Canadian Cyclist

 

April 7/18 20:26 pm - Fontana XC, US Cup Pro XCT #1, results


Posted by Editoress on 04/7/18
 

Results from US Cup - Fontana XC, Pro XCT held at Fontana City, CA

Junior Men, 3 laps
1 Holden Jones (Can) Pendrel Racing Development 1:08:51
2 Kevin Vermaerke (USA) Whole Athlete p/b DNA 1:08:55
3 Paul Fabian (USA) Bear Development Team 1:09:52
4 Carter Woods (Can) Cycling Bc 1:10:49
5 Sam Fox (TAS) Launceston City Cycling Club 1:10:55
6 Alexander Young Andersen (Den) Danish Cycling Federation 1:11:13
7 Tyler Clark (Can) Homestead Racing 1:11:40
8 Charles-Antoine St-Onge (Can) Equipe du Québec / Dalbix 1:12:01
9 Turner Conway (USA) Fullerton Bikes/Tasco Tri 1:12:41
10 Finn Gullickson (USA) Whole Athlete 1:13:12
11 Jesus Topete (USA) Independent 1:14:12
12 Dylan Fryer (USA) Bear Development Team 1:14:13
13 Seth Saxton (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling 1:14:34
14 Kade Brasher (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling 1:14:37
15 Hennie Van Wyk (RSA) Absolute Motion 1:14:40
16 Hugo Eliasson (Swe) Swedish National Team 1:15:15
17 Colton Sacket (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:15:20
18 Vincent Thiboutot (Can) Pivot Cycle Ote 1:15:21
19 Noah Hayes (USA) Bear Development 1:15:44
20 Max Mcfadden (USA) Oakland Composite 1:15:49
21 Nathan Davis (USA) Independent 1:15:55
22 August Hoglund (Swe) Swedish National Team 1:16:06
23 Ethan Moyer (USA) Bear Devo 1:16:07
24 Jonah Sanchez (USA) So Cal Devo 1:16:07
25 Michael Mace (USA) Florida Devo 1:16:15
26 William Cote (Can) Equipe du Québec 1:16:32
27 Brennon Peterson (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:17:04
28 Adam Croft (USA) Bear Development Team 1:17:47
29 Jake Yackle (USA) Yackle Brothers Racing 1:17:48
30 Sebastian Dow (USA) Bear Development 1:17:48
31 Harrison Klapheke (USA) Bear Development Team/Coach 1:17:50
32 Sam Roach (USA) Bear Development Team 1:17:50
33 Nicholas Tabares (USA) Virginia Key Bicycle Club 1:18:12
34 Tyler Adams (USA) Hatch Toyota Racing 1:18:16
35 Ryan Thornton (USA) Independent 1:18:17
36 Ethan Jedlicka (USA) Asu Devo 1:18:17
37 Kieran Nilsen (Can) Pivot Jha Racing / Trail 1:18:34
38 Max Miller (USA) Rouluer Devo 1:18:48
39 Kaveh Pourmehr (USA) Team Mike's Bikes 1:20:03
40 Sean Dickie (USA) Cycling Development Scott 1:21:02
41 Theodore Fabian (USA) Az Devo 1:22:17
42 Lodewicus Breytenbach (RSA) Absolute Motion 1:22:50
43 Payton Andersen (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling 1:23:33
44 Braden Hudspeth (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling 1:23:33
45 Quinn Felton (USA) Peninsula Velo/Summit Bic 1:25:35
46 Hayden Johnson (USA) Rouleur Devo p/b DNA Cycling 1:25:52
47 Dillon Long (USA) El Grupo Youth Cycling 1:26:28
DNF Cobe Freeburn (USA) Durango Devo
DNF Jeremie Baron (Can) Mathieu Performance
DNF Julian Lepelch (USA) Bear Development
 
Junior Women, 2 laps
1 Sofie Heby Pedersen (Den) Danish Cycling Federation 0:53:18
2 Saga Molin (Swe) Team Bianci/Varbergs Mtb 0:57:33
3 Marianne Theberge (Can) Equipe du Québec/ Club Ma 0:57:53
4 Madeline Robbins (USA) Bear Development 0:59:05
5 Mireille Larose-Gingras (Can) Equipe Du Qu?Bec / Sigma 0:59:38
6 Alexis Bobbitt (USA) Independent 1:00:40
7 Anna Christian (USA) Independent 1:00:40
8 Roxane Vermette (Can) Club Cycliste Mont-Sainte 1:01:41
9 Mina Ricci (USA) Bear Development Team 1:02:29
10 Camille Liddell (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling 1:02:30
11 Stella Sisneros (USA) Cycling Development Scott 1:05:23
12 Cecilia Depue (USA) Az Devo 1:05:30
13 Hayley Richards (USA) Socal Devo 1:05:55
14 Natalie Fernau (USA) Hatch Toyota Racing 1:06:34
15 Mila Leger Redel (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:06:58
16 Clodagh Mellett (USA) Bear Development 1:06:58
17 Hadley Peay (USA) Rouleur Devo P/B 1:07:40
18 Evelyne Ward (Can) Equipe du Québec 1:09:24
19 Kathryn Mcdicken (USA) Asu Devo 1:10:54
20 Madelynn Gerritsen (USA) Pedal Power 1:11:53
21 Taylor Perry (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling 1:17:22
 
Pro Women, 3 laps
1 Erin Huck (USA) CZ Racing-SCOTT 1:19:23
2 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro Team 1:19:30
3 Eva Lechner (Ita) Clif Pro Team 1:21:01
4 Sandra Walter (Can) Liv Cycling Canada 1:21:18
5 Kate Courtney (USA) Specialized Factory Racing 1:22:17
6 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 1:22:43
7 Sofia Gomez Villafane (USA) Stans Pivot Pro Team Pb M 1:23:14
8 Lea Davison (USA) Clif Pro Team 1:23:28
9 Caoline Bohe (Den) Danish Cycling Federation 1:23:32
10 Maghalie Rochette (Can) Clif Pro Team 1:24:31
11 Savilia Blunk (USA) Independent 1:24:59
12 Gwendalyn Gibson (USA) Norco Bicycles 1:25:21
13 Cindy Montambault (Can) Equipe du Québec 1:25:40
14 Christine Eikmeier (USA) Bear Valley Bikes 1:25:54
15 Evelyn Dong (USA) Spry Cycles 1:27:15
16 Jenn Jackson (Can) AWI Racing 1:27:56
17 Amy Beisel (USA) Orange Seal Off- Road Team 1:28:01
18 Jasmin Duehring (Can) Twenty20 Pro Cycling 1:28:02
19 Anne-Julie Tremblay (Can) Equipe du Québec/Cyclone 1:28:19
20 Hannah Rae Finchamp (USA) Clif Pro Team 1:28:25
21 Rebecca Beaumont (Can) Marin X Peppermint 1:28:30
22 Emily Unterberger (Can) Pendrel Racing Development 1:28:45
23 Kelsey Urban (USA) Whole Athlete Dna Cycling 1:29:02
24 Elyse Nieuwold (Can) Pendrel Racing 1:29:02
25 Bianca Haw (RSA) Independent 1:31:22
26 Rachel Anders (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:31:25
27 Emma Maaranen (USA) KS-Kenda Women's Elite Team 1:32:57
28 Fiona Dougherty (USA) Independent 1:33:52
29 Nicole Tittensor (USA) Jans/Scott/Reynolds 1:34:02
30 Sarah Tucknott (USA) Independent 1:34:46
31 Liza Hartlaub (USA) Independent 1:34:52
32 Nikki Peterson (USA) Ks-Kenda Women 1:34:56
33 Ellen Campbell (USA) Pivot-Competitive Cyclist 1:36:47
34 Juliette Tetreault (Can) Equipe du Québec/Skinouk- 1:37:42
35 Fairlee Frey (USA) Ks Kenda Elite Women's Team 1:38:26
36 Crystal Anthony (USA) Liv Cycling 1:39:15
37 Kristen Kollus (USA) Arizona Devo 1:39:43
38 Jennifer Malik (USA) Ks Kenda Women's Elite Mo 1:41:48
39 Alexis Skarda (USA) Independent 1:43:13
40 Elizabeth Saenz (USA) Onyx Factory Racing 1:43:46
41 Ruby West (Can) Tenspeed Hero/Specialized 1:47:24
42 Susan Livingston (USA) Independent 1:49:23
43 Sienna Leger Redel (USA) Pivot-Competitive Cyclist -2 laps
DNF Sidney Mcgill (Can) Focus CX Canada
DNF Mackenzie Myatt (USA) Cyclesmith Cycling Club
DNF Katja Freeburn (USA) Bear Development Team
DNF Jordan Dube (USA) Craft Factory Racing
 
Pro Men, 4 laps
1 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing 1:33:03
2 Andrew L'Esperance (Can) Forward Racing-Norco 1:33:22
3 Peter Disera (Can) Norco Factory Team Xc 1:33:45
4 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/ Felt 1:34:44
5 Sebastian Carstensen (Den) Danish Cycling Federation 1:35:11
6 Jonas Lindberg (Den) Danish Cycling Federation 1:35:15
7 Luke Vrouwenvelder (USA) Lukevcoaching.Com 1:35:41
8 Reece Tucknott (USA) Perth Mtb Club 1:36:11
9 Benjamin Sonntag (USA) Team Clif Bar 1:36:25
10 Marc-Andre Fortier (Can) Pivot Cycles Ote 1:36:55
11 Russell Finsterwald (USA) Independent 1:37:01
12 Cypress Gorry (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling 1:37:05
13 Jerry Dufour (USA) Independent 1:37:25
14 Sean Fincham (Can) Forward Racing-Norco 1:38:08
15 Ryan Standish (USA) Independent 1:38:10
16 Cole Patton (USA) Independent 1:38:21
17 Carson Beckett (USA) Bear Pro Team 1:38:28
18 Daniel Johnson (USA) Bear Pro Team 1:39:23
19 Peter Karinen (USA) Broken Spoke Racing 1:39:24
20 Sandy Floren (USA) Bear Development Team 1:39:25
21 Nic Beechan (USA) Trek Test Team -1 lap
22 Stephan Davoust (USA) Giant Factory Off-Road -1 lap
23 Alex Wild (USA) Specialized Factory Racin -1 lap
24 Zach Calton (USA) Spry - Legacy Properties -1 lap
25 Julien Bourdevaire (USA) Moment Cycling Smiles Of -1 lap
26 Felix Belhumeur (Can) Independent -1 lap
27 Gunnar Holmgren (Can) Hardwood Next Wave -1 lap
28 Cal Skilsky (USA) Cz Racing -1 lap
29 Brian Matter (USA) Linear Sport Cycling -1 lap
30 Alexandre Vialle (Can) Equipe du Québec/Toyota S -1 lap
31 Liam Earl (USA) Team Clif Bar -1 lap
32 Samuel Brehm (USA) Bear Valley Bikes/ Speed- -1 lap
33 Seiya Hirano (Jpn) Team Bridgestone Cycling -1 lap
34 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC -1 lap
35 Nick Lando (USA) Bear Pro Team P/B Trek -1 lap
36 Alexander Sugarman (USA) Bear Pro Team Powered By -1 lap
37 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles - Ote -1 lap
38 Paul Barton (USA) Scott Cycling Development -1 lap
39 Toki Sawada (Jpn) Team Bridgestone Cycling -1 lap
40 Garrett Gerchar (USA) Clif Bar -1 lap
41 Rylan Schadegg (USA) Pivot-Competitive Cyclist -1 lap
42 Eli Kranefuss (USA) Bear Pro Team -1 lap
43 Bryson Perry (USA) Rouleur Devo pb DNA Cycling -1 lap
44 Henry Liebenberg (USA) Silverback Volvo Factory -1 lap
45 Edward Anderson (USA) Independent -1 lap
46 Bradyn Lange (USA) Pivot-Competitive Cyclist -1 lap
47 Tj Woodruff (USA) Stans-Pivot Pro Team P/B -1 lap
48 Nash Dory (USA) Construction Zone Racing -1 lap
49 Trevor McCutcheon (USA) Independent -1 lap
50 Alberto Macpherson (USA) Independent -1 lap
51 Stuart Gonzalez (USA) Bear Valley Bikes/Honeyst -1 lap
52 Christian Husband (USA) Team Velosport U23 -1 lap
53 Henry Nadell (USA) Cz Racing -1 lap
54 Gustavo Pedroza (USA) Haroz Co. -1 lap
55 Matthew Behrens (USA) Independent -1 lap
56 Andrew Clemence (USA) 303 Project -1 lap
57 Jason Rowton (USA) Whole Athlete p/b DNA -1 lap
58 Jacob Sacket (USA) Pivot-Competitive Cyclist -1 lap
59 David Duncan (USA) Scott Sports -1 lap
60 Zack Villars (USA) Bear Valley Bikes -1 lap
61 Colin Ellsworth (USA) Cycling Development Scott -1 lap
62 Brent Wood (USA) Independent -2 laps
63 Ben Senkerik (USA) Team Extreme -2 laps
64 Nicol's Alvarez Icaza Ramirez (Mex) Independent -2 laps
65 Tom Foxx (USA) Embry-Riddle Cycling -2 laps
66 Landon Farnworth (USA) Scott Dev Usa -2 laps
67 Nicolas Jimenez (USA) Honey Stinger / Kinetic Cycles -2 laps
68 Axel Hoglund (Swe) Ik Hakarpspojkarna -2 laps
69 Jakub Valigura (USA) Full Cycle MTB Team -2 laps
70 Reed Williams (USA) Peninsula Velo -2 laps
71 Thomas Gauthier (Can) Independent -2 laps
72 Jacob Hull (USA) Independent -2 laps
73 Cody Schwartz (USA) Cycling Development/ Scott -2 laps
74 Robert Cummings (USA) Dialed Cycling Team -2 laps
75 Clayton Otto (USA) Giant Co-Factory -3 laps
76 William Dowling (USA) Fort Lewis College -3 laps
77 Dean Poshard (USA) Kelly/Rocklobster -3 laps
DNF Charles Couture (Can) S4 Suspension
DNF Samuel Elson (USA) Independent
DNF Riki Kitabayashi (Jpn) Independent
DNF Keiran Eagen (USA) Independent
DNF Troy Wells (USA) Team Clif Bar
DNF Kohei Yamamoto (Jpn) Independent
DNF Simon Andreassen (Den) Speciailzed Racing
DNF Justin Martin (USA) Independent
DNS Jacob Morales (USA) AZ Devo

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.