo 3:48
34 Cristian Cominelli (Ita) Team Idea 3:49
35 Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli 3:59
36 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 4:19
37 Rene Mandri (Est) Endura Racing 4:23
38 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 4:27
39 Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team 4:34
40 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 4:47
41 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD 4:52
42 Ilnur Zakarin (Rus) Itera - Katusha 4:54
43 Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 5:01
44 Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil 5:13
45 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team 5:18
46 Luca Barla (Ita) Team Idea 5:45
47 Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox 5:57
48 Javier Gonzalez Barrera (Col) Colombia - Coldeportes 6:16
49 Cayetano Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale 7:20
50 Iker Camano Ortuzar (Esp) Endura Racing 7:36
51 Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli 7:43
52 Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD 7:47
53 Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox 7:51
54 Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha 7:57
55 Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli 8:23
56 Federico Canuti (Ita) Liquigas-Cannondale 9:26
57 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 11:13
58 Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil 12:17
59 Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil 13:26
60 Giuseppe De Maria (Ita) Team Idea 13:29
61 Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Swe) Astana Pro Team 13:38
62 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale 14:09
63 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli 14:59
64 Arthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 15:01
65 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 16:00
66 David Boily (Can) Spidertech powered by C10 16:25
67 Marco Frapporti (Ita) Team Idea 16:49
68 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone 17:38
69 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia - Coldeportes 17:42
70 Fredrik S Galta (Nor) Team Oster Hus - Ridley 18:02
71 Marcel Wyss (Sui) Team NetApp 18:23
72 Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox 18:27
73 Julia David Arredondo Moreno (Col) Team Nippo 18:27
74 Alexandr Vinokurov (Kaz) Astana Pro Team 19:32
75 Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha 20:35
76 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 20:57
77 Jeff Louder (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 21:06
78 Leonardo Giordani (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 21:21
79 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo 22:35
80 Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing 24:00
81 Daniel Schorn (Aut) Team NetApp 24:51
82 Simone Boifava (Ita) Team Idea 25:16
83 Andrea Palini (Ita) Team Idea 25:31
84 Andreas Dietziker (Sui) Team NetApp 26:23
85 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 26:47
86 Caleb Fairly (USA) Spidertech powered by C10 26:49
87 Russell Downing (GBr) Endura Racing 27:17
88 Kohei Ucihma (Jpn) Team Nippo 29:07
89 Alexander Rybakov (Rus) Itera - Katusha 30:30
90 Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone 30:32
91 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 30:52
92 Alexander Zhdanov (Rus) Team Nippo 31:47
93 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre - ISD 32:00
94 Ruslan Karimov (Uzb) Team Idea 32:01
95 Simon Pavlin (Slo) Adria Mobil 32:10
96 Vincenzo Garofalo (Ita) Team Nippo 32:25
97 Haavard Blikra (Nor) Team Oster Hus - Ridley 32:50
98 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 33:15
99 Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing 34:11
100 Dmitriy Mokrov (Rus) Itera - Katusha 34:13
101 Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone 34:26
102 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia - Coldeportes 35:29
103 Yevgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Astana Pro Team 35:51
104 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team 35:51
105 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 35:56
106 Christian Delle Stelle (Ita) Colnago - CSF Inox 36:03
107 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD 37:17
108 Kevin De Jonghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 37:21
109 Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD 37:44
110 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Lampre - ISD 37:44
111 Omar Lombardi (Ita) Colnago - CSF Inox 38:21
112 Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 38:33
113 Cristian Benenati (Ita) Farnese Vini - Selle Italia 38:33
114 Ryan Roth (Can) Spidertech powered by C10 38:41
115 Filip Eidsheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 39:05
116 Adrian Kurek (Pol) Utensilnord Named 39:06
117 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 41:38
118 Franck Osorio (Col) Colombia - Coldeportes 41:54
119 Mauro Abel Richeze (Arg) Team Nippo 42:03
120 Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 42:07
121 Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling Team 43:16
122 Ole Martin Olmheim (Nor) Team Oster Hus - Ridley 44:37
123 Johan Ziesler (Nor) Team Oster Hus - Ridley 45:44


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login