Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 1/13 9:36 am - Ontario Provincial ITT Championships results


Posted by Editoress on 09/1/13
 

Results from the Provincial Time Trial Championships held on Saturday August 31st, in Chatham Ontario
Presented by 3Sixty Cycling Promotions

Master D Men, 25 km (Average Speed 42.7 km/) Time Gap
1G Charlie Squires (Team London Cycling) 0:35:07
2S Jack Sasseville (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:36:39 1:31.94
3B Tim Buckley (Morning Glory Cycling Club) 0:36:50 1:42.96
4 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Club) 0:36:51 1:44.00
5 Rodney Godard (Kirwin Partners Llp Cycling Team) 0:37:46 2:39.33
6 Peter T . Morris (Independent) 0:39:00 3:53.56
7 Douglas Taylor (Ontario Masters Cycling Associ) 0:39:14 4:06.95
8 Peter Meadows (The Hamilton Cycling Club) 0:41:23 6:15.71
DNS David Kay (Waterloo Cycling Club) DNS
 
Master C Men, 25 km (Average Speed 44.0 km/) Time Gap
1G Zbig Anuszkiewicz (Wheels Of Bloor/Graywood Development) 0:34:05
2S Keith Williams (Aquila/Racer Sportif/Mattamy H) 0:34:16 0:11.40
3B James Hutcheson (P-K Express/Hnzstrategic.com) 0:34:23 0:18.35
4 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team) 0:34:57 0:52.40
5 Derek De Gannes (Nacsworld.com Norco) 0:35:00 0:55.24
6 Greg Cushing (Team Tdi Zuck Bikes, Team Tdi ) 0:35:04 0:58.93
7 Rob Droughan (The Hamilton Cycling Club) 0:35:07 1:02.09
8 Joe Narciso (Team London Cycling) 0:35:41 1:36.47
9 Leo St. Germain (Wheels Of Bloor/Graywood Development) 0:35:45 1:40.52
10 Carlos Goncalves (Team London Cycling) 0:35:53 1:48.16
11 Daniel Lundenberg (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:36:44 2:38.96
12 Rob Cheskey (Cyclepath Oakville Race Team) 0:37:04 2:59.30
13 James Nugent (Independent) 0:37:32 3:26.78
14 James Gouin (Tower International Cycling Team) 0:37:46 3:41.01
15 Dennis James (Esteemtraining.com) 0:38:12 4:06.87
16 Ken Macdermid (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:38:37 4:32.35
17 Raymond Gagnon (Independent) 0:40:02 5:57.24
DNS Allan Kliger (Morning Glory Cycling Club) DNS
 
Sportif Women - 25km, 25 km (Average Speed 36.5 km/) Time Gap
1 Jessica Lunshof (Independent) 0:41:03
 
Junior Women, 15 km (Average Speed 40.4 km/) Time Gap
1G Marie-Pierre Nadon (Two Wheel Racing) 0:22:18
DNS Sarah Mason (Invita-FCV)
 
Master A Women, 25 km (Average Speed 38.6 km/) Time Gap
1G Shelly Mckee (Novofit-C360r) 0:38:50
2S Danielle McKibbon (Novofit-C360r) 0:39:50 1:00.28
3B Sasha Gollish (Realdeal/Gears p/b Fieldgate) 0:41:36 2:46.51
 
Master B Women, 25 km (Average Speed 35.4 km/) Time Gap
1G Carmen Diges (Independent) 0:42:19
 
Master C Women, 25 km (Average Speed 37.3 km/) Time Gap
1G Robyn Angeles (Independent) 0:40:12
2S Anna Tykoliz (Coachchris.ca/Ted Velikonja) 0:42:23 2:10.88
DNS Jane Rinard (Novofit-C360r) DNS
 
Sportif Women - 15km, 15 km (Average Speed 31.3 km/) Time Gap
1 Madison Hathaway (Cobourg Cycling Club) 0:28:46
 
Sportif Men - 15km, 15 km (Average Speed 42.2 km/) Time Gap


1 Alan Russell (Independent) 0:21:20
2 Garrett Belanger (Maple Leaf Cycling Club) 0:22:46 1:26.30
3 Jeffrey Shore (Morning Glory Cycling Club) 0:23:07 1:47.37
4 Jamie O'connor (Elite Health) 0:23:53 2:33.39
5 Randy Mount (Independent) 0:28:44 7:24.17
 
Junior Men, 25 km (Average Speed 42.7 km/) Time Gap
1G Christian Ricci (Invita-FCV) 0:35:08
2S Biran Falk-Dotan (Invita-FCV) 0:36:12 1:04.43
3B Tyler Lee (Invita-FCV) 0:36:38 1:30.16
 
Sportif Men - 25km, 25 km (Average Speed 42.4 km/) Time Gap
1 Lorne Falkenstein (Cycles London Racing Team) 0:35:24
2 John Welsh (Morning Glory Cycling Club) 0:37:45 2:20.90
3 Richard Bartolo (Novofit-C360r) 0:38:34 3:10.14
4 Dallas Durocher (Independent) 0:42:56 7:31.77
5 Tom Elsaesser (Independent) 0:43:06 7:42.08
6 Peter Bilodeau (Independent) 0:43:14 7:49.79
7 Jesse Glen (Independent) 0:43:46 8:22.35
8 Phil Renaud (Ontario Masters Cycling Association) 0:46:25 11:01.01
 
Master B Men, 35 km (Average Speed 48.8 km/) Time Gap
1G David Frake (Realdeal/Gears p/b Fieldgate) 0:43:00
2S Carlo Capaldi (Team T1c London Honda-Village ) 0:44:55 1:55.37
3B Mike Nash (Ride With Rendall) 0:45:03 2:02.79
4 Ian Scott (Wheels Of Bloor/Graywood Development) 0:45:05 2:05.64
5 Bryan King (Novofit-C360r) 0:46:48 3:48.26
6 Rob Nishman (Morning Glory Cycling Club) 0:47:50 4:49.79
7 Andy Mill (Speed River Cycling Club) 0:48:04 5:04.32
8 Conrad Mrowiec (Forest City Velodrome) 0:48:40 5:39.83
9 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club) 0:48:59 5:59.50
10 Rick Bulmann (Forest City Velodrome) 0:51:22 8:21.94
11 Richard Maclean (Independent) 0:51:26 8:25.71
 
Elite Women, 25 km (Average Speed 41.9 km/) Time Gap
1G Jamie Gilgen (Infinit Canada/Cyclepower) 0:35:46
2S Laura Gazzola (P-K Express/Hnzstrategic.com) 0:36:23 0:37.76
3B Suzanne Zelazo (Trek Store C.C.) 0:36:59 1:13.07
4 Leanna Lee (Realdeal/Gears p/b Fieldgate) 0:38:39 2:53.25
5 Kael Deverell (Gsd Gestion-Kallisto) 0:39:03 3:17.62
6 Andrea Elliott (Independent) 0:39:58 4:12.09
7 Emily Flynn (West Of Quebec Wheelers) 0:39:58 4:12.60
8 Kristina Skovbjerg (Team CHCH - National Cycling Centre) 0:40:05 4:19.93
9 Sarah Mckenzie-Picot (Coachchris.ca/Ted Velikonja) 0:44:32 8:46.17
 
Master A Men, 35 km (Average Speed 46.9 km/) Time Gap
1G Grahame Rivers (Dark Horse Flyers) 0:44:46
2S Peter Mogg (Team T1c London Honda-Village ) 0:45:19 0:32.34
3B Kevin Tearle (Nacsworld.com Norco) 0:46:27 1:40.72
4 Bryan Tyers (Team CHCH - National Cycling Centre) 0:47:19 2:33.14
5 Mark Rattenbury (Morning Glory Cycling Club) 0:49:01 4:14.88
6 Sean Ryan (Tower International Cycling Team) 0:55:14 10:27.28
 
Para C1-C3 Men, 15 km (Average Speed 35.3 km/) Time Gap
1G Stephan Postmus (The Hamilton Cycling Club) 0:25:31
 
Sportif Men - 35km, (Average Speed 43.9 km/) Time Gap
1 Ming-chang Tsai (Morning Glory Cycling Club) 0:47:53
2 Myke Seppa (Sudbury Cycle Club) 0:49:10 1:17.10
3 Arthur Parsons (Morning Glory Cycling Club) 0:49:59 2:05.71
4 Scott Gammon (Waterloo Cycling Club) 0:50:28 2:34.61
5 Dale Radin (Independent) 0:53:20 5:26.76
6 Shane Anthony Lue (Independent) 0:53:25 5:32.22
7 Charles Robba (Beaches Cycling Club) 0:53:29 5:35.95
8 Enoch Tse (Newmarket Eagles Cycling Club) 0:56:00 8:07.14
 
Under 23 Men, 35 km (Average Speed 45.6 km/) Time Gap
1G Luke Vanlauwe (Waterloo Cycling Club) 0:46:06
2S Ben Andrew (Euro-Sports) 0:46:52 0:45.98
3B Christopher Rowley (Coachchris.ca/Ted Velikonja) 0:47:20 1:13.82
 
Elite Men, 35 km (Average Speed 50.0 km/) Time Gap
1G Aaron Fillion (Ride With Rendall) 0:42:02
2S Derrek Ivey (Uw+Tc De Volharding) 0:43:04 1:02.06
3B Bruce Bird (Wheels Of Bloor/Graywood Development) 0:43:17 1:15.34
4 Colm Cassidy (Octto-Cervelo) 0:44:11 2:09.41
5 Darko Ficko (La Bicicletta Cycling Club) 0:44:59 2:56.96
6 Michael Aston (Adrenalineracer/Towheels) 0:45:02 3:00.20
7 Casey Roth (Ride With Rendall) 0:45:04 3:02.09
8 Glen Rendall (Ride With Rendall) 0:45:12 3:10.36
9 Anthony Sreblowski (Cyclepath Oakville Race Team) 0:45:28 3:25.78
10 Charles Dumas (Sudbury Cycle Club) 0:46:48 4:46.17
11 John Stewart (The Hub Race Team) 0:48:02 5:59.88
12 Larbi Benhabib (Waterloo Cycling Club) 0:48:26 6:24.20
 
Para H1-H2, 15 km (Average Speed 36.5 km/) Time Gap
1G Alex Hyndman (Independent) 0:24:40
2S Roger Koert (Waterloo Cycling Club) 0:32:04 7:23.40

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login