Canadian Cyclist

 

May 24/15 10:07 am - Nove Mesto World Cup: Elite Men XC results


Posted by Editoress on 05/24/15
 

Results from the Elite Men's XC in Nove Mesto Na Morave, Czech Republic

Elite Men, 27.4 km (1 Start Loop + 6 Laps)
1 Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing 1:33:27
2 Nino Schurter (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team at 0:24
3 Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 1:16
4 Florian Vogel (Sui) Focus XC Team 2:02
5 Mathias Fluckiger (Sui) Stoeckli Pro Team 2:37
6 Ralph Naef (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:59
7 Andrea Tiberi (Ita) FRM Factory Racing Team 3:04
8 Thomas Litscher (Sui) Multivan Merida Biking Team 3:13
9 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing XC 3:45
10 Jose Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 3:53
11 Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing 4:17
12 Lukas Fluckiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 4:31
13 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Bianchi I.Idro Drain 4:37
14 Matthias Stirnemann (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:03
15 Fabian Giger (Sui) Team Colnago Sudtirol 5:14
16 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing 5:18
17 Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team VZW 5:19
18 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 5:19
19 Carlos Coloma Nicolas (Esp) 5:23
20 David Joao Serralheiro Rosa (Por) 5:39
21 Stephen Ettinger (USA) Teamshoair/Cannondale 5:50
22 Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team 6:05
23 Derek Zandstra (Can) Scott-3ROX Racing 6:05
24 Hugo Drechou (Fra) Calvisson VTT 6:05
25 Martin Loo (Est) 6:25
26 Raphael Gagne (Can) Team Canada 6:43
27 Jan Skarnitzl (Cze) SRAM Mitas Trek 6:46
28 Mario Luis Miranda Costa (Por) 6:48
29 Leandre Bouchard (Can) Team Canada 6:50
30 Jeff Luyten (Bel) 6:52
31 Maxime Marotte (Fra) BH-SR Suntour-KMC 6:59
32 Michal Lami (Svk) 7:06
33 Ruben Scheire (Bel) Habitat Mountainbiketeam 7:19
34 Frank Beemer (Ned) 7:24
35 Karl Markt (Aut) Haibike Oetztal Pro Team 7:26
36 Anton Sintsov (Rus) Titici Factory Team Lgl 7:26
37 Rourke Croeser (RSA) 7:31
38 Timofei Ivanov (Rus) Format-Udmurtia 7:32
39 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing XC 7:32
40 Tom Meeusen (Bel) 7:52
41 Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls 8:09
42 Daniele Braidot (Ita) 8:17
43 Catriel Andres Soto (Arg) 8:26
44 Nicola Rohrbach (Sui) 8:31
45 Marc Stutzmann (Sui) Giant Swiss Team 8:31
46 David Valero (Esp) 8:32
47 Andrea Righettini (Ita) 8:32
48 Shlomi Haimy (Isr) Novus OMX Pro Team 8:33
49 Michiel Van Der Heijden (Ned) Scott-Odlo MTB Racing Team 8:35
50 Martin Gujan (Sui) Novus OMX Pro Team 8:39
51 Jiri Novak (Cze) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 8:41
52 Martin Gluth (Ger) Novus OMX Pro Team 8:53
53 Jordan Sarrou (Fra) BH-SR Suntour-KMC 9:08
54 Martin Fanger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 9:10
55 Mirko Tabacchi (Ita) 9:10
56 Martino Fruet (Ita) 9:12
57 Kerry Werner (USA) 9:14
58 Luca Braidot (Ita) 9:32
59 Wolfram Kurschat (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team 9:36
60 Philip Buys (RSA) Scott Factory Racing p/b LCB 9:47
61 Nicholas Pettina (Ita) 9:58
62 Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise 10:03
63 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 10:07
64 Geoff Kabush (Can) Scott-3ROX Racing 10:22
65 Spencer Paxson (USA) Kona Factory Team 10:29
66 Ricardo Paulo Reis Marinheiro (Por) 10:30
67 Adam Morka (Can) Trek Canada 10:36
68 Jhonnatan Botero Villegas (Col) 10:41
69 Moritz Milatz (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team 10:44
70 Filip Eberl (Cze) Remerx-Merida Team Kolin 10:49
71 Sebastien Carabin (Bel) Merida-Wallonie Mountain Bike Team 11:02
72 Kohei Yamamoto (Jpn) Trek Factory Racing 11:10
73 Gregor Raggl (Aut) Haibike Oetztal Pro Team 11:40
74 Hans Becking (Ned) Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team 11:53
75 Markus Bauer (Ger) 12:00
76 Matthys Beukes (RSA) Scott Factory Racing p/b LCB 12:05
77 Cristian Cominelli (Ita) Titici Factory Team LGL 12:05
78 Ricardo Pscheidt (Bra) 12:12
79 Matthias Wengelin (Swe) 12:14
80 Rubens Donizete Valeriano (Bra) 12:19
81 Maximilian Holz (Ger) 12:50
82 Zsolt Juhasz (Hun) Waberer's Areus MTB Team 12:53
83 Maximilian Vieider (Ita) 13:00
84 Daniel Eymann (Sui) Wheeler - IXS Team 13:33
85 Michele Casagrande (Ita) 13:58
86 Julien Trarieux (Fra) Veloroc Bmc 14:03
87 James Reid (RSA) 14:16
88 Simon Gegenheimer (Ger) Rose Vaujany Fueled By Ultrasports -1 Lap
89 Cameron Ivory (Aus) -1 Lap
90 Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) -1 Lap
91 Erik Groen (Ned) MPL Specialized MTB Team -1 Lap
92 Evan Guthrie (Can) Norco Factory -1 Lap
93 Tomas Paprstka (Cze) Remerx-Merida Team Kolin -1 Lap
94 Marek Konwa (Pol) -1 Lap
95 Michael Stunzi (Sui) -1 Lap
96 Sergji Rysenko (Ukr) -1 Lap
97 Miguel Martinez (Fra) -1 Lap
98 Gerrit Rosenkranz (Ger) -1 Lap
99 Jason Bouttell (GBr) -1 Lap
100 Evgenii Pechenin (Rus) Format-Udmurtia -1 Lap
101 Fabian Paumann (Sui) Wheeler - IXS Team -1 Lap
102 Markus Preiss (Aut) KTM Rad.Sport.Szene Ausseerland -1 Lap
103 Jan Nesvadba (Cze) Nilfisk Alto Pro Cycling -1 Lap
104 Ever Alejandro Gomez (Bol) -2 Laps
105 Patricio Maximiliano Farias Diaz (Chi) -2 Laps
106 Russell Finsterwald (USA) SRAM/Tld Racing -2 Laps
107 Jorgen Flion (Bel) -2 Laps
108 Zdenek Vobecky (Cze) -2 Laps
109 Rotem Ishay (Isr) -2 Laps
110 Cole Oberman (USA) -2 Laps
111 Steffen Thum (Ger) Rose Vaujany Fueled By Ultrasports -2 Laps
112 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team -2 Laps
113 Marco Ponta (Ita) -2 Laps
114 S. Miranda Maldonado (Chi) -2 Laps
115 Steven James (GBr) -2 Laps
116 Jan Withaar (RSA) -2 Laps
117 Oleksandr Gerashchenko (Ukr) Isd MTB Team -2 Laps
118 Matiss Preimanis (Lat) DPA -2 Laps
119 Christopher Maletz (Ger) -2 Laps
120 Michal Malik (Cze) -2 Laps
121 Zhen Wang (Chn) -3 Laps
122 Matthias Grick (Aut) Ktm Rad.Sport.Szene Ausseerland -3 Laps
123 Lysander Kiesel (Ger) -3 Laps
124 Luciano Caraccioli (Arg) -3 Laps
125 Milan Damek (Cze) -3 Laps
126 Daniel Grossi Soares De Souza (Bra) -3 Laps
127 Kornel Osicki (Pol) Kross Racing Team -3 Laps
128 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) FRM Factory Racing Team -3 Laps
129 David Flaten (USA) -3 Laps
130 Emmanuel Castillo (Mex) -3 Laps
131 Kirill Kazantsev (Kaz) -3 Laps
132 Artyom Golovaschenko (Kaz) -3 Laps
133 Daniel Castillo (Mex) -4 Laps
134 Noe Alejandro Rodriguez Acevedo (Mex) Nilfisk Alto Pro Cycling -4 Laps
135 George-Vlad Sabau (Rou) -4 Laps
136 Stephane Tempier (Fra) BH-SR Suntour-KMC -5 Laps
137 Raymond Hobeika (Lib) -5 Laps
DNF Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing XC
DNF Emil Lindgren (Swe) Kargo Pro MTB Team
DNF Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
DNF Kristian Hynek (Cze) Topeak Ergon Racing Team
DNF Martin Haring (Svk)
DNF Ismael Ventura Sanchez (Esp)
DNF Jonas De Backer (Bel)
DNF Julian Schelb (Ger) Multivan Merida Biking Team
DNF Pavel Skalicky (Cze) Remerx-Merida Team Kolin
DNF Sascha Weber (Ger)
DNS Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
DNS Andras Parti (Hun) Waberer's Areus MTB Team


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2019 Canadian Cyclist. All rights reserved.