Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

February 1/02 12:51 pm - Tour de Langkawi: Complete Stage 1 Results


Posted by Editoress on 02/1/02
 

Tour de Langkawi - Stage 1

1 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step                         24:57.17
2 Nathan O'Neill (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                 0:43.19
3 Eric Wohlberg (Can) Canada                                    0:45.06
4 Artour Babaitsev (Rus) Team Nürnberger                        0:46.70
5 David Canada Garcia (Esp) Mapei-Quick Step                    0:51.86
6 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step                            1:11.18
7 Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta                           1:14.01
8 Charles Wegelius (GBr) Mapei-Quick Step                       1:15.78
9 Hernan Dario Munoz (Col) Colombia-Selle Italia                1:22.92
10 Luca Scinto (Ita) Mapei-Quick Step                           1:23.05
11 Lubor Tesar (Cze) Team Nürnberger                            1:25.04
12 Arnel Quirimit (Phi) Philippines                             1:26.30
13 Paolo Lanfranchi (Ita) Index-Alexia Alluminio                1:28.65
14 David Fernandez Domingo (Esp) Relax-Fuenlabrada              1:30.54
15 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo               1:32.02
16 Mickael Pichon (Fra) Team Bonjour                            1:34.40
17 Alberto Elli (Ita) Index-Alexia Alluminio                    1:40.53
18 Brett Lancaster (Aus) iTeamNova.com                          1:46.26
19 Lennie Kristensen (Den) Team fakta                           1:46.65
20 Davide Bramati (Ita) Mapei-Quick Step                        1:49.52
21 Ryder Hesjedal (Can) Canada                                  2:00.06
22 Stefano Guerrini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo              2:02.34
23 Ghader Mizbani (Iri) Telekom Malaysia                        2:03.99
24 Eddy Serri (Ita) Index-Alexia Alluminio                      2:04.27
25 Antonio Salomone (Ita) Index-Alexia Alluminio                2:08.41
26 Morten Sonne (Den) Team fakta                                2:09.02
27 René Joergensen (Den) Team fakta                             2:10.11
28 Jamie Peter Drew (Aus) iTeamNova.com                         2:11.78
29 Allan Bo Andresen (Den) Team fakta                           2:15.66
30 Oscar Laguna Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada                  2:17.53
31 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole                             2:20.18
32 German Nieto Fernandez (Esp) Relax-Fuenlabrada               2:20.58
33 Björnar Vestöl (Nor) Team fakta                              2:20.73
34 César Garcia Calvo (Esp) Relax-Fuenlabrada                   2:21.05
35 Russel Downing (GBr) iTeamNova.com                           2:22.77
36 Makoto Iijima (Jpn) Japan                                    2:24.32
37 Max Becker (Lux) Collstrop-Palmans                           2:24.89
38 Allan Iacuone (Aus) iTeamNova.com                            2:26.23
39 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole                         2:28.65
40 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco                               2:29.06
41 Tony Bracke (Bel) Collstrop-Palmans                          2:29.12
42 Yan Tournier (Fra) Credit Agricole                           2:29.53
43 Eric De Clercq (Bel) Collstrop-Palmans                       2:29.81
44 Kazuya Okazaki (Jpn) Japan                                   2:29.94
45 Tonton Susanto (Ina) Telekom Malaysia                        2:30.49
46 Frédéric Amorison (Bel) Lotto-Adecco                         2:32.04
47 David Vazquez Garcia (Esp) Relax-Fuenlabrada                 2:33.70
48 Ruber Alveiro Marin (Col) Colombia-Selle Italia              2:34.18
49 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Adecco                            2:34.83
50 Marco Battiston (Ita) Index-Alexia Alluminio                 2:39.34
51 Charles Guilbert (Fra) Team Bonjour                          2:40.45
52 Andris Reiss (Lat) Index-Alexia Alluminio                    2:42.25
53 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Cantina Tollo          2:44.33
54 Stive Vermaut (Bel) Lotto-Adecco                             2:44.44
55 Kurt Van Lancker (Bel) Lotto-Adecco                          2:44.66
56 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco                           2:44.72
57 Antoni Rizzi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini             2:46.81
58 Shinichi Fukushima (Jpn) Japan                               2:49.40
59 Denis Bondarenko (Rus) Mobilvetta-Formaggio Trentini         2:49.45
60 Jurgen Werner (Ger) Team Nürnberger                          2:49.87
61 Dominique Perras (Can) iTeamNova.com                         2:50.56
62 Laurent Estadieu (Fra) Ag2r Prevoyance                       2:50.87
63 Uros Murn (Slo) Mobilvetta-Formaggio Trentini                2:52.09
64 Jérôme Pineau (Fra) Team Bonjour                             2:52.66
65 Alessandro Brendolin (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini     2:56.92
66 Anthony Geslin (Fra) Team Bonjour                            2:58.80
67 Hans De Meester (Bel) Collstrop-Palmans                      3:01.30
68 Fortunato Baliani (Ita) Colombia-Selle Italia                3:04.36
69 Paolo Fornaciari (Ita) Mapei-Quick Step                      3:04.94
70 Andy Flickinger (Fra) Ag2r Prevoyance                        3:06.50
71 Douglas Ryder (RSA) Rep South Africa                         3:06.56
72 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo                  3:07.27
73 David George (RSA) Rep South Africa                          3:07.67
74 Linas Balciunas (Ltu) Ag2r Prevoyance                        3:09.74
75 Jimmy Engoulvent (Fra) Team Bonjour                          3:10.54
76 Samuel Vecchi (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini            3:10.88
77 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia               3:19.77
78 Jorge Capitan Peregrina (Esp) Relax-Fuenlabrada              3:22.03
79 José M Vazquez Palomo (Esp) Relax-Fuenlabrada                3:22.73
80 Alexandre Grux (Fra) Ag2r Prevoyance                         3:28.77
81 Mario Traversoni (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         3:31.61
82 Hendrik Van Dyck (Bel) Collstrop-Palmans                     3:32.00
83 Ronny Lauke (Ger) Team Nürnberger                            3:32.04
84 Jacques Fullard (RSA) Rep South Africa                       3:32.41
85 Tomoya Kano (Jpn) Japan                                      3:32.70
86 Yohann Charpenteau (Fra) Credit Agricole                     3:32.93
87 Anthony Charteau (Fra) Team Bonjour                          3:34.61
88 Scott Guyton (NZl) iTeamNova.com                             3:35.00
89 Josh Hall (Can) Canada                                       3:35.35
90 Juan D Ramirez Calderon (Col) Colombia-Selle Italia          3:36.07
91 Enrico Degano (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                 3:36.81
92 Cristiano Parrinello (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo          3:38.19
93 Mark Ernsting (Can) Canada                                   3:39.49
94 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                    3:44.30
95 Geoff Kabush (Can) Canada                                    3:45.86
96 Daniel Spence (RSA) Rep South Africa                         3:45.88
97 Andrew Pinfold (Can) Canada                                  3:48.42
98 Jürgen Pauritsch (Aut) Team Nürnberger                       3:49.09
99 Daniele Galli (Ita) Index-Alexia Alluminio                   3:49.78
100 Thomas Voeckler (Fra) Team Bonjour                          3:51.12
101 Ahad Kazemi (Iri) Telekom Malaysia                          3:51.47
102 Ludovic Martin (Fra) Credit Agricole                        3:53.90
103 Emilito Atilano (Phi) Philippines                           3:56.82
104 Ruben Lobato Elvira (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo      3:56.94
105 Nicola Chesini (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo               3:59.16
106 Shahrulneeza Razali (Mas) Malaysia                          3:59.76
107 Musairi Bin Musa (Mas) Telekom Malaysia                     4:00.84
108 Rodney Green (RSA) Rep South Africa                         4:01.05
109 Nicolas Portal (Fra) Ag2r Prevoyance                        4:02.59
110 Michele Scarponi (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo         4:03.53
111 Moreno Di Biase (Ita) Mobilvetta-Formaggio Trentini         4:06.73
112 Agustin Pena Gago (Esp) Acqua & Sapone-Cantina Tollo        4:07.41
113 Wesley Van Speybroeck (Bel) Lotto-Adecco                    4:08.73
114 Holger Sievers (Ger) Team Nürnberger                        4:12.61
115 Villamor Baluyut (Phi) Philippines                          4:13.87
116 Andris Nauduzs (Lat) Colombia-Selle Italia                  4:14.76
117 Ah Tiam Wong (Mas) Malaysia                                 4:15.15
118 Guozhang Wang (Chn) China                                   4:15.54
119 Karl Pauwels (Bel) Collstrop-Palmans                        4:15.64
120 Muhd. Jasmin Ruslan (Mas) Malaysia                          4:18.75
121 Koji Fukushima (Jpn) Japan                                  4:22.78
122 Lorenzo Cardellini (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo       4:24.09
123 James Ball (RSA) Rep South Africa                           4:24.48
124 Trent Wilson (Aus) iTeamNova.com                            4:29.04
125 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia               4:31.10
126 Guo Hui (Chn) China                                         4:33.55
127 Jeremy Maartens (RSA) Rep South Africa                      4:40.14
128 Seong Hoong Tsen (Mas) Malaysia                             4:42.03
129 Kam-Po Wong (HKg) Telekom Malaysia                          4:46.27
130 Victor Espiritu (Phi) Philippines                           4:47.41
131 Enrique Domingo (Phi) Philippines                           4:51.75
132 Glen Rendall (Can) Canada                                   4:52.51
133 Shahrizan Selamat (Mas) Malaysia                            4:52.74
134 Warren Davadilla (Phi) Philippines                          4:53.40
135 Mitsuteru Tanaka (Jpn) Japan                                4:59.72
136 Lars Ytting Bak (Den) Team fakta                            5:06.22
137 Nor Affendy Rosli (Mas) Telekom Malaysia                    5:18.26
138 Nicolas Inaudi (Fra) Ag2r Prevoyance                        5:24.91
139 Merculio Ramos (Phi) Philippines                            5:27.95
140 Shinri Suzuki (Jpn) Japan                                   5:31.27
141 Cesare Di Cintio (Ita) Acqua & Sapone-Cantina Tollo         5:33.97
142 Suhardi Hassan (Mas) Malaysia                               5:47.54
143 Yongbiao Zhu (Chn) China                                    5:59.04
144 Dirk Schumann (Ger) Team Nürnberger                         6:03.96
145 Björn Leukemans (Bel) Collstrop-Palmans                     6:14.05
146 Xueli Jiang (Chn) China                                     6:26.14
147 Mohd Yusof Abd. Nasir (Mas) Malaysia                        6:40.21
148 Shuhai Song (Chn) China                                     6:42.38
149 Hongwei Li (Chn) China                                      7:25.32
150 Innar Mandoja (Est) Ag2r Prevoyance                         9:27.30
151 Graeme Miller (NZl) Telekom Malaysia                       12:54.38



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login