Canadian Cyclist

 

July 15/18 7:46 am - Vallnord XC World Cup 5: U23 results


Posted by Editoress on 07/15/18
 

Results from the U23 XC races in Vallnord, Andorra

U23 Women, 19 km (5 laps)
1 Sina Frei (Sui) Ghost Factory Racing 1:09:42
2 Evie Richards (GBr) Trek Factory Racing XC at 1:15
3 Malene Degn (Den) Ghost Factory Racing 3:20
4 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Primaflor Mondraker Rotor 3:39
5 Marika Tovo (Ita) 3:49
6 Isla Short (GBr) Habitat Mountain Bike Team 4:12
7 Lucie Urruty (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 4:33
8 Haley Batten (USA) Clif Pro Team 5:10
9 Chloe Passelande (Fra) Massi 5:21
10 Anna Spielmann (Aut) Racing Team Haiming 6:02
11 Chiara Teocchi (Ita) Bianchi Countervail 6:05
12 Ida Jansson (Swe) Specialized Racing 6:07
13 Giorgia Marchet (Ita) 6:23
14 Martina Berta (Ita) KMC-Ekoi-SRSuntour 6:46
15 Greta Seiwald (Ita) Team Focus Selle Italia 7:31
16 Nicole Koller (Sui) Moebel Maerki MTB Pro Team 8:02
17 Savilia Blunk (USA) 8:10
18 Emeline Detilleux (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 8:24
19 Mackenzie Myatt (Can) 9:20
20 Ramona Kupferschmied (Sui) Wheeler Pro Team 9:36
21 Lara Krahemann (Sui) JB Brunex Felt Factory Team 11:08
22 Lena Mettraux (Sui) RDR Italia Factory Team 13:31
23 Pauline Roy (Sui) RDR Italia Factory Team -1 lap
24 Charlotte Rayner (NZl) -1 lap
25 Juliette Tetreault (Can) -1 lap
26 Marta Branco (Por) -1 lap
27 Magdalena Duran Garcia (Esp) Massi -1 lap
28 Guylaine Ducol (Fra) -1 lap
29 Blanca Valles Mejias (Esp) -2 laps
30 Anne Julie Tremblay (Can) -2 laps
31 Laurane Meyers (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -2 laps
32 Sara Gay Moreno (Esp) Massi -2 laps
33 Mireia Baquedano Moreno (Esp) -2 laps
DNF Loana Lecomte (Fra) SUNN-Beaumes De Venise
DNS Fiona Antoine (Fra) Team Vosges VTT
 
U23 Men, 26 km (7 laps)
1 Joshua Dubau (Fra) 1:24:07
2 Antoine Philipp (Fra) Veloroc BMC at 0:18
3 Filippo Colombo (Sui) BMC Mountainbike Racing Team 0:35
4 Vlad Dascalu (Rou) Brujula Bike Racing Team 0:36
5 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team 0:54
6 Milan Vader (Ned) Habitat Mountain Bike Team 1:08
7 Erik Haegstad (Nor) 1:14
8 Alan Hatherly (RSA) 1:24
9 Thomas Bonnet (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 1:44
10 David Nordemann (Ned) CST SANDD American Eagle MTB Racing Team 1:55
11 Petter Fagerhaug (Nor) 2:10
12 Ben Oliver (NZl) 2:18
13 Matej Prudek (Cze) Gapp System-Cabtech MTB Racing Team 2:25
14 Noah Blochlinger (Sui) 2:26
15 Christopher Blevins (USA) Specialized Racing 2:27
16 Alessio Agostinelli (Ita) 2:31
17 Ramon Lauener (Sui) 3:06
18 Pierre De Froidmont (Bel) Merida-Wallonie MTB Team 3:19
19 Sean Fincham (Can) 3:24
20 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing 3:33
21 Tobias Johannessen (Nor) Team Sørensen Racing 3:51
22 Lucas Dubau (Fra) 4:02
23 Ursin Spescha (Sui) 4:08
24 Thibault Daniel (Fra) Veloroc BMC 4:11
25 Clement Auvin (Fra) 4:16
26 Jakub Zamrozniak (Pol) Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB Team 4:24
27 Nick Vanpol (Bel) 4:36
28 Neilo Perrin Ganier (Fra) Absolute-Absalon 4:57
29 Basile Allard (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 5:03
30 Martin Emil Siggerud (Nor) 5:24
31 Reece Tucknott (Aus) 5:36
32 Raphael Auclair (Can) Pivot Cycles-OTE 5:43
33 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:44
34 Eden Cruise (NZl) 5:46
35 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team 6:37
36 Vital Albin (Sui) 7:02
37 Rob Vanden Haesevelde (Bel) 7:07
38 Dario Thoma (Sui) 7:15
39 Joao Rocha (Por) 7:20
40 Thibaud Saint Guilhem (Fra) 7:26
41 Jaromir Skala (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior Mtb 7:36
42 Killian Demangeon (Fra) 7:44
43 Nick Burki (Sui) 7:48
44 Timon Ruegg (Sui) 7:58
45 Brody Sanderson (Can) 8:12
46 Arnaud Hertling (Sui) 8:30
47 Clement Berthet (Fra) 8:39
48 David Zadak (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team 8:44
49 Joel Roth (Sui) Head Pro Team 8:45
50 Jerry Dufour (USA) 9:00
51 Frazer Clacherty (GBr) Silverback Omx Pro Team 9:16
52 Benjamin Le Ny (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 9:22
53 Francesco Bonetto (Ita) Elios SR-Suntour Pro Team 9:31
54 Jorge Gomez Mora (Esp) 9:34
55 Simon Laurent (Fra) 9:47
56 Leo Lhomme (Sui) 10:27
57 Josep Duran Reig (Esp) Primaflor Mondraker Rotor -1 lap
58 Norbert Wiktor Nowik Buchajewska (Esp) -1 lap
59 Marc Andre Fortier (Can) Pivot Cycles-OTE -1 lap
60 Amando Martinez Galvan (Mex) -1 lap
61 Moritz Bscherer (Aut) -1 lap
62 Valentin Erbs (Fra) -1 lap
63 Gunnar Holmgren (Can) -1 lap
64 Riki Kitabayashi (Jpn) Dream Seeker Racing Team -2 laps
65 Valentin Guillaud (Fra) -2 laps
66 Bruno Silva (Por) -2 laps
67 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles-OTE -2 laps
68 Pau Romero Barcelo (Esp) -2 laps
69 Sandro Trevisani (Sui) -2 laps
70 Victor Vidal (Fra) -2 laps
71 Florian Roch (Fra) Materiel-Velo.Com -2 laps
72 Antoine Orchampt (Fra) -3 laps
73 Fernando Ignacio Silva Adasme (Chi) -3 laps
74 Oriol Gomez Izquierdo (Esp) -4 laps
DNF Maximilian Brandl (Ger)
DNF Gonzalo Artal Lokman (Arg)
DNF Luca Schwarzbauer (Ger)
DNF Wout Alleman (Bel)
DNF Paul Wright (NZl)
DNF Luuk Chambeyron (Fra)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.