Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

March 1/98 9:28 am - Malaysia Final GC, Redlands, B.C. Track


Posted by Editor on 03/1/98
 

Tour of Langkawi, Malaysia

Stage 12 - Kuala Lumpur Criterium, 69.6 km

1 Cei,Luca Scrigno - Gaerne 1:24:36
2 Wadecki,Piotr MROZ
3 Miller,Graeme New Zealand
4 Rodriguez,Fred Saturn
5 Nor Effandy,B.Rosli Malaysia

27 Lukaszewicz,Czeslaw Canada
55 Hadfield,Tim Canada
56 Wohlberg,Eric Canada
69 Walton,Brian Saturn
76 Landry,Jacques Canada
87 Beauchamp,Sylvain Canada


Canadians took sprint points in Lap 5 (Wohlberg) and Lap 8 (Lucaszewicz).

Final GC

1 Missaglia,Gabriele Mapei - Bricobi 45:12:50
2 Figueras,Giuliano Mapei - Bricobi at 0:26
3 Axelsson,Niklas Scrigno - Gaerne 1:25
4 McClean,Andrew South Africa 2:19
5 Tafi,Andrea Mapei - Bricobi 2:37

19 Walton,Brian Saturn 14:13
23 Wohlberg,Eric Canada 18:30
69 Hadfield,Tim Canada 53:33
82 Beauchamp,Sylvain Canada 1:04:32
88 Landry,Jacques Canada 1:11:52
99 Lukaszewicz,Czeslaw Canada 2:07:18

Points Competition - 38. Wohlberg, 40. Walton, 49. Landry, 65. Lucaszewicz

Mountains Competition - 15. Walton, 27. Beauchamp

Team GC - 1. Mapei-Bricobi, 2. Saturn, 3. South Africa, 17. Canada


More Canadians at Redlands

Just a note that you can add Mandy Poitras, Stacey Spenser, and Karen Timewell all riding for Escape Velocity/Star Choice will be at the Redlands Bicycle Classic. All three women are from the Vancouver area. (from Jeremy Storie)

The Quebec based Elita Women's Team will be riding Redlands comprising Kim Langton, Annie Gariepy, Sophie St. Jaques and Sybil Diguistini. (from Val Davidge)


Burnaby Velodrome Wednesday Night League (courtesy Chester Lam)

Website

February 25, 1998

Group A

1. 30-lap (A & B combined)
1st - Murray Solem (7:42.31, 12.48)
2nd - Scott Laliberte
3rd - Tim Kilcullen

2. Devil
1st - Mark Huskin
2nd - Scott Laliberte
3rd - Chester Lam

3. 10-lap
1st - Murray Solem (2:48.18, 12.79)
2nd - Chester Lam
3rd - Tim Kilcullen

4. 50-lap Madison
1st - Chester Lam / Tim Kilcullen (16:38.69)
2nd - Jim Moore / Murray Solem
3rd - DNF

Group B
1. 30-lap (combined)
1st - Steve F.
2nd - Chris McKay

2. Devil
1st - Steve F.
2nd - Ian Manson
3rd - Paul Manson

3. Sprints
1st - Paul Manson
2nd - Chris McKay

Overal Standings:

Group A
1. Murray Solem 17 pts
2 Tim Kilcullen 14 pts
3. Chester Lam 11 pts
4. Randy Cunningham 8 pts
5. Lido Crema 6 pts
6. Paul Henderson 4 pts
Keith Bruneau 4 pts
Scott Laliberte 4 pts
9. Mark Huskin 3 pts
Jim Moore 3 pts
11.Louis Bernhart 2 pts
Alain Boucher 2 pts

Group B
1. David Fayram. 14 pts
2. Paul Manson 11 pts
3 Chris Mckay 7 pts
4. Craig Hanna 6 pts
5. Steve F. 5 pts
Ken Cunningham 5 pts
7. Ian Manson 3 pts

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login