Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

September 24/03 12:21 pm - Vuelta: Stage 17


Posted by Editoress on 09/24/03
 

Vuelta a Espana

Stage 17: Granada to Cordoba, 188.4km
1. David Millar (GBr) Cofidis, Le Credit par Telephone, 3:58:02
2. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi, at 0:36
3. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca
4. Unai Osa (Esp) iBanesto.com
5. Michael Rasmussen (Den) Rabobank
6. Erik Zabel (Ger) Team Telekom, 0:41
7. Fred Rodriguez (USA) Saunier Duval-Vini Caldirola
8. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS
9. Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon
10. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
11. Cristian Moreni (Ita) Alessio
12. Jose Jufre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
13. Miguel Martin Perdiguero (Esp) Domina Vacanze-Elitron
14. Karsten Kroon (Ned) Rabobank
15. Carlos Torrent (Esp) Paternina-Costa de Almeria
16. Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
17. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca
18. Angel Vicioso (Esp) ONCE-Eroski
19. Constantino Zaballa (Esp) Kelme-Costa Blanca
20. Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
21. Francisco Jose Lara (Esp) Team Bianchi
22. Benjamin Noval (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
23. Joaquin Rodriguez (Esp) ONCE-Eroski
24. Isidro Nozal (Esp) ONCE-Eroski
25. Manuel Beltran (Esp) US Postal-Berry Floor
26. Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com
27. Christian Werner (Ger) Team Telekom
28. Santiago Perez (Esp) Phonak Hearing Systems
29. Santos Gonzalez (Esp) Domina Vacanze-Elitron
30. Roberto Heras (Esp) US Postal-Berry Floor
31. Igor Gonzalez De Galdeano (Esp) ONCE-Eroski
32. Felix Cardenas (Col) Labarca-2-Cafe Baque
33. Txema Del Olmo (Esp) Milaneza-MSS
34. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
35. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com
36. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems
37. David Lopez (Esp) Labarca-2-Cafe Baque
38. Felix Garcia Casas (Esp) Team Bianchi
39. Inigo Cuesta (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone
40. Manuel Calvente (Esp) Team CSC
41. Guido Trentin (Ita) Cofidis, Le Credit par Telephone
42. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi
43. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski
44. Denis Lunghi (Ita) Alessio
45. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com
46. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
47. Daniel Atienza (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone
48. Santiago Blanco (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
49. Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
50. Luis Perez (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone
51. Kyryl Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron
52. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi
53. Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi
54. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS, all s.t.
55. Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi, 1:37
56. Claus Moller (Den) Milaneza-MSS, 1:41
57. Beat Zberg (Sui) Rabobank, 2:42
58. Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS, 2:44
59. Nicki Sorensen (Den) Team CSC
60. David Navas (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
61. Gorka Arrizabalaga (Esp) Euskaltel-Euskadi
62. Gorka Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi
63. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Fassa Bortolo, all s.t.
64. Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon, 4:29
65. Mario Aerts (Bel) Team Telekom
66. Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
67. Rafael Casero (Esp) Paternina-Costa de Almeria
68. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre
69. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com
70. Domingo Sanchez (Esp) Paternina-Costa de Almeria
71. Francisco Vila (Esp) Lampre
72. Jose Luis Rebollo (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
73. Igor Pugaci (Mda) Team Saeco
74. Bobby Julich (USA) Team Telekom
75. Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon
76. Stephan Schreck (Ger) Team Telekom
77. Bekim Christensen (Den) Team CSC
78. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi
79. Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank
80. Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS
81. Francisco Cerezo (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, all s.t.
82. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 4:34
83. Jose Luis Martinez (Esp) Paternina-Costa de Almeria
84. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal-Berry Floor
85. Juan Fuentes (Esp) Team Saeco, all s.t.
86. Simone Masciarelli (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola, 6:06
87. Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom, 8:11
88. Alberto Vinale (Ita) Alessio
89. Christian Pepoli (Ita) Team Saeco
90. Steffan Wesemann (Ger) Team Telekom
91. Alessandro Bertolini (Ita) Alessio
92. Rubens Bertogliati (Sui) Lampre, all s.t.
93. Renato Silva (Por) Milaneza-MSS, 8:30
94. David Canada (Esp) Quick.Step-Davitamon
95. Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS, both s.t.
96. Joaquin Lopez (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 8:32
97. Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada
98. Gustavo Otero (Esp) Labarca-2-Cafe Baque
99. Raphael Schweda (Ger) Team Bianchi
100. Patrick Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon
101. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
102. Benoit Joachim (Lux) US Postal-Berry Floor
103. Michael Barry (Can) US Postal-Berry Floor
104. Max van Heeswijk (Ned) US Postal-Berry Floor
105. Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron
106. Matthew White (Aus) US Postal-Berry Floor
107. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone
108. Daniele Righi (Ita) Lampre
109. Carlos Golbano (Esp) Paternina-Costa de Almeria, all s.t.
110. Levi Leipheimer (USA) Rabobank, 14:11
111. Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis, Le Credit par Telephone
112. Michael Sandstod (Den) Team CSC
113. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS
114. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
115. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
116. Mariano Piccoli (Ita) Lampre
117. Pedro Diaz Lobato (Esp) Paternina-Costa de Almeria
118. Thomas Bruun (Den) Team CSC
119. Gianluca Sironi (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola
120. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca
121. Eladio Jimenez (Esp) iBanesto.com
122. Kurt Van De Wouwer (Bel) Quick.Step-Davitamon
123. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com
124. Fabrizio Guidi (Ita) Team Bianchi
125. David Latasa (Esp) Kelme-Costa Blanca
126. Jose Luis Arrieta (Esp) iBanesto.com
127. Francisco Cabello (Esp) Kelme-Costa Blanca
128. Jorge Ferrio (Esp) Paternina-Costa de Almeria
129. Carlos Sastre (Esp) Team CSC
130. Steven De Jongh (Ned) Rabobank
131. Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski
132. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems
133. Pietro Zucconi (Sui) Saunier Duval-Vini Caldirola
134. Patrick Calcagni (Sui) Saunier Duval-Vini Caldirola
135. Floyd Landis (USA) US Postal-Berry Floor
136. Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi
137. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
138. Aitor Garmendia (Esp) Team Bianchi
139. David De La Fuente (Esp) Saunier Duval-Vini Caldirola
140. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca
141. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
142. Sven Montgomery (Sui) Fassa Bortolo
143. Giampaolo Cheula (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola
144. Niki Aebersold (Sui) Phonak Hearing Systems
145. Ivan Herrero (Esp) Labarca-2-Cafe Baque
146. Jan Boven (Ned) Rabobank
147. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca
148. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski
149. Angelo Furlan (Ita) Alessio
150. Stefano Casagranda (Ita) Alessio
151. Cesar Garcia Calvo (Esp) Labarca-2-Cafe Baque
152. Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems
153. Addy Engels (Ned) Rabobank
154. Mathew Hayman (Aus) Rabobank
155. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
156. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
157. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
158. Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
159. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis, Le Credit par Telephone
160. Francisco Gutierrez (Esp) Labarca-2-Cafe Baque
161. Jose Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, all s.t.
162. German Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 16:14
163. Pedro Horrillo (Esp) Quick.Step-Davitamon, 16:41

GC
1. Isidro Nozal (Esp) ONCE-Eroski, 58:11:53
2. Igor Gonzalez De Galdeano (Esp) ONCE-Eroski, at 3:03
3. Roberto Heras (Esp) US Postal-Berry Floor, 3:09
4. Manuel Beltran (Esp) US Postal-Berry Floor, 5:16
5. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca, 5:20
6. Francisco Mancebo (Esp) iBanesto.com, 6:27
7. Michael Rasmussen (Den) Rabobank, 7:29
8. Luis Perez (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone, 8:51
9. Unai Osa (Esp) iBanesto.com, 8:57
10. Felix Cardenas (Col) Labarca-2-Cafe Baque, 9:28
11. Santos Gonzalez (Esp) Domina Vacanze-Elitron, 10:41
12. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 11:25
13. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12:03
14. Marcos Serrano (Esp) ONCE-Eroski, 13:30
15. Felix Garcia Casas (Esp) Team Bianchi, 14:57
16. Txema Del Olmo (Esp) Milaneza-MSS, 15:28
17. Iker Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi, 17:44
18. Oscar Pereiro (Esp) Phonak Hearing Systems, 18:13
19. Guido Trentin (Ita) Cofidis, Le Credit par Telephone, 29:15
20. Jose Jufre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 33:07
21. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 38:00
22. Inigo Cuesta (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone, 40:59
23. Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com, 45:56
24. Manuel Calvente (Esp) Team CSC, 48:01
25. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com, 51:38
26. Joaquin Rodriguez (Esp) ONCE-Eroski, 55:07
27. Gonçalo Amorim (Por) Milaneza-MSS, 58:57
28. Christian Werner (Ger) Team Telekom, 59:53
29. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS, 1:01:55
30. Alberto Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi, 1:03:04
31. David Etxebarria (Esp) Euskaltel-Euskadi, 1:04:56
32. Constantino Zaballa (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:08:13
33. Claus Moller (Den) Milaneza-MSS, 1:09:21
34. Daniel Atienza (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone, 1:09:38
35. Jose Gutierrez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:11:17
36. Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS, 1:12:00
37. Carlos Sastre (Esp) Team CSC, 1:13:10
38. Kyryl Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron, 1:13:18
39. Gorka Gonzalez (Esp) Euskaltel-Euskadi, 1:14:42
40. Miguel Martin Perdiguero (Esp) Domina Vacanze-Elitron, 1:15:16
41. Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon, 1:17:02
42. Carlos Torrent (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 1:24:19
43. Eladio Jimenez (Esp) iBanesto.com, 1:39:45
44. Juan Miguel Mercado (Esp) iBanesto.com, 1:42:21
45. Jose Luis Rebollo (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, s.t.
46. David Latasa (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:42:42
47. Benjamin Noval (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 1:43:17
48. Santiago Perez (Esp) Phonak Hearing Systems, 1:45:28
49. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 1:47:23
50. David Lopez (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 1:47:30
51. Peter Luttenberger (Aut) Team CSC, 1:49:03
52. Jose Luis Martinez (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 1:49:05
53. Renato Silva (Por) Milaneza-MSS, 1:51:35
54. David Canada (Esp) Quick.Step-Davitamon, 1:52:35
55. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 1:52:43
56. Juan Manuel Garate (Esp) Lampre, 1:53:12
57. Gorka Gerrikagoitia (Esp) Euskaltel-Euskadi, 1:56:34
58. Francisco Vila (Esp) Lampre, 1:56:39
59. Mario Aerts (Bel) Team Telekom, 1:57:11
60. Pablo Lastras (Esp) iBanesto.com, 1:57:17
61. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi, 1:57:40
62. Levi Leipheimer (USA) Rabobank, 1:59:24
63. Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo, 1:59:57
64. Patrick Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon, 2:00:52
65. Santiago Blanco (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 2:04:24
66. Jorge Ferrio (Esp) Paternina-Costa de Almeria, s.t.
67. Domingo Sanchez (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 2:05:34
68. Kurt Van De Wouwer (Bel) Quick.Step-Davitamon, 2:06:02
69. Roberto Laiseka (Esp) Euskaltel-Euskadi, 2:08:43
70. Francisco Jose Lara (Esp) Team Bianchi, 2:08:47
71. David Navas (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 2:09:23
72. Michael Barry (Can) US Postal-Berry Floor, 2:10:58
73. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS, 2:11:07
74. Erik Zabel (Ger) Team Telekom, s.t.
75. Fabian Jeker (Sui) Milaneza-MSS, 2:12:07
76. Benoit Joachim (Lux) US Postal-Berry Floor, 2:12:21
77. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:12:37
78. Jose Luis Rubiera (Esp) US Postal-Berry Floor, 2:12:38
79. Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom, 2:12:42
80. Angel Vicioso (Esp) ONCE-Eroski, 2:13:12
81. Rafael Casero (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 2:14:34
82. Carlos Golbano (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 2:16:11
83. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone, 2:17:59
84. Nicki Sorensen (Den) Team CSC, 2:18:23
85. Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems, 2:18:43
86. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:21:47
87. Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis, Le Credit par Telephone, 2:22:28
88. Joaquin Lopez (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 2:23:48
89. Francisco Cerezo (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 2:25:22
90. Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon, 2:25:46
91. Floyd Landis (USA) US Postal-Berry Floor, 2:25:57
92. Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon, 2:26:10
93. Beat Zberg (Sui) Rabobank, 2:26:51
94. Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi, 2:27:17
95. Gorka Arrizabalaga (Esp) Euskaltel-Euskadi, 2:31:06
96. Stephan Schreck (Ger) Team Telekom, 2:32:24
97. Fabrizio Guidi (Ita) Team Bianchi, 2:34:45
98. Juan Jose De Los Angeles (Esp) Fassa Bortolo, 2:35:16
99. David Millar (GBr) Cofidis, Le Credit par Telephone, 2:35:38
100. Nacor Burgos (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 2:36:52
101. Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo, 2:36:57
102. Raphael Schweda (Ger) Team Bianchi, 2:36:58
103. Mariano Piccoli (Ita) Lampre, 2:37:33
104. Jose Luis Arrieta (Esp) iBanesto.com, 2:41:02
105. Jose Garcia Acosta (Esp) iBanesto.com, 2:42:38
106. Alessandro Bertolini (Ita) Alessio, 2:43:00
107. Bobby Julich (USA) Team Telekom, 2:43:22
108. Antonio Tauler (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:43:42
109. Oscar Laguna (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 2:44:36
110. Cesar Garcia Calvo (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 2:44:41
111. Karsten Kroon (Ned) Rabobank, 2:44:48
112. Steffan Wesemann (Ger) Team Telekom, 2:45:42
113. Jesus Maria Manzano (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:46:16
114. Francisco Cabello (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:47:17
115. Gustavo Otero (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 2:49:35
116. Addy Engels (Ned) Rabobank, 2:49:55
117. Giampaolo Cheula (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola, 2:51:33
118. Sven Montgomery (Sui) Fassa Bortolo, 2:51:36
119. Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis, Le Credit par Telephone, 2:53:06
120. Fred Rodriguez (USA) Saunier Duval-Vini Caldirola, 2:53:33
121. Jan Hruska (Cze) ONCE-Eroski, 2:57:32
122. Pedro Diaz Lobato (Esp) Paternina-Costa de Almeria, 2:57:41
123. Juan Fuentes (Esp) Team Saeco, 2:57:54
124. Aitor Garmendia (Esp) Team Bianchi, 2:58:03
125. Pedro Horrillo (Esp) Quick.Step-Davitamon, 2:58:14
126. Daniele Righi (Ita) Lampre, 2:58:22
127. Simone Masciarelli (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola, 2:58:52
128. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 2:58:54
129. Mikel Pradera (Esp) ONCE-Eroski, 2:59:33
130. Matthew White (Aus) US Postal-Berry Floor, 3:00:10
131. Patrick Calcagni (Sui) Saunier Duval-Vini Caldirola, 3:00:42
132. Ivan Herrero (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 3:01:59
133. Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski, 3:02:58
134. Bekim Christensen (Den) Team CSC, 3:03:53
135. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:05:31
136. Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi, 3:05:40
137. Pietro Zucconi (Sui) Saunier Duval-Vini Caldirola, 3:06:34
138. Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS, 3:06:39
139. Stefano Casagranda (Ita) Alessio, 3:07:20
140. Mathew Hayman (Aus) Rabobank, 3:07:43
141. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 3:07:50
142. Max van Heeswijk (Ned) US Postal-Berry Floor, 3:10:53
143. Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:11:20
144. Gianluca Sironi (Ita) Saunier Duval-Vini Caldirola, s.t.
145. Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank, 3:11:54
146. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 3:12:40
147. Jan Boven (Ned) Rabobank, 3:13:48
148. Steven De Jongh (Ned) Rabobank, 3:15:41
149. Niki Aebersold (Sui) Phonak Hearing Systems, 3:17:31
150. Christian Pepoli (Ita) Team Saeco, 3:17:46
151. Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems, 3:19:34
152. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 3:23:39
153. Alberto Vinale (Ita) Alessio, 3:25:02
154. Thomas Bruun (Den) Team CSC, 3:25:49
155. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 3:27:56
156. Rubens Bertogliati (Sui) Lampre, 3:28:48
157. German Nieto (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 3:29:02
158. Igor Pugaci (Mda) Team Saeco, 3:29:40
159. Michael Sandstod (Den) Team CSC, 3:29:57
160. David De La Fuente (Esp) Saunier Duval-Vini Caldirola, 3:30:04
161. Gonzalo Bayarri (Esp) Phonak Hearing Systems, 3:33:20
162. Francisco Gutierrez (Esp) Labarca-2-Cafe Baque, 3:35:52
163. Jose Maestre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 4:10:43

Points
1. Erik Zabel (Ger) Team Telekom, 145 points
2. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 130
3. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca, 125
4. Felix Cardenas (Col) Labarca-2-Cafe Baque, 97
5. Isidro Nozal (Esp) ONCE-Eroski, 92
6. Michael Rasmussen (Den) Rabobank, 91
7. Angel Edo (Esp) Milaneza-MSS, 70
8. Tom Boonen (Bel) Quick.Step-Davitamon, 68
9. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi, 67
10. Unai Osa (Esp) iBanesto.com, 66

Mountains
1. Felix Cardenas (Col) Labarca-2-Cafe Baque, 194 points
2. Aitor Osa (Esp) iBanesto.com, 112
3. Joan Horrach (Esp) Milaneza-MSS, 101
4. Alejandro Valverde (Esp) Kelme-Costa Blanca, 88
5. Luis Perez (Esp) Cofidis, Le Credit par Telephone, 72
6. Jose Jufre (Esp) Colchon Relax-Fuenlabrada, 57
7. Michael Rasmussen (Den) Rabobank, 56
8. Unai Osa (Esp) iBanesto.com, 52
9. Oscar Sevilla (Esp) Kelme-Costa Blanca, 49
10. Joaquin Rodriguez (Esp) ONCE-Eroski, 49

Team GC
1. ONCE - Eroski, 174:44:00
2. IBanesto.com, at 5:49
3. Kelme - Costa Blanca, 22:48
4. Cofidis, Le Credit par Telephone, 31:08
5. Euskaltel - Euskadi, 39:47
6. Milaneza - MSS, 42:39
7. Domina Vacanze-Elitron-RDZ, 1:01:49
8. US Postal-Berry Floor, 1:34:23
9. Fassa Bortolo, 1:54:09
10. Colchon Relax - Fuenlabrada, 2:34:43
11. Team CSC, 2:44:21
12. Quick Step - Davitamon, 2:52:20
13. Paternina - Costa de Almeria, 2:53:14
14. Labarca-2. Cafe Baque, 2:59:34
15. Rabobank, 3:05:03
16. Team Bianchi, 3:36:18
17. Phonak Hearing Systems, 3:53:53
18. Team Telekom, 4:03:59
19. Lampre, 4:43:50
20. Alessio, 5:38:59
21. Saunier Duval - Vini Caldirola, 6:56:46
22. Team Saeco, 7:56:54


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login