Canadian Cyclist

 

July 2/17 10:53 am - World Cup Vallnord: Elite Men XC results


Posted by Editoress on 07/2/17
 

Results from the Elite Men’s XC in Vallnord, Andorra

Elite Men, 28 km (7 laps)
1 Nino Schurter (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 1:23:28
2 Mathias Flueckiger (Sui) Radon Factory Xc Team at 0:18
3 Jordan Sarrou (Fra) BH-SRSuntour-KMC 0:19
4 Samuel Gaze* (NZl) Specialized Racing 0:33
5 Florian Vogel (Sui) Focus XC Team 0:51
6 Pablo Rodriguez Guede (Esp) MMR Factory Racing Team 0:59
7 Maxime Marotte (Fra) Cannondale Factory Racing XC 1:08
8 Carlos Coloma Nicolas (Esp) Primaflor Mondraker 1:10
9 Anton Sintsov (Rus) Jbg - 2 Professional MTB Team 1:11
10 Henrique Avancini (Bra) Cannondale Factory Racing XC 1:24
11 Stephane Tempier (Fra) Bianchi Countervail 1:46
12 Lukas Flueckiger (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 2:02
13 Howard Grotts (USA) 2:19
14 Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team 2:27
15 Jens Schuermans (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret 2:32
16 Luca Braidot (Ita) 2:34
17 Daniel Mcconnell (Aus) 2:34
18 Anton Cooper (NZl) Trek Factory Racing XC 2:34
19 Hugo Drechou (Fra) Massi 2:36
20 Jan Skarnitzl (Cze) SRAM Mitas Trek 2:54
21 Lars Forster (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 3:09
22 David Valero Serrano (Esp) MMR Factory Racing Team 3:21
23 Grant Ferguson (GBr) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 3:30
24 Martin Fanger (Sui) 3:37
25 Victor Koretzky (Fra) BH-SRSuntour-KMC 3:45
26 Leandre Bouchard (Can) BH-SRSuntour-KMC 3:46
27 Thomas Litscher (Sui) JB Brunex Felt Team 4:00
28 Hans Becking (Ned) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 4:00
29 Reto Indergand (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 4:01
30 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Torpado Gabogas 4:11
31 Matthias Stirnemann (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:29
32 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing XC 4:35
33 Michiel Van Der Heijden (Ned) Scott-SRAM MTB Racing Team 4:47
34 Ben Zwiehoff (Ger) 4:52
35 Daniele Braidot (Ita) 5:02
36 Ruben Scheire (Bel) Habitat Mountainbike Team 5:07
37 Martin Loo (Est) 5:08
38 Kevin Panhuyzen (Bel) Habitat Mountainbike Team 5:20
39 Moritz Milatz (Ger) 5:24
40 Karl Markt (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 5:26
41 Mario Costa (Por) Primaflor Mondraker 5:34
42 Andrea Tiberi (Ita) Team Nob Selle Italia 5:38
43 Fabian Giger (Sui) Kross Racing Team 5:38
44 Titouan Carod (Fra) BMC Mountainbike Racing Team 5:39
45 Didier Bats (Bel) CST Sandd American Eagle MTB Racing Team 5:53
46 Catriel Soto (Arg) Primaflor Mondraker 5:53
47 Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team 5:53
48 Florian Trigo (Fra) Massi 6:06
49 Mirko Tabacchi (Ita) 6:15
50 Jhonnatan Botero Villegas (Col) 6:23
51 Gregor Raggl (Aut) Moebel Maerki MTB Pro Team 6:30
52 Ivan Diaz Buj (Esp) 6:39
53 Marek Konwa (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 6:45
54 Andri Frischknecht (Sui) Scott-SRAM MTB Racing Team 6:54
55 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Trek Factory Racing XC 7:02
56 Florian Chenaux (Sui) 7:15
57 Arnis Petersons (Lat) Zzk 7:38
58 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 7:43
59 Andrea Righettini (Ita) 8:06
60 Christian Pfaffle (Ger) Moebel Maerki MTB Pro Team 8:11
61 Kohei Yamamoto (Jpn) BH-SRSuntour-KMC 8:14
62 David Rosa (Por) 8:28
63 Thomas Griot (Fra) Materiel-Velo.Com 8:56
64 Sebastien Carabin (Bel) Merida Wallonie MTB Team 9:11
65 Edoardo Bonetto (Ita) Elios-Srsuntour Pro Team 9:37
66 Fco. Javier Poza Ruiz (Esp) -1 Lap
67 Arthur Tropardy (Fra) Look - Beaumes De Venise -1 Lap
68 Adelino Moll Mut (Esp) -1 Lap
69 Andrew L'Esperance (Can) Team Canada -1 Lap
70 Bart De Vocht (Bel) Ktm Bike Vision -1 Lap
71 Adria Noguera Soldevila (Esp) -1 Lap
72 Cameron Ivory (Aus) -1 Lap
73 Antoine Le Coq (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -2 Laps
74 Dario Gasco (Arg) -2 Laps
75 Simon Gegenheimer (Ger) Rose Vaujany Fueled By Ultrasports -2 Laps
76 Israel Nuaez Baticon (Esp) Massi -2 Laps
77 Maximilian Holz (Ger) German Technology Racing -2 Laps
78 Chris Baddick (GBr) -2 Laps
79 Tobias Rotermund (Ger) -2 Laps
80 Mario Sinues Mico (Esp) -2 Laps
81 Victor Selles Pardo (Esp) -2 Laps
82 Antoine Bouqueret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -2 Laps
83 Gerrit Rosenkranz (Ger) -3 Laps
84 Zdenek Vobecky (Cze) -3 Laps
85 Guy Diaz Grollier (And) -3 Laps
86 Jose Dias (Por) -3 Laps
87 Russell Nankervis (Aus) -3 Laps
88 Oriol Domenech Fernandez (Esp) -3 Laps
89 Robin Vanden Abeele (Bel) Cube Pro Fermetures Sefic -3 Laps
90 Francisco Javier Macias Bonano (Esp) -3 Laps
91 Roberto Ferreira (Por) -3 Laps
92 Alberto Mingorance Fernandez (Esp) -3 Laps
93 Kevin Guillermo Ingratta Diaz (Arg) -4 Laps
94 Robert Schwenk (Ger) -4 Laps
DNF Mathieu Van Der Poel* (Ned)
DNF Francesco Guerra Carretero (Esp)
DNF Marco Aurelio Fontana (Ita) Bianchi Countervail
DNF Martin Gluth (Ger) Omx Pro Team
DNF Ramon Sagues Portabella (Esp)
DNF Daniel Carreno Nin De Cardona (Esp) MMR Factory Racing Team
DNS Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing
DNS Saul Lopez Alvarez (Esp)

 

Women's results
U23 results

 

Standings after Vallnord, Andorra

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.