Canadian Cyclist

 

July 19/18 12:09 pm - Tour de L Abitibi: Stage 3 results


Posted by Editoress on 07/19/18
 

Results from the 3rd stage

Stage 3: Val-d'Or ITT, 11.4 km Time                 
Gap
1 Michael Garrison (USA) Team USA 0:14:46.770 0:00
2 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 0:14:48.070 0:02
3 Riley Sheehan (USA) Team USA 0:14:50.200 0:04
4 Kendrick Boots (USA) Team USA 0:14:54.630 0:08
5 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand 0:15:06.190 0:20
6 Sean Quinn (USA) Team USA 0:15:13.190 0:27
7 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:15:13.570 0:27
8 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 0:15:15.870 0:29
9 Tom Mainguenaud (Fra) Team France 0:15:25.300 0:39
10 Nicolas Hamon (Fra) Team France 0:15:26.640 0:40
11 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team 0:15:27.470 0:41
12 Tristan Jussaume (Can) Team Canada 0:15:31.310 0:45
13 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario 0:15:32.370 0:46
14 Taisei Hino (Jpn) Team Japan 0:15:33.810 0:47
15 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand 0:15:33.920 0:47
16 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team 0:15:34.800 0:48
17 Noah Costar (NZl) Team New Zealand 0:15:35.460 0:49
18 Antonin Corvaisier (Fra) Team France 0:15:37.880 0:51
19 Robin Plamondon (Can) Team Canada 0:15:39.200 0:53
20 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand 0:15:39.680 0:53
21 Nicolas Bougie (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:15:43.090 0:57
22 Francis Juneau (Can) Team Quebec 0:15:43.260 0:57
23 Lachlan Dickson (NZl) Team New Zealand 0:15:43.960 0:57
24 Sean Guydish (USA) Young Medalists 0:15:47.530 1:01
25 Lucas Bourgoyne (USA) Team USA 0:15:53.030 1:07
26 Gianni Lamperti (USA) Team USA 0:15:55.230 1:09
27 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:15:55.260 1:09
28 Sean Richardson (Can) Cycling BC 0:15:55.590 1:09
29 Joel Domingue (Can) Team Quebec 0:15:55.780 1:09
30 William Walton (USA) Young Medalists 0:15:56.230 1:10
31 Felix Robert (Can) Team Quebec 0:15:56.890 1:10
32 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan 0:16:01.850 1:15
33 Alexandre Poirier (Can) Team Canada 0:16:03.790 1:17
34 Simon Dubuc (Can) Team Quebec 0:16:04.050 1:18
35 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling 0:16:04.190 1:18
36 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan 0:16:05.180 1:19
37 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 0:16:06.730 1:20
38 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand 0:16:07.530 1:21
39 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team 0:16:11.590 1:25
40 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 0:16:11.770 1:25
41 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:16:13.130 1:27
42 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team 0:16:14.290 1:28
43 Kei Onodera (Jpn) Team Japan 0:16:16.330 1:30
44 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club 0:16:18.060 1:32
45 Félix Dalpé (Can) Team Quebec 0:16:18.690 1:32
46 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program 0:16:23.490 1:37
47 Mathis Fedrigo (Fra) Team France 0:16:24.170 1:38
48 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:16:24.270 1:38
49 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 0:16:24.480 1:38
50 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:16:25.430 1:39
51 Lucas Boniface (Fra) Team France 0:16:27.640 1:41
52 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:16:29.170 1:43
53 Jack Sirman (Can) Team Ontario 0:16:30.350 1:44
54 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 0:16:30.470 1:44
55 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:16:31.170 1:45
56 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD 0:16:31.390 1:45
57 Lukas Carreau (Can) Team Quebec 0:16:33.150 1:47
58 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario 0:16:33.460 1:47
59 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling 0:16:33.810 1:47
60 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:16:36.290 1:50
61 Callum Walsh (NZl) Team California 0:16:37.170 1:51
62 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:16:39.280 1:53
63 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 0:16:40.540 1:54
64 Connor Bernstein (USA) Northstar Development Cycling 0:16:41.820 1:55
65 Julian Gauthiot (Fra) Sélection SCO-Dijon 0:16:46.430 2:00
66 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 0:16:47.900 2:01
67 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team 0:16:49.060 2:03
68 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club 0:16:50.910 2:04
69 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon 0:16:51.110 2:05
70 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:16:51.220 2:05
71 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club 0:16:51.780 2:05
72 Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club 0:16:52.230 2:06
73 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC 0:16:54.610 2:08
74 Axel Froner (Can) Team Ontario 0:16:55.310 2:09
75 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD 0:16:55.780 2:09
76 Juan David Buitrago (USA) IAMGOLD 0:16:58.110 2:12
77 Daniel Vargas (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 0:16:58.650 2:12
78 Kyle Kirby (USA) Team California 0:17:00.480 2:14
79 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 0:17:01.270 2:15
80 Lilian Langella (Fra) Team France 0:17:01.560 2:15
81 Caleb Bender (Can) Nova Scotia 0:17:01.620 2:15
82 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 0:17:01.650 2:15
83 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 0:17:04.660 2:18
84 Carson Miles (Can) Team Canada 0:17:06.640 2:20
85 Rogan James (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 0:17:06.960 2:20
86 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling 0:17:08.330 2:22
87 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:17:09.820 2:23
88 Joseph Krivitsky (USA) CT Cycling Advancement Program 0:17:12.040 2:26
89 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 0:17:13.200 2:27
90 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon 0:17:14.830 2:28
91 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon 0:17:15.410 2:29
92 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:17:15.450 2:29
93 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling 0:17:15.700 2:29
94 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 0:17:15.880 2:29
95 Joseph Clay (USA) Young Medalists 0:17:18.610 2:32
96 Joshua Gilbert (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 0:17:19.510 2:33
97 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:17:21.910 2:35
98 Thomas Schellenberg (Can) Team Canada 0:17:22.400 2:36
99 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia 0:17:23.440 2:37
100 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 0:17:24.250 2:38
101 Dillon Long (USA) Van Dessel Factory Team 0:17:24.730 2:38
102 Justin Correa (Can) Team Ontario 0:17:25.480 2:39
103 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon 0:17:26.600 2:40
104 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:17:26.720 2:40
105 Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD 0:17:27.280 2:41
106 Arthur Brenot (Fra) IAMGOLD 0:17:28.770 2:42
107 Col Wilson (USA) Team California 0:17:29.300 2:43
108 Luke Scott (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 0:17:29.790 2:43
109 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 0:17:31.210 2:45
110 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 0:17:35.140 2:49
111 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 0:17:38.170 2:52
112 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 0:17:40.530 2:54
113 Devin Wilson (USA) Team California 0:17:45.160 2:59
114 Ellis Pedersen (USA) Team California 0:17:45.480 2:59
115 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 0:17:48.620 3:02
116 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand 0:17:49.250 3:03
117 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 0:17:51.670 3:05
118 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand 0:17:52.930 3:06
119 Brian Kennedy (USA) Team California 0:17:53.240 3:07
120 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program 0:17:53.460 3:07
121 Riley Pickrell (Can) Team Canada 0:17:53.640 3:07
122 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand 0:17:55.660 3:09
123 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand 0:17:57.630 3:11
124 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team 0:18:00.240 3:14
125 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club 0:18:01.080 3:15
126 Taro Laframboise (Can) Cycling BC 0:18:04.030 3:18
127 Ian Hinks (Can) Nova Scotia 0:18:09.950 3:23
128 Rangsiman Hangquart (Tha) Team Thailand 0:18:14.940 3:28
129 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team 0:18:21.960 3:35
130 Andrei Merkulov (Can) Nova Scotia 0:18:23.070 3:37
131 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:18:30.420 3:44
132 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand 0:18:36.530 3:50
133 Connor Thompson (USA) Young Medalists 0:18:59.920 4:13
134 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 0:18:59.940 4:13
135 Akash Lucht (USA) Northstar Development Cycling 0:19:01.290 4:15
136 Billy Taylor (GBr) Young Medalists 0:19:23.960 4:37
 
GC
1 Riley Sheehan (USA) Team USA 5:45:20
2 Kendrick Boots (USA) Team USA at 0:05
3 Michael Garrison (USA) Team USA s.t.
4 Ben Katerberg (Can) TaG Cycling Race Team 0:09
5 Sam Cook (NZl) Desjardins Ford p/b Cromwell 0:18
6 Sean Quinn (USA) Team USA 0:24
7 Tom Mainguenaud (Fra) Team France 0:36
8 Taisei Hino (Jpn) Team Japan s.t.
9 Burnie Mcgrath (NZl) Team New Zealand 0:39
10 Antonin Corvaisier (Fra) Team France 0:45
11 Conor Martin (Can) TaG Cycling Race Team 0:48
12 Robin Plamondon (Can) Team Canada 0:50
13 Madi Hartley-Brown (NZl) Team New Zealand s.t.
14 Tristan Jussaume (Can) Team Canada 0:52
15 Ethan Sittlington (Can) Team Ontario 0:53
16 Drew Christensen (NZl) Team New Zealand 0:54
17 Lachlan Dickson (NZl) Team New Zealand s.t.
18 Noah Costar (NZl) Team New Zealand 0:56
19 Sean Guydish (USA) Young Medalists 0:58
20 Lucas Bourgoyne (USA) Team USA 1:04
21 Nicolas Bougie (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo s.t.
22 Nicolas Rivard (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:06
23 Joel Domingue (Can) Team Quebec s.t.
24 Felix Robert (Can) Team Quebec 1:07
25 Takumi Ogasawara (Jpn) Team Japan 1:12
26 Baili Guidi (Can) TaG Cycling Race Team 1:13
27 Simon Dubuc (Can) Team Quebec 1:15
28 Yoshiaki Fukuda (Jpn) Team Japan 1:16
29 William Walton (USA) Young Medalists 1:17
30 Gianni Lamperti (USA) Team USA 1:18
31 Alexandre Poirier (Can) Team Canada 1:24
32 Theo Gilbertson (NZl) Team New Zealand 1:25
33 Ness Dalling (Can) Ottawa Bicycle Club 1:29
34 Aidan Carter (USA) CT Cycling Advancement Program 1:34
35 Kei Onodera (Jpn) Team Japan 1:37
36 Lucas Boniface (Fra) Team France 1:38
37 Antoine Dalterio (Can) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:42
38 Eduardo Cruz De La Mora (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 1:44
39 Samuel Janisch (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 1:45
40 Théo Marichy (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 1:47
41 Callum Walsh (NZl) Team California 1:48
42 Tommy Papenthien (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 1:50
43 Ethan Overson (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition s.t.
44 Nathan Roberts (USA) Young Medalists 1:51
45 Lukas Carreau (Can) Team Quebec 1:54
46 Tyler Reynolds (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages s.t.
47 Daniel Nordeman Da Silva (Can) Team Ontario 1:54
48 Ron Tuazon (Phi) Van Dessel Factory Team 2:00
49 Rémy Belouze (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:02
50 Ryan Jastrab (USA) Alterra Home Loans Cycling Team s.t.
51 Judah Gustafson (USA) Northstar Development Cycling 2:06
52 Kyle Kirby (USA) Team California 2:07
53 Juan David Buitrago (USA) IAMGOLD 2:09
54 Dalton Collins (USA) Northstar Development Cycling 2:10
55 Brennan Hodgins (USA) Cycling BC 2:15
56 Carson Miles (Can) Team Canada 2:17
57 Kevin Cervantes (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 2:24
58 Mathieu Guiziou (Fra) Sélection SCO-Dijon 2:25
59 Francis Juneau (Can) Team Quebec 2:26
60 Bastien Bodnar (Fra) Sélection SCO-Dijon
61 Martin Brenot (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo
62 Dominic Falter (USA) Northstar Development Cycling all s.t.
63 Thomas Schellenberg (Can) Team Canada 2:29
64 Nathan Pawlak (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 2:30
65 Jacob Lacroix (Can) Ottawa Bicycle Club 2:35
66 Joseph Clay (USA) Young Medalists 2:39
67 Daniel Vargas (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 2:41
68 Col Wilson (USA) Team California 2:50
69 Ricardo Gutierrez Medina (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 2:51
70 Victor Bosoni (Fra) Espoirs Elite - Primeau Velo 2:52
71 Evan Russell (Can) TaG Cycling Race Team 2:56
72 Zach Berend (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 2:59
73 Noppachai Klahan (Tha) Team Thailand 3:06
74 Phunsiri Sirimongkhon (Tha) Team Thailand 3:10
75 Matthew Jogodnik (USA) Van Dessel Factory Team 3:11
76 Mateo Gallegos (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 3:12
77 Kyle Crowell (USA) CT Cycling Advancement Program 3:15
78 Samuel Zukowsky (Can) IAMGOLD 3:16
79 Hugo Abraham Sanchez Beltram (Mex) Alterra Home Loans Cycling Team 3:17
80 Louis Fournier (Can) Ottawa Bicycle Club 3:20
81 Thomas Fortier (Can) IAMGOLD 3:32
82 Sean Richardson (Can) Cycling BC 3:33
83 Riley Pickrell (Can) Team Canada 3:35
84 Connor Bernstein (USA) Northstar Development Cycling 3:40
85 Axel Froner (Can) Team Ontario 3:41
86 Ethan Peterson (USA) Northstar Development Cycling 3:47
87 Cedric Beaulieu (Can) Ottawa Bicycle Club s.t.
88 Félix Dalpé (Can) Team Quebec 3:56
89 Dillon Long (USA) Van Dessel Factory Team 4:03
90 Nathaniel Ryan (USA) Van Dessel Factory Team 4:11
91 Thomas Berthiaume (Can) IAMGOLD 4:15
92 Joshua Gilbert (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 4:37
93 John Vanluxemborg (Can) Nova Scotia 4:43
94 Kajeme Murrieta (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 4:51
95 Billy Taylor (GBr) Young Medalists 4:56
96 Brett Stoppa (Can) Ottawa Bicycle Club 4:57
97 Jack Sirman (Can) Team Ontario 5:24
98 Nicolas Hamon (Fra) Team France 5:26
99 Thomas Louis Deshaies (Can) IAMGOLD 5:33
100 Ethan Pauly (Can) TaG Cycling Race Team 5:38
101 Connor Thompson (USA) Young Medalists 5:47
102 Julian Gauthiot (Fra) Sélection SCO-Dijon 6:08
103 Alexis Bergeron (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 6:25
104 Sinclair Hall (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages s.t.
105 Baptiste Richard (Fra) Sélection SCO-Dijon 6:38
106 Lilian Langella (Fra) Team France 6:55
107 Aidan Coatsballaseux (USA) Colorado Select p/b Brac and Stages 7:17
108 Mathis Fedrigo (Fra) Team France 7:27
109 Joseph Krivitsky (USA) CT Cycling Advancement Program 7:59
110 Andrei Merkulov (Can) Nova Scotia 8:01
111 Phitthawat Seesanok (Tha) Team Thailand 8:13
112 Andrew Petti (USA) Van Dessel Factory Team 9:04
113 Chalermchai Bangsiri (Tha) Team Thailand 9:08
114 Rogan James (USA) Vantaggio Fitness and Nutrition 9:30
115 Brett Ross (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 9:47
116 Alexis Rochette (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 10:30
117 Kevin Labelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 10:52
118 Justin Correa (Can) Team Ontario 11:42
119 Arthur Brenot (Fra) IAMGOLD 12:03
120 Brian Kennedy (USA) Team California 12:14
121 Taro Laframboise (Can) Cycling BC 12:18
122 Erik Castillo (USA) Alterra Home Loans Cycling Team 15:06
123 Luke Scott (USA) Southeast Regional p/b The Endurance Colective 15:28
124 Rangsiman Hangquart (Tha) Team Thailand 17:36
125 Devin Wilson (USA) Team California 17:52
126 Pierre Antoine Larochelle (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 18:00
127 Aukkrit Nomai (Tha) Team Thailand 18:08
128 Nick Koleszar (USA) CT Cycling Advancement Program 18:33
129 Tetsuo Yamamoto (Jpn) Team Japan 21:19
130 Caleb Bender (Can) Nova Scotia 27:43
131 Akash Lucht (USA) Northstar Development Cycling 28:03
132 Ellis Pedersen (USA) Team California 28:22
133 Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford p/b Cromwell 30:08
134 Andre Gagnon (Can) Nova Scotia 30:59
135 Calum MacEachen (Can) Nova Scotia 32:17
136 Ian Hinks (Can) Nova Scotia 53:30

 


Previous
Pickrell Takes Lead on Stage 1 of Abitibi

Lead Changes in Stage 2 at Abitibi

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.