Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

September 17/01 10:01 am - BC News, Euro News


Posted by Editoress on 09/17/01
 

Samurai of Single Track - Whistler BC, September 15
Courtesy Tony Routley

The first "Samurai of Single Track" Race was held in Whistler yesterday with a full field of 100 people turning out.This race covers 19 of Whistlers trails some very technical. It was expected that only 20 or so people would finish this course it is so long and tough.

The conditions were perfect and 91 people finished with the winner Lucus Curran (Rocky Mountain Bikes) Finishing in 3:49 and last place just over 8hrs. It was a great way to learn were al lot of riding terrain is located.


Vuelta España

Stage 9: Logroño to Zaragoza, 179.2 km

1 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski 3:14:52
2 Sven Teutenberg (Ger) Festina
3 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
4 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
5 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
6 Angel Vicioso (Esp) Kelme-Barclaycard
7 Eleuterio Anguita (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
8 David Millar (GBr) Cofidis
9 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi
10 Alberto Vinale (Ita) Alessio
11 Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
12 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service
13 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
14 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step
15 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski
16 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS
17 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
18 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin
19 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Barclaycard
20 Igor Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
21 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard
22 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
23 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
24 Marc Lotz (Ned) Rabobank
25 Matthe Pronk (Ned) Rabobank
26 David Cañada (Esp) Mapei-Quick Step
27 Angel Casero (Esp) Festina
28 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski
29 Roberto Heras (Esp) US Postal Service
30 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
31 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski
32 Juan Carlos Vicario (Esp) Festina
33 José J. Gomez Gozalo (Esp) Kelme-Barclaycard
34 Jaime Hernandez (Esp) Festina
35 José Angel Vidal (Esp) Kelme-Barclaycard
36 Luis Perez (Esp) Festina
37 José Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
38 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi
39 Peter Farazjin (Bel) Cofidis
40 Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
41 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe 0:43
42 Manuel Beltran (Esp) Mapei-Quick Step
43 David Plaza (Esp) Festina
44 Jose Luis Rebollo (Esp) Festina
45 Iñigo Cuesta (Esp) Cofidis
46 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone
47 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step
48 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com
49 José Luis Rubiera (Esp) US Postal Service
50 Carlos Sastre (Esp) ONCE-Eroski
51 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites 0:49
52 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
53 Chann McRae (USA) US Postal Service
54 Fernando Escartin (Esp) Team Coast
55 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe
56 Martin Hvastija (Slo) Alessio
57 Santos Gonzalez (Esp) ONCE-Eroski
58 Rafael Casero (Esp) Festina
59 Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin
60 Jan Boven (Ned) Rabobank
61 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
62 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin
63 Jose María Jimenez (Esp) iBanesto.com
64 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com
65 Antonio Cruz (USA) US Postal Service
66 Stefano Casagranda (Ita) Alessio
67 Rolf Huser (Sui) Team Coast
68 Mauro Gianetti (Sui) Team Coast
69 Alexander Shefer (Kaz) Alessio
70 Guido Trentin (Ita) Cofidis
71 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
72 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom
73 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom
74 Claude Lamour (Fra) Cofidis
75 Cesar Garcia Calvo (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
76 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites
77 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast
78 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service
79 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
80 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service
81 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step
82 Frank Hoj (Den) Team Coast 1:42
83 Addy Engels (Ned) Rabobank 2:32
84 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
85 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
86 Geert Verheyen (Bel) Rabobank
87 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
88 Francisco Cabello (Esp) Kelme-Barclaycard
89 Victoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS
90 Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno-Stream TV
91 Igor Astarloa (Esp) Mercatone Uno-Stream TV
92 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Barclaycard
93 Unai Osa (Esp) iBanesto.com
94 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
95 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard
96 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin
97 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Cantina Tollo Acqua & Sapone
98 Juan Carlos Dominguez (Esp) iBanesto.com
99 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
100 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
101 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
102 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites
103 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS
104 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
105 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step
106 Beat Zberg (Sui) Rabobank
107 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
108 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin
109 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin
110 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi
111 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom
112 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step
113 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
114 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom
115 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS
116 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites
117 Abraham Olano (Esp) ONCE-Eroski
118 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
119 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
120 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada
121 Daniel Atienza (Esp) Cofidis
122 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
123 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com
124 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin
125 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites
126 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS
127 Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
128 Bingen Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
129 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
130 Jose Manuel Vazquez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
131 Félix Garcia Casas (Esp) Festina
132 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe
133 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom
134 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS
135 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
136 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom
137 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe
138 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone
139 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria
140 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
141 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
142 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
143 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
144 Ivan Gotti (Ita) Alessio
145 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
146 Jorge Capitan (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
147 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites
148 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
149 Niki Aebersold (Sui) Team Coast
150 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin
151 Carlos Golbano (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
152 Juan Antonio Flecha (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
153 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step
154 Davide Casarotto (Ita) Alessio
155 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
156 Alex Zuelle (Sui) Team Coast
157 Germán Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
158 David Fernandez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
159 Matthew White (Aus) US Postal Service 3:03
160 Julian Dean (NZl) US Postal Service
161 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 6:43
162 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV
163 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
164 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
165 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
166 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom
167 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
168 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone
169 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
170 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS
171 Pedro Diaz Lobato (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
172 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites
173 Janek Tombak (Est) Cofidis
174 Aitor Kintana (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
175 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 10:15
176 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin
177 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo
DNS Andrea Noe (Ita) Mapei-Quick Step
DNF Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
DNF Ricardo Valdes (Esp) Jazztel-Costa del Almeria
DNF Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
DNF Filippo Pefetto (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo


GC

1 Joseba Beloki (Esp) ONCE-Eroski 28:21:09
2 Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Barclaycard 0:14
3 Angel Casero (Esp) Festina 0:51
4 Santiago Botero (Col) Kelme-Barclaycard 1:28
5 Levi Leipheimer (USA) US Postal Service 1:54
6 Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com 2:00
7 David Plaza (Esp) Festina 2:10
8 Roberto Heras (Esp) US Postal Service 2:47
9 Iban Mayo (Esp) Euskaltel-Euskadi 3:14
10 Igor Gonzalez de Galdeano (Esp) ONCE-Eroski 3:29
11 David Millar (GBr) Cofidis 3:50
12 Manuel Beltran (Esp) Mapei-Quick Step 4:38
13 Aitor Osa (Esp) iBanesto.com 4:46
14 Mikel Zarrabeitia (Esp) ONCE-Eroski 5:00
15 Carlos Sastre (Esp) ONCE-Eroski 5:01
16 José Luis Rubiera (Esp) US Postal Service 5:07
17 Jose María Jimenez (Esp) iBanesto.com 5:36
18 Fernando Escartin (Esp) Team Coast 6:21
19 Luis Perez (Esp) Festina 6:41
20 Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi 6:55
21 Félix Garcia Casas (Esp) Festina 7:54
22 José J. Gomez Gozalo (Esp) Kelme-Barclaycard 8:02
23 Beat Zberg (Sui) Rabobank 8:20
24 Iñigo Cuesta (Esp) Cofidis 8:46
25 Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi 9:02
26 Jose Luis Rebollo (Esp) Festina 9:03
27 Klaus Möller (Den) Milaneza-MSS 9:10
28 Santiago Blanco (Esp) iBanesto.com 9:38
29 Franco Pellizotti (Ita) Alessio 10:08
30 David Cañada (Esp) Mapei-Quick Step 10:12
31 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis 11:18
32 Massimo Giunti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 12:57
33 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites 13:01
34 Rui Lavarinhas (Por) Milaneza-MSS 13:06
35 Daniel Atienza (Esp) Cofidis 13:22
36 Unai Osa (Esp) iBanesto.com 13:31
37 Juan Manuel Garate (Esp) Lampre-Daikin 14:14
38 Haimar Zubeldia (Esp) Euskaltel-Euskadi 14:27
39 Aitor Garmendia (Esp) Team Coast 14:29
40 Dario David Cioni (Ita) Mapei-Quick Step 14:35
41 Igor Pugaci (Mda) Saeco Macchine Per Caffe 14:49
42 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites 15:07
43 Joao Silva (Por) Milaneza-MSS 15:47
44 Danilo Di Luca (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 16:04
45 Roberto Conti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 16:08
46 Juan Carlos Vicario (Esp) Festina 16:50
47 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
48 Jose Manuel Vazquez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 17:04
49 Geert Verheyen (Bel) Rabobank 17:27
50 J.Antonio Pecharroman (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 17:35
51 Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 17:42
52 Guido Trentin (Ita) Cofidis 17:51
53 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 17:57
54 Steven Kleynen (Bel) Domo-Farm Frites 18:43
55 Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno-Stream TV 19:59
56 M.A. Martin Perdiguero (Esp) Cantina Tollo Acqua & Sapone 20:19
57 Victoriano Fernandez (Esp) Milaneza-MSS 20:58
58 Angel Vicioso (Esp) Kelme-Barclaycard 22:19
59 Massimo Codol (Ita) Lampre-Daikin 22:23
60 Rafael Diaz Justo (Esp) ONCE-Eroski 22:48
61 Bingen Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi 22:52
62 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com 23:13
63 Peter Farazjin (Bel) Cofidis 23:43
64 Daniele De Paoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 24:41
65 Roberto Sgambelluri (Ita) Team Deutsche Telekom 25:03
66 Pedro Horrillo (Esp) Mapei-Quick Step 25:07
67 Jon Odriozola (Esp) iBanesto.com 25:11
68 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Daikin 25:16
69 Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 25:28
70 Massimiliano Gentili (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 25:35
71 Abraham Olano (Esp) ONCE-Eroski 26:05
72 Filippo Simeoni (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 26:26
73 Cristian Moreni (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 26:32
74 David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi 26:54
75 Paolo Savoldelli (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 27:13
76 Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS 27:18
77 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski 27:22
78 Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis 28:55
79 Francisco Cabello (Esp) Kelme-Barclaycard 29:31
80 Jaime Hernandez (Esp) Festina 29:38
81 Santos Gonzalez (Esp) ONCE-Eroski 30:20
82 Oscar Camenzind (Sui) Lampre-Daikin 30:40
83 Eleuterio Anguita (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 30:42
84 Alberto Elli (Ita) Team Deutsche Telekom 30:48
85 Antonio Tauler (Esp) Kelme-Barclaycard 31:49
86 Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi 32:26
87 Ivan Gotti (Ita) Alessio 32:31
88 Oscar Freire (Esp) Mapei-Quick Step 32:37
89 Igor Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi 33:10
90 Rolf Huser (Sui) Team Coast 33:26
91 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom 33:34
92 Victor Hugo Peña (Col) US Postal Service 33:39
93 Alberto Lopez De Munain (Esp) Euskaltel-Euskadi 33:41
94 Guido Trenti (USA) Cantina Tollo Acqua & Sapone 34:34
95 Juan Antonio Flecha (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 34:56
96 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom 35:32
97 Jorg Ludewig (Ger) Saeco Macchine Per Caffe 35:52
98 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Cantina Tollo Acqua & Sapone 36:17
99 Alexander Shefer (Kaz) Alessio 37:26
100 Alex Zuelle (Sui) Team Coast 37:57
101 Kai Hundertmarck (Ger) Team Deutsche Telekom 39:15
102 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
103 Niki Aebersold (Sui) Team Coast 39:32
104 Matthe Pronk (Ned) Rabobank 40:25
105 Stephan Schreck (Ger) Team Deutsche Telekom 40:53
106 Mauro Gianetti (Sui) Team Coast 42:22
107 Igor Astarloa (Esp) Mercatone Uno-Stream TV 44:20
108 Jorge Capitan (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 44:40
109 Vladimir Duma (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo 44:47
110 Addy Engels (Ned) Rabobank 45:29
111 Robert Hunter (RSA) Lampre-Daikin 45:42
112 Jan Boven (Ned) Rabobank 46:25
113 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 47:28
114 Chann McRae (USA) US Postal Service 47:34
115 Steve De Wolf (Bel) Domo-Farm Frites 47:35
116 Aitor Kintana (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 48:21
117 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV 48:54
118 Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS 49:00
119 Antonio Cruz (USA) US Postal Service 49:15
120 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo 49:35
121 David Fernandez (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 49:47
122 Cesar Garcia Calvo (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 50:05
123 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 50:17
124 Marco Pinotti (Ita) Lampre-Daikin 50:24
125 Wilfried Cretskens (Bel) Domo-Farm Frites 50:34
126 José Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com 50:37
127 Melchor Mauri (Esp) Milaneza-MSS 50:39
128 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo 50:50
129 Rafael Cardenas (Col) Kelme-Barclaycard 50:52
130 Juan Carlos Dominguez (Esp) iBanesto.com 51:03
131 Rafael Casero (Esp) Festina 51:18
132 Claude Lamour (Fra) Cofidis 52:10
133 Serguei Smetanine (Rus) Jazztel-Costa del Almeria 52:27
134 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service 53:04
135 José Angel Vidal (Esp) Kelme-Barclaycard 53:07
136 Carlos Carneiro (Por) Milaneza-MSS 53:15
137 Andreas Klier (Ger) Team Deutsche Telekom 53:31
138 Stefano Casagranda (Ita) Alessio 54:08
139 Martin Hvastija (Slo) Alessio 54:26
140 Jan Schaffrath (Ger) Team Deutsche Telekom 55:07
141 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step 55:12
142 Marc Lotz (Ned) Rabobank 56:07
143 Antonio Varriale (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo 56:07
144 Juan Guillamon (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 56:43
145 Alberto Vinale (Ita) Alessio 56:49
146 Carlos Golbano (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 56:56
147 Mariano Piccoli (Ita) Lampre-Daikin 57:24
148 Frank Hoj (Den) Team Coast 57:34
149 Torsten Nitsche (Ger) Saeco Macchine Per Caffe 57:44
150 Eddy Ratti (Ita) Mapei-Quick Step 58:04
151 Raphael Schweda (Ger) Team Coast 58:15
152 Carlos Torrent (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 58:54
153 Gian Mario Ortenzi (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 59:02
154 Leif Hoste (Bel) Domo-Farm Frites 59:04
155 Elio Aggiano (Ita) Mapei-Quick Step 59:05
156 Salvatore Commesso (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 59:07
157 Ermanno Brignoli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 59:59
158 Julian Dean (NZl) US Postal Service 1:00:05
159 Biagio Conte (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 1:00:06
160 Sven Teutenberg (Ger) Festina 1:00:29
161 Alessio Galletti (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 1:01:29
162 Martín Garrido (Arg) Colchon Relax-Fuenlabrada 1:04:03
163 Dario Pieri (Ita) Saeco Macchine Per Caffe 1:04:08
164 Simone Bertoletti (Ita) Lampre-Daikin 1:04:20
165 Karsten Kroon (Ned) Rabobank 1:04:30
166 Pedro Diaz Lobato (Esp) Jazztel-Costa del Almeria 1:05:00
167 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin 1:05:49
168 Yauheni Seniushkin (Blr) Ceramiche Panaria-Fiordo 1:05:51
169 Davide Casarotto (Ita) Alessio 1:06:52
170 Andrea Tonti (Ita) Cantina Tollo Acqua & Sapone 1:07:14
171 Germán Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada 1:07:17
172 Janek Tombak (Est) Cofidis 1:08:11
173 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS 1:08:24
174 Robbie McEwen (Aus) Domo-Farm Frites 1:08:54
175 Matthew White (Aus) US Postal Service 1:11:43
176 Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 1:12:53
177 Glenn Magnusson (Swe) Domo-Farm Frites 1:31:21


Grand Prix de Fourmies - France

210km
1 Scott Sunderland (Aus) Team Fakta 5:11:11
2 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites
3 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole
4 Niklas Axelsson (Swe) Alessio all s.t.
5 Glenn D'Hollander (Bel) Lotto-Adecco 0:02
6 Jeremy Hunt (GBr) BigMat Auber 93 0:12
7 Jacky Durand (Fra) La Francaise des Jeux
8 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Adecco
9 Romans Vainsteins (Lat) Domo-Farm Frites
10 Jo Planckaert (Bel) Cofidis all s.t.

DNF Kevin Livingston (USA) Team Deutsche Telekom

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login