Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

December 2/12 10:36 am - Cyclo-Cross World Cup Roubaix results


Posted by Editoress on 12/2/12
 

Results from the Cyclo-Cross World Cup held today in Roubaix, France

Elite Women
1 Katherine Compton (USA) Trek Cyclocross Collective 0:42:24
2 Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team 0:42:32
3 Jasmin Achermann (Sui) Rapha - FOCUS 0:42:52
4 Nikki Harris (GBr) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:43:16
5 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team 0:43:16
6 Gabriella Day (GBr) Rapha - FOCUS 0:43:43
7 Pavla Havlikova (Cze) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:43:43
8 Ellen van Loy (Bel) Melbotech Cycling Team 0:43:43
9 Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol 0:43:47
10 Martina Mikulaskova (Cze) 0:43:49
11 Amy Dombroski (USA) VZW Young Telenet Fidea Cycling Team 0:43:52
12 Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry 0:44:04
13 Helen Wyman (GBr) Kona 0:44:13
14 Arenda Grimberg (Ned) 0:44:24
15 Marlène Morel Petitgirard (Fra) 0:44:29
16 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabobank Women's Cycling Team 0:44:37
17 Reza Hormes (Ned) Orange Babies Cycling Team 0:44:37
18 Sabrina Stultiens (Ned) Brainwash wielerploeg 0:45:07
19 Sabrina Schweizer (Ger) Rapha - FOCUS 0:45:20
20 Alice Maria Arzuffi (Ita) Selle Italia Guerciotti 0:45:50
21 Kim van de Steene (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV - VZW 0:46:03
22 Elena Valentini (Ita) Selle Italia Guerciotti 0:46:17
23 Lise-Marie Henzelin (Sui) 0:46:27
24 Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team 0:46:38
25 Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team 0:46:40
26 Asa Maria Erlandsson (Swe) 0:46:45
27 Tereza Medvedova (Svk) 0:47:00
28 Joyce Vanderbeken (Bel) Cycling Team Vermeeren 0:47:22
29 Nancy Bober (Bel) Style & Concept Cycling Team
0:47:40
30 Evy Kuijpers (Ned) 0:47:41
31 Eva Colin (Fra) 0:48:08
32 Lana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team -1 Lap
33 Margriet Helena Kloppenburg (Den) -1 Lap
34 Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams -1 Lap
35 Katrien Thijs (Bel) -2 Laps
36 Anja Geldhof (Bel) -2 Laps
DNF Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP
DNS Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
 
Elite Men
1 Sven Nys (Bel) Landbouwkrediet 1:03:47
2 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Revor Cycling Team
1:03:48
3 Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:03:51
4 Julien Taramarcaz (Sui) BMC Racing Team 1:03:54
5 Lars van der Haar (Ned) Rabo Giant Offroad Team 1:04:07
6 Radomir Simunek (Cze) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:04:07
7 Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea Cycling Team 1:04:08
8 Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:04:08
9 Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:04:11
10 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea Cycling Team 1:04:27
11 Aurelien Duval (Fra) 1:04:53
12 Thijs Van Amerongen (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1:05:08
13 Bart Aernouts (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team 1:05:12
14 Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:05:12
15 Martin Bina (Cze) Cez Cyklo Team Tabor 1:05:17
16 Simon Zahner (Sui) Ekz Racing Team 1:05:18
17 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea Cycling Team 1:05:19
18 Steve Chainel (Fra) FDJ-Big Mat 1:05:19
19 Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat 1:05:33
20 Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia
1:05:40
21 Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole 1:05:41
22 Mariusz Gil (Pol) Baboco Cycling Team 1:05:45
23 Jeremy Powers (USA) Rapha - FOCUS 1:05:53
24 Niels Wubben (Ned) Rabobank Giant Offroad Team 1:06:01
25 Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea Cycling Team 1:06:12
26 Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:06:33
27 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb - Revor Cycling Team 1:06:39
28 Gerben De Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:06:43
29 Patrick Van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team 1:06:45
30 Jonathan Page (USA) Planet Bike 1:06:49
31 Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus Cycling Team 1:06:52
32 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke - Shanks 1:06:58
33 Ondrej Bambula (Cze) Cez Cyklo Team Tabor 1:07:41
34 Arnaud Grand (Sui) Telenet - Fidea Cycling Team 1:07:50
35 Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool - Author 1:07:51
36 Kenneth Hansen (Den) Baboco Cycling Team 1:07:54
37 Nicolas Bazin (Fra) Auber 93 1:07:54
38 Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet -1 Lap
39 Martin Zlamalik (Cze) Landbouwkrediet - KDL -1 Lap
40 Micki Van Empel (Ned) Landbouwkrediet - KDL -2 Laps
41 Vladimir Kyzivat (Cze) -2 Laps
42 Romain Lejeune (Fra) -2 Laps
43 Christian Helmig (Lux) -3 Laps
44 Yannick Mayer (Ger) Team NSP - Ghost -4 Laps
45 Jose Antonio Diez Arriola (Esp) -4 Laps
46 Ludwig Söderquist (Swe) -4 Laps
47 Michel Vuelta Izquierdo (Esp) -6 Laps
48 Emil Arvid Olsen (Den) -6 Laps
49 Alexander Revell (NZl) -6 Laps
50 Lewis Rattray (Aus) -6 Laps
51 David Quist (Nor) -7 Laps
DNF Egoitz Murgoitio Rekalde (Esp)
DNS Elia Silvestri (Ita) Selle Italia Guerciotti
DNS Ian Field (GBr) Hargroves Cycles

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login