Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 13/12 5:23 am - Nove Mesto na Morave World Cup: Elite Women XC


Posted by Editoress on 05/13/12
 

Full  results from today's Women's XC in Nove Mesto na Morave in the Czech Republic




Elite Women, 25.5 km (1 Start Loop + 5 Laps)
1 Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 1:29:17
2 Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team at 0:29
3 Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team 0:48
4 Georgia Gould (USA) Luna Pro Team 0:59
5 Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team 0:59
6 Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team 1:10
7 Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice 1:17
8 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team 1:32
9 Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain 2:11
10 Emily Batty (Can) Subaru - Trek 2:56
11 Katrin Leumann (Sui) Ghost Factory Racing Team 3:09
12 Nathalie Schneitter (Sui) Colnago Sudtirol 3:21
13 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 3:26
14 Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team 3:41
15 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team 3:44
16 Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team 3:52
17 Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team 4:10
18 Marielle Saner-Guinchard (Sui) Bikepark.ch Craft 4:21
19 Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team 4:27
20 Annie Last * (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team 4:45
21 Pauline Ferrand Prevot * (Fra) Rabobank Giant Offroad Team 5:08
22 Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team 5:26
23 Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges 5:38
24 Esther Süss (Sui) Wheeler - IXS Team 6:08
25 Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team 6:28
26 Karen Hanlen (NZl) 6:44
27 Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice 7:03
28 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 7:21
29 Lene Byberg (Nor) GT Skoda Chamonix 7:41
30 Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek 7:46
31 Mary Mcconneloug (USA) Kenda/Seven/NoTubes 7:47
32 Sarah Koba (Sui) Simplon 8:02
33 Anne Terpstra * (Ned) 8:13
34 Vera Andreeva (Rus) 8:24
35 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Team 8:30
36 Janka Stevkova (Svk) 8:34
37 Lea Davison (USA) Specialized Racing 8:36
38 Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix 8:39
39 Judy Freeman (USA) 8:47
40 Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing 8:49
41 Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.de Team 9:11
42 Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team 9:15
43 Julie Krasniak (Fra) Focus MIG Team 9:34
44 Jean Ann Berkenpas (Can) Team Canada 9:38
45 Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.de Team 9:49
46 Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries 9:55
47 Corina Gantenbein (Sui) Fischer - BMC 10:41
48 Tanja Zakelj (Slo) Salcano Factory Team 10:52
49 Qinglan Shi (Chn) 11:00
50 Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team 11:37
51 Hanna Klein (Ger) Rothaus-Poison 11:38
52 Rowena Fry (Aus) 12:13
53 Pavla Havlikova (Cze) 12:53
54 Anja Gradl (Ger) Team Bulls 13:36
55 Jenni King (Aus) 14:09
56 Katherine O'Shea (Aus) 14:25
57 Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing 14:28
58 Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team 15:25
59 Samantha Sanders (RSA) 15:53
60 Anna Villar Argente (Esp) 16:24
61 Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing -1 Lap
62 Nicoletta de Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team -1 Lap
63 Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix -1 Lap
64 Chloe Woodruff (USA) -1 Lap
65 Lucie Vesela (Cze) Gt Bicycles Opportunity -1 Lap
66 Ivonne Kraft (Ger) -1 Lap
67 Michalina Ziolkowska (Pol) -1 Lap
68 Maxine Filby (GBr) -1 Lap
69 Tracy Moseley (GBr) -1 Lap
70 Angelica Edvardsson (Swe) -1 Lap
71 Rie Katayama (Jpn) -1 Lap
72 Krista Park (USA) -1 Lap
73 Elisa Maria Garcia (Chi) -2 Laps
74 Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team -2 Laps
75 Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com -2 Laps
76 Judith Pollinger (Ita) Hard Rock Canossa Merida -2 Laps
77 Joanne Clay (GBr) WXC World Racing -2 Laps
DNF Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
DNF Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice
DNF Catherine Vipond (Can) Team Canada
DNF Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol)
DNF Inbar Ronen (Isr)
DNF Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura
DNF Caroline Mani (Fra)
DNF Laura Metzler (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
DNS Lee Craigie (GBr)
DNS Daniela Storch (Ger)
DNS Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
DNS Joanna Petterson (USA)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login