Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

April 8/04 7:38 am - Alberta BMX Provincials


Posted by Editor on 04/8/04
 

2004 Alberta Cup BMX #1
Courtesy Kevin MacCuish - ABA

Sunday, April 4 - Lethbridge

6 Novice Male
1 Nash Sweeney (Calgary BMX)
2 Keegan Brown (Lethbridge BMX)
3 Gregory Jackson (Stony Plain BMX)
4 Ashton Stoudt (Airdrie BMX)

6 Intermediate Male
1 Jordan Green (Airdrie BMX)
2 Aidan Martens (Airdrie BMX)
3 Jessie Gresl (Airdrie BMX)
4 Grayson Constable (Lethbridge BMX)
5 Joel Quennell (Airdrie BMX)

7 Novice Male
1 Paul Marcinkowski (Lethbridge BMX)
2 Nathan Harper (Lethbridge BMX)
3 Lucas Harris (Airdrie BMX)

7 Intermediate Male
1 Ty Grenier (Edmonton BMX)
2 Nathan Pistore (Airdrie BMX)
3 Brett Sieders (Airdrie BMX)
4 Brock Young (Lethbridge BMX)
5 Matthew Beesley (Airdrie BMX)
6 James Sekora (Red Deer BMX)
7 Eric Brown (Lethbridge BMX)

7 Expert Male
1 Brandon Pagenkopf (Airdrie BMX)
2 Bradley Bergshoeff (Cochrane BMX)
3 Kylar Van Ee (Lethbridge BMX)
4 Cody Pratt (Red Deer BMX)

8 Novice Male
1 Tyler Swanson (Red Deer BMX)
2 Troy Proskiw (Velocity Cycling Club)
3 Braden Karish (Airdrie BMX)
4 Justin Langevin (Red Deer BMX)

8 Intermediate Male
1 Clay Geddert (Lethbridge BMX)
2 Dustin Austie (Lethbridge BMX)
3 Christian Stronach (Calgary BMX)
4 Dylan Wolodko (Stony Plain BMX)
5 Kyle Chambers (Edmonton BMX)

8 Expert Male
1 Ross Delauw (Lethbridge BMX)
2 Stefan Pacheco (Airdrie BMX)
3 Tanner Vandenhoven (Airdrie BMX)
4 Travis Godard (Airdrie BMX)

9 Novice Male
1 Conner Peta (Lethbridge BMX)
2 Ryan Langevin (Red Deer BMX)
3 Derek Newman (Edmonton BMX)
4 Austin Schiffner (Airdrie BMX)

9 Intermediate Male
1 Tyler Schilling (Stony Plain BMX)
2 Kyle Sieders (Airdrie BMX)
3 Nick Bartz (Lethbridge BMX)
4 Austin Vandenhoven (Airdrie BMX)
5 Isaac Niles (Okotoks BMX)
6 Nathan Molander (Red Deer BMX)
7 Dylan Brown (Lethbridge BMX)
8 Anthony Prinsen (Red Deer BMX)
9 Graham Hughes (Okotoks BMX)
10 Ryley Irving (Medicine Hat BMX)
11 Nolan Hehr (Medicine Hat BMX)
12 Justin Tuchscherer (Edmonton BMX)
13 Reed Bradford (Edmonton BMX)
14 Carter Grenier (Edmonton BMX)
15 Owen Nakamura (Okotoks BMX)

9 Expert Male
1 Mark Bernacki (Airdrie BMX)
2 Tanor Milligan (Red Deer BMX)
3 Tyson Best (Red Deer BMX)
4 Wayde Dochuk (Stony Plain BMX)

10 Novice Male
1 Aaron Gerk (Lethbridge BMX)
2 Steven Fithen (Stony Plain BMX)
3 Jesse Arik (Lethbridge BMX)
4 Jake Salls (Red Deer BMX)

10 Intermediate Male
1 Justin Irving (Medicine Hat BMX)
2 Chase Felker (Okotoks BMX)
3 Jarett Hopman (Lethbridge BMX)
4 Quinn Workman (Lethbridge BMX)
5 Mathew Johnston (Red Deer BMX)
6 Cameron Svenshek (Stony Plain BMX)
7 Robert Horne (Airdrie BMX)
Colby Stonham (Medicine Hat BMX)
Spencer Johnstone (Calgary BMX)
Chase Stewart (Airdrie BMX)
DNS Jason Leiding (Calgary BMX)

10 Expert Male
1 Rob Herriman (Airdrie BMX)
2 Austin Higgins (Lethbridge BMX)
3 Thomas Pistore (Airdrie BMX)
4 Zachary Burke (Airdrie BMX)
5 Brayden Grenier (Lethbridge BMX)
6 Cameron Lavorato (Lethbridge BMX)
7 Jaden Crozier (Cochrane BMX)
8 Timothy Pratt (Red Deer BMX)
Steven Loewen (Velocity Cycling Club)
Tyson Service (Lethbridge BMX)
Aaron Wight (Calgary BMX)
Cody Basiuk (Airdrie BMX)

11 Novice Male
Jake Adams (Airdrie BMX)
Brandon Molander (Red Deer BMX)
Brodie De Jager (Lethbridge BMX)
Hayden Schiffner (Airdrie BMX)
Nathan Storey (Airdrie BMX)
Josh Salls (Red Deer BMX)

11 Intermediate Male
1 Jason Lupino (Airdrie BMX)
2 Tavis Stewart (Airdrie BMX)
3 Brandon Kerik (Airdrie BMX)
4 Brayden Zavislak (Airdrie BMX)
5 Taylor Milligan (Red Deer BMX)
6 Cory Zazulak (Edmonton BMX)
7 Garry Griffin (Red Deer BMX)

11 Expert Male
1 Simon Meili (Airdrie BMX)
2 Colton Higgins (Lethbridge BMX)
3 Tommy Sweeney (Calgary BMX)
4 Adam Bourns (Calgary BMX)
5 Cody Negenman (Calgary BMX)

12 Novice Male
1 Jordin Pearce (Cochrane BMX)
2 Josh Woolman (Red Deer BMX)
3 Chad Phillips (Lethbridge BMX)
4 Mitchell Johnstone (Calgary BMX)
5 Zack Hutley (Airdrie BMX)

12 Intermediate Male
1 Garth Philpott (Lethbridge BMX)
2 Bryan Richardson (Lethbridge BMX)
3 Cameron Helm (Okotoks BMX)
4 Ry Kiehl (Calgary BMX)
5 Dylan Bindon (St. Albert BMX)
6 Chris Windrim (Red Deer BMX)
7 Clint Latwaitis (Red Deer BMX)
8 Hayden Benoit (Airdrie BMX)
9 Carl Ruediger (Edmonton BMX)
10 Harley Ensor (Velocity Cycling Club)
11 Kevin Sladkowski (Cochrane BMX)

12 Expert Male
1 Omar Bainto (Airdrie BMX)
2 Dillon Sweeney (Airdrie BMX)
3 Cameron Quennell (Airdrie BMX)
4 Erick Nicol (Calgary BMX)
5 Mathew Jackson (Lethbridge BMX)
6 Sam Westcott (Lethbridge BMX)
7 Jesse Schofield (Airdrie BMX)

13 Novice Male
1 Sam Ruediger (Edmonton BMX)
2 Cole Tiffin (Airdrie BMX)
3 Alex Vandenhoven (Airdrie BMX)

13 Intermediate Male
1 Kohle Stewart (Lethbridge BMX)
2 Kyle Perry (Edmonton BMX)
3 Travis Morrow (Okotoks BMX)
4 Tyler Burke (Airdrie BMX)
5 Jesse Basiuk (Airdrie BMX)
6 James Croke (Medicine Hat BMX)
7 Isaac Underwood (Velocity Cycling Club)
8 Cody Brown (Lethbridge BMX)

13 Expert Male
1 Alexander Sailer (Cochrane BMX)
2 Kayd Herriman (Airdrie BMX)
3 Brandon Hetherington (Medicine Hat BMX)
4 Justin Stirling-Mackenzie (Calgary BMX)
5 Brandon Brown (Calgary BMX)
6 Logan Bourns (Calgary BMX)
7 Sam Leuck (Medicine Hat BMX)
8 Jordan Kay (Calgary BMX)
Daryl Schilling (Stony Plain BMX)
Chris Zazulak (Velocity Cycling Club)
Landen Johnston (Red Deer BMX)

14 Expert Male
1 Scott Bernacki (Airdrie BMX)
2 Logan Stephenson (Airdrie BMX)
3 Shane Clark (Lethbridge BMX)
4 David Mckay (Airdrie BMX)
5 Eric Hetherington (Medicine Hat BMX)
6 Jeffrey Jacobsen (Calgary BMX)
7 Rylund Ens (Lethbridge BMX)
8 Curtis English (Stony Plain BMX)

15 Novice Male
1 Justin Pearce (Cochrane BMX)
2 Mitch Harty (Lethbridge BMX)
3 Russell Patterson (Edmonton BMX)

15 Intermediate Male
1 Jesiah Hutley (Airdrie BMX)
2 Jordan Abrahamson (Airdrie BMX)
3 Walter Urbat (Cochrane BMX)

15 Expert Male
1 Logan Plamondon (Red Deer BMX)
2 James Brown (Airdrie BMX)
3 Graham Shepherd (Cochrane BMX)
4 Dainom Sietinga (Calgary BMX)
5 Cameran Graalman (Red Deer BMX)
6 Scott Croke (Medicine Hat BMX)
7 Matt Hansen (Red Deer BMX)

16 Intermediate Male
1 Nolan Walsh (Lethbridge BMX)
2 Gavin Marcinkowski (Lethbridge BMX)
3 Cory Mccaughley (Rocky Mtn Bike 'n Board)
4 Joey Leiding (Calgary BMX)

16 Expert Male
1 Jesse Kowall (St. Albert BMX)
2 Adam Batchelor (Calgary BMX)
3 Donovan Bissett (Calgary BMX)
4 Brady Van Keulen (Edmonton BMX)
5 Brent Lowen (Red Deer BMX)
6 Joshua Foreman (Calgary BMX)

17+ Intermediate Male
1 Kenny Arthur (Calgary BMX)
2 Matt Pauly (Rocky Mtn Bike 'n Board)
3 Wriley Bell (Rocky Mtn Bike 'n Board)
4 Scott Donnan (Edmonton BMX)
5 Stuart Knight (Edmonton BMX)

17 to 29 Expert Male
1 Neil Fluet (Edmonton BMX)
2 Brett Gundlock (Lethbridge BMX)
3 Cory Myziuk (Calgary BMX)
4 Kristopher Green (Edmonton BMX)
5 Adam Knight (Medicine Hat BMX)

30+ Expert Male
1 Mark Miller (Edmonton BMX)
2 Calvin Berube (Velocity Cycling Club)
3 Charlie Proskiw (Edmonton BMX)
4 Corey Newman (Edmonton BMX)

8 Female
1 Ilana Just (Red Deer BMX)
2 Heather Stinson (Edmonton BMX)
3 Daina Tuchscherer (Edmonton BMX)
4 Yvonne Kingston (Medicine Hat BMX)
5 Victoria Stinson (Edmonton BMX)

10 Female
1 Chelsea Kingston (Medicine Hat BMX)
2 Amelia Gillett (Stony Plain BMX)
3 Meaghan Schofield (Airdrie BMX)
4 Meghan Beesley (Airdrie BMX)
5 Tanna Rach (Lethbridge BMX)
6 Jessy Wolodko (Stony Plain BMX)
7 Jacqueline Chambers (Edmonton BMX)
8 Kendra Vandenhoven (Airdrie BMX)
9 Kara Dowhaniuk (Airdrie BMX)

12 Female
1 Abbey Graalman (Red Deer BMX)
2 Kyndrilyn Perverseff (Lethbridge BMX)
3 Devany Service (Lethbridge BMX)
4 Kelsey Gerlitz (Red Deer BMX)
5 Jennifer Harrington (Lethbridge BMX)
6 Kayla Best (Red Deer BMX)
7 Megan Jackson (Lethbridge BMX)

13 Female
1 Natasha Vergara (Calgary BMX)
2 Megan Frew (Calgary BMX)
3 Amanda Lavorato (Lethbridge BMX)
4 Ashley Bartz (Lethbridge BMX)

15 Female
1 Kaila Sweeney (Calgary BMX)
2 Michilla Negenman (Calgary BMX)
3 Alannah Johnston (Red Deer BMX)
4 Kristen Richardson (Lethbridge BMX)
5 Kristen Mccaughley (Rocky Mtn Bike 'n Board)
6 Mandi Lowen (Red Deer BMX)

16+ Female
1 Christine Miller (Airdrie BMX)
2 Keriann Brown (Calgary BMX)
3 Caitlin Lindsay (Medicine Hat BMX)
4 Lindsay Edwards (Calgary BMX)
5 Samantha Katelnikoff (Calgary BMX)

Cruiser 13 and 14 Male
1 Alexander Sailer (Cochrane BMX)
2 Eric Hetherington (Medicine Hat BMX)
3 Dillon Sweeney (Airdrie BMX)

Cruiser 17 to 29 Male
1 Neil Fluet (Edmonton BMX)
2 James Brown (Airdrie BMX)
3 Richard Sailer (Cochrane BMX)

Cruiser 35 to 39 Male
1 Darcy Lehr (Edmonton BMX)
2 Jody Jacobsen (Calgary BMX)
3 Dean Best (Red Deer BMX)
4 Tad Constable (Lethbridge BMX)
5 Darcy Just (Red Deer BMX)
6 Roanld Wasyliw (Calgary BMX)
7 Kelly Douglas (Edmonton BMX)

Cruiser 40 to 44 Male
1 Tony Fluet (Edmonton BMX)
2 Larry Lowen (Red Deer BMX)
3 Barney Brown (Airdrie BMX)
4 Glen Edwards (Calgary BMX)
5 Graham Underwood (Edmonton BMX)
6 Malcolm Stinson (Edmonton BMX)
7 Victor Doehring (Medicine Hat BMX)
8 James Stoudt (Airdrie BMX)
Rod Kiehl (Calgary BMX)

Cruiser 18 and under Female
1 Christine Miller (Airdrie BMX)
2 Lindsay Edwards (Calgary BMX)
3 Abbey Graalman (Red Deer BMX)
4 Wendy Vandenhoven (Airdrie BMX)
5 Heather Stinson (Edmonton BMX)

Cruiser Pro-Open 19+
1 Cory Banks (St. Albert BMX)
2 Kurt Pascheit (Velocity Cycling Club)
3 Aaron Lepp (Lethbridge BMX)
4 Christopher Sailer (Cochrane BMX)
5 Shawn Loewen (Edmonton BMX)
6 Damian Bissett (Calgary BMX)
7 Patrick Lebel (Airdrie BMX)
8 Christopher Nakamura (Okotoks BMX)
9 Jeff Ingram (Team Bike Shop)
10 Justin Doehring (Medicine Hat BMX)
11 Neil Sorensen (Red Deer BMX)
12 Jason Pedersen (Edmonton BMX)
13 Lori Smith (???)
14 Cody Soule (Red Deer BMX)
15 Suzanne Tiffin (Airdrie BMX)

Junior 17 and 18 Male
1 Patrick Lebel (Airdrie BMX)
2 Justin Gundlock (Lethbridge BMX)
3 Christopher Nakamura (Okotoks BMX)
4 Justin Duperron (Red Deer BMX)
5 Justin Doehring (Medicine Hat BMX)
6 Tyler Hansen (Red Deer BMX)
7 Cody Bell (Airdrie BMX)
8 Tyson Travnik (Edmonton BMX)

20" Pro-Elite Female 19+
1 Tiffany Harris (Edmonton BMX)
2 Lori Smith (???)
3 Suzanne Tiffin (Airdrie BMX)
4 Christine Quennell (Airdrie BMX)

20" Pro-Elite Male 19+
1 Eric Meyer (Lethbridge BMX)
2 Cory Banks (St. Albert BMX)
3 Kurt Pascheit (Velocity Cycling Club)
4 Aaron Lepp (Lethbridge BMX)
5 Donny Joyce (Lethbridge BMX)
6 Damian Bissett (Calgary BMX)
7 Christopher Sailer (Cochrane BMX)
8 Stacy Hansen (Red Deer BMX)
9 Jason Pedersen (St. Albert BMX)


2004 Alberta Provincial BMX Championships
Courtesy Kevin MacCuish - ABA

Saturday, April 3 - Lethbridge

Note: Provincial Championship Standing (1st Place, 2nd Place, 3rd Place) awarded to Alberta Bicycle Association members only

6 Male
1 Cody Pratt (Red Deer BMX) - Gold
2 Jordan Green (Airdrie BMX) - Silver
3 Aidan Martens (Airdrie BMX) - Bronze
4 Grayson Constable (Lethbridge BMX)
5 Keegan Brown (Lethbridge BMX)
6 Nash Sweeney (Calgary BMX)
7 Jessie Gresl (Airdrie BMX)
8 Joel Quennell (Airdrie BMX)
9 Gregory Jackson (Stony Plain BMX)
10 Ashton Stoudt (Airdrie BMX)

7 Male
1 Brandon Pagenkopf (Airdrie BMX) - Gold
2 Brock Young (Lethbridge BMX) - Silver
3 Kylar Van Ee (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Brett Sieders (Airdrie BMX)
5 Ty Grenier (Edmonton BMX)
6 Matthew Beesley (Airdrie BMX)
7 Nathan Pistore (Airdrie BMX)
8 Bradley Bergshoeff (Cochrane BMX)
9 Paul Marcinkowski (Lethbridge BMX)
10 James Sekora (Red Deer BMX)

8 Male
1 Stefan Pacheco (Airdrie BMX) - Gold
2 Tanner Vandenhoven (Airdrie BMX) - Silver
3 Clay Geddert (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Travis Godard (Airdrie BMX)
5 Troy Proskiw (Velocity Cycling Club)
6 Dylan Wolodko (Stony Plain BMX)
7 Braden Karish (Airdrie BMX)
8 Kyle Chambers (Edmonton BMX)
9 Christian Stronach (Calgary BMX)
10 Justin Langevin (Red Deer BMX)
DNS Tyler Swanson (Red Deer BMX)

9 Male
1 Austin Higgins (Lethbridge BMX) - Gold
2 Mark Bernacki (Airdrie BMX) - Silver
3 Tyler Schilling (Stony Plain BMX) - Bronze
4 Kyle Sieders (Airdrie BMX)
5 Nathan Molander (Red Deer BMX)
6 Isaac Niles (Okotoks BMX)
7 Nick Bartz (Lethbridge BMX)
8 Dylan Brown (Lethbridge BMX)
9 Tanor Milligan (Red Deer BMX)
10 Wayde Dochuk (Stony Plain BMX)
11 Nolan Hehr (Medicine Hat BMX)
12 Austin Vandenhoven (Airdrie BMX)
13 Ryley Irving (Medicine Hat BMX)
14 Ryan Langevin (Red Deer BMX)
15 Anthony Prinsen (Red Deer BMX)
16 Graham Hughes (Okotoks BMX)
17 Justin Tuchscherer (Edmonton BMX)
18 Carter Grenier (Edmonton BMX)
19 Owen Nakamura (Okotoks BMX)
20th Morgan Constable (Lethbridge BMX)

10 Male
1 Timothy Pratt (Red Deer BMX) - Gold
2 Rob Herriman (Airdrie BMX) - Silver
3 Cameron Lavorato (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Thomas Pistore (Airdrie BMX)
5 Zachary Burke (Airdrie BMX)
6 Brayden Grenier (Edmonton BMX)
7 Quinn Workman (Lethbridge BMX)
8 Jaden Crozier (Cochrane BMX)
Robert Horne (Airdrie BMX)
Justin Irving (Medicine Hat BMX)
Aaron Gerk (Lethbridge BMX)
Aaron Wight (Calgary BMX)
Cameron Svenshek (Stony Plain BMX)
Tyson Service (Lethbridge BMX)
Chase Felker (Okotoks BMX)
Jarett Hopman (Lethbridge BMX)
Jason Leiding (Calgary BMX)
Mathew Johnston (Red Deer BMX)
Chase Stewart (Airdrie BMX)
Jesse Arik (Lethbridge BMX)
Jake Salls (Red Deer BMX)
Steven Fithen (Stony Plain BMX)
Cody Basiuk (Airdrie BMX)

11 Male
1 Simon Meili (Airdrie BMX) - Gold
2 Colton Higgins (Lethbridge BMX) - Silver
3 Scott Jackson (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Adam Bourns (Calgary BMX)
5 Tommy Sweeney (Calgary BMX)
6 Cody Negenman (Calgary BMX)
7 Brandon Kerik (Airdrie BMX)
8 Jake Adams (Airdrie BMX)
Tavis Stewart (Airdrie BMX)
Taylor Milligan (Red Deer BMX)
Brayden Zavislak (Airdrie BMX)
Brandon Molander (Red Deer BMX)
Garry Griffin (Red Deer BMX)
Brodie De Jager (Lethbridge BMX)
Josh Salls (Red Deer BMX)
Jason Lupino (Airdrie BMX)

12 Male
1 Cameron Quennell (Airdrie BMX) - Gold
2 Erick Nicol (Calgary BMX) - Silver
3 Omar Bainto (Airdrie BMX) - Bronze
4 Mathew Jackson (Lethbridge BMX)
5 Josh Woolman (Red Deer BMX)
6 Sam Westcott (Lethbridge BMX)
7 Garth Philpott (Lethbridge BMX)
8 Dillon Sweeney (Airdrie BMX)
Hayden Benoit (Airdrie BMX)
Chris Windrim (Red Deer BMX)
Chad Phillips (Lethbridge BMX)
Clint Latwaitis (Red Deer BMX)
Aidan Jones (Lethbridge BMX)
Carl Ruediger (Edmonton BMX)
Jordin Pearce (Cochrane BMX)
Cameron Helm (Okotoks BMX)
Jesse Schofield (Airdrie BMX)
Bryan Richardson (Lethbridge BMX)
Dylan Bindon (St. Albert BMX)

13 Male
1 Alexander Sailer (Cochrane BMX) - Gold
2 Brandon Hetherington (Medicine Hat BMX) - Silver
3 Kayd Herriman (Airdrie BMX) - Bronze
4 Brandon Brown (Calgary BMX)
5 Justin Stirling-Mackenzie (Calgary BMX)
6 Logan Bourns (Calgary BMX)
7 Sam Leuck (Medicine Hat BMX)
8 Jordan Kay (Calgary BMX)
Kohle Stewart (Lethbridge BMX)
Sam Ruediger (Edmonton BMX)
Travis Morrow (Okotoks BMX)
Jesse Basiuk (Airdrie BMX)
Landen Johnston (Red Deer BMX)
Tyler Burke (Airdrie BMX)
Daryl Schilling (Stony Plain BMX)
Alex Vandenhoven (Airdrie BMX)
Cole Tiffin (Airdrie BMX)

14 Male
1 Scott Bernacki (Airdrie BMX) - Gold
2 Shane Clark (Lethbridge BMX) - Silver
3 Eric Hetherington (Medicine Hat BMX) - Bronze
4 David Mckay (Airdrie BMX)
5 Logan Stephenson (Airdrie BMX)
6 Rylund Ens (Lethbridge BMX)
7 Jeffrey Jacobsen (Calgary BMX)
8 Walter Urbat (Cochrane BMX)
Justin Pearce (Cochrane BMX)
Curtis English (Stony Plain BMX)

15 Male
1 Logan Plamondon (Red Deer BMX) - Gold
2 James Brown (Airdrie BMX) - Silver
3 Jesiah Hutley (Airdrie BMX) - Bronze
4 Dainom Sietinga (Calgary BMX)
5 Cameran Graalman (Red Deer BMX)
6 Graham Shepherd (Cochrane BMX)
7 Matt Hansen (Red Deer BMX)

16 Male
1 Jesse Kowall (St. Albert BMX) - Gold
2 Adam Batchelor (Calgary BMX) - Silver
3 Donovan Bissett (Calgary BMX) - Bronze
4 Brady Van Keulen (Edmonton BMX)
5 Brent Lowen (Red Deer BMX)
6 Joshua Foreman (Calgary BMX)
7 Gavin Marcinkowski (Lethbridge BMX)
8 Joey Leiding (Calgary BMX)
Nolan Walsh (Lethbridge BMX)
Cory Mccaughley (Rocky Mtn Bike 'n Board)

17 to 29 Male
1 Neil Fluet (Edmonton BMX) - Gold
2 Brett Gundlock (Lethbridge BMX) - Silver
3 Kenny Arthur (Calgary BMX) - Bronze
4 Brian Fletcher (Ind.)
5 Scott Donnan (Edmonton BMX)
6 Cory Myziuk (Calgary BMX)
7 Stuart Knight (Edmonton BMX)
8 Adam Knight (Edmonton BMX)

30+ Male
1 Mark Miller (Edmonton BMX) - Gold
2 Charlie Proskiw (Edmonton BMX) - Silver
3 Jeff Jones (Lethbridge BMX) - Bronze

Junior 17 and 18 Male
1 Patrick Lebel (Airdrie BMX) - Gold
2 Aaron Lepp (Lethbridge BMX) - Silver
3 Christopher Sailer (Cochrane BMX) - Bronze
4 Justin Gundlock (Lethbridge BMX)
5 Cody Bell (Airdrie BMX)
6 Justin Duperron (Red Deer BMX)
7 Tyler Hansen (Red Deer BMX)
8 Christopher Nakamura (Okotoks BMX)
Justin Doehring (Medicine Hat BMX)
Tyson Travnik (Edmonton BMX)

7 Female
1 Daina Tuchscherer (Edmonton BMX) - Gold
2 Victoria Stinson (Edmonton BMX) - Silver

8 Female
1 Ilana Just (Red Deer BMX) - Gold
2 Heather Stinson (Edmonton BMX) - Silver
3 Yvonne Kingston (Medicine Hat BMX) - Bronze

9 Female
1 Tanna Rach (Lethbridge BMX) - Gold
2 Kendra Vandenhoven (Airdrie BMX) - Silver


10 Female
1 Chelsea Kingston (Medicine Hat BMX) - Gold
2 Amelia Gillett (Stony Plain BMX) - Silver
3 Meaghan Schofield (Airdrie BMX) - Bronze
4 Meghan Beesley (Airdrie BMX)
5 Jessy Wolodko (Stony Plain BMX)
6 Jacqueline Chambers (Edmonton BMX)

11 Female
1 Jennifer Harrington (Lethbridge BMX) - Gold

12 Female
1 Abbey Graalman (Red Deer BMX) - Gold
2 Kelsey Gerlitz (Red Deer BMX) - Silver
3 Kyndrilyn Perverseff (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Devany Service (Lethbridge BMX)
5 Megan Jackson (Lethbridge BMX)

13 Female
1 Natasha Vergara (Calgary BMX) - Gold
2 Amanda Lavorato (Lethbridge BMX) - Silver
3 Megan Frew (Calgary BMX) - Bronze
4 Ashley Bartz (Lethbridge BMX)

14 Female
1 Michilla Negenman (Calgary BMX) - Gold
DNS Mandi Lowen (Red Deer BMX)

15 Female
1 Kaila Sweeney (Calgary BMX) - Gold
2 Alannah Johnston (Red Deer BMX) - Silver
3 Kristen Richardson (Lethbridge BMX) - Bronze

16+ Female
1 Christine Miller (Airdrie BMX) - Gold
2 Amy Brown (Airdrie BMX) - Silver
3 Keriann Brown (Calgary BMX) - Bronze
4 Caitlin Lindsay (Medicine Hat BMX)
5 Samantha Katelnikoff (Calgary BMX)
6 Lindsay Edwards (Calgary BMX)

Cruiser 13 and 14 Male
1 Alexander Sailer (Cochrane BMX) - Gold
2 Eric Hetherington (Medicine Hat BMX) - Silver

Cruiser 15 and 16 Male
1 James Brown (Airdrie BMX) - Gold
2 Dillon Sweeney (Airdrie BMX) - Silver

Cruiser 17 to 29 Male
1 Neil Fluet (Edmonton BMX) - Gold
2 Richard Sailer (Cochrane BMX) - Silver

Cruiser 30 to 34 Male
1 Darcy Lehr (Edmonton BMX) - Gold

Cruiser 35 to 39 Male
1 Jody Jacobsen (Calgary BMX) - Gold
2 Jeff Ingram (Team Bike Shop) - Silver
3 Tad Constable (Lethbridge BMX) - Bronze
4 Darcy Just (Red Deer BMX)

Cruiser 40 to 44 Male
1 Tony Fluet (Edmonton BMX) - Gold
2 Victor Doehring (Medicine Hat BMX) - Silver
3 Malcolm Stinson (Edmonton BMX) - Bronze
4 Larry Lowen (Red Deer BMX)
5 Glen Edwards (Calgary BMX)
6 Mark Shepherd (Cochrane BMX)
7 James Stoudt (Airdrie BMX)
8 Jeff Jones (Lethbridge BMX)

Cruiser 45+ Male
1 Barney Brown (Airdrie BMX) - Gold

Cruiser 18 and under Female
1 Christine Miller (Airdrie BMX) - Gold
2 Amy Brown (Airdrie BMX) - Silver
3 Lindsay Edwards (Calgary BMX) - Bronze
4 Abbey Graalman (Red Deer BMX)
5 Amanda Steadman (Red Deer BMX)
6 Heather Stinson (Edmonton BMX)

Cruiser 19+ Female
1 Sue Hetherington (Medicine Hat BMX) - Gold
2 Wendy Vandenhoven (Airdrie BMX) - Silver

20" Pro-Elite Male 19+
1 Cory Banks (St. Albert BMX)
2 Eric Myers (Ind.)
3 Kurt Pascheit (Velocity Cycling Club) - Silver
4 Donny Joyce (Ind.)
5 Jason Pedersen (Okotoks BMX) - Bronze
6 Stacy Hansen (Red Deer BMX)
7 Damian Bissett (Calgary BMX)

20" Pro-Elite Female 19+
1 Tiffany Harris (Edmonton BMX) - Gold
2 Lori Smith (Ind.)
3 Christine Quennell (Airdrie BMX) - Silver
4 Suzanne Tiffin (Airdrie BMX) - Bronze

Cruiser Pro-Open 19+
1 Kurt Pascheit (Velocity Cycling Club) - Gold
2 Cory Banks (St. Albert BMX) - Silver
3 Damian Bissett (Calgary BMX) - Bronze
4 Neil Sorensen (Red Deer BMX)
5 Jason Pedersen (Okotoks BMX)
6 Lori Smith (Ind.)

Cruiser Junior Male 17-18
1 Aaron Lepp (Lethbridge BMX) - Gold
2 Patrick Lebel (Airdrie BMX) - Silver
3 Christopher Sailer (Cochrane BMX) - Bronze
4 Christopher Nakamura (Okotoks BMX)
5 Justin Doehring (Medicine Hat BMX)
6 Cody Soule (Red Deer BMX)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login