Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 28/02 5:54 am - Fitchburg Longsjo Classic: Stage 1 Complete


Posted by Editoress on 06/28/02
 

Fitchburg Longsjo Classic Fitchburg, MA

Stage 1: Royal Plaza time trial, 11.2km

Men
Place/Name/TeamTime/Time Back
1. ZAJICEK Phil (Mercury)16:19.8
2. WOHLBERG Eric (Saturn Cycling Team)at 0:06.3
3. WHERRY Chris (Mercury)0:12.3
4. BALDWIN Chris (Navigators Cycling T)0:15.2
5. REPINSKI Viktor (Saturn Cycling Team)0:20.2
6. SBEIH Adham (Mercury)0:30.9
7. DANIELSON Tom (Mercury)0:33.5
8. CREED Michael (Prime Alliance)0:37.2
9. PATE Danny (Prime Alliance)0:38.6
10. HORNER Chris (Prime Alliance)0:40.2
11. MCCORMACK Mark (Saturn Cycling Team)0:43.0
12. SHEEDY Brian (Navigators Cycling T)0:43.3
13. ZIEWACZ Doug (7Up / NutraFig)0:44.3
14. SEINIEWICZ Greg (Ofoto-lombardis)0:46.1
15. RANDELL Andrew (Kissena Cycling Team)0:48.3
16. MITCHELL Glen (Navigators Cycling T)0:48.7
17. INNES William (Kissena Cycling Team)0:50.8
18. MCCORMACK Frank (Saturn Cycling Team)0:51.9
19. GODFREY Hayden (7Up / NutraFig)0:52.0
20. SAYERS Mike (Mercury)0:52.4
21. LIESWYN John (7Up / NutraFig)0:54.1
22. KLUCK Damon (Saturn Cycling Team)0:56.2
23. ZARATE Jesus (Mercury)0:58.3
24. LEAPER Tom (Navigators Cycling T)0:59.5
25. WALTERS Mark (Navigators Cycling T)1:01.3
26. HAMBLEN Jon (Wheelworks / Cannond)1:05.3
27. MILNE Shawn (Wheelworks / Cannond)1:06.5
28. JOHNSON Tim (Saturn Cycling Team)1:07.4
29. SVATEK Matthew (Wheelworks / Cannond)1:09.8
30. DOMINGUEZ Ivan (Saturn Cycling Team)1:10.5
31. APPLEGATE Andy (Cane Creek / Subaru)1:11.4
32. RETO Lauper 1:11.6
33. TUFT Svein (Prime Alliance)1:12.5
34. MONAHAN Kevin (7Up / NutraFig)1:12.6
35. JONES Mike (Wheelworks / Cannond)1:13.7
36. JONES Brice (Mercury)1:14.4
37. PAGE Jon (Wheelworks / Cannond)1:16.7
38. WIRSING Jonathan (Team Snow Valley)1:16.8
39. DIETRICH Mike (Fuji UPMC)1:18.9
40. WORDIN John (Mercury)1:19.6
41. ZWIZANSKI Scott (Team Snow Valley)1:19.7
42. GUAY Ryan (Navigators Cycling T)1:21.6
43. THOMAS Darby (Wheelworks / Cannond)1:22.7
44. MENARD George (Team Snow Valley)1:23.0
45. HERRIOTT Todd (Think Racing)1:23.4
46. BEAMON Ed (Navigators Cycling T)1:23.6
47. PETERSEN Soren (Saturn Cycling Team)1:24.0
48. PRADONETO Hugo (Cody Racing)1:24.9
49. STEVENSON Russell (Prime Alliance)1:25.7
50. ROTH Ryan (Ontario)1:26.0
51. HEDGES Kris (Team Snow Valley)1:26.5
52. BAILEY Robert (Hawley-RackSmith.com)1:27.0
53. HEKMAN Mark (Finger Lakes Cycling)1:28.3
54. WREN Tyler (Mercury)1:29.8
55. HUGHES Cameron (Kissena)1:31.1
56. CANDELARIO Alex (Prime Alliance)1:31.2
57. PERERA Larry (CCB / Volkswagen)1:31.7
58. PINEDA Oscar (7Up / NutraFig)1:31.9
59. BOUCHARD-HALL Kevin (G.S. Mengoni)1:32.0
60. SULLIVAN Patrick (GS Ciao)1:34.5
61. FAULKNER Nat (Kissena Sports)1:34.7
62. DECANIO Matt (Prime Alliance)1:35.6
63. SHEEHAN Clark (7Up / NutraFig)1:36.7
64. NORTON Michael (UPMC / Fuji Cycling)1:36.9
65. MILLS Don (Wheelworks / Cannond)1:37.0
66. HUSK Jon 1:38.0
67. PETERS John (Prime Alliance)1:38.4
68. RAISIN Saul (The People's Cycling)1:38.9
69. MCCORMACK Shawn (Trek / Volkswagen /)1:39.7
70. PAPP Joe (Think Racing)1:42.8
71. MISICKI Igor (CRCA-E-CAPS.COM)1:42.9
72. LOPINTO Peter (OFOTO - Lombardi Spo)1:43.6
73. HACKLER Kurt (CCB / Volkswagen)1:44.5
74. WILLIAMSON Bret (Hawley / Racksmith.c)1:47.5
75. REINHART Tim (Saturn Development)1:47.6
76. KINGS Matthew (GearsRacing.com)1:48.1
77. FINKBEINER Max (Jittery Joe's Pro Cy)1:48.6
78. SANOWAR Peter (GearsRacing.com)1:50.3
79. BAKER Peter (West Virginia / Goma)1:51.8
80. CHASE Kindler (unattached)1:52.2
81. DIONNE Charles (7Up / NutraFig)1:54.0
82. NELESSEN Guillaume (UPMC Fuji Cycling)1:55.7
83. BORONOW Eugene (Century-SBCG)1:57.6
84. LANGLEY Russell (Team Snow Valley)1:58.1
85. ZIMMERMAN Zach (Trek / Volkswagen /)1:59.4
86. PINEDA Juan (7Up / NutraFig)2:00.0
87. TILBROOK Warren (GearsRacing.com)2:01.4
88. WILCOX Craig (Saturn Development)2:01.8
89. MORAN Hugh (Cyclescience/Trek/VW)2:06.1
90. ALACHOYAN Joseph (Ideal Tile / Brielle)2:06.2
91. BROWN Lincoln (Hawley / Racksmith.c)2:06.6
92. PECK Chris (Wheelworks / Cannond)2:06.8
93. ALBERS Kirk (Jelly Belly / Carlsb)2:07.3
94. PETERS Benjamin (NECSA/FUJI/Fraysee's)2:08.8
95. ASPHOLM Roger (Think Racing)2:10.4
96. MCDADE James (CRCA)2:13.0
97. HOLDER Josh (Hotter-n-Hell Hundre)2:14.6
98. WHITE Michael (National Capitol Vel)2:18.1
99. DESROSEIRS Jean Paul (Hawley - Racksmith.c)2:19.2
100. BAER Jason (GS Mengoni USA)2:20.1
101. ISAAC Chris (GearsRacing.com)2:20.8
102. ST. MARTIN Isaac (NHCC / Team NH)2:22.3
103. DENNIS Nils (Bike Doctor)2:23.6
104. ERDELYI Jonathan (Ideal Tile / Brielle)2:24.6
105. GARLAPOW Adam (Shickluna)2:25.3
106. WOLF Greg (CC Etupe)2:25.3
107. REID Forest (Providence Velo Club)2:25.9
108. RACE Nathan (Fitness First / MBRC)2:26.9
109. AUSTTIN Jeffrey (PCT)2:27.5
110. RYTLEWSKI Jake (Tri City Cyclist)2:27.7
111. VIA Jeff (Team Snow Valley)2:27.7
112. ANDERSON Marc (Cyclescience/Trek/Vo)2:27.8
113. BARTON Mike (Sunapee / Banagan's)2:27.9
114. HAWKINS Matt (Kissena Cycling Team)2:28.4
115. SCHNEIDER Jason (Think Racing)2:28.9
116. BEILBY Ian (GMBC / Invensys)2:29.0
117. SACRAMONE Chris (ProCycles/Giant)2:31.0
118. WHITE Fritz (Rage Racing/Titus)2:32.5
119. KRAUSE Ross (GS Mengoni USA)2:34.6
120. YAMAMOTO Yasuhiro (Kissena Cycling Team)2:34.8
121. MILLS Andrew (Trek/VW/Goodales)2:35.1
122. PINKHAM Ryan (GS MENGONI USA)2:36.4
123. FLEMING Eric (Pro Cycles - Giant)2:38.3
124. TAYLOR Dylan (ASU)2:39.0
125. KELSEY Marco (Watchung Wheelmen/Hi)2:39.7
126. WEBER Jeff (GearsRacing.com)2:40.2
127. BENOIT Christopher (Essex County Velo)2:40.7
128. MORRELL John (Hawley - Racksmith.c)2:41.6
129. YOUNGBLOOD David (NCC/Bikereg.com)2:41.8
130. STOCKWELL Luke (Jittery Joe's Pro Cy)2:42.4
131. STAFFORD Ben (Kissena Cycling Team)2:42.4
132. BECK Christopher (LSV/Trek/VW)2:44.3
133. VERHEUL John (Ideal Tile / Brielle)2:45.0
134. KETCHELL Robby (UPMC / Fuji Cycling)2:45.1
135. MCLERAN Ian (Stage 1 / Cannondale)2:45.8
136. PANTASTICO Adam (Watchung Wheelmen)2:46.6
137. DAVIS Chad (Think Racing)2:47.0
138. LETENDRE, JR. Will (Boston Road Club)2:47.4
139. SILBERMAN Marc (Watchung Wheelmen /)2:49.8
140. SILBERFARB Ben (Essex County Velo)2:53.3
141. BRUMBLE Amos (CCB / Volkswagen)2:57.2
142. HARPLE Cody (Essex County Velo)2:57.9
143. MUELLER Michael (Wheelworks / Cannond)3:03.3
144. JONES Jason (Jittery Joe's Pro Cy)3:04.1
145. YU Jerald (Team Express/Pro Ped)3:04.6
146. MYERSON Adam (GS Mengoni USA)3:06.8
147. ROSZKO Steve (NCC / BikeReg.com)3:07.8
148. ROTH Greg (Ontario/McMaster)3:07.9
149. CRADDOCK Jeff (CCB / Volkswagen)3:10.8
150. LOFTUS Matt (NCC/BikeReg.com)3:16.3
151. BRINKEN Mariusz (Kissena Cycling Team)3:17.8
152. INCONIGLIOS Matt (Stage 1)3:20.1
153. EARLY Ben (Evergreen / Easton)3:21.1
154. BERTUCCO Marc (Athletes By Design)3:24.6
155. AUER Kristopher (LSV/Trek/VW)3:27.8
156. DITTERICH Kirk (Ada Bike Club)3:28.0
157. KUBAS Ben (Hawley - Racksmith.c)3:33.2
158. SOMMERVILLE David (Davidsommerville.com)3:33.3
159. LANE Laurence (Bike Doctor/Cannonda)3:34.6
160. BORNHOLT Nicholas 3:45.6
161. MILLINGTON Steve (Winners Edge)3:57.2
162. FOLEY Skip (Trek, East Coast Fa )3:58.5
163. LOPEZ Donny (Ideal Tile / Brielle)4:04.1
164. DAVIS Curt (Wheelworks / Cannond)4:50.7
165. YOUNG David (NCC Bikereg.com)5:17.0
166. SOUTHERLAND Phil (People's Cycling)6:15.2
167. WOOD Inson (CRCA-E-CAPS.COM)6:26.9
168. ANTHONY Josh (Saturn Development C)6:36.3
169. SWINDLEHURST Burke (Navigators Cycling T)6:36.3
DNS. DUNCAN Gavin (Bianchi Ontario)
Women
1. BESSETTE Lyne (Quebec Selection Tea)17:49.5
2. BRUCKNER Kimberly (Saturn Cycling Team)at 0:01.4
3. JEANSON Genevieve (Rona Cycling Team)0:43.5
4. HUGHES Clara (Quebec Selection Tea)0:46.5
5. MARSAL Catherine (Saturn Cycling Team)0:51.9
6. PIZZINI Mina (Diet Rite)1:03.4
7. HOLT Melissa (Rona Cycling Team)1:04.4
8. MAYOLO-PIC Tina (Diet Rite)1:06.8
9. JUTRAS Manon (Rona Cycling Team)1:10.5
10. DAVIDGE Kim (Saturn Cycling Team)1:14.8
11. SCRYMGEOUR Kristy (Saturn Cycling Team)1:26.6
12. WYNTER Iona (Genesis Scuba/FFCC)1:29.9
13. PHILLIPS Jessica (Saturn Cycling Team)1:31.4
14. KELLY Kori (Diet Rite)1:34.1
15. SONYE Suzanne (Saturn Cycling Team)1:34.9
16. VANGILDER Laura (Trek Plus)1:49.0
17. SKELLEY Tina (TalgoAmerica)1:50.5
18. BEARCE Catherine (CCB/Volkswagen)1:51.5
19. FREEDMAN Nicole (Rona Cycling Team)1:52.6
20. POWERS Catherine (Terry Precision)1:54.5
21. HUIZING Marjan (Team Snow Valley)2:00.7
22. STALEY Larssyn (Saturn Development)2:01.7
23. TAYLOR Grace (Serotta Women's Cycl)2:09.9
24. SHIRLEY Margaret (Genesis Scuba/FFCC)2:11.7
25. SCHWARZ Erika (Red 5 Racing)2:15.0
26. PRYDE Susy (TalgoAmerica)2:16.0
27. COX Andrea (CCB/Volkswagen)2:17.8
28. MILLER Christine (Mercy Cycling Team)2:17.9
29. COOPER Jennifer (Genesis Scuba/FFCC)2:19.8
30. GAFFNEY Lauren (Terry Precision)2:21.3
31. MILLER Ann Marie (Verizon Wireless - C)2:21.8
32. TRAHAN Giselle (Genesis Scuba/FFCC)2:21.8
33. BILYEAU Kristine (Naples Velo)2:22.3
34. SCHMIDT Laura (Terry Precision)2:23.5
35. BLACK Chloe (Terry Precision)2:24.4
36. KELLY Helen (Verizon Wireless - C)2:24.9
37. FRANGES Lauren (Amoroso's / HH Racin)2:26.2
38. TOFFOLON Leah (Mike Fraysse's Sport)2:28.3
39. SCHEFFENACKER Kristy (Team Snow Valley)2:29.4
40. GOLLOGLY Naomi (Bike Gallery/Trek/VW)2:40.2
41. MILKOWSKI Anna (Gearworks / SRP)2:42.2
42. CLAUDE Melanie (Bermuda National Tea)2:45.3
43. MORSE Meghan (Serotta Women's Cycl)2:46.3
44. SHIMADA Hiroko (Verizon Wireless - C)2:47.8
45. DAVIS Katrina (Trek Plus)2:48.7
46. GAGNON Isabelle (Quebec Selection Tea)2:50.6
47. BEGOSH Liz (unattached)2:55.3
48. BOTE' Michele (Lateral Stress Velo-)2:56.4
49. GALE Caryl (San Diego Cyclo Vets)2:56.9
50. ILTON Yvonne (Verizon Wireless - C)2:58.2
51. KOSINSKI Jody (Genesis Scuba/FFCC)3:02.2
52. BROWN Alison (Genesis Scuba/FFCC)3:03.9
53. FELKER Lenora (Amoroso's / HH Racin)3:04.8
54. LEBLANC Genevieve (Quebec Selection Tea)3:07.2
55. ST. JACQUES Sophie (Trek Plus)3:12.3
56. BISARO Ivana (Serotta Women's Cycl)3:12.4
57. HARDING Christine (ABRT / Team Snow Val)3:16.3
58. HAWLEY Julia (Bermuda National Tea)3:17.9
59. WILLOCK Erinne (Verizon Wireless - C)3:18.5
60. ST. LAURENT Katy (Quebec Selection Tea)3:23.0
61. SMITH Michele (Webevent.com/HVVC)3:23.4
62. GRASSGOFF Kirsten (Danslo/Wheelworks/IF)3:27.6
63. MCCLINTOCK Rebecca (Serotta Women's Cycl)3:30.5
64. OSORIO Odessa (Trek Plus)3:31.1
65. LAWRENCE Amanda (Yale University)3:32.8
66. TURRIN Ann (Amoroso's / HH Racin)3:33.4
67. MARTINEZ Graciela (Amoroso's / HH Racin)3:34.3
68. SUMMERS Laura (Webevent.com)3:35.0
69. RICHARDSON Dawn (Verizon Wireless - C)3:38.9
70. FARELL Julia (Verizon Wireless - C)3:41.7
71. ELLIOTT Megan (Mercy Cycling Team)3:42.1
72. TREMELLING Amyazellie (TREK / Volkswagen)3:42.4
73. LASASSO Kristen (Dansko / Wheelworks)3:43.4
74. MAXWELL Lisa (Dansko / Wheelworks)3:49.3
75. DAVIS Patty (Los Gatos Bicycle Cl)3:50.1
76. HUFF Christine (Lateral Stress Velo-)3:52.0
77. VAN ABBEMA Juli (Lippert Sports Cycli)3:52.0
78. ROSZKO Kathryn (Dansko / Wheelworks)3:52.3
79. GAGNON Elisa (Trek Plus)3:56.1
80. MAYER Alicia (AAVC/Specialized)3:59.9
81. MONAGLE Julie (Verizon Wireless - C)4:02.3
82. MARTINEZ Veronica (Amoroso's / HH Racin)4:03.5
83. BAHNSON Brenda (Dansko / Wheelworks)4:03.7
84. FOULKES Sarah (NHCC)4:07.5
85. ROBBINS Kirsten (Amoroso's / HH Racin)4:17.8
86. GENEST Allicia (Trek Plus)4:33.7
87. SMITH Michele (Dansko / Wheelworks)4:47.4
88. NASH Karen (Verizon Wireless - C)5:08.1
89. CURI Katheryn 14:55.0
DNS. BOULAY Magalie (Quebec Selection Tea)
DNS. HUTSEBAUT Julie (Quebec Selection Tea)
DNS. DIGUISTIN Cybil (Diet Rite)





 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login