Canadian Cyclist

 

May 25/14 5:05 am - Nove Mesto World Cup: U23 Men results, Leandre Bouchard 5th


Posted by Editoress on 05/25/14
 

Results from the U23 Men's race in Nove Mesto na Morave (CZE)


U23 Men, 24.3 km (start loop + 5 laps)
1 Michiel van der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team 1:16:05
2 Jordan Sarrou (Fra) BH-Suntour-KMC at 0:31
3 Samuel Gaze (NZl) 1:58
4 Victor Koretzky (Fra) BH-Suntour-KMC 1:59
5 Leandre Bouchard (Can) Team Canada 2:20
6 Pablo Rodriguez Guede (Esp) MMR Bikes Pro Team 2:54
7 Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw 3:27
8 Howard Grotts (USA) Specialized Racing XC 3:27
9 Grant Ferguson (GBr) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 3:56
10 James Reid (RSA) 4:05
11 Andri Frischknecht (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 4:16
12 Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-Kmc Trade Team 4:32
13 Julien Trarieux (Fra) Bridgestone Anchor Cycling Team 4:37
14 Titouan Carod (Fra) Scott - La Clusaz 4:40
15 Florian Chenaux (Sui) 4:46
16 Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing 4:56
17 Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 5:01
18 Kenta Gallagher (GBr) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 5:06
19 Sondre Kristiansen (Nor) 5:25
20 Ben Zwiehoff (Ger) 5:37
21 Jeremy Martin (Can) Team Canada 5:58
22 Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team 6:02
23 Iain Paton (GBr) 6:11
24 Evan McNeely (Can) Team Canada 6:15
25 Raphael Gay (Fra) Creuse Oxygene Scott 6:34
26 Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team 6:48
27 Quinten Hermans (Bel) 7:00
28 Robbert De Nijs (Ned) MPL Specialized MTB Team 7:12
29 Mattia Setti (Ita) Merida Italia Team 7:15
30 Gonçalo Duarte Basilio Amado (Por) 7:22
31 Gioele Bertolini (Ita) Merida Italia Team 7:26
32 Christian Pfäffle (Ger) 7:45
33 Daan Soete (Bel) 7:45
34 Pavel Skalicky (Cze) 8:00
35 Mitchell Bailey (Can) 8:00
36 Romain Boutet (Fra) Creuse Oxygene Scott 8:13
37 Jozef Bebcak (Svk) 8:20
38 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 8:28
39 Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team 8:29
40 Michael Mayer (Aut) 8:29
41 Louis Bendixen (Den) 8:42
42 Lukas Baum (Ger) 8:50
43 Patrick Lüthi (Sui) 8:56
44 Frantisek Lami (Svk) 8:57
45 Arnis Petersons (Lat) 8:58
46 Georg Egger (Ger) 9:34
47 Steven James (GBr) 9:35
48 Peter Disera (Can) Team Canada 9:41
49 Krystof Bogar (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 9:46
50 Michael Crosbie (Aus) 9:49
51 Piotr Konwa (Pol) 4F Racing Team 9:55
52 Louis Wolf (Ger) 10:01
53 Martin Stosek (Cze) SRAM Rubena Trek 10:08
54 Fabian Paumann (Sui) 10:11
55 Antoine Caron (Can) Team Canada 10:11
56 Kjell Van Den Boogert (Ned) MPL Specialized MTB Team 10:23
57 Mathew Waghorn (NZl) 10:25
58 Steven Noble (Can) 10:34
59 Niels Rasmussen (Den) 10:36
60 Lorenzo Samparisi (Ita) Merida Italia Team 10:38
61 Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team 10:53
62 Martin Frey (Ger) 10:53
63 Nazaerbieke Bieken (Chn) 10:53
64 Arnaud Cannau (Fra) 10:55
65 Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team 11:03
66 Denis Fumarola (Ita) Tropix-FRM 11:06
67 Luiz Cocuzzi (Bra) 11:11
68 Cameron Ivory (Aus) 11:11
69 Michael Thompson (GBr) 11:15
70 Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya 11:33
71 José Pedro Silva Dias (Por) 11:33
72 Severin Saegesser (Sui) 11:34
73 Nicolas Sessler (Bra) Ktm Houffalize Team 11:48
74 Sepp Kuss (USA) 11:52
75 Nicolas Fischer (Sui) JB Felt Team 12:05
76 Max Foidl (Aut) 12:19
77 Guy Niv (Isr) 12:26
78 Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing 12:33
79 Federico Barri (Ita) Titici Lgl International Team 12:35
80 Casey Williams (USA) 12:35
81 Pieter Geluykens (Bel) Team Merida Wallonie Mtb 12:53
82 Philipp Hediger (Sui) Fischer-BMC 12:53
83 Gregor Krajnc (Slo) 12:54
84 Craig Oliver (NZl) 14:01
85 Philipp Wetzelberger (Aut) 14:31
86 Adria Noguera Soldevila (Esp) -1 Lap
87 Romain Bannwart (Sui) -1 Lap
88 Dominic Grab (Sui) -1 Lap
89 Scott Bowden (Aus) -1 Lap
90 Jodok Salzmann (Aut) -1 Lap
91 Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -1 Lap
92 Maciej Jeziorski (Pol) Sante-Bsa Whistle Team -1 Lap
93 Kyle Ward (Aus) -1 Lap
94 Ulisse Fieschi (Sui) Fischer-BMC -1 Lap
95 Roy Beukers (Ned) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team -1 Lap
96 Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team -1 Lap
97 Stefano Bollardini (Ita) Titici Lgl International Team -1 Lap
98 Artem Alexandrov (Rus) -1 Lap
99 Daniel Lukes (Cze) -1 Lap
100 Stefan Peter (Sui) Wheeler - Ixs Team -1 Lap
101 Florian Gruber (Aut) -1 Lap
102 Dennis Wahlqvist (Swe) Allebike Crosscountry Test Team -1 Lap
103 Ronny Koller (Sui) JB Felt Team -1 Lap
104 Fabian Costa (Aut) -1 Lap
105 Tymur Rusiia (Ukr) ISD MTB Team -1 Lap
106 Aleksander Stafilov (Rus) -1 Lap
107 Bengareth Roff (GBr) Orange Monkey Pro Team -2 Laps
108 Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team -2 Laps
109 Tim Wilkins (RSA) -2 Laps
110 Dylan Rebello (RSA) -2 Laps
111 Ryan Geiger (USA) Tropix-FRM -2 Laps
112 Daniel Voitl (Ger) -2 Laps
113 Elias Hagspiel (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team -2 Laps
114 Christopher Platt (Ger) -2 Laps
115 Alexey Krylov (Rus) -2 Laps
116 Vladislav Maksimov (Rus) Format-Udmurtia -2 Laps
117 Sebastian Jayne (Aus) -2 Laps
118 Yoshiki Yamada (Jpn) -2 Laps
119 Callem Riley (GBr) Giant Dealerteams -2 Laps
120 Lukasz Szymczuk (Pol) -2 Laps
121 Xinyang Liu (Chn) -2 Laps
122 Sergey Kovalchuk (Kaz) -2 Laps
123 Lehvi Braam (Ned) -3 Laps
124 Isak Unal (Tur) -3 Laps
125 Bercel Bathory (Hun) -3 Laps
126 Galym Akhmetov (Kaz) -3 Laps
127 Gergo Meggyesi (Hun) -3 Laps
128 Lukas Kaufmann (Aut) Genesis Mountainbike Racing Team -3 Laps
DNF Jeff Luyten (Bel) Versluys Team
DNF Peteris Janevics (Lat) DPA
DNF Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin
DNF Urban Ferencak (Slo) Salcano Alanya
DNF Brede Edvardsen (Nor) Sepura XC Superior
DNF Tomas Visnovsky (Svk)
DNF Radim Kovar (Cze)
DNF Oleksiy Zavolokin (Ukr)
DNF Aleksander Marek (Pol)
DNF Philipp Bertsch (Ger)
DNF Bryan Allemann (Sui)
DNF Patryk Adamkiewicz (Pol) Sante-Bsa Whistle Team
DNS Axel Lindh (Swe)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.