Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 7/13 22:39 pm - Genco Mongolia Bike Challenge: Stage 7 and Final Standings - Wallace wins


Posted by Editoress on 09/7/13
 

The 2013 Genco Mongolia Bike Challenge presented by Orbea concluded with Stage Seven today. The route was 86 kilometres with 1400 metres of climbing and brought the athletes to the 13th Century National Park Historical Ger Camp.

 

photo

© Genco Mongolia Bike Challenge

photo

Cory Wallace © Genco Mongolia Bike Challenge

 

photo

© Genco Mongolia Bike Challenge

 

photo

© Genco Mongolia Bike Challenge

 

photo

Catherine Williamson (United Kingdom) © Genco Mongolia Bike Challenge

 

photo

Cory Wallace © Genco Mongolia Bike Challenge


photo

© Genco Mongolia Bike Challenge


photo

Wiiner Cory Wallace  © Genco Mongolia Bike Challenge

 

 

In the Men’s Elite Category, Pau Zamora (Buff-Niner) attacked on the first GPM and brought Cory Wallace (Kona), Ortiz (Selle SMP) and Sager (Jamis) with him. The four GC leaders battled it out for the rest of the stage with Wallace riding away from the group to take the final stage by 50 seconds over Sager. The Final GC standings remained unchanged with Wallace retaining the Pink Jersey for the second straight year. Ortiz finishes second overall followed by Pau Zamora in third.

In the Women’s Category, Sonya Looney (Topeak-Ergon) made a charge midway through the race to take the second GPM and was able to hold on for the stage victory. In the GC, Catherine Williamson (Bizhub-Energas) took the Pink Jersey followed by Looney (Topeak-Ergon) and Erin Greene (Endura NZ), respectively.

Maral-erdene Batmunkh, Altansukh Altanzul and Munkhtulga Erdensuren (Genco Tour Team) took the Yellow Jersey for the Team of Three GC Category.

The remaining GC category winners include Thomas Vandendaele (Sportsman), Tom Smets (Master 1), Timothy Goulding (Master 2) and Robert Bleeker (Veteran).

Registration for the 2014 Genco Mongolia Bike Challenge is now open. There will only be 108 spots available.

Courtesy Mongolia Bike Challenge

 

 

Stage and Final Overall Results

 

Stage 7: Gun Galuut to XIII Century Park, 86 km
1 Cory Wallace (Canada) 3:23:00
2 Jason Sager (United States) at 0:50
3 Antonio Ortiz Barranco (Spain) 2:00
4 Pau Zamora (Catalunya) 2:00
5 João Marinho (Portugal) 8:23
6 Marcel Zamora (Catalunya) 8:24
7 Matt Page (United Kingdom) 9:25
8 Peter Watson (Canada) 9:25
9 Thomas Vandendaele (Belgium) 10:00
10 Nathan Versey (Australia) 12:20
11 Erik Bakke (United States) 19:40
12 Timothy Goulding (Australia) 20:10
13 Thomas Turner (United States) 21:02
14 Matt Ewonus (Canada) 21:34
15 Erdenesuren Munkhtulga (Mongolia) 22:15
16 Todd Nowack (Canada) 25:00
17 Tom Smets (Belgium) 25:40
18 Sonya Looney (United States) 25:55
19 Catherine Williamson (United Kingdom) 27:16
20 Mike Blewitt (Australia) 27:17
21 Stephen Ushy (Canada) 32:15
22 (Razif) (Saleh) (Malaysia) 33:12
23 Altanzol Altansukh (Mongolia) 34:40
24 Daris Benz (Italy) 36:30
25 Joan Cortes (Catalunya) 39:30
26 Rutger Van Herpen (Netherlands) 41:40
27 Erin Greene (New Zealand) 42:48
28 Erich Wegscheider (United States) 44:37
29 Cameron Darragh (Australia) 47:39
30 Carles Puig (Catalunya) 47:39
31 Nuo Zhang (China) 48:15
32 Jessica Douglas (Australia) 49:48
33 Batmunkh Maral-erdene (Mongolia) 50:40
34 Matthew Moroney (Australia) 51:50
35 Hao Hu (China) 54:10
36 Yung-Yi Fan (Taiwan) 54:10
37 Cas Brentjens (Netherlands) 55:20
38 Leon Van Den Schoor (Netherlands) 56:15
39 Robert Bleeker (Australia) 56:17
40 John Woodrow (Scotland) 57:35
41 Giuliana Massarotto (Italy) 58:34
42 Peter McUtchen (Australia) 58:37
43 Bethany Thompson (Australia) 59:48
44 Munkhchuluun Tsogtoo (Mongolia) 1:00:24
45 Rob Wijnbergen (Netherlands) 1:01:26
46 Daniel Carruthers (New Zealand) 1:01:53
47 Mijid Batmunkh (Mongolia) 1:02:00
48 Jennifer Schulz (Canada) 1:04:15
49 Altansukh Naranbaatar (Mongolia) 1:13:52
50 David Schlenker (Germany) 1:16:14
51 Sebastien Dunne (Australia) 1:19:40
52 Daniel Shepansky (Canada) 1:23:30
53 Francisco Bataller (Spain) 1:24:45
54 Stephen Hammer (Australia) 1:25:16
55 Fabio Negretto (Italy) 1:26:25
56 David Beattie (Australia) 1:29:05
57 Ivan Vella (Australia) 1:29:05
58 Justin Carey (Australia) 1:29:05
59 Caterina Capdevila Barredo (Spain) 1:51:04
60 Ricardo Garcia Reis (Brazil) 1:51:04
61 Ikhamjanjin Batbayar (Mongolia) 1:52:50
62 Irina Kukueva (Russian Federation) 2:04:45
63 Valery Evgrafov (Russian Federation) 2:04:45
64 Daniel Jesus (Portugal) 2:08:45
65 Wei-Hsin Lin (Taiwan) 2:12:15
66 Carles Alberto Font Ucle (Catalunya) 2:27:00
67 Ignasi Riera (Catalunya) 2:27:00
68 Bob Faulkner (Canada) 2:29:08
69 John (Jack) Funk (Canada) 2:29:08
70 Richard Dustan (Canada) 2:29:08
71 James White (Canada) 2:33:00
72 Marina Polita (Australia) 2:36:00
73 Andre Deplechin (France) 2:45:40
74 Carim Zogbi (Argentina) 2:46:50
DNF Chris Ganeff (Canada)
DNF Eduard Iborra Valls (Spain)
DNF Kim Picard (Australia)
DNF Batmnunk Batsaikan (Mongolia)
DNF George Paterson (Australia)
DNF Giuseppe Salerno (Italy)
DNF Jamsran Ulziibaatar (Mongolia)
DNF Jason Mayne (Australia)
DNF Jenny Anderson (Australia)
DNF John Da Costa (Australia)
DNF Lee Rodgers (United Kingdom)
DNF Mark Frendo (Australia)
DNF Milena Bettocchi (Italy)
DNF Ming Hay Lee (Hong Kong)
DNF Richard Tustin (New Zealand)
DNF Robert Scott Biddinger (United States)
DNF Robyn Orchard (Australia)
DNF Sjoerd Tilstra (Netherlands)
DNF Takei Kyosuke (Japan )
 
Final GC
1 Cory Wallace (Canada) 25:45:24
2 Antonio Ortiz Barranco (Spain) at 23:21
3 Pau Zamora (Catalunya) 21:22
4 Jason Sager (United States) 32:46
5 Matt Page (United Kingdom) 1:27:25
6 Peter Watson (Canada) 1:37:06
7 João Marinho (Portugal) 1:38:57
8 Altanzol Altansukh (Mongolia) 1:46:49
9 Thomas Vandendaele (Belgium) 1:52:19
10 Mike Blewitt (Australia) 1:59:08
11 Catherine Williamson (United Kingdom) 2:15:08
12 Nathan Versey (Australia) 2:27:43
13 Batmunkh Maral-erdene (Mongolia) 2:45:25
14 Marcel Zamora (Catalunya) 3:05:13
15 Tom Smets (Belgium) 3:13:46
16 Todd Nowack (Canada) 3:47:07
17 Erik Bakke (United States) 4:01:21
18 Sonya Looney (United States) 4:05:03
19 Hao Hu (China) 4:08:39
20 Timothy Goulding (Australia) 4:23:26
21 Erdenesuren Munkhtulga (Mongolia) 4:33:10
22 Matt Ewonus (Canada) 4:35:46
23 Yung-Yi Fan (Taiwan) 4:35:48
24 Matthew Moroney (Australia) 4:59:55
25 (Razif) (Saleh) (Malaysia) 5:09:14
26 Thomas Turner (United States) 5:12:12
27 Erin Greene (New Zealand) 5:14:19
28 John Woodrow (Scotland) 5:17:57
29 Robert Bleeker (Australia) 5:44:00
30 Erich Wegscheider (United States) 6:03:51
31 Stephen Ushy (Canada) 6:04:02
32 Sebastien Dunne (Australia) 6:09:41
33 Daniel Carruthers (New Zealand) 6:11:31
34 Jessica Douglas (Australia) 6:15:21
35 Rutger Van Herpen (Netherlands) 6:29:10
36 Stephen Hammer (Australia) 6:34:31
37 Daris Benz (Italy) 6:55:47
38 Rob Wijnbergen (Netherlands) 7:14:47
39 Leon Van Den Schoor (Netherlands) 7:21:55
40 Munkhchuluun Tsogtoo (Mongolia) 7:28:42
41 Jennifer Schulz (Canada) 7:47:11
42 David Schlenker (Germany) 7:57:54
43 David Beattie (Australia) 8:10:14
44 Mijid Batmunkh (Mongolia) 8:11:07
45 Ivan Vella (Australia) 8:14:00
46 Altansukh Naranbaatar (Mongolia) 8:44:32
47 Giuliana Massarotto (Italy) 8:48:04
48 Peter McUtchen (Australia) 8:59:53
49 Fabio Negretto (Italy) 9:12:07
50 Daniel Shepansky (Canada) 9:39:16
51 Cas Brentjens (Netherlands) 9:47:48
52 Bethany Thompson (Australia) 9:59:39
53 Justin Carey (Australia) 10:15:45
54 Nuo Zhang (China) 10:50:52
55 Ignasi Riera (Catalunya) 10:55:52
56 Cameron Darragh (Australia) 11:21:35
57 Carles Puig (Catalunya) 11:35:04
58 James White (Canada) 11:48:04
59 Wei-Hsin Lin (Taiwan) 12:32:18
60 John (Jack) Funk (Canada) 12:42:15
61 Ricardo Garcia Reis (Brazil) 13:01:04
62 Francisco Bataller (Spain) 13:05:35
63 Caterina Capdevila Barredo (Spain) 13:54:05
64 Daniel Jesus (Portugal) 14:00:55
65 Joan Cortes (Catalunya) 14:22:18
66 Carles Alberto Font Ucle (Catalunya) 15:24:18
67 Bob Faulkner (Canada) 16:13:16
68 Richard Dustan (Canada) 16:13:16
69 Irina Kukueva (Russian Federation) 16:22:21
70 Valery Evgrafov (Russian Federation) 16:22:21
71 Andre Deplechin (France) 18:27:05
72 Marina Polita (Australia) 18:41:08
73 Ikhamjanjin Batbayar (Mongolia) 18:48:54
74 Carim Zogbi (Argentina) 19:54:33

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login