Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 27/98 3:42 am - O'Cup #6 XC Results


Posted by Editor on 07/27/98
 

Ontario Cup #6 Cross-country results - Mansfield

PeeWee (10-12) Male
1 Tyler Savoy from Iron Bridge 27:47.72
2 James Seymour from Trenton 28:52.45
3 Brad Eades from Alton 28:56.41
PeeWee (10-12) Female
1 Veronica Best Toronto 38:25.39
2 Lianne Legere Barrie 40:17.37
3 Alana Thomas Mississauga 45:27.
Minime (13-14) Male
1 Martin Lazarski ON from Toronto 25:33.13
2 Jonathan Lavallee ON from Kitchener 25:35.13
3 Dieter Loske ON SPOKES 'N' SLOPES/Hillsburgh 25:42.44 9
Cadet (15-16) Men
1 Loic Ransom ON from Marathon 48:55.30
2 Stephen Lowry ON from Hamilton 49:46.75
3 Andrew Elgar ON OAKVILLE CYCLEPATH / Oakville 49:48.08
Cadet (15-16) Women
1 Stephanie Tarlton from Lively 1:04:25.64
2 Nancy Trimble OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville1:05:46.953
3 Jacqueline Bowen THE CYCLEPATH - PETERBOROUGH 1:13:28.59
Senior (17-29) Beginner Men
1 Robert Edmonstone Huntsville ON 51:21.28
2 Steven Furtado ON 52:26.00
3 Andrew Humphrey Huntsville ON 52:58.88
Senior (19-39) Beginner Women
1 Siu Mai Ng North York ON1:05:12.02
2 Jodine Hough Collingwood ON1:06:28.35
3 Tara Mulder ON1:08:07.68
Veteran (30+) Beginner Men
1 Brian Priebe ON 56:19.31
2 Ron Stadnick ON 57:30.33
3 David Topping ON from Richmond Hill 57:41.79
Master (40-49) Women
1 Lori Mitchinson-Baileyfrom Barrie 59:30.45
2 Leslie Ransom from Marathon 1:07:37.71
3 Fay Trimble OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville1:12:29.04
Junior (17-18) Sport Men
1 Kyle Epp from Stouffville 1:13:28.90
2 Jake McCague from Alliston 1:14:03.20
3 Alan Reain from Kanata 1:14:46.59
Junior (17-18) Women
1 Melissa Lunstead Barrie 1:24:26.35
2 Helena Coney Newmarket 1:27:01.35
3 Ashley Clark Owen Sound 1:45:26.35
Under 23 (19-22) Sport Men
1 Tristan Smit from Toronto 1:13:42.90
2 Mike Stewart from Utopia 1:14:19.61
3 Michael Fischerfrom Kitchener 1:14:32.35
Senior (23-29) Sport Men
1 Darren Kranz ON from Burlington 1:10:04.92
2 Franz Schuster ON from Fenwick 1:10:17.27
3 Jay Roche ON from Ajax 1:10:27.27
Senior (19-29) Sport Women
1 Noelle Wansbrough Collingwood 1:24:15.35
2 Maryann Huckvale 1:31:07.45
3 Tonya Ballard Port Perry 1:32:46.37
Veteran (30-39) Sport Men
1 Jens Knof ON from St Catharines 1:12:20.35
2 Stephen D. Bourne ON from St. Catherines 1:12:47.13
3 Greg Varney ON 1:14:54.42
Veteran (30+) Sport Women
1 Wanda Wilson Sudbury ON1:28:18.72
2 Sigrid Hynscht London ON1:29:47.37
3 Dawn Lunstead Barrie ON1:37:36.35
Master (40-49) Sport Men
1 Jeffrey Brown ON from Thornhill 1:18:01.30
2Dunnery Best ON from Toronto 1:19:57.97
3 Paul Skinner ON TEAM GT-BIKE DEPOT / Aurora 1:20:49.13
Grand Master (50+) Men
1 Michael Doble SCHWINN CANADA / Barrie 1:25:23.59
2 Robert C Galbraith from Campbellville 1:28:19.59
3 Mario Toffolo from Niagara Falls 1:32:37.60
Cadet (15-16) Expert Men
1 Michael Hendricken ON MOUNTAIN TOP BICYCLES 1:42:08.51
2 Ryan Schonauer ON SCHWINN CANADA / London 1:42:09.06 .
3 Ryan Savoy ON from Iron Bridge 1:42:14.18
Junior (17-18) Expert Men
1 Ryan Dey ON ROCKY MOUNTAIN BICYCLES/Paris 2:06:05.96
2 Phillip KarasinskiON OUTDOOR GEAR +¢ - FSHER 2:06:45.02
3 Adam Wade ON SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE 2:13:58.46
Senior (19-29) Expert Men
1 Cameron Charles ON KHS BICYCLES / Georgetown 2:16:15.91
2 Adam Trimble ON OAKVILLE CYCLING CLUB/Oakville2:17:21.31
3 Imad El-Ghazal ON Norco/Kumtaot Sports / Ottawa 2:17:27.04
Senior (19-29) Expert Women
1 Melissa Koski ON GEARS RACING / Etobicoke 2:09:48.06
2 Heather King ON FLY GURLZ / SQUIRE JOHNS 2:13:43.63
3 Tracey Temple ON FLY GURLZ / SQUIRE JOHNS 2:13:52.12
Veteran (30+) Expert Men
1 Jeff MacInnis ON GEARS RACING / Toronto 2:17:22.99
2 Mike The Captain Clarkson ON from Toronto 2:18:04.42
3 Howard Knapp ON IMPALLA CYCLES / Oshawa 2:18:23.77
Master (40+) Expert Men
1 Glen Laycock East York 2:27:29.85
2 Aiken Scherberger Toronto 2:29:55.51
3 Robbie Brown North York 2:44:02.64
Pro-Elite Men
1 Paul Spadaccini OGC / GARY FISHER / Ottawa 2:32:48.21
2 Marc Cousineau SCHWINN CANADA / Ottawa 2:33:53.74
3 Julian Hine TEAM GT CANADA / Ottawa 2:36:01.09
4 Nat Faulkner from Bracebridge 2:37:20.81
5 Ed Hunt TEAMGT:TEAM GT CANADA/Midland 2:38:19.62
Pro-Elite Women
1 Lisa McGilvray SCHWINN CANADA / Toronto 2:24:02.33
2 Leslie Greene GT BICYCLES / Toronto 2:29:10.23
3 Jennifer Brown TREK / St.Catherines 2:36:55.48
4 Trisha Westman SPEED RIVER BICYCLE 2:45:52.38
5 Maria Di Lellofrom Hamilton 2:47:26.59

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login