Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

May 18/12 13:29 pm - La Bresse: Men's and Women's Eliminator Final results


Posted by Editoress on 05/18/12
 

Full results from the Eliminator Finals




Women
 
Big Final
1 Jenny Rissveds ° (Swe) Swedish National Team
2 Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
3 Kathrin Stirnemann (Sui) Sabine Spitz Haibike Team
4 Rowena Fry (Aus) Avanti/TIS
 
Small Final
5 Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
6 Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
7 Maaris Meier (Est)
 
Semi_final
8 Tracy Moseley (GBr) TMO Racing
 
1/4 Finals
9 Anne Terpstra * (Ned) MPL Specialized MTB Team
10 Chloe Woodruff (USA) Crank Bros Racing
11 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
12 Sabrina Maurer (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
13 Ramona Forchini ° (Sui) MTB Kader Zentralschweiz
14 Pavla Havlikova (Cze)
15 Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com
16 Joanna Petterson (USA)
 
Men
 
Big Final
1 Patrick Lüthi* (Sui)
2 Stefan Peter * (Sui) MTB Kader Zentralschweiz
3 Brian Lopes (USA) IBIS
4 Miha Halzer (Slo) Energijateam.com
 
Small Final
5 Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
6 Heiko Gutmann (Ger)
7 Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team
 
Semi_final
8 Simon Gegenheimer (Ger)
 
1/4 Finals
9 Mirco Widmer * (Sui) Giant Swiss SR - Suntour
10 Titouan Perrin Ganier * (Fra)
11 Gregor Raggl * (Aut)
12 Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team
13 Jeremy Arnould (Fra)
14 Dennis Ebert (Ned)
15 Marek Konwa * (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team
16 Sepp Freiburghaus (Sui) Thoemus Racing Team
 
1/8 Finals
17 Lukas Loretz * (Sui) Giant Swiss SR - Suntour
18 Martin Gluth * (Ger) Lexware-Racing-Team
19 Pascal Schmutz (Sui) Goldwurst-Power / Trek
20 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/Trek
21 Fabrice Mels * (Bel) Salcano Factory Team
22 Philip Buys (RSA) Contega
23 Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team
24 Marcel Wildhaber (Sui) Scott - Swisspower MTB Racing Team
25 Lars Forster * (Sui)
26 Ju.rg Graf (Sui) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
27 Daniel Eymann (Sui) Thoemus Racing Team
28 Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
29 Johan Widen ° (Swe) Swedish National Team
30 Robbert* De Nijs (Ned) Giant Dealerteams
31 Javier Eduardo Puschel (Chi)
DNF Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login