Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 25/12 12:04 pm - UCI Junior Track Cycling World Championships: Day 4 report and results


Posted by Editoress on 08/25/12
 

Eighteen year old Australian Taylah Jennings grabbed her fifth title in two years on the penultimate night of finals at the UCI Juniors Track Cycling Championships in Invercargill, New Zealand tonight.

Jennings, from Rockhampton in Queensland, took out the women's omnium in impressive fashion, winning all six disciplines over the two-day competition.

This adds to the gold medals she won in the team sprint and team pursuit earlier in the week, along with two titles won in Moscow last year.

It was a thoroughly impressive performance from the young Australian who is coached by the legendary Ken Tucker, former coach of world and Olympic champion Anna Meares.

“I'm pretty ecstatic; I really wanted to win all six rounds again. I won it last year so I'm really happy with my result,” said Jennings.

“It's pretty good motivation doing it last year, I didn't really want to go backwards from there so I'm really happy. All my times have improved as well so it's really good.”

Russian Daira Shmeleva continued her winning form by powering off the front to collect her third gold medal this week in the women's keirin.

Shmeleva was followed closely by teammate Lidia Pluzhnikova to make a Russian 1-2 in the action-packed race, with American Jennifer Valente third.

Tom Bohli gave Switzerland their first gold medal of the week when he win the men's individual pursuit.

Bohli, the top qualifier this morning, secured the championship after beating New Zealand's Dylan Kennett in a head-to-head cycling dual to finish the 3000m in a time of 3:16:261. Kennett's time was 3:18:095.

The bronze medal went to Alexander Morgan (AUS) who beat Jon Dibben (GBR) in the third and fourth race.

The international mature of the night continued with Hong Kong's Chun Wing Leung lapping the field twice to dominate an exciting men's points race.

He finished clear of Russia's Aydar Zakarin who claimed the silver on 37 points with Chile's Cristian Cornejo Aliste the bronze medal on 35 points.

Australia continued as the leading nation at the championships with they finished with a trifecta in the men's sprint with the gold going to Jacob Schmid over Emerson Harwood 2-1 in an all-Australian final while compatriot Zachary Shaw claimed the bronze.

Results

 

Women Omnium
 
Individual Pursuit
1 Taylah Jennings (AUS) 2:25.270
2 Elinor Barker (GBR) 2:26.370
3 Racquel Sheath (NZL) 2:28.579
4 Gulnaz Badykova (RUS) 2:29.794
5 Valentina Paniagua Areiza (COL) 2:30.488
6 Hyeonji Oh (KOR) 2:33.201
7 Tara Mccormick (USA) 2:33.892
8 Maryia Haletskaya (BLR) 2:35.436
9 Brenda Villareal Garza (MEX) 2:41.473
10 Kinley Gibson (CAN) 2:42.051
 
Scratch Race
1 Taylah Jennings (AUS)
2 Racquel Sheath (NZL)
3 Elinor Barker (GBR)
4 Valentina Paniagua Areiza (COL)
5 Tara Mccormick (USA)
6 Maryia Haletskaya (BLR)
7 Brenda Villareal Garza (MEX)
8 Kinley Gibson (CAN)
9 Hyeonji Oh (KOR)
REL Gulnaz Badykova (RUS)
 
500TT
1 Taylah Jennings (AUS) 35.447
2 Elinor Barker (GBR) 37.007
3 Valentina Paniagua Areiza (COL) 37.162
4 Racquel Sheath (NZL) 37.580
5 Gulnaz Badykova (RUS) 38.073
6 Maryia Haletskaya (BLR) 38.405
7 Tara Mccormick (USA) 38.894
8 Hyeonji Oh (KOR) 39.712
9 Kinley Gibson (CAN) 39.988
10 Brenda Villareal Garza (MEX) 41.211
 
Final Standings
1 Taylah Jennings (AUS) 6 pts
2 Elinor Barker (GBR) 16
3 Racquel Sheath (NZL) 22
4 Valentina Paniagua Areiza (COL) 26
5 Gulnaz Badykova (RUS) 30
6 Tara Mccormick (USA) 34
7 Hyeonji Oh (KOR) 43
8 Maryia Haletskaya (BLR) 44
9 Brenda Villareal Garza (MEX) 53
10 Kinley Gibson (CAN) 56

 

Men Individual Pursuit
 
Qualifying
1 Tom Bohli (SUI) 3:16.139
2 Dylan Kennett (NZL) 3:16.467
3 Alexander Morgan (AUS) 3:16.718
4 Jon Dibben (GBR) 3:18.312
5 Jack Cummings (AUS) 3:19.349
6 Hayden McCormick (NZL) 3:20.480
7 Okcheol Kim (KOR) 3:23.313
8 Niels Vanderaerden (BEL) 3:23.396
9 Illya Klepikov (UKR) 3:23.761
10 Nikita Iakushev (RUS) 3:23.926
11 Dmitry Strahov (RUS) 3:26.371
12 Sebastian Trillini (ARG) 3:26.731
13 Kohei Suzuki (JPN) 3:27.192
14 Aidan Michael Caves (CAN) 3:27.881
15 Yauheni Akhramenka (BLR) 3:28.059
16 Jose Valero Gomez (MEX) 3:28.743
17 Magomed Mamedov (KAZ) 3:30.412
18 Saimen de Laeter (BEL) 3:30.983
19 Dirk Nel (RSA) 3:32.866
20 Anton Muzychkin (BLR) 3:33.625
21 Ricardo C. Escobar (MEX) 3:33.792
22 Dmytro Motsnyy (UKR) 3:33.940
23 Kazuki Ito (JPN) 3:34.007
24 Daniel Jacobus Stroebel (RSA) 3:36.431
25 William Simonds (CAN) 3:40.547
DNS Muhammad Firdau Suardi (MAS)
Fastest 2 riders race for gold and silver
3rd and 4th riders race for bronze
 
Final
 
Ride for Gold and Silver
1 Tom Bohli (SUI) 3:16.261
2 Dylan Kennett (NZL) 3:18.095
 
Ride for Bronze
3 Alexander Morgan (AUS) 3:18.292
4 Jon Dibben (GBR) 3:20.926

 

Men Points Race, 100 laps
 
1 Chun Wing Leung (HKG) 50 pts
2 Aydar Zakarin (RUS) 37 -1 lap
3 Cristian Cornejo Aliste (CHI) 35 -1 lap
4 Roman Lutsyshyn (UKR) 33 -1 lap
5 Liam Aitcheson (NZL) 33 -1 lap
6 Otto Vergaerde (BEL) 30 -1 lap
7 Kellan Gouveris (RSA) 28 -1 lap
8 Trent Derecourt (AUS) 27 -1 lap
9 Eric Johnstone (CAN) 21 -1 lap
10 Sebastian Trillini (ARG) 3 -2 laps
11 Raman Ramanau (BLR) 3 -2 laps
12 Taisei Kobayashi (JPN) 2 -2 laps
13 Alberto Covarrubias Rocha (MEX) 2 -2 laps
14 Gianluca Ocanha (SUI) 1 -2 laps
15 Romain Lambert (FRA) 0 -2 laps
DNF Boris Ivanov (KAZ)
DNF Zachary Carlson (USA)
DNF Jordan Parra Arias (COL)

 

Women Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Jennifer Valente (United States)
2 Allee Proud (Australia)
3 Kate Dunlevey (New Zealand)
4 Elis Ligtlee (Netherlands)
5 Audrey Labrie (Canada)
 
Heat 2
1 Daria Shmeleva (Russian Federation)
2 Martha Bayona Pineda (Colombia)
3 Aline Tamez Vela (Mexico)
4 Ummi Hamimah Mohamad (Malaysia)
5 Jodi Goodridge (Trinidad & Tobago)
 
Heat 3
1 Caitlin Ward (Australia)
2 Paige Paterson (New Zealand)
3 Lidia Pluzhnikova (Russia)
4 Shana Dalving (Belgium)
5 Chloe Chepigin (United States)
6 Aziza Browne (Trinidad & Tobago)
Top 2 riders in each heat to advance to Round 2
other riders to repechage
 
Repechage
 
Heat 1
1 Lidia Pluzhnikova (Russia)
2 Kate Dunlevey (New Zealand)
3 Ummi Hamimah Mohamad (Malaysia)
4 Audrey Labrie (Canada)
5 Aziza Browne (Trinidad & Tobago)
 
Heat 2
1 Elis Ligtlee (Netherlands)
2 Shana Dalving (Belgium)
3 Chloe Chepigin (United States)
4 Aline Tamez Vela (Mexico)
5 Jodi Goodridge (Trinidad & Tobago)
First 3 riders in each heat qualify to second round
 
Second Round
 
Heat 1
1 Kate Dunlevey (New Zealand)
2 Caitlin Ward (Australia)
3 Jennifer Valente (United States)
4 Martha Bayona Pineda (Colombia)
5 Chloe Chepigin (United States)
6 Elis Ligtlee (Netherlands)
 
Heat 2
1 Daria Shmeleva (Russian Federation)
2 Lidia Pluzhnikova (Russia)
3 Paige Paterson (New Zealand)
4 Allee Proud (Australia)
5 Shana Dalving (Belgium)
6 Ummi Hamimah Mohamad (Malaysia)
First 3 riders in each heat qualify to final 1-6
the others to final 7-12
 
Final 1-6
1 Daria Shmeleva (Russian Federation)
2 Lidia Pluzhnikova (Russia)
3 Jennifer Valente (United States)
4 Kate Dunlevey (New Zealand)
5 Paige Paterson (New Zealand)
6 Caitlin Ward (Australia)
 
Final 7-12
7 Allee Proud (Australia)
8 Martha Bayona Pineda (Colombia)
9 Shana Dalving (Belgium)
10 Chloe Chepigin (United States)
11 Ummi Hamimah Mohamad (Malaysia)
12 Elis Ligtlee (Netherlands)


Men Sprint
 
SemiFinal
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Jacob Schmid (AUS) 10.904 10.971
2 Zachary Shaw (AUS)
 
Heat 2
1 Emerson Harwood (AUS) 11.019 10.420
2 Santiago Ramirez Morales (COL)
 
 
Final
 
Ride for Gold and Silver Race 1 Race 2 Decider
1 Jacob Schmid (AUS) 11.007   11.322
2 Emerson Harwood (AUS)   10.985
 
Ride for Bronze
3 Zachary Shaw (AUS) 11.049 10.567
4 Santiago Ramirez Morales (COL)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login