Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

April 4/12 7:03 am - Track World Championships: Day 1 results


Posted by Editoress on 04/4/12
 

Results from the first day of racing at the 2012 Track World Championships in Melbourne, Australia

 

Men Team Pursuit
 
Qualifying
1 Great Britain (Edward Clancy/Peter Kennaugh/Andrew Tennant/Geraint Thomas) 3:54.485
2 Australia (Glenn O'Shea/Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn) 3:54.654
3 New Zealand (Aaron Gate/Sam Bewley/Westley Gough/Marc Ryan) 3:59.156
4 Russia (Artur Ershov/Evgeny Kovalev/Alexey Markov/Alexander Serov) 3:59.290
5 Spain (Pablo Aitor Bernal Rosique/Asier Maeztu Billelabeitia/Sebastian Mora Vedri/Albert Torres Barcelo) 4:01.717
6 Belgium (Gijs Van Hoecke/Kenny De Ketele/Dominique Cornu/Jonathan Dufrasne) 4:02.317
7 Denmark (Lasse Norman Hansen/Casper Folsach/Rasmus Christian Quaade/Christian Ranneries) 4:03.237
8 Netherlands (Peter Schep/Levi Heimans/Arno Van Der Zwet/Tim Veldt) 4:04.489
9 Germany (Nikias Arndt/Henning Bommel/Jakob Steigmiller/Stefan Schaefer) 4:05.078
10 Korea (Sunjae Jang/Keonwoo Park/Seon Park/Sungbaek Park) 4:06.970
11 Switzerland (Silvan Dillier/Claudio Imhof/Loic Perizzolo/Cyrille Thiery) 4:09.200
12 Chile (Luis Sepulveda/Antonio Cabrera/Gonzalo Miranda/Pablo Seisdedos) 4:10.249
13 Ukraine (Oleksandr Lobov/Maksym Polischuk/Vitaliy Popkov/Vitaliy Shchedov) 4:10.943
14 Hong Kong (Ki Ho Choi/Ho Ting Kwok/King Lok Cheung/King Wai Cheung) 4:11.886
15 Kazakhstan (Alexey Lyalko/Dias Omirzakov/Ivan Tsissaruk/Artyom Zakharov) 4:13.145
 Top 4 teams advance to Final
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Great Britain (Edward Clancy/Peter Kennaugh/Andrew Tennant/Geraint Thomas) 3:53.295*
2 Australia (Glenn O'Shea/Jack Bobridge/Rohan Dennis/Michael Hepburn) 3:53.401
 
Ride for Bronze
3 New Zealand (Aaron Gate/Sam Bewley/Westley Gough/Marc Ryan) 3:57.592
4 Russia (Artur Ershov/Evgeny Kovalev/Alexey Markov/Alexander Serov) 3:59.237

*=World Record

 

Men Team Sprint
 
Qualifying
1 France (Gregory Bauge/Michael D'almeida/Kevin Sireau) 43.247
2 Australia (Matthew Glaetzer/Shane Perkins/Scott Sunderland) 43.512
3 New Zealand (Edward Dawkins/Ethan Mitchell/Sam Webster) 43.742
4 Japan (Kazuki Amagai/Seiichiro Nakagawa/Kazunari Watanabe) 44.039
5 China (Changsong Cheng/Lei Zhang/Miao Zhang) 44.049
6 Russia (Denis Dmitriev/Sergey Borisov/Sergei Kucherov) 44.215
7 Netherlands (Hugo Haak/Teun Mulder/Roy Van Den Berg) 44.282
8 Venezuela (Hersony Canelon/Cesar Mervin Marcano Sanchez/Angel Ramiro Pulgar Araujo) 44.399
9 Poland (Maciej Bielecki/Kamil Kuczynski/Damian Zielinski) 44.819
10 Czech Republic (Filip Ditzel/Adam Ptacnik/Denis Spicka) 45.179
11 Canada (Hugo Barrette/Travis Smith/Joseph Veloce) 45.192
12 Malaysia (Muhd Arfy Qhairant Amran/Muhammad Edrus Md Yunos/Mohd Fattah Amri Zaid) 45.529
13 India (Amarjeet Singh/Amrit Singh/O. Bikram Singh) 51.042
REL Germany (Rene Enders/Maximilian Levy/Stefan Nimke)
REL Greece (Christos Tserentzoulias/Christos Volikakis/Zafeirios Volikakis)
REL United States (Michael Blatchford/Kevin Mansker/Jimmy Watkins)
REL Great Britain (Philip Hindes/Chris Hoy/Jason Kenny)
Top 4 teams advance to Final
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Australia (Matthew Glaetzer/Shane Perkins/Scott Sunderland) 43.266
2 France (Gregory Bauge/Michael D'almeida/Kevin Sireau) 43.267
 
Ride for Bronze
3 New Zealand (Edward Dawkins/Ethan Mitchell/Sam Webster) 43.812
4 Japan (Kazuki Amagai/Seiichiro Nakagawa/Kazunari Watanabe) 43.896

 

Women Team Sprint
 
Qualifying
1 Germany (Kristina Vogel/Miriam Welte) 32.630
2 Australia (Kaarle Mcculloch/Anna Meares) 32.752
3 China (Jinjie Gong/Shuang Guo) 32.937
4 Great Britain (Victoria Pendleton/Jessica Varnish) 32.941
5 France (Sandie Clair/Clara Sanchez) 33.355
6 Russia (Viktoria Baranova/Anastasya Voynova) 33.440
7 Netherlands (Yvonne Hijgenaar/Willy Kanis) 33.571
8 Ukraine (Lyubov Shulika/Olena Tsos) 33.639
9 Spain (Tania Calvo Barbero/Helena Casas Roige) 34.276
9 New Zealand (Natasha Hansen/Katie Schofield) 34.278
10 Venezuela (Daniela Larreal Chirinos/Mariesthela Carolina Vilera) 34.335
12 Colombia (Diana Maria Garcia Orrego/Juliana Gaviria) 35.025
13 Korea (Eunji Lee/Hyejin Lee) 35.128
14 Japan (Hiroko Ishii/Kayono Maeda) 35.301
15 Hong Kong (Xiao Juan Diao/Wai Sze Lee) 36.631
REL Lithuania (Gintare Gaivenyte/Simona Krupeckaite)
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Germany (Kristina Vogel/Miriam Welte) 32.549*
2 Australia (Kaarle Mcculloch/Anna Meares) 32.597
 
Ride for Bronze
3 China (Jinjie Gong/Shuang Guo) 32.87
4 Great Britain (Victoria Pendleton/Jessica Varnish) 33.160

*=World Record

Men Scratch Race
1 Ben Swift (Great Britain)
2 Nolan Hoffman (South Africa)
3 Wim Stroetinga (Netherlands)
4 Alex Frame (New Zealand)
5 Martin Blaha (Czech Republic)
6 Lucas Lib (Germany)
7 Sunjae Jang (Korea)
8 Angel Dario Colla (Argentina)
9 Pablo Bernal Rosique (Spain)
10 Vivien Brisse (France)
11 Edison Bravo (Chile)
12 Franco Marvulli (Switzerland)
13 Pavel Gatskiy (Kazakhstan)
14 Andreas Mueller (Austria)
15 Ivan Savitsky (Russia)
16 Alexander Edmondson (Australia)
17 Hariff Salleh (Malaysia)
18 Aliaksandr Lisouski (Belarus)
19 Moreno De Pauw (Belgium)
20 Bobby Lea (USA)
21 Elia Viviani (Italy)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login