Canadian Cyclist

 

May 25/14 9:26 am - Nove Mesto World Cup: Mens XC results


Posted by Editoress on 05/25/14
 

Results from the Elite Men's race in Nove Mesto na Morave (CZE)


Elite Men, 28.6 km (1 Start Loop + 6 Laps)
1 Nino Schurter (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 1:28:33
2 Stéphane Tempier (Fra) BH-Suntour-KMC at 0:08
3 Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team 0:14
4 Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing 0:28
5 Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 0:29
6 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 0:47
7 Florian Vogel (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 0:48
8 Fabian Giger (Sui) Giant Pro XC Team 1:02
9 Andrea Tiberi (Ita) Tropix-FRM 1:27
10 Thomas Litscher (Sui) Multivan Merida Biking Team 1:28
11 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 1:28
12 Alexander Gehbauer (Aut) I.Idro Drain Bianchi 1:49
13 Ralph Naef (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 1:50
14 Martin Fanger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:22
15 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour-KMC 2:22
16 Lukas Flückiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:44
17 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing 2:53
18 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team 3:30
19 Carlos Coloma Nicolas (Esp) MMR Bikes Pro Team 3:34
20 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 4:11
21 Jonas De Backer (Bel) 4:16
22 Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team 4:29
23 Raphael Gagne (Can) Team Canada 4:37
24 Jan Skarnitzl (Cze) SRAM Rubena Trek 4:48
25 Sven Nys (Bel) 5:20
26 Ruben Scheire (Bel) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team 5:22
27 Kristian Hynek (Cze) Topeak Ergon Racing Team 5:28
28 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 5:31
29 David Joao Serralheiro Rosa (Por) 5:47
30 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 5:47
31 Michal Lami (Svk) 5:50
32 Kevin van Hoovels (Bel) Versluys Team 5:52
33 Henrique Avancini (Bra) Caloi Team 6:10
34 Andras Parti (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team 6:10
35 Martin Gluth (Ger) 6:15
36 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 6:18
37 Matthias Wengelin (Swe) 6:20
38 Matous Ulman (Cze) 6:32
39 Philip Buys (RSA) 6:34
40 Martin Gujan (Sui) Orange Monkey Pro Team 6:35
41 Gerhard Kerschbaumer (Ita) I.Idro Drain Bianchi 6:44
42 Michele Casagrande (Ita) 6:45
43 Martin Loo (Est) Merida Italia Team 6:45
44 Rudi van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 7:01
45 Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team 7:03
46 Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team 7:07
47 Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Btwin MTB Racing Team 7:11
48 Frank Beemer (Ned) MPL Specialized MTB Team 7:20
49 Geoff Kabush (Can) Scott-3Rox Racing 7:27
50 Hugo Drechou (Fra) Calvisson Vtt 7:37
51 Christian Helmig (Lux) 7:56
52 Karl Markt (Aut) Ötztal Scott Racing Team 8:02
53 Robby De Bock (Bel) Feenstra Felt p/b Kenda Bike Team 8:16
54 Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team 8:18
55 Tom Meeusen (Bel) 8:23
56 David Valero (Esp) 8:28
57 Rourke Croeser (RSA) Kargo Pro MTB Team 8:33
58 Paul Oldham (GBr) 8:40
59 Mario Luis Miranda Costa (Por) 8:45
60 Zsolt Juhasz (Hun) Waberer's Areus Cube MTB Team 8:52
61 Jiri Novak (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 8:52
62 Kerry Werner (USA) 9:11
63 Ivan Seledkov (Rus) 9:25
64 Jan Nesvadba (Cze) 9:25
65 Fabian Rabensteiner (Ita) Focus XC Italy Team 9:38
66 Matthias Stirnemann (Sui) Stöckli Pro Team 9:56
67 Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team 9:56
68 Pavel Priadein (Rus) 9:56
69 Martino Fruet (Ita) 10:17
70 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls 10:19
71 Zhen Wang (Chn) 10:19
72 Filip Eberl (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 10:44
73 Marek Konwa (Pol) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 10:50
74 Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing XC 10:53
75 Mark Tupalski (Aus) 11:04
76 Ola Kjören (Nor) 11:08
77 Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team 11:13
78 Hans Becking (Ned) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 11:21
79 Nicola Rohrbach (Sui) 11:30
80 Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team 11:32
81 Marc Stutzmann (Sui) Giant-Swiss-Team 12:24
82 Gerrit Rosenkranz (Ger) 12:46
83 Anton Sintsov (Rus) Titici Lgl International Team 18:10
84 Daniel Eymann (Sui) Giant-Swiss-Team -1 lap
85 Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team -1 lap
86 Mariusz Kowal (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team -1 lap
87 José Alberto Gonzalez Merchan (Ecu) -1 lap
88 Maximilian Holz (Ger) -1 lap
89 Sven Vanthourenhout (Bel) -1 lap
90 Russell Finsterwald (USA) SRAM/TLDRacing -1 lap
91 Martin Haring (Svk) -1 lap
92 Matiss Preimanis (Lat) DPA -1 lap
93 Daniele Braidot (Ita) -1 lap
94 David Fletcher (GBr) Orange Monkey Pro Team -1 lap
95 Catriel Andres Soto (Arg) MMR Bikes Pro Team -1 lap
96 Steffen Thum (Ger) -1 lap
97 Markus Preiss (Aut) -1 lap
98 Sebastien Carabin (Bel) Team Merida Wallonie Mtb -1 lap
99 Derek Zandstra (Can) Scott-3Rox Racing -2 laps
100 Zhiqiang Duan (Chn) -2 laps
101 Tudor Oprea Ovidiu (Rou) -2 laps
102 Christopher Maletz (Ger) -2 laps
103 Ruben Almeida (Por) -2 laps
104 Sébastien Cadieux-Duval (Can) -2 laps
105 Luca Braidot (Ita) -2 laps
106 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team -2 laps
107 Michael Hutter (Sui) -2 laps
108 Daniel Grossi Soares De Souza (Bra) -2 laps
109 Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team -2 laps
110 Marcin Kawalec (Pol) Sante-Bsa Whistle Team -2 laps
111 Enrique Morcillo (Esp) -2 laps
112 Zdenek Vobecky (Cze) -2 laps
113 Kirill Kazantsev (Kaz) -2 laps
114 Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus Rotor Coaching-System -2 laps
115 Markus Bauer (Ger) -2 laps
116 Robert Wardell (GBr) Orange Monkey Pro Team -2 laps
117 Evgenii Pechenin (Rus) Format-Udmurtia -2 laps
118 Lucian Logigan (Rou) -2 laps
119 Silvio Busser (Sui) Wheeler - Ixs Team -2 laps
120 Dmitry Medvedev (Rus) -3 laps
121 Simon Gegenheimer (Ger) -3 laps
122 Bostjan Hribovsek (Slo) -3 laps
123 Heiko Redecker (Nam) -3 laps
124 Paul Van Der Ploeg (Aus) -3 laps
125 Piotr Kurczab (Pol) -3 laps
126 Manfred Zöger (Aut) -3 laps
127 Daniel Eliad (Isr) -3 laps
128 Pawel Wojczal (Pol) -4 laps
129 Mateusz Kacilowicz (Pol) -4 laps
130 George-Vlad Sabau (Rou) -4 laps
131 Marco Antonio Escarcega (Mex) -4 laps
132 Cesar Lettoli (Arg) -4 laps
133 Besik Gavasheli (Geo) -4 laps
DNF Mathias Flückiger (Sui) Stöckli Pro Team
DNF Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing XC
DNF Miguel Martinez (Fra) Tropix-FRM
DNF Uwe Hochenwarter (Aut) Focus XC Team
DNF Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team
DNF Paolo Cesar Montoya Cantillo (Crc)
DNF Kornel Osicki (Pol) Kross Racing Team
DNF Carl Jones (NZl)
DNF Christoph Soukup (Aut)
DNF Artyom Golovaschenko (Kaz)
DNF Cristofer Bosque Ruano (Esp)
DNF Giancarlo Sax (Sui)
DNF Mario Matijevic (Bel)
DNF Miguel Valadez (Mex)
DNF Ivan Smirnov (Rus)
DNS Miha Halzer (Slo)
DNS José Juan Escarcega (Mex)
DNS Sepp Freiburghaus (Sui)
DNS Rok Skaza (Slo)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.