Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 30/03 9:43 am - Fernie Canada Cup XC: Full Results


Posted by Editoress on 07/30/03
 

Fernie Canada Cup XC Fernie. BC
Courtesy RMT

Under 13 Men
1. Thompson, Peter (Canmore, AB) Rundle Mountain Cycle Club48:58.90
2. Siggers, Dylan (Fernie, BC) at 3:10.00
Under 15 Men
1. Smith, Drew (Canmore, AB) Rundle Mountain Cycle Club1:05:23.80
2. Lacourciere, Leo (Canmore, AB) Rundle Mountain Cycle Clubat 0:51.50
3. Benson, Paul (Winnipeg, MB) 3:48.50
4. Urton, William (Duck Lake, SK) Rock & Roads Cycling4:02.60
5. Middleton, Justin (Ft. Saskatchewan, AB) Juventus5:01.00
6. Thorpe, Daniel (Pickering, ON) 9:13.10
7. Brauer, Logan (Edmonton, AB) Fort Saskatchewan Bike Club11:09.20
8. Jackson, Chris (Toronto, ON) Gears Racing12:43.10
9. Bell, Scott (Innisfail, AB) 14:55.80
10. Bell, Nicholas (Innisfail, AB) 24:20.10
11. Hamilton, Garrett (Fernie, BC) DNF
Under 17 Men
1. Bowser, Kevin (Calgary, AB) Bow Cycle1:33:57.78
2. Henderson, Norrie (Kelowna, BC) OKM Mountain Bike Clubat 0:33.70
3. Canning, Cody (Archerwall, SK) Regina Cycle Club3:25.90
4. May, Codey (, ON) 4:36.60
5. Hancock, Cory (Peterborough, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing6:04.40
6. Magee, Eric (Canmore, AB) Rundle Mountain Cycle Club6:51.90
7. Field, Gregory (Thunder Bay, ON) Black Sheep8:51.80
8. Berry, Pat (Cochrane, AB) Dead Goat Racing12:00.20
9. Bidniak, Mike (Edmonton, AB) Juventus13:00.80
10. Duggleby, Scott (Canmore, AB) Rundle Mountain Cycle Club13:56.20
11. Blanchette, Vincent (Landmark, MB) VW-Kaltire16:26.10
12. Pauly, Matt (Red Deer, AB) Rocky Mtn Bike&Board22:37.20
13. Hazlett, Mark (Red Deer, AB) Rocky Mtn Bike&Board23:13.50
14. Lacko, Nick (Winnipeg, MB) Team ManitobaDNF
15. Fox, Kevin (Edmonton, AB) JuventusDNF
16. Brooks, Dave (Regina, SK) Regina Cycle ClubDNF
Junior Beg / Sport Men
1. Adams, Brandon (Medicine Hat, AB) Medicine Hat BMX1:52:35.98
2. Tibbo, Sheldon (Moose Jaw, SK) at 54:31.22
3. Lega, Kevin (Boyle, AB) United CycleDNF
Junior & U17 Beg / Sport Women
1. Coder, Stacie (Valemount, BC) 1:38:54.72
2. Virtue, Erica (Calgary, AB) Synergy Racingat 43:01.20
Junior Expert Men
1. Lamb, Jamie (Shubenacadie, NS) Cyclesmith1:40:32.20
2. Erb, Andrew (Owen Sound, ON) Jolley's Alternative Wheelsat 4:18.60
3. Sessford, Daniel (Whitehorse, YK) Cycling Association of Yukon4:23.90
4. Vennes, Jean-Francois (Beauport, QC) Equipe Record4:45.30
5. Thorpe, Chris (Pickering, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing6:45.90
6. Boulanger, Jonathan (Trois-Rivieres, QC) Nestea8:13.70
7. Batty, Mark (Brooklin, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing9:16.00
8. Perron, Jean-Sebastien (Aylmer, QC) 11:25.40
9. Enns, Justin (Mitchell, MB) Olympia Cycle11:57.60
10. Bietz, Phil (Winnipeg, MB) Olympia12:54.80
11. Douglas, Kyle (Ashburn, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing14:32.50
12. Walker, Matt (Saskatoon, SK) Northern Bush Rastas15:08.90
13. Benson, John (Winnipeg, MB) Olympia-Team Manitoba15:21.20
14. Scigliano, Vincent (Cochrane, AB) Critical Speed19:25.50
15. Schaffer, Marty (Canmore, AB) Bicisport22:38.30
16. Foy, Tyler (Prince Albert, SK) Rock & Roads Cycling45:31.50
17. Yau, Steve (Calgary, AB) Bow CycleDNF
18. Plaxton, Max (Victoria, BC) Gears RacingDNS
Junior & U17 Expert Women
1. Batty, Emily (Brooklin, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing1:25:02.82
2. Vipond, Catherine (Oshawa, ON) Gearsat 2:05.20
3. Gagne, Olivia (Lac-Beauport, QC) Club Cycliste Beauport2:37.40
4. Case, Kylie (Winnipeg, MB) Team Manitoba/VW Kal-Tire4:24.90
5. Bunnin, Andrea (Saskatoon, SK) Northern Bush Rastas19:09.00
Senior Beg / Sport Men
1. Wex, Matthew (Canmore, AB) 1:34:21.78
2. Nolan, Earl (Calgary, AB) Deadgoat Racingat 3:13.90
3. Clark, Dion (Calgary, AB) Bow Cycle4:42.20
4. Rasmussen, James (Edmonton, AB) United Cycle Racing4:56.90
5. Royle, Andrew (Calgary, AB) Calgary Cycle5:06.20
6. Shannon, Chris (Cranbrook, BC) 5:23.40
7. Cook, Jesse (Banff, AB) Rundle Mountain Cycle Club7:18.30
8. Arpin, Reagan (Canmore, AB) 9:03.00
9. Smith, Kyle (Winnipeg, MB) 10:36.90
10. Lazaruk, Chad (Winnipeg, MB) Alter Ego Sports24:06.90
11. Readwin, Zack (Calgary, AB) River Valley Cycle24:12.90
12. Vinci, Stevan (Calgary, AB) Snakebite Society26:07.90
13. Loiselle, Ryan (Winnipeg, MB) Gord'sDNF
Senior Beg / Sport Women
1. McAllister, Cristin (Cranbrook, BC) 1:12:11.12
2. Linder, Bridget (Calgary, AB) Snakebite Societyat 8:43.50
3. Mc Innis, Lisa (Wentworth, NS) Hub Cycle10:50.60
4. Hodgson, Angie (Calgary, AB) Snakebite Society17:48.70
5. Cote, Deanne (Winnipeg, MB) Alter Ego Sports21:41.80
6. Churchill, Kim (Red Deer, AB) Pedalhead23:08.50
Senior Expert Men
1. Nutbrown, Jonathan (Calgary, AB) 1:46:18.86
2. Bailey, Adam (Thunder Bay, ON) Black Sheepat 0:29.70
3. Friesen, Nick (Edmonton, AB) River Valley Cycle0:47.90
4. Kennedy, Dave (Calgary, AB) Bow Cycle1:20.70
5. Strom, Per (Calgary, AB) Bicisport1:49.90
6. Kennedy, Gord (Calgary, AB) Bow Cycle5:29.90
7. Power, Eric (Tappen, BC) Skookum Cycle6:10.60
8. Brassard, Joey (Saskatoon, SK) Bike Doctor6:10.80
9. Keats, Jonathan (Edmonton, AB) Pedalhead Racing Club9:20.40
10. Sarnecki, Michael (Edmonton, AB) United Cycle12:49.60
11. Hamilton, Kirk (Edmonton, AB) River Valley Cycle14:26.30
12. May, Ryan (, ON) 18:41.20
13. Gauvin, Dominick (Sylvan Lake, AB) Rocky Mtn Bike&Board23:03.10
14. Lundgren, Rylan (Winnipeg, MB) VW-KaltireDNF
15. Erfle, Devin (Calgary, AB) Deadgoat RacingDNF
Senior Expert Women
1. Caton, Nyree (New Denver, BC) 1:46:26.82
2. Gemel, Nicole (Calgary, AB) Deadgoat Racingat 11:26.40
3. Misseghers, Christine (Blairmore, AB) Mountain Bike City13:09.80
4. Musyj, Erica (Saskatoon, SK) Northern Bush Rastas20:28.80
5. Morris, Rebecca (Red Deer, AB) CABC39:42.90
Senior Elite Men
1. Toulouse, Mathieu (Mont-Royal, QC) Gears1:59:42.06
2. Jakomait, Jesse (Sault Ste. Marie, ON) Team Hardwood Hillsat 2:23.80
3. Sneddon, Kris (Sechelt, BC) Kona-Clarks2:46.10
4. Watson, Andrew (Barrie, ON) Bianchi3:36.80
5. Webster, Mark (Calgary, AB) Bianchi5:12.70
6. Garrigan, Mike (Oro Station, ON) Bianchi Canada5:58.50
7. Hadley, Matthew (Mount Hope, NB) Radical Edge6:37.30
8. Bomhof, Marc (Calgary, AB) Bianchi6:42.40
9. Patterson, Matt (Whitby, ON) Gears7:37.40
10. Lega, Roddi (Edmonton, AB) United Cycle Racing8:54.50
11. Lazarski, Martin (Toronto, ON) Gears10:49.30
12. Batty, Eric (Brooklin, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing11:03.90
13. Shenkariuk, Jason (Calgary, AB) Snakebite Society11:26.00
14. Zandstra, Derek (Trenton, ON) Bay Cycle/3 Rox Racing11:37.00
15. Coates, Adam (Saskatoon, SK) Gears13:41.90
16. Sutton, Andre (Edmonton, AB) Hardcore Mountain Bike Team14:01.10
17. Hubregtse, Menno (Saskatoon, SK) Pedalhead14:30.00
18. Trudel, Jeremy (Montauburn, QC) Le Yeti15:11.80
19. Lafontaine, Martin (Cap-de-la-Madeleine, QC) Xcluziv15:21.60
20. Daigle, Marc-Andre (Laurier-Station, QC) Team Devinci16:22.50
21. Couture, Pierre-Alexandre (Sherbrooke, QC) Club Sportif Bromont16:44.40
22. Wallace, Cory (Jasper, AB) Bicisport16:44.60
23. Mackenzie, Drew (Victoria, BC) Oryx-Procycle16:49.40
24. Martins, Steve (Edmonton, AB) Hardcore17:00.80
25. Widmer, Stefan (Vancouver, BC) 18:05.50
26. Oliver, Tim (Mississauga, ON) Gears18:34.60
27. Bussieres, Frederic (Saint-Foy, QC) Gears19:22.80
28. Dennis, Michael (Guelph, ON) Gears20:15.30
29. Robertson, Don (Canmore, AB) Bicycle Café20:58.70
30. Cooke, Brian (Canmore, AB) Café Racers21:38.60
31. Myers, Duane Ashley (Calgary, AB) Terrascape Racing22:32.20
32. Bunnin, Shawn (Saskatoon, SK) Cycledelia23:19.70
33. Zetterstrom, Cory (Saskatoon, SK) Northern Bush Rastas25:19.40
34. Sherman, Evan (Edmonton, AB) United Cycle25:40.20
35. Hebert, Bryant (Calgary, AB) The Bike Shop25:48.70
36. Lynem, Nick (Calgary, AB) Critical Speed25:49.30
37. Blanchette, Edmond (Landmark, MB) VW-Kaltire26:08.80
38. McClounie, Adam (Comber, ON) Maple Leaf Cycling Club28:32.00
39. Davis, Byron (Calgary, AB) Pedalhead30:22.10
40. Orgyzlo, Tim (Calgary, AB) Pedalhead30:34.20
41. Snowdon, Dylan (Calgary, AB) Bianchi-The Bike Shop32:37.00
42. Britton, Rob (Saskatoon, SK) Spoke N' Sport36:26.70
43. Doyle, Pat (Calgary, AB) Dead Goat Racing39:52.64
44. Elm, Steven (Calgary, AB) Calgary Cycle44:38.42
45. Douglas, Matt (Ashburn, ON) Bay Cycle/3 Rox RacingDNF
46. Michaud, Yannick (Harvie Heights, AB) Café RacersDNF
47. Johnson, Michael (Kamloops, BC) Spoke N MotionDNF
48. Madgwick, Tim (Christchurch, NZ) K2DNF
49. Ingham, Ryan (Jay, VT) OlympiaDNF
50. Mark, Justin (Port Moody, BC) Team TantalusDNF
51. Carter, Hovey (Victoria, BC) Rider's CyclesDNF
52. Kerr, Brad (Regina, SK) Offroad SyndicateDNF
53. Reain, Greg (Barrie, ON) GearsDNF
54. Tsuii, Yoshito (Victoria, BC) Oak Bay BicycleDNF
55. Thorpe, Ryan (Pickering, ON) Bay CycleDNS
56. Hine, Julian (Ottawa, ON) Gears RacingDNS
57. Federau, Ricky (Abbotsford, BC) Gears RacingDNS
Senior Elite Women
1. Tywinski, Annie (Edmonton, AB) Pedalhead Racing Team1:59:54.48
2. Starko, Nikola. Oryx Procycleat 1:15.80
3. Bate, Madelaine (Calgary, AB) Terrascape Racing1:31.00
4. Jobin, Anne-Marie (Loretteville, QC) SOS Velo Ski2:40.00
5. King, Heather (Kleinburg, ON) Gears3:00.20
6. Feldman, Martina (Quesnel, BC) 4:31.00
7. Walter, Sandra (Coquitlam, BC) Marin Canada/Shimano5:04.40
8. Dyck, Mical (Calgary, AB) Terrascape Racing6:48.30
9. Sin, Amanda (Wolfville, NS) 6:58.50
10. Kabush, Danelle (Hull, QC) Gears Racing7:36.80
11. Cote, Kasandra (PRSF) 7:40.30
12. Banks, Tanis (Cranbrook, BC) Gericks9:15.30
13. Robichaud, Linda (Victoria, BC) Norco Performance Bikes11:07.40
14. Blanchette, Sophie-Anne (Gaspe, QC) Gears Racing11:58.90
15. Trimble, Sue (Oakville, ON) Gears13:18.10
16. Licis, Lisa (Edmonton, AB) Hardcore Racing Club14:00.30
17. Robbins, Sarah (Saskatoon, SK) Bikedoctor14:13.60
18. Mc Kirdy, Jean Ann (Valemont, BC) Rocky Mtn/Crystal Decisions16:25.90
19. Gauvin, Stefanie (Ste-Foy, QC) Club Cycliste Beauport18:21.90
20. Grajczyk, Trish (Calgary, AB) Dead Goat Racing22:23.00
21. Love, Christy (Vancouver, BC) Mighty Riders23:00.90
22. Scallion, Kate (Wentworth, NS) Norco Performance Bikes28:02.90
23. Hood, Shannon (Saskatoon, SK) Cycledelia29:28.10
24. Svederus, Annette (Red Deer, AB) United Cycle33:48.21
25. Ayre, Sandy (Edmonton, AB) Pedalhead Racing Club40:07.77
26. Parrell, Till (Thunder Bay, ON) Black Sheep41:12.21
27. Vaillancourt, Audree (Cap-Rouge, QC) Record SpecializedDNF
28. Sinclair, Trish (Victoria, BC) Gears RacingDNS
29. Whitehead, Laura (Cochrane, AB) OGC/Gary FisherDNS
30. Bisaro, Kiara (Courtenay, BC) Gears RacingDNS
Master Beg / Sport Men
1. Stappler, Craig (Calgary, AB) Calgary Cycle1:29:15.96
2. Fithern, Michael (Canmore, AB) at 3:27.30
3. Clark, Geoff (Calgary, AB) Dead Goat Racing4:12.40
4. Furber, Scott (Calgary, AB) Deadgoat Racing8:58.20
5. Mc Donogh, Dan (Calgary, AB) Fit 4 Play9:36.70
6. Carry, William (Edmonton, AB) Pedalhead10:06.40
7. German, Jeff (Calgary, AB) Deadgoat Racing12:18.10
8. Harris, Jeremy (Golden, BC) 13:02.30
9. Van der Roest, Les (Valemont, BC) Vander Roester13:30.60
10. Shears, Vaughn (Edmonton, AB) Pedalhead14:48.00
11. Ford, David (Calgary, AB) Deadgoat Racing17:22.50
12. Walsh, Kevin (Calgary, AB) 18:48.50
13. Kovacs, Frank (Calgary, AB) Snakebite Society19:49.70
14. Cramer, Eric (Calgary, AB) 20:13.60
15. Calder, Wayne (Calgary, AB) Deadgoat Racing20:35.50
16. Vandyk, Jack (Calgary, AB) Terrascape Racing21:21.70
17. Bell, Jeffrey (High River, AB) 21:57.10
18. Novotny, Rob (Calgary, AB) Fit 4 Play28:22.60
19. Fix, Tim (Cranbrook, BC) 29:04.70
20. Anderson, Philip (Regina, SK) Offroad Syndicate32:24.10
21. Christbason, Jason (Regina, SK) Regina Cycle Club33:56.30
22. Williams, Terry (Edmonton, AB) River Valley Cycle35:30.30
23. Coyne, Brett (Calgary, AB) 53:47.10
24. Peterson, Chad (Lethbridge, AB) Bert & Mac'sDNS
Master Expert Men
1. Leibel, Pete (Cranbrook, BC) Norco1:43:57.08
2. Barnes, Jon (Brooklin, ON) Hardwood Hillsat 4:51.30
3. Anderson, Ross (Calgary, AB) Calgary Cycle8:09.60
4. Chard, Brian (Nelson, BC) NRG, brianchard.com9:32.70
5. Tykwinski, Rik (Edmonton, AB) Pedalhead9:49.30
6. Paradis, Clayton (Calgary, AB) Pedalhead10:15.50
7. McDonald, Phil (Calgary, AB) Snakebite/Gary Fisher11:52.30
8. Pilling, Brad (Calgary, AB

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login