Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 19/12 16:21 pm - Tour de l'Abitibi: Stage 3 results


Posted by Editoress on 07/19/12
 

Results from the third stage of the 44th Tour de l'Abitibi, in Quebec

Stage 3: Lac Osisko ITT, 9.6 km Time Gap
1 Taylor Eisenhart (USA) Team USA 0:12:25.980 0:00
2 Alexey Vermeulen (USA) Team USA 0:12:26.550 0:01
3 Gregory Daniel (USA) Team USA 0:12:26.630 0:01
4 Alexandre Darville (USA) Team USA 0:12:29.300 0:04
5 Geoffrey Curren (USA) Team USA 0:12:30.720 0:05
6 Yohan Patry (Can) Team Canada 0:12:30.790 0:05
7 Owen Logen (USA) Team USA 0:12:31.190 0:06
8 Brandon Etlz (Can) Team Canada 0:12:40.770 0:15
9 Nigel Ellsay (Can) Team Cycling BC 0:12:43.810 0:18
10 Evan Hartig (USA) Borah Development 0:12:46.420 0:21
11 Cameron Rex (USA) Borah Development 0:12:53.580 0:28
12 Justin Oien (USA) USA Selection A 0:12:55.390 0:30
13 Trevor Pearson (Can) Team Cycling BC 0:12:56.470 0:31
14 Olivier Brisebois (Can) Team Canada 0:12:57.270 0:32
15 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada 0:12:57.320 0:32
16 Ian Moore (USA) USA Selection A 0:12:57.990 0:32
17 Sean Mackinnon (Can) Team Ontario 0:12:58.950 0:33
18 Travis Samuel (Can) Team Ontario 0:13:00.520 0:35
19 Jordan Duncan (Can) Team Cycling BC 0:13:00.830 0:35
20 Olivier Miclette (Can) Equipe Québec 0:13:02.360 0:37
21 Gregory Ratzell (USA) Young Medalists / Team Rothrock 0:13:02.490 0:37
22 Matthew Russell (USA) USA Selection B 0:13:02.820 0:37
23 Chris Prendergast (Can) Team Canada 0:13:05.470 0:40
24 Jorge Armando Moreno Martinez (Mex) Major Motion Development 0:13:05.670 0:40
25 Christofer Keeling (USA) Colavita Baci 0:13:06.590 0:41
26 Samuel Gagnon (Can) Equipe Québec 0:13:09.500 0:44
27 Dean Haas (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:13:09.730 0:44
28 Taylor Skinner (USA) USA Selection B 0:13:10.780 0:45
29 Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock 0:13:12.280 0:47
30 Lambert Gatineau (Can) Equipe Québec 0:13:12.570 0:47
31 Marc Antoine Noel (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:13:12.760 0:47
32 Alberto Ivan Covarrubias Rocha (Mex) Major Motion Development 0:13:14.710 0:49
33 Gerardo Vicente Medina Robles (Mex) Major Motion Development 0:13:15.660 0:50
34 Darrell Kohli (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:13:15.800 0:50
35 Kittipong Wong-On (Tha) Team Thailand 0:13:15.860 0:50
36 Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Team Guatemala 0:13:16.330 0:51
37 Elliott Doyle (Can) Equipe Québec 0:13:17.350 0:52
38 Aidan Caves (Can) Team Cycling BC 0:13:17.880 0:52
39 Jérôme Bastien (Can) Abitibi - IAMGOLD 0:13:18.030 0:53
40 Rudyard Peterson (USA) Borah Development 0:13:19.020 0:54
41 Luis Fernando Pop Laj (Gua) Team Guatemala 0:13:19.640 0:54
42 Nicholas Torraca (USA) USA Selection B 0:13:21.360 0:56
43 Paul Price (USA) Southeastern Regional 0:13:22.970 0:57
44 Benjamin Chartrand (Can) Espoirs QUILICOT 0:13:23.170 0:58
45 Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs QUILICOT 0:13:23.460 0:58
46 Miguel Bryon (USA) USA Selection A 0:13:24.500 0:59
47 Lucas Wardein (USA) Southeastern Regional 0:13:24.980 0:59
48 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Team Colombia 0:13:26.680 1:01
49 Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team 0:13:28.760 1:03
50 Jonathan Petrillo (USA) USA Selection A 0:13:28.900 1:03
51 Adam Kopera (Can) Team Ontario 0:13:31.520 1:06
52 Julien Roussel (Can) Team Atlantic 0:13:32.280 1:07
53 Jack Burke (Can) Team Ontario 0:13:32.430 1:07
54 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:13:33.840 1:08
55 Dakota Schaeffer (USA) Young Medalists / Team Rothrock 0:13:33.900 1:08
56 Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand 0:13:34.630 1:09
57 Eric Johnstone (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:13:36.210 1:11
58 William Richter (USA) Southeastern Regional 0:13:36.580 1:11
59 Jerome Corneau (Can) Equipe Québec 0:13:37.220 1:12
60 Jonah Tannos (USA) USA Selection B 0:13:37.460 1:12
61 Klisman Orlando Rodriguez Vanegas (Col) Team Colombia 0:13:37.500 1:12
62 Christopher Calder (USA) USA Selection A 0:13:38.180 1:13
63 Neil Symington (Can) Team Atlantic 0:13:39.690 1:14
64 Devin Doiron (Can) Team Atlantic 0:13:41.130 1:16
65 Julio Cesar Quintero Maldonado (Col) Team Colombia 0:13:41.990 1:16
66 Matthew Phillips (USA) Colavita Baci 0:13:43.330 1:18
67 Peter Davis (USA) ISCorp Cycling Team 0:13:43.740 1:18
68 Hendrik Pineda (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:13:43.890 1:18
69 Gerson Victorino Toc Xon (Gua) Team Guatemala 0:13:44.120 1:19
70 Donovan Caputo (USA) Southeastern Regional 0:13:44.140 1:19
71 Jay Major (USA) Borah Development 0:13:44.530 1:19
72 Justin Mallet (Can) Team Atlantic 0:13:46.200 1:21
73 Gabriel Cano Alzaga (Mex) Major Motion Development 0:13:48.060 1:23
74 Simon Ouellet (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:13:48.180 1:23
75 William Rekemeyer (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:13:48.690 1:23
76 Raphael Gagnon-Gascon (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 0:13:50.200 1:25
77 Thitiwat Rathachokhiranphon (Tha) Team Thailand 0:13:51.530 1:26
78 Benjamin St-Onge (Can) Equipe Québec 0:13:54.910 1:29
79 Kaleb Kock (USA) ISCorp Cycling Team 0:13:55.310 1:30
80 Benjamin Veillette (Can) Abitibi - IAMGOLD 0:13:57.180 1:32
81 Ben Stein (USA) Colavita Baci 0:13:57.190 1:32
82 Trevor Rolette (USA) Borah Development 0:13:58.150 1:33
83 Perrapong Ladngern (Tha) Team Thailand 0:13:58.610 1:33
84 Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:14:01.170 1:36
85 Marc-Antoine Nadon (Can) Team Ontario 0:14:01.540 1:36
86 Cesar Lopez (USA) Major Motion Development 0:14:02.320 1:37
87 Henri De Boever (Can) Team Cycling BC 0:14:05.750 1:40
88 Max Toeldte (Can) Team Atlantic 0:14:08.910 1:43
89 Jasmin Houle (Can) Abitibi - IAMGOLD 0:14:10.270 1:45
90 Emmanuel Gagne (Can) Abitibi - IAMGOLD 0:14:10.960 1:45
91 Jake Schneidewind (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:14:11.150 1:46
92 John Ryan (USA) USA Selection B 0:14:14.380 1:49
93 Spencer Downing (USA) USA Selection B 0:14:15.030 1:50
94 Vincent Däsilets-Jacob (Can) Espoirs QUILICOT 0:14:15.130 1:50
95 François Vaillancourt (Can) Espoirs QUILICOT 0:14:15.140 1:50
96 Geovani Macario Sam Poz (Gua) Team Guatemala 0:14:18.420 1:53
97 Diego Alejandro Roncancio Buitrago (Col) Team Colombia 0:14:24.520 1:59
98 Scott Ford (USA) USA Selection A 0:14:25.620 2:00
99 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 0:14:28.750 2:03
100 Maxwell Ackermann (USA) ISCorp Cycling Team 0:14:29.920 2:04
101 Andrew Hodges (USA) Southeastern Regional 0:14:30.080 2:05
102 Ethan Fedor (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:14:35.190 2:10
103 Apolinar Acevado (Isv) Colavita Baci 0:14:35.940 2:10
104 Alvaro Pinzon Chan (Gua) Team Guatemala 0:14:36.850 2:11
105 Quinn Moberg (Can) Team Cycling BC 0:14:37.340 2:12
106 Zachary Hutchins (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:14:39.300 2:14
107 William Elliot (Can) Team Ontario 0:14:39.540 2:14
108 Isaac Kaplan (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:14:39.620 2:14
109 Luke Lukas (USA) Young Medalists / Team Rothrock 0:14:41.300 2:16
110 David Hart (USA) Borah Development 0:14:43.670 2:18
111 Mayron Octavio Betancur Parra (Col) Team Colombia 0:14:47.900 2:22
112 Brady Barker (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 0:14:49.490 2:24
113 Zachary Houlik (USA) Young Medalists / Team Rothrock 0:14:57.640 2:32
114 Michael Keller (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:14:59.470 2:34
115 Tony Kaatz (USA) Racers Against Childhood Cancer 0:15:00.170 2:35
116 Sebastian Munoz Martinez (Col) Team Colombia 0:15:01.820 2:36
117 Alex Breakstone (USA) Colavita Baci 0:15:22.390 2:57
118 Erik David Tello Hernandez (Gua) Team Guatemala 0:15:24.200 2:59
119 Krisana Kaewprapa (Tha) Team Thailand 0:15:39.960 3:14
 
GC
1 Taylor Eisenhart (USA) Team USA 5:16:24
2 Gregory Daniel (USA) Team USA at 0:52
3 Alexandre Darville (USA) Team USA 1:02
4 Alexey Vermeulen (USA) Team USA 1:11
5 Owen Logen (USA) Team USA 1:14
6 Geoffrey Curren (USA) Team USA s.t.
7 Evan Hartig (USA) Borah Development 1:15
8 Yohan Patry (Can) Team Canada s.t.
9 Brandon Etlz (Can) Team Canada 1:25
10 Olivier Brisebois (Can) Team Canada 1:26
11 Nigel Ellsay (Can) Team Cycling BC 1:28
12 Jorge Armando Moreno Martinez (Mex) Major Motion Development 1:32
13 Cameron Rex (USA) Borah Development 1:38
14 Alberto Ivan Covarrubias Rocha (Mex) Major Motion Development 1:39
15 Justin Oien (USA) USA Selection A 1:40
16 Marc-Antoine Soucy (Can) Team Canada 1:42
17 Ian Moore (USA) USA Selection A s.t.
18 Sean Mackinnon (Can) Team Ontario 1:43
19 Travis Samuel (Can) Team Ontario 1:45
20 Jordan Duncan (Can) Team Cycling BC 1:45
21 Gregory Ratzell (USA) Young Medalists / Team Rothrock 1:47
22 Matthew Russell (USA) USA Selection B s.t.
23 Christofer Keeling (USA) Colavita Baci 1:51
24 Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock 1:54
25 Samuel Gagnon (Can) Equipe Québec  
26 Wilson Steeven Cardona Garcia (Col) Team Colombia  
27 Dean Haas (USA) Mid-Atlantic Development Foundation all s.t.
28 Gerardo Vicente Medina Robles (Mex) Major Motion Development 1:55
29 Taylor Skinner (USA) USA Selection B 1:55
30 Lambert Gatineau (Can) Equipe Québec 1:57
31 Marc Antoine Noel (Can) SpiderTech p/b Powerwatts s.t.
32 Adam Kopera (Can) Team Ontario 1:58
33 Miguel Bryon (USA) USA Selection A 1:59
34 Darrell Kohli (USA) Racers Against Childhood Cancer 2:00
35 Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Team Guatemala 2:01
36 Elliott Doyle (Can) Equipe Québec 2:02
37 Lionel Rocheleau (USA) Racers Against Childhood Cancer  
38 Dakota Schaeffer (USA) Young Medalists / Team Rothrock both s.t.
39 Jérôme Bastien (Can) Abitibi - IAMGOLD 2:03
40 Nicholas Torraca (USA) USA Selection B 2:06
41 Benjamin Chartrand (Can) Espoirs QUILICOT 2:08
42 Lucas Wardein (USA) Southeastern Regional 2:09
43 Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team 2:13
44 Jonathan Petrillo (USA) USA Selection A s.t.
45 Julien Roussel (Can) Team Atlantic 2:17
46 Jack Burke (Can) Team Ontario s.t.
47 Raphael Gagnon-Gascon (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 2:19
48 Setthawut Yordsuwan (Tha) Team Thailand 2:19
49 William Richter (USA) Southeastern Regional 2:20
50 Jerome Corneau (Can) Equipe Québec 2:22
51 Klisman Orlando Rodriguez Vanegas (Col) Team Colombia  
52 Luis Fernando Pop Laj (Gua) Team Guatemala both s.t.
53 Christopher Calder (USA) USA Selection A 2:23
54 Neil Symington (Can) Team Atlantic 2:24
55 Julio Cesar Quintero Maldonado (Col) Team Colombia 2:26
56 Matthew Phillips (USA) Colavita Baci 2:28
57 Peter Davis (USA) ISCorp Cycling Team  
58 Hendrik Pineda (Can) SpiderTech p/b Powerwatts both s.t.
59 Jay Major (USA) Borah Development 2:29
60 Gabriel Cano Alzaga (Mex) Major Motion Development 2:33
61 Simon Ouellet (Can) SpiderTech p/b Powerwatts  
62 William Rekemeyer (USA) Racers Against Childhood Cancer both s.t.
63 Benjamin St-Onge (Can) Equipe Québec 2:39
64 Kaleb Kock (USA) ISCorp Cycling Team 2:40
65 Cesar Lopez (USA) Major Motion Development 2:47
66 Eric Johnstone (Can) SpiderTech p/b Powerwatts 2:51
67 Max Toeldte (Can) Team Atlantic 2:53
68 Aidan Caves (Can) Team Cycling BC 2:55
69 Emmanuel Gagne (Can) Abitibi - IAMGOLD s.t.
70 Jake Schneidewind (USA) Racers Against Childhood Cancer 2:56
71 John Ryan (USA) USA Selection B 2:59
72 Vincent Däsilets-Jacob (Can) Espoirs QUILICOT 3:00
73 François Vaillancourt (Can) Espoirs QUILICOT s.t.
74 Perrapong Ladngern (Tha) Team Thailand 3:04
75 Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 3:13
76 Jasmin Houle (Can) Abitibi - IAMGOLD s.t.
77 Benjamin Veillette (Can) Abitibi - IAMGOLD 3:15
78 Jonah Tannos (USA) USA Selection B s.t.
79 Alvaro Pinzon Chan (Gua) Team Guatemala 3:21
80 William Elliot (Can) Team Ontario 3:24
81 Isaac Kaplan (USA) Mid-Atlantic Development Foundation s.t.
82 Gerson Victorino Toc Xon (Gua) Team Guatemala 3:29
83 Brady Barker (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 3:34
84 Marc-Antoine Nadon (Can) Team Ontario 3:39
85 Andrew Hodges (USA) Southeastern Regional 3:40
86 Michael Keller (USA) Racers Against Childhood Cancer 3:44
87 David Hart (USA) Borah Development 3:46
88 Sebastian Munoz Martinez (Col) Team Colombia s.t.
89 Spencer Downing (USA) USA Selection B 3:53
90 Quinn Moberg (Can) Team Cycling BC 3:58
91 Chris Prendergast (Can) Team Canada 4:00
92 Mayron Octavio Betancur Parra (Col) Team Colombia 4:02
93 Erik David Tello Hernandez (Gua) Team Guatemala 4:09
94 Krisana Kaewprapa (Tha) Team Thailand 4:24
95 Diego Alejandro Roncancio Buitrago (Col) Team Colombia 4:52
96 Devin Doiron (Can) Team Atlantic 5:00
97 Justin Mallet (Can) Team Atlantic 6:03
98 Rudyard Peterson (USA) Borah Development 6:38
99 Apolinar Acevado (Isv) Colavita Baci 7:08
100 Tony Kaatz (USA) Racers Against Childhood Cancer 7:16
101 Trevor Rolette (USA) Borah Development 10:04
102 Paul Price (USA) Southeastern Regional 10:46
103 Maxwell Ackermann (USA) ISCorp Cycling Team 11:19
104 Ethan Fedor (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 13:36
105 Kittipong Wong-On (Tha) Team Thailand 14:57
106 Donovan Caputo (USA) Southeastern Regional 15:31
107 Trevor Pearson (Can) Team Cycling BC 16:24
108 Joseph Tarnowski (USA) ISCorp Cycling Team 20:13
109 Scott Ford (USA) USA Selection A 22:11
110 Olivier Miclette (Can) Equipe Québec 22:26
111 Geovani Macario Sam Poz (Gua) Team Guatemala 24:46
112 Thitiwat Rathachokhiranphon (Tha) Team Thailand 24:49
113 Luke Lukas (USA) Young Medalists / Team Rothrock 26:48
114 Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs QUILICOT 26:56
115 Zachary Hutchins (USA) Mid-Atlantic Development Foundation 29:57
116 Alex Breakstone (USA) Colavita Baci 34:35
117 Zachary Houlik (USA) Young Medalists / Team Rothrock 35:42
118 Ben Stein (USA) Colavita Baci 44:23
119 Henri De Boever (Can) Team Cycling BC 45:48

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login